MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Upamiętnią dawnych mieszkańców Goduszyna

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 3 stycznia 2014, 8:17
Aktualizacja: 9:16
Autor: Mea
Fot. Stow. Goduszyn
Na teren XIX–wiecznej ewangelickiej nekropolii w Goduszynie nawieziono ziemię z budowy okolicznego boiska sportowego. – Na wiosnę posiejemy tu trawę, posadzimy wraz z Karkonoskim Parkiem Narodowym ok. 60 liściastych drzew i ustawimy kamienny obelisk z tablicą upamiętniającą to miejsce pochówków – mówił Robert Obaz, prezes Stowarzyszenia Goduszyn.

Uporządkowaniem terenu mieszkańcy tego jeleniogórskiego osiedla zajmowali się wiosną.

– Teraz zaplanowane prace, szacowane są na ok. 10 tys. zł i będą sfinansowane przez Urząd Miasta Jelenia Góra w ramach inicjatywy lokalnej. Trzeba położyć kostkę brukową pod obelisk i na ścieżce do niego oraz posiać trawę. W miejscu po starej kaplicy zbudujemy obelisk. Ma on powstać z jedynej zachowanej płyty nagrobnej, która jest obecnie zabezpieczona i będzie odnowiona, obok ma znajdować się tablica informacyjna o tym przedwojennym cmentarzu, a po środku stanie krzyż. Nekropolia ma być częścią przyrodniczego szlaku z Cieplic do Perły Zachodu, który planujemy w przyszłości oznakować – powiedział Robert Obaz.

Mieszkańcy Goduszyna napisali do niemieckiego stowarzyszenia Schlesische Bergwacht z Hannoveru, by pomogli im odnaleźć rodziny osób, które mieszkały niegdyś w Gotschdorf, czyli obecnym Goduszynie i możliwe, że są tu pochowane.

- Prosiliśmy również o materiały archiwalne. Sprawa była nagłaśniana w lokalnych mediach. Niestety, na razie nikt się jeszcze nie zgłosił. Natomiast jedna z niemieckich firm chce przekazać lampy, by oświetlić drogę do nekropolii oraz sprzęt do oczka wodnego, które możliwe, że powstanie na tym terenie – powiedział Robert Obaz.

Stowarzyszenie Goduszyn nie traci nadziei na odnalezienie informacji o byłych mieszkańcach i na koniec prac, podczas odsłonięcia obelisku, chcą zorganizować mszę ekumeniczną, ku czci pochowanych na cmentarzu osób.

Warto przypomnieć, że w 1822 r. był w obecnym Goduszynie cmentarz ewangelicki. Stały tu cztery kaplice, jedna z nich z podziemiem. Po wojnie w kaplicy było jeszcze pełne wyposażenie do obrzędów pogrzebowych. Na terenie nekropolii prawdopodobnie znajdował się również pomnik poległych żołnierzy niemieckich w I wojnie światowej. Na cmentarzu można jeszcze odnaleźć m.in. dwa grobowce podziemne. Wiadomo, że po wojnie, w latach 1946-47 pochowano tu kilkoro dzieci.

Zachowała się płyta nagrobna ze złoconymi literami stolarza - Hermana Saiferta, który urodził się 1 grudnia 1866 r. i zmarł 17 maja 1921 r. Z przekazów ustnych wiadomo, że w jednym z grobowców prawdopodobnie pochowany był właściciel fabryki, której budynki zostały później zagospodarowane i rozbudowane na rzecz Celwiskozy. Możliwe, że pochowana jest tu także Maria Zofia von Waldburg, żona hrabiego Jerzego von Henckel – Donnersmarck ze śląskiego rodu magnatów ziemskich i przemysłowych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Jeleniogórzanka z szansą na tytuł Miss Polski

W Termach Cieplickich superpromocja!

Studium na początek

Komentarze (24) Dodaj komentarz

~kiedy 3-01-2014 10:44
Robert -czy są jakiekolwiek szanse na remont drogi do Siedlęcina Górnego? Pozdrawiam AD
~nalezy sie 3-01-2014 11:07
Do wąłdz Stowarzyszenia Przy okazji mszy ekumenicznej i stawiania kamienia -pamięci należałoby także postawić obelisk ku czci i pamięci Polaków wypędzonych ze swoje ojczynzy Rzeczpospolitej tutaj na zachód. Bo wcale nie była to"repatriacja" ale wypędzenie. Niech Stowarzyszenie przy tej okazji przypokni tragiczne losy Polaków, którzy wcale nie przyjechali tu z radością. Gdzie są ci pierwsi Polacy-wypędzeni? Znacie ich życiorysy?
~ 3-01-2014 11:10
Jest ogłoszony przetarg na opracowanie dokumentacji, ale trudni mi dziś powiedzieć czy ten odcinek obejmie projekt. Składaliśmy wniosek do budżetu, ale niestety nie znalazł odzwierciedlenia w budżecie, podobnie jak i pozostałe drogi w Godusznie, Mam nadzieją że uda się przekonać władze, żeby zrobili kompleksowo wszystkie ulice, tak jak zrobiono to na czarnym, czy Osiedlu Łomnickim. Takie pismo o remont całości trafiło do Prezydenta w dniu 30 października 2013, a więc jeszcze przed ogłoszeniem budżetu na 2014. Co z tego wyjdzie nie wiem!
~ 3-01-2014 11:14
do należy się Nad upamiętnieniem wypędzonych z Rzeczpospolitej też mocno pracujemy, ale za wcześnie na jakiekolwiek szczegóły. A może tak połączymy wypędzonych ze wschodu i zachodu?
~18 sqandal 3-01-2014 11:40
toć to będą same Niemcy a po co to komy ten obelisk. Dlaczego czcimy dawnych wrogow!
~gluś 3-01-2014 11:47
bardzo cenna inicjatywa - wielki szacunek dla organizatorów :)
~aaaa???? 3-01-2014 11:50
Dlatego że też byli ludzmi !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~gluś 3-01-2014 13:15
skoro to byli Niemcy i z tej racji im odmawiamy prawa do szacunku, to dlaczego tak się awanturujemy że Białorusini i Ukraińcy nie honorują naszego prawa do kresów? szacunek zawsze należy się każdemu człowiekowi, to politycy wywołują wojny a potem taki ludzki eksodus i wędrówki ludzi w konsekwencji
~ 3-01-2014 16:42
To wlasnie takie polskie jest: tylko Polacy uzurpuja sobie prawa. Reszta swiata to wrogowie, brudasy albo nieroby.Tylko Polak jest fajny. A od siebie dodam: i glupi-tak jak wpis z 11:40. Co za herezja i hipokryzja. Coz za glupota!Groby sie szanuje. Tak dziala cywilizowany czlowiek. Ale w PL jest widac inaczej.
~Markus 3-01-2014 19:16
Schlesische Bergwacht to nie jest stowarzyszenie. Tak nazywa sie gazeta, która wychodzi raz w miesiacu i jest adresowana do dawniejszych mieszkanców Hirschberg (teraz Jelenia Góra) i powiatu (dawniej Kreis). Siedziba tej gazety nie jest w Hannover tylko w Isernhagen. Adres: Schlesische Bergwacht Großhorst 3 30916 Isernhagen
~gluś 3-01-2014 19:29
Szanowny Panie Obaz rób Pa swoje a niech tam sobie "pieski szczekają"
~Malwa 3-01-2014 19:50
Robert wielki " szacun" i ukłony za całokształt działalności ,a tym którym nie podoba się że ktoś coś robi sam od siebie powiem tak .... pokażcie co wy zrobiliście dla swojej miejscowości albo co potraficie zrobić oprócz narzekania i krytykowania ???!!! narzekać każdy potrafi a zrobić coś dla innych jak widać nie wielu !!!! więc skoro nie pomagacie ..to przynajmniej nie przeszkadzajcie.. !!!!!
~JG 3-01-2014 21:14
Dajcie już spokój z tym Goduszynem. Ciągle się o nim pisze, a efektów jak na lekarstwo. W Goduszynie pewnie myślą według znanego goebbelsowskiego powiedzenia, że kłamstwo powtarzane po wielokroć staje się prawdą. A to tak niestety nie jest. Poza tym co tam robi Karkonoski Park Narodowy? Czy kpn-iarze nie znają granic swojego parku? Czy oni muszą wtykać nos w nie swoje sprawy, podczas gdy w samych Karkonoszach jest jeden wielki burdel (np. nie ma kto sprzątnąć śmieci po świętach - byłem, widziałem, nawet na Chojniku tuż pod siedzibą KPN jest taki śmietnik, że aż wstyd). KPN i Stowarzyszenie Goduszyn - dobrali się nieudacznicy, jedni warci drugich. Obie te instytucje są dobre jedynie w robieniu pijaru, bo efekty niestety są żałosne. Kto dziś pamięta np. o Krokusowej Łące pod Chojnikiem?
~ 3-01-2014 21:52
DOLNOŚLĄZAK. Wyrazy uznania dla p.Obaza za jego aktywności na rzecz lokalnej społeczności. Czy w uporządkowaniu poniemieckiej nekropolii wspiera pana syn Ernest? W superlatywach wypowiada się o nim magistracka komisja d/s pożytku publicznego, której jest aktywistą. Wprawdzie Komisją, administruje naczelnik od dialogu, który pełniąc swoje urzędniczo-partyjne zadania wspiera organizacje pozarządowe nie zapominając o Stowarzyszeniu Goduszyn. Ale to bez znaczenia. Uzyskać z Ratusza 160 tys.zł to godna pochwały skuteczność pana Roberta w negocjacjach z prezydentem. Jestem przekonany, że dzięki aktywności P.Roberta zyskuje też SLD, w której jest pierwszym po Bogu. Podziwiam Pana. Nawet w okresie Gierka nie było tak znamienitych działaczy społecznych. Gratuluję, życząc sukcesów w Nowym Roku.
~narciarz 3-01-2014 21:56
KPN-owi to zdecydowanie lepiej wychodzi walczenie z dzierżawcami orczyków, pasjonatami publikującymi zdjęcia czy przerabianie Karkonoszy na podmiejski park niż jakiekolwiek konstruktywne działania na rzecz przyrody i turystyki. Te sadzonki drzew pewnie też już z kornikiem w środku gratis. Jaki dyrektor, takie efekty - dużo szumu w mediach, rozdawanie dzieciakom przed kamerami lizaków z logiem KPN-u do polizania, a na szlakach tony śmieci. Do tego trzeba ogłosić przetarg na firmę sprzątającą bo pracownicy KPN-u takimi rzeczami rąk sobie nie brudzą. Albo liczą, że spadnie śnieg i wszystko zakryje. Tyczki przy szlakach na grzbiecie gór pewnie też będą ustawiać dopiero na wiosnę, tak jak w ubiegłym roku.
~M. Kamiński 3-01-2014 22:05
Mądra i pouczająca inicjatywa pana Roberta i dzielnych ludzi ze Stowarzyszenia Goduszyn. Swoista pokuta kolejnego pokolenia za winy powojennych mieszkańców, którzy nie chcieli pamiętać o przeszłości tej ziemi i pragnęli, by wszystko niemieckie zniknęło co do kamienia. Inicjatywa w imię historycznej prawdy, która bez materialnych śladów staje się oderwanym od życia zagadnieniem teoretycznym, przestając uczyć ludzkiej wrażliwości oraz inspirować na co dzień. Nawet jeśli ktoś uzna taką akcję za kontrowersyjną ze względu na swoje osobiste sympatie czy przekonania, to już dla samej dyskusji o tragizmie historii warto podejmować takie działania! Pozdrawiam.
~J.O. 4-01-2014 11:55
Mam kontakt z niemieckim stowarzyszeniem, którego członkami są byli mieszkańcy Dolnego Śląska. Prezes stowarzyszenia w sierpniu 2013 roku zwracało się do mnie o kontakt z organizacją pozarządową, której celem jest propagowanie kultury i sztuki Śląska oraz nawiązywanie kontaktów pomiędzy mieszkańcami. Przekazałam kontakt do jednego ze Towarzyszeń ale brak odzewu. Bardzo dużo materiałów o mieszkańcach Jeleniej Góry z niemieckich archiwów państwowych i prywatnych umieszczonych zostało w monografii o cmentarzu i kaplicach przy Kościele Garnizonowym. Spróbuję to niemieckie stowarzyszenie zainteresować Goduszynem. Na początku stycznia odezwę się. Pozdrawiam.
~ 4-01-2014 12:38
DOLNOŚLĄZAK. Podążam za myślą, wyrażoną przez M.Kamińskiego w komentarzu z 22:05, począwszy od słów: "Inicjatywa w imię historycznej prawdy ......" . Tak,tak,tak!!! Należy zachować szacunek dla mogił, Nawet jeżeli są to mogiły narodu z pokolenia byłych wojennych agresorów. Ale uważam także, że należy zachować - przede wszystkim - szacunek dla polskich pionierów, którym jeleniogórzanie ufundowali pomnik /przd transformacją ustrojową wmurowany w fasadę ratusza/ z tekstem Roty "Nie rzucim ziemi skąd nasz ród". Pan Robert jest nie tylko dzielnicowym społecznikiem, ale także powiatowym VIP-em ugrupowania politycznego, które jest reprezentowane w Sejmie. Zatem pewna rozwaga powinna cechować osobę, aspirującą do pełnienia zaszczytnych funkcji samorządowych. Cdn.
~ 4-01-2014 12:55
Cd. z 12:38. Uważam, że pan Robert nie jako dzielnicowy aktywista, ale powiatowy VIP polityczny, w imię - eksponowanej przez M.Kamińskiego - tzw. prawdy historycznej, podjął inicjatywę przywrócenia pomnika pionierów na jego honorowe miejsce. Wg mnie koszt ponownego wmurowania pomnika w fasadę ratusza nie powinien przekroczyć 16tys.zł., co stanowi równowartość 10% kwoty pozyskanej przez p.Roberta od prezydenta - między innymi - na uporządkowanie poniemieckiej nekropolii i budowę ścieżki dla hulajnogi w rejonie Goduszyna. DOLNOŚLĄZAK.
~ 4-01-2014 17:23
Fakt jakiś pomnik się należy, bo cmentarz był, tylko fajnie byłoby aby napisano,że dla mieszkańców, a nie np. żołnierzy poległych w wojnie z Polakami czy coś takiego. To jest delikatna sprawa, bo potem może być tak,że zaczniemy nosić kwiaty na cmentarze dla Rosjan którzy gwałcili kobiety jak popadnie, albo dla nazistów, którzy z ludzi robili mydło. Najpierw trzeba ustalić, kto tam był pochowany, potem upamiętnianie. To ważne kogo się upamiętnia czy normalnych ludzi, czy ofiary, albo czy oprawców lub katów. O tym chyba pomyśleliście w Goduszynie?
~a czy 4-01-2014 18:13
160 tys złotych na obelisk - OK, ale dla żyjących Polaków Lwowiaków i Kresowiaków prezydent Zawiła nie dał ani grosza ! Kim on jest i czyja polityke realizuje?
~krzyk 5-01-2014 1:00
Zdjęcia rewelacyjne ... sama gleba. Nie mam pojęcia w którym miejscu to jest.
~społecznik 5-01-2014 14:24
O q... 160 tyś na akcje, nie widzę w tym żadnej społecznej akcji - widzę tylko, masz i nie rób już więcej szumu wokół tego Goduszyna.
~Markus 6-01-2014 17:48
Pan R. Obraz zwócil sie do gazety Schlesische Bergwacht w maju. Gazety w jej czerwcowym wydaniu opublikowala jego artykul. Wlascicielka gazety napisala do niego 16 sierpnia E-Mail, który do dzisiaj jest bez odpowiedzi. Jak ona byla w lecie w J.G dzwonila do niego kilkakrotnie (równiez z Niemiec), bo chciala sie z nim spotkac. Na telefon nicht nie odpowiadal. Wydaje sie, ze p. Obraz jest nadal dluzny wyjasnienia stronie do której sie zwrócil, a teraz twierdzi, ze nikt sie nie zglosil.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

WOŚP prowadzi nabór wolontariuszy  

Wypadek przy baniakach  

Wiadomo kto postawi szatnie – kontenery

Pożegnali Słońce

O rozpadających się górach

Sonda

Miejscowości turystyczne bez zakazu handlu w niedziele?

Oddanych
głosów
123
Tak
63%
Nie
35%
Nie wiem
2%