MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 14 lipca
im. Kamila, Marcelina

Unowocześnienie MZK. Odsłona druga

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 9 grudnia 2011, 9:48
Aktualizacja: 9:48
Autor: Angela
Fot. Angela
W ratuszu podsumowano drugi z trzech etapów realizacji projektu, który ma zmodernizować Miejski Zakład Komunikacyjny w Jeleniej Górze. Spółka otrzymała trzy z pięciu nowych autobusów marki Solaris, na sześciu przystankach zamontowano nowoczesne tablice informacyjne, a w styczniu 2012r. ma się zakończyć ostatnie z zadań – budowa nowoczesnej myjni dla autobusów.

W konferencji prasowej udział wzięli zarówno przedstawiciele MZK z prezesem Markiem Woźniakiem i członkiem zarządu Jerzym Wroną, jak i przedstawiciele firmy Solaris oraz fińscy dostawcy nowoczesnego Systemu Informacji Pasażerskiej, jaki od kilku dni służy mieszkańcom na przystankach: „Podwale” i Ogińskiego Rondo (w obydwu kierunkach) oraz „Mała Poczta” (z Cieplic w kierunku Podwala) i na Sygietyńskiego (z Zabobrza w kierunku Cieplic).

- Potrzebujemy jeszcze kilka dni do udoskonalenia tego systemu, jednak jest on już zamontowany i działa. Każdy z autobusów ma nadajnik w systemie telefonii komórkowej, który wysyła sygnał do programu, który po jego przetworzeniu oblicza czas jaki pozostał do przyjazdu autobusu na konkretny przystanek. Niebawem na naszej stronie pojawi się też zakładka, w której będzie można sprawdzić realny czas przyjazdu autobusu na każdy z naszych przystanków.

– Ponadto zarówno na stronie, jak i na tablicach będą pojawiały się informacje w razie awarii autobusu itp. Docelowo chcemy, by takie tablice stanęły na wszystkich najważniejszych przystankach w mieście, a przyszłym roku przymierzymy się do zakupu czterech kolejnych tablic. System on-line z pewnością ułatwi pasażerom życie – mówił Marek Woźniak, prezes MZK w Jeleniej Górze.

Przedstawiciele firmy Sesam Haus Oy z Finlandii, która dostarczyła nowoczesny sprzęt przekonywali, że tablice są „wandaloodporne” oraz wytrzymują temperatury od +55 do -35 stopni Celsjusza. Mówili też, że system posiada możliwość zamieszczania na ekranach reklam. Prezydent Marcin Zawiła zaproponował, by na początek miasto wykorzystywało tablice do informowania mieszkańców o wydarzeniach kulturalnych. Wartość systemu i tablic to kwota niemal 715 tys. zł.

Ostatnim z trzech zadań realizowanych w ramach projektu „Poprawa jakości komunikacji publicznej w aglomeracji jeleniogórskiej” jest budowa nowoczesnej myjni autobusowej na terenie MZK, która obejmuje zakup i montaż gotowej hali o konstrukcji nośnej z ram stalowych, w której będzie zamontowana nowoczesna myjnia szczotkowa. Wykonawcą tego zadania jest firma „BUDOM”. Rozstawiona została już konstrukcja stalowa oraz zamontowano ściany. Wartość zadania, które ma się zakończyć do 31 stycznia to 1,400 mln zł.

Prezydent miasta podkreślał, że nowe autobusy, które spełniają najbardziej rygorystyczne normy ekologiczne będą kierowane do Cieplic. Na potwierdzenie faktu, że ekologia i wygoda pasażerów w firmie Solaris to podstawowe wytyczne przy produkcji pojazdów, przedstawiciel tej firmy wręczył prezydentowi firmową maskotkę – zielonego jamnika symbolizującego „długie, niskopodłogowe autobusy ekologiczne”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Czyżby Andrzej Duda?

Inwestycje drogowe w powiecie bolesławieckim

Komentarze (32) Dodaj komentarz

~cerber 9-12-2011 10:38
Tablice są bardzo przydatne,zwłaszcza wieczorem dla ludzi starszych,słabiej widzących,po ciemku maja duży problem z odczytaniem rozkładu papierowego.A teraz z tablicy mają informację bardzo czytelną.
~x 9-12-2011 10:40
malo tych reklam swietlnych? ta na Lubanskiej jest super!!!! podczas mgly po zmroku w jej blasku kompletnie nie widac sytuacji na drodze!!!!!!!! daje burdelowymi kolorami po oczach robiac snop kolrowej mglawicy nad jezdnia. czy K>>>WA tego nikt z wladnych nie widzi????? trzeba tragedii ludzkiej by zajeto sie tematem czyjejs glupoty?? ktos kosi tega kase za reklamowanie na tym h...jstwie i zaciera lapy, podczas gdy zagrozone jest bezpieczenstwo ruchu drogowego, to ponoc jest w stosunku do kierowcow karalne. sorry czy wlasciciel i ten co dal pozwolenie na ustawienie tego gowna w takim miejscu to SAM BOG? ktos wyjety z pod prawa? moze bezrobotni maja nielegalny biznes? POLECAM PROBLEM POKI NIKT NIE UCIERPIAL.
~Dariusz N 9-12-2011 10:45
Zawiła powinien popełnić se pu ku, po tym, jak cały świat się śmieje z nas, że tyle pieniędzy włożono w remont torowiska do Czech, a teraz nawet do Szklarskiej Poręby nie jeżdżą pociągi. Drugi Karpacz?
~Pietr 9-12-2011 11:03
Jaka poprawa komunikacji ja pozabierali autobusy nie ma jak sie dostać do Mysłakowic i poprawa
~bujda ! 9-12-2011 11:20
Gdzie jest SKM ?!
~Ed 9-12-2011 11:39
Może nie jest to jakaś super sprawa, ale czy to źle że jest trochę nowoczesności? Czy lepiej aby te pieniądze wsiąkły w nicość ... ? Nie korzystam z MZK ale uważam, że to dobra inwestycja.
~szprota 9-12-2011 12:05
duży zakład pracy od jakiegoś czasu funkcjonuje przy ul. Podgórnej mimo próśb rano autobus linii nr 20 jeździ miniaturowy natomiast po 15 wcale - gdzie są władze miasta, które zadecydowały o przeniesieniu firmy tylko zapomnieli o możliwości dojazdu i powrotu pracowników. O potencjalnych interesantach nie wspomnę
~do 11:20 9-12-2011 12:23
Tutaj: PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście Sp. z o.o. 81-002 Gdynia, ul. Morska 350A, tel. (58) 721 29 11 fax (58) 721 29 91 Paweł Bujda
~sowa 9-12-2011 12:30
Bardzo dobra inwestycja,dobra czytelnosc ,mam nadzieje ze o autobusach, ktore nagle wypadaja z ruchu z winy usterki czy innych przyczyn na tablicy bedzie informacja ,tak jak to sie dzieje na lotniskach ,by ewentualnie wybrac inna linie.Gratulacje geba mi sie smieje ze ruszamy z tego marazmu.
~ajka 9-12-2011 13:13
Bardzo dobra inwestycja w informatory, szkoda, że nie na wszystkich przystankach. Brakuje na ulicy Kochanowskiego, Wolności koło Biedronki, gdzie tak dużo osób korzysta z przejazdu.
~rodzynek 9-12-2011 13:27
tylko szkoda że dosyć często na tablicach pojawiają się autobusy -widma. według tablicy np. jedynka powinna odjechać z malej poczty za 1 min, potem pokazuje że jest odjazd, a tak naprawdę jedynka się spóźnia o 6 minut... o autobusie nr 23 nie wspomnę, bo się za bardzo zdenerwuję...
~ 9-12-2011 13:31
Prezydent Zawiła pod TRYBUNAŁ STANU. Wydatki są straszne , budżet miasta. najgorszy jaki moze byc. Renowacje urzedu, płace a szkolnictwo. MZK - strach . Tablice na reklamy za nastepny milion.One maja słuzyc pasazerom, a nie spełniac role komercji. Ksiaznica karkonoska 3 000 000 dotacji. chyba prezydent juz sobie szykuje nowe stanowisko, bo co moze bibliotekarz.!!!!!!
~Tramwarz 9-12-2011 14:32
Panie Zawiła niech pan zacznie od układaniu szyn tramwajowych by przynajmniej się wyrobić z czasem. W końcu pan obiecał, a ja się nie mogę doczekać by się nim przejechać po Jelonce....
~ed 9-12-2011 14:35
niech mi ktoś powie, bo chyba przekracza to moje możliwości logicznej interpretacji. Po co te tablice są podwójne, a więc i dwa razy droższe? może traba było zrobić 4, na każdą ze stron świata. Skoro nie wiadomo o co chodzi to... wiadomo.
~G. 9-12-2011 15:02
Tablice informacyjne, które narazie g. dają, bo opóźnien autobustów nie pokazują, a taki był główny zamysł i nie wierzę w to, że kiedy już będą pokazywać, to wszystko będzie sprawnie działać. Zawsze coś będzie nie tak. Do tego wkurzają mnie te ekrany na reklamy w samych autobusach. Można był zakupić za te pieniądze kamery do autobusów, zeby pasazerowie i kierowcy się bezpiecznie czuli, a tak za jakiś czas znowu kogoś pobiją, albo pasazera albo kierowcę. Do tego ta "cudowna zmiana" rozkłądu jazdy... Jest gorzej niż było. Wydano kupę pieniedzy na jakieś durnowate liczenie, a wystarczyłoby zapytać kierowców, które kursy można zlikwidować, gdzie dodać i jak poustawiać czasu przyjezdam, bo np. jakoś spóźnienie takich linii jak 17 czy 7 są wciąż takie same, tego rozkładu nikt nie zmienił...
~solo 9-12-2011 15:28
Brawo dla władz.... fontanna za 1,3 melona i teraz kilka ekranów TV za 700 koła... pięknie umieja liczyć nieswoje pieniądze....
~PROSTO ! 9-12-2011 15:29
WŁAŚNIE PRZEGONILIŚMY WROCŁAW, KOLEJ NA SKM I PRZEGONIENIE GDAŃSKA. PÓŹNIEJ TYLKO METRO I WARSZAWA MOŻE NAM SKOCZYĆ NA CHOPINA !
~wp 9-12-2011 15:36
ostatnio przyjechałem z Cieplic autobusem linii 23 do małej poczty. autobus przyjechał zgodnie z papierowym rozkładem jazdy o 10.16, natomiast tablica pokazywała że ten mój autobus przyjedzie dopiero za 8 minut... (następna 23ka dopiero miała być o 11.21)
~do ~rodzynek 9-12-2011 16:00
na tablicy, w jej dolnej części ekranu przewija się tekst na pasku, który informuje, że tablice są w fazie testów i dane mogą być błędne.
~do 15:36 9-12-2011 16:29
DOKŁADNIE - ZŁOTA ZASADA ---> NIE WYŚWIETLAM SIĘ NIE PYTANY. NIE MASZ POJĘCIA O TECHNOLOGII W JAKIEJ SĄ ZROBIONE TABLICE. NAJLEPIEJ SIĘ ZAMKNIJ ! MUSZĄ BYĆ TESTY GDYŻ KAŻDA TABLICA I KAŻDY AUTOBUS ŁĄCZY SIĘ Z SATELITĄ MZK NA ORBICIE DANE STAMTĄD TRAFIAJĄ DO CENTRUM STEROWANIA MZK NA GÓRZE NAD JELENIĄ GÓRĄ, GDZIE MIEŚCIE SIĘ SIEDZIBA MZK MANAGAMENT OF TRANSPORT IN POLEN. ALLES KLAR JAK MOWIOM W ANGLI.
~ 9-12-2011 16:43
Mzk kupiło 5 solarisów a co z resztą taboru co z tymi gratami które ledwo co jadą a z rana to powinien przejechać się dyrektor z resztą tej bandy i powdychać te spaliny,w tych gratach jest siwo.ale tablice są najważniejsze
~ 9-12-2011 17:23
jak będzie oślepiające słoneczko latem to na tych telewizorkach niewiele może być widać
~Jędker 9-12-2011 17:42
Unowocześnienie Mzk HAHAH autobusy pozabierali, żebym mogl dojechac do szkoly na czas to musi zdazyc sie cud. A oni stawiaja telewizory... mogli by jakis film na nich puszczac bo według tego co jest na tych telebimach to kursuja autobusy widmo...
~jelgór 9-12-2011 18:34
tablice są dobre, ale za drogie, nie kupujmy ich więcej zanim nie przetestujemy dobrze tych
~Joy-o 9-12-2011 18:59
Hahaha. Jedyna prawdziwa informacja na tych ekranach jest taka że mogą one pokazywać nieprawdziwe informacje. Dzisiaj na podwalu stałem od16:56 do 17:12 ta tablicy "przewaliły" się ze cztery różne autobusy a faktycznie ani jeden. Może lepiej by coś zrobili żeby autobusy po prostu jeździły według rozkładu nie trzeba cudów z Finlandii.
~SEBA 9-12-2011 20:03
SUPER BARDZO SIE CIESZĘ,ŻE JAKIEŚ NOWINKI POJAWIAJĄ SIĘ W MZK,ALE ...NO WŁAŚNIE MIESZKAM PRZY KIEPURY, A TAM TO BY SIĘ PRZYDAŁA ZWYKŁA WIATA PRZYSTANKOWA, BO WIADOMO ZABOBRZE TO I PIZGA STRASZNIE ,PADA TEŻ I CZEKAJĄC TRZEBA SIE CHOWAĆ W BRAMACH BUDYNKU,A CZASAMI LUDZIE W OKNIE NERWOWI I SIĘ OBERWIE ZA STANIE W ICH KLATKACH.
~nepotyzm 9-12-2011 20:11
pytamy czy w ratuszu podsumowano również działania prezesa związane z tym projektem??dlaczego opracowanie wniosku na tablice otrzymała fiirma Pana Tomasza Piersiaka - kuzyna prezesa Woźniaka za kwotę 60.000,- (sześdziesiąt tysięcy złotych) mimo że na przetargu nie była to oferta ani najtańsza ani najlepsza. Była to tylko oferta rodzinna. Dlaczego prezes Woźniak zatrudnił własną żonę jako własnego doradcę, za jedyne 33.000,-( trzydzieści trzy tysiące złotych).Żonka która zjawia się w pracy 3 razy w tygodniu na jedną godzinę, nikomu nie podlega,nikt jej nie rozlicza i kontroluje co robi, a kasiora płynie strumieniem do rodziny prezesa. Kiedy Prezydent Zawiła NEPOTYZM prezesa Woźniak podsumuje???czekamy.!!!!
~hhh 9-12-2011 23:23
zaraz te ekrany rozwalą lub ukradną
pckloss 10-12-2011 13:29
Imponująca sesja zdjęciowa do artykułu :) Same "dziady" ani jednego przedstawiciela płci pięknej. A jak tam parytety zatrudnienia w MZA wyglądają?
~zdziwiony 10-12-2011 16:24
wandaloodporne tablice ? czy jest cos odporne przed checia zniszczenia ? wybralismy po to nowe wladze, aby marnowaly pieniadze ? Jest cala masa potrzeb na ktore brakuje funduszy... .
~ten sam 10-12-2011 17:25
Dopóki będa takie dziadki we władzach MZK, ZWŁASZCZA OD SIEDMIU BOLEŚCI CZŁONEK zarzadu p. JERZY WRONA dopóty NIGDY TA SPOŁKA NIE BĘDZIE ROSŁA W SIŁĘ Są ważniejsze sprawy do załatwienia niż tablice. TAK TRUDNO ZNALEŻĆ FACHOWCÓW???
~pitagoras 12-12-2011 13:11
Kolesie się powybierali i teraz klapa, spółka będzie kulała, a biednym ludziom przyjdzie płacić coraz to wyższe ceny za bilety Panie prezydencie, życie pokazało, że nie ważne papiery, lecz FACHOWOŚĆ I DOŚWIADCZENIE Niechże pan sobie to uświadomi i pogoni, albo wygoni tych pseudo fachowców od zarządzania.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Posprzatał piwnicę, nie segregował odpadów

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Politycy komentują wynik wyborów

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
715
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
13%