MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Uroczystości nad Nysą Łużycką

Wiadomości: Dolny Śląsk
Poniedziałek, 18 kwietnia 2005, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 7 lutego 2006, 20:46
Autor: PAP
Naród winien swemu wojsku nagrodę i poważanie za to, iż poświęca się jedynie dla jego obrony - powiedział, cytując słowa konstytucji 3 maja, minister obrony narodowej Jerzy Szmajdziński w Zgorzelcu podczas uroczystych obchodów 60. rocznicy forsowania Nysy Łużyckiej.

- Te zgorzeleckie żołnierskie groby wyznaczają zachodnie szańce naszej Ojczyzny. Pieczętują polskie prawo do tych ziem. Są "wartowniczymi posterunkami" strzegącymi rubieży Rzeczpospolitej, miarą wkładu Polaków w zwycięstwo nad okupantem - podkreślił Szmajdziński w czasie uroczystego apelu poległych na cmentarzu żołnierzy II armii Wojska Polskiego w Zgorzelcu.

- Zgodnie z piękną polską tradycją, przybyliśmy pokłonić się wszystkim, którzy oddali życie za naszą wolność i suwerenność. To o takich jak oni układano pieśni: "Runęli przez ogień, straceńcy, niejeden z nich dostał i padł, jak ci z Samosierry szaleńcy, jak ci spod Rokitny sprzed lat". Spoczywający na tym cmentarzu żołnierze nie byli szaleńcami. Walczyli na polskiej ziemi. Z najeźdźcą. O wolność własnego kraju - powiedział Szmajdziński.

W czasie uroczystości odmówiono modlitwy ekumeniczne w intencji uczestników tamtych wydarzeń - poległych w walkach i tych, którzy przeżyli.

Po odczytaniu apelu poległych oddano salwę honorową i odegrano sygnał "Hasło Wojska Polskiego". W niebo pofrunęły gołębie symbolizujące pokój. Przed obeliskiem złożono wieńce.

W uroczystości uczestniczyli kombatanci, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, żołnierze Śląskiego Okręgu Wojskowego oraz mieszkańcy Zgorzelca.

16 kwietnia 1945 roku II armia Wojska Polskiego i I korpus Pancerny forsowały Nysę Łużycką; w dniach od 21 do 28 kwietnia stoczyły w rejonie Budziszyna bitwę z silnymi niemieckimi jednostkami pancernymi; od 7 do 11 maja uczestniczyły w operacji praskiej docierając do Mielnika nad Łabą.

Forsowanie Odry i Nysy Łużyckiej było ostatnią wielką i nadzwyczaj zaciętą bitwą II wojny światowej w Europie przed zdobyciem Berlina. Podczas samej tylko operacji w Siekierkach zginęło blisko 2 tys. polskich żołnierzy. Na pamiątkę tamtych wydarzeń ustanowione zostało święto "Dzień Sapera".

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Komentują budżet miasta

Tylko ona jedna

Śliskie Karkonosze

Ponad 28 milionów deficytu

Instrukcja obsługi dla gości pod Szrenicą

Policyjny pościg na Zabobrzu

Orszak Trzech Króli

Przed nami finał WOŚP

Sonda

Dzień nauki polskiej - kolejne święto państwowe. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
87
Tak
21%
Nie
74%
Nie wiem
6%