MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

"Urodziny" profilu geologicznego Sudetów

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 3 lipca 2008, 6:34
Aktualizacja: 8:09
Autor: TEJO
Fot. TEJO
3 lipca 1902 w parku na Cavalierbergu (Rycerskim Wzgórzu) odsłonięto niezwykłą "rzeźbę" – geologiczny profil Sudetów – prawie całe góry w miniaturze, zbudowane w miejscu, z którego rozciągała się panorama na Karkonosze.

Pomysłodawcą przedsięwzięcia był znany wrocławski geolog, prof. Georg Guerich, wsparty przez Riesengebiergesvereins (Towarzystwo Karkonoskie) i jego szefa Hugo Seydela. Profil wykonano z około 30 identycznych głazów, z których zbudowane są góry, dbając o wyszczególnienie każdej warstwy i nazwanie jej za pomocą tabliczki z inskrypcją.

Skały przywożono z odległych o kilkadziesiąt kilometrów kamieniołomów i ręcznie obrabiano na wzgórzu. Dzieła tego podjął się Adam Daehmel, mistrz murarski, z rodziny Alfreda Daehmela, architekta, który zaprojektował Teatr Jeleniogórski.

Po 1945 roku profil - jedna z większych jeleniogórskich ciekawostek - został zapomniany. Tabliczki rozkradziono, a cały teren zapuszczono. Jeszcze kilka lat temu profil był cały pobazgrany bohomazami przez wandali.

Dopiero w 2005 roku urządzono tu jeden z przystanków ścieżki edukacyjnej przez park, będący fundacją Johanna Schoenaua, dyrektora miejskiego Hirschbergu, który w niewyjaśnionych okolicznościach w 1803 roku utopił się w Bobrze...

W 106. rocznicę odsłonięcia monumentu, z jego pobliża nie widać nawet kawałka prawdziwych gór. Wszystkie zostały przysłonięte samosiejkami, które zasłaniają porywające kiedyś widoki...

Ogłoszenia

Czytaj również

Jubileusze małżeńskie

Oszust pod kluczem

Jeleniogórzanka z szansą na tytuł Miss Polski

Komentarze (3) Dodaj komentarz

HankaOdRumcajsa 3-07-2008 11:39
...ładnie tam jest, lubię sobie czasami tam pospacerować... Polecam ten śliczny zakatek!
piipi 3-07-2008 11:45
..~Tejo..Tejo,czy to ty jestes na tym fajnym zdjeciu,bo ja Ciebie jeszcze nigdy nie widzialam i Twojej lapki nie sciskalam.
piipi 3-07-2008 12:19
..do - [~HankaOdRumcajsa..]...Ty to masz cudownie,bo masz silnego "Rozbojnika" przy sobie.~Wieczorem jest tam okrutnie niebezpiecznie !!. ~~Cmentarz jest dla mnie przyjemniejszy,bo moge tam kogos odwiedzic. ..Szukalm grobu dr.Hugo Seydela,....Tejo,gdzie jest jego grob ?.~Czy jest to jest jeszcze ..tajemnica ?.~Obiecales ta tajemnice wyjasnic !!.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Droga pod Reglami

Studium na początek

Problemy krwiodawców

Artystycznie na rzecz czystego powietrza

Radni KO przeciw kupcom?

Sonda

Wypalenie zawodowe należy uznać za chorobę?

Oddanych
głosów
913
Tak
64%
Nie
29%
Nie wiem
7%