MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 25 września
im. Aurelii, Władysława

Uniwersytet Karkonoski – mrzonka czy rzeczywistość

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 13 kwietnia 2008, 17:11
Aktualizacja: 17:25
Autor: TEJO
Zamiast koszar na terenie byłego CSR miał powstać Uniwersytet Karkonoski. To marzenie wielu do dziś się nie ziściło. Czy jest na to szansa?
Fot. TEJO
Między akademią a kursami dla zaawansowanych – taki będzie temat dyskusji Obserwatorium Karkonoskiego, na którą w najbliższy piątek zaprasza Biuro Wystaw Artystycznych. Czy Jelenia Góra ma szansę stać się ośrodkiem akademickim z prawdziwego zdarzenia?

Temat nie pojawia się przez przypadek. Już niedługo, przynajmniej nominalnie, stolica Karkonoszy awansuje do grona miast uniwersyteckich. Co prawda tylko z samodzielnym wydziałem Uniwersytetu Ekonomicznego, ale – to już coś. Uniwerkiem stanie się po zmianie nazwy obecna Akademia Ekonomiczna im. Langego, której Wydział Gospodarki Regionalnej i Turystyki kształci ekspertów w tej dziedzinie.

Nie wiem, czy są dane, czy rzeczywiście absolwenci tej szkoły trafiają później do branży, którą zgłębiali na studiach. Nie jest to jednak konieczność: specyfika studiów wcale nie wymusza zatrudnienia w przyszłości w kierunkowej dziedzinie. Można studiować archiwistykę i sprzedawać później rury. Można też mieć dyplom magistra „turystyki” w kieszeni i żyć z zysków za wynajęty sklep.

Jelenia Góra miała być ośrodkiem akademickim pełną gębą w wizji rektorów szkół wyższych, którzy spotkali się lat temu kilka w dogorywającym przedłużoną agonią Centrum Szkolenia Radiotechnicznego przy ul. Podchorążych. Wówczas snuto plany utworzenia campusu akademickiego w jednostce wojskowej zlikwidowanej przez tow. Jerzego Szmajdzińskiego, zwanego „naszym Jurkiem”.

Były prezydent dr Józef Kusiak ekscytował się wizją połączenia wszystkich jeleniogórskich wydziałów i ośrodków uczelni, to jest Akademii Ekonomicznej, Politechniki Wrocławskiej oraz Kolegium Karkonoskiego w jeden potężny Uniwersytet Karkonoski. A w planach profesorów za oknami sali byłego kasyna rosło jeleniogórskie Cambridge.

Wizję mocno zweryfikowała rzeczywistość. Mamy rzeczywiście campus akademicki z nowoczesną i odważnie zaprojektowaną biblioteką, ale to teren tylko Kolegium Karkonoskiego. Idea uniwersytetu rozbiła się o przeszkody w postaci majątku poszczególnych uczelni: bo przecież, aby połączyć siły, musiałyby się pozbyć części ze swoich włości. Ośrodek zamiejscowy Politechniki Wrocławskiej, na przykład, stanąłby przed gorzką wizją przeprowadzki z Pałacu Schaffgotschów w Cieplicach.

Tak oto uniwersytetu marzeń w stolicy Karkonoszy nie ma. Krytycy tych uczelni, które w mieście działają, przy każdej okazji podkreślają, że niektóre z nich tylko połowicznie spełniają swoją rolę. Bo z dyplomem licencjata Kolegium Karkonoskiego niewiele można zdziałać. Absolwenci KK muszą jechać daleko za miedzę, aby wywalczyć tytuł magistra w ośrodkach akademickich. A Jeleniej Górze wciąż pozostają tylko marzenia o statusie miasta akademickiego.

W mieście powstała wszak podstawa ku temu, aby taki ośrodek mógł zafunkcjonować. Chodzi o społeczność studencką, która nadaje życia każdemu miastu, gdzie działają szkoły wyższe. Społeczność żyjącą swoimi wydarzeniami i tokiem egzystencji żaka z całą „subkulturą” – klubami, imprezami, wydarzeniami tylko dla studentów.

Jednak wielu 19-latkom nie odpowiada taka rzeczywistość. Uciekają z Jeleniej Góry do Wrocławia, Krakowa, Zielonej Góry, Poznania czy Warszawy, aby tam pooddychać większym światem akademickiego centrum, zdobyć bardziej szanowany papier i – w wielu przypadkach – już do Jeleniej Góry nie wrócić. Czy tę tendencję da się zmienić?

O tym, między innymi, mogą dyskutować w piątek, 18 kwietnia, dr Anna Baraniecka i dr Maciej Pawłowski. Nasi Internauci mają szansę wypowiedzieć się na ten temat już teraz.

Ogłoszenia

Czytaj również

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Samochód poleasingowy – czy warto?

Remont ulicy Ogińskiego  

Komentarze (33) Dodaj komentarz

~Iza 13-04-2008 17:38
No właśnie - bardziej szanowany papier... Gdzie taki się zdobywa - na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Karkonoskiego, czy na Wydziale GRiT Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu? W Oddziale Zamiejscowym Politechniki Wrocławskiej, czy na Wydziale Technicznym Uniwersytetu Karkonoskiego? I tyle na ten temat.
~n:D 13-04-2008 17:49
ja uciekłam:P do Poznania... ale po studiach wrócę... a uciekać warto bo w jeleniej żadnej kadry naukowej nie ma... chyba że z podrzędnym tytułem magistra jak co NIEKTóRZY, którzy się tym chwalą.... czy ta super szkoła w Sobieszowa.... tylko głowę schować i się nie przyznawać.
~ 13-04-2008 17:49
Ciekawy taki campus, rożnorodność kierunków... od sportowych po matematyczne. Warty pomysł, może wtedy zamiast exodusa, byłby napływa do naszego miasta... ale interesy, interesami... nigdy do tego nie dojdzie, bo najważniejsza kasa...... a taki naukowy potężny moloch nie na rękę innym. Biznes to biznes.
~Student 13-04-2008 17:54
Czy Jelenia Góra ma szansę stać się ośrodkiem akademickim z prawdziwego zdarzenia? NIE
~Jan 13-04-2008 18:10
Uniwersytet to jest wszechnica, uczelnia typu a k a d e m ic k i e g o najwyższego sortu, z uznaną w świecie naukowym liczna kadrą. Pretensje KK do bycia uniwersytetem wyglądaja żałośnie. mimo że i w tej szkole zawodowej jest kilka zacnych osób. Do niedawna przecież nawet ta zawodówka nie miała biblioteki. Politechnika i AE (już wkrótce uniwersytet właśnie) to uznane uczelnie i nie ma powodu, by to centralizować. Wszystkim uczelniom jeleniogórskim (tym wymienionym wyżej oraz WSM w Jeleniej Górze - Sobieszowie) żczę dobrych efektów dydaktycznych, a AE i Politechnice także ważnych dokonań naukowych.
~masochista 13-04-2008 18:19
Prawda jest taka że takie połączenie nastąpiłoby ze szkodą dla AE i Poli. KK to nie ten pułap.
~900 bzdetow JG 13-04-2008 19:32
Taaaaaa, zrobita akademie trzepania dywanow , drylowania wisni albo jakies inne bzdurne cos , co padnie po pierwszym roku . Nikt mnie nie przekona , ze Jelenia Gora ma szanse na cokolwiek . Na 900 lecie miasta zrobcie piesza wycieczke dla wielu mieszkancow miasta . Wycieczke po OLEJ DO GLOWY , piesza , aby dluzej byla zapamietana .
~k22 13-04-2008 20:16
Trzeba przypomnieć fakt,że ten przytaczany oddział zamiejscowy politechniki nie ma na miejscu własnej żadnej kadry profesorskiejani doktorskiej.Busy kursuja od 30 lat między Wrockiem a Jelonką koń by się uśmiał.Należy budować własny potencjał kadrowy.KK jako wyższa szkoła zawodowa funkcjonuje dopiero 10 rok może pochwalić się własną młodą dobrą kadrą doktorską.Z kilka lat to będzie podstawa budowania mocnej struktury akademickiej.Natomiast młodzi ludzie pozostaną w Jeleniej Górze kiedy będze stworzona dla nich możliwość znalezienie atrakcyjnej pracy z perspektywą rozwoju i godziwych zarobków.Na etapie likwidacji jednostki wojskowej nikt nie zamierzał połączyć funkcjonujących na terenie miasta szkół.Do utworzenia uniwersytetu karkonoskiego potrzeba woli wielu podmiotów nie tylko akademickich.Popatrz na Uniwersytet w Zielonej Górze.Miasto przekazało działki budowlane,mieszkania dla kadry naukowej.Wierzę jednak,że na terenie Jelonki będą funkcjonowały silne szkoły wyższe.A wybór uczelni zawsze należy do uczniów.
~były jg 13-04-2008 20:26
Czy chodzi o WUML?
~były jg 13-04-2008 20:27
Czy chodzi o powrót WUMLu?
kazimierzp 13-04-2008 20:27
Według tradycyjnych kryteriów żadna z uczelni działających w Jeleniej Górze nie spełnia warunków bycia uniwersytetem! To, że Akademia Ekonomiczna poprzez obniżenie kryteriów otrzymała nazwę Uniwersytet Ekonomiczny to i tak niczego nie zmienia! Dodatkowo wystarczy popatrzeć na rankingi uczelni polskich to widać gdzie AE im. Oskara Langego ma miejsce! Politechnika Wrocławska nominalnie też ma prawa do nazwy Uniwersytet Techniczny i taką nazwę poza granicami kraju używa!;-) Ktoś na forum napisał, że KK nawet Biblioteki nie miało! Żadna uczelnia w Jeleniej Górze nie miała biblioteki, ale KK jako jedyne teraz ma!!! Każde z tych grup akademickich udowadnia, że to oni są predystynowane do tytułu "Uczelnia". Nie chcą ze sobą współpracować, często przekonują lokalne władze że tylko oni, ze nie tamci (coś na ten temat wiem!;-) Uważam jednak, że Jelenia Góra może mieć Uniwersytet. Wiele miast w świecie, takich jak Jelenia Góra, jest ośrodkami akademickimi! Tylko należy stworzyć odpowiednie warunki dla kadry naukowej! Pójdę chętnie do BWA i posłucham (i nie tylko) co do powiedzenia mają przedstawiciele filii Politechniki i Kolegium Karkonoskiego!
~ktos 13-04-2008 20:51
ta jasne ae i politechnika poziom rewelacyjny starczy popatrzec na absolwentow.a o wykladowcach i ich suchych gadkach to juz lepiej nie wspominac wystarczy obejrzec kto szuka pracy najwiecej specjalistow od ekonomii i elektroniki z pwr wiec nie piszczie takich glupot
~ 13-04-2008 20:58
Super ,że jest ten Uniwersytet ,ale jest jedno zasadnicze pytanie jaka będzie kadra.Bo ta dzisiejsza nadaję się do podania do prokuratora za złe i chamskie traktowania studenta - oczywiście nie wszyscy, ale takich kilku profesorków co wydaje im się ,że już są bogami psuje renomę .Wszyscy wiedza jakie są nie raz trudności w uzyskaniu wpisów do indeksów - bo panu się nie chce.Jak są sprawdzane prace np: podrzuci się kartki do góry i te co spadną na biurko to masz zaliczone ,a reszta do poprawki itp.Takie metody stosuje się w większości uczelni.Jakie było moje zdziwienie ,że zagranicą to uczelnia tak dba o studenta ,aby miał dostęp do najlepszych profesorów ponadto stwarza się odpowiednie warunki i nauki i życia. U nas student jest traktowany jak 5 koło do woza.Musi bez przerwy prosić i nie może się nie daj boże poskarżyć bo Wielki Profesor się gotów obrazić no i rok jest z głowy.
~Jan 13-04-2008 23:10
Panie Kazimierzu Na dobrą sprawę nawet nie o nazwę chodzi a o poziom. Samą magią języka się rzeczywistosci nie stworzy. Niech lepiej młodzież nasza kształci się w porządnych uczelniach. A warunki trzeba stworzyć absolwentom uczelni, zeby chcieli wrócić lu przyjechać tu pracować. A jeśli chodzi o bilbiotekę, to nie mówiłem o budynku tylko o woluminach. I AE taką bibliotekę od lat ma (wiem, bo zdarzyło mi się korzystać), a KK korzystało z Biblioteki Pedagogicznej. O Politechnice nie wiem. Przykład Zielonej Góry, podany przez jednego z forumowiczów jest trafny. Zielona Góra skutecznie z WSP i WSI (w każdej wsi WSI - mówiono) zbudowała uniwersytet. Nazwisk i dorobku tego uniwersytetu nie znam. Pewnie są wielkie. niewątpliwie sporo młodych ludzi, asystentów, adiunktów uciekło z Poznania czy Wrocławia skuszonych zarobkami i mieszkaniami. A my tu jeszcze mamy pod bokiem Legnicę, Wałbrzych, Zittau, Gorlitz i Liberec, że o Wrocławiu, Pradze czy Dreźnie nie wspomnę.
~PWR ZOD 14-04-2008 10:14
Biblioteka w Politechnice Wrocławskiej w Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym jest najlepiej wyposażoną biblioteką w naszym regionie w książki techniczne. Do dyspozycji studentów, uczniów, pracowników naukowych są również ksiązki z biblioteki we Wrocławiu. Każda książka, skrypt, czasopismo z księgozbioru wrocławskiego jest po zgłoszeniu o takiej potrzebie przez studenta - w następnym dniu książka jest do dyspozycji w Jeleniej Górze. Można skorzystać z ogromnej bazy elektronicznej Biblioteki we Wrocławiu, na komputerach w czytelni nie tylko. Księgozbiór ciągle jest aktualizowany o najnowsze pozycje. Studia na Politechnice Wrocławskiej to najlepszy wybór w Jeleniej Górze.
~student ae 14-04-2008 10:47
widać że Kazimierz wypowiada się nie mając pojęcia o temacie. Może taka już natura urzędnika. Nie wiem na jakie rankingi on patrzy, ale w rankingach prasowych AE we Wrocławiu systematycznie plasuje sie na 4-5 miejscu wśród uczelni ekonomicznych, uzyskując za każdym razem wysoką liczbę punków plasującą ją przed uczelniami o innym profilu (polecam poczytać - nic prostszego).Po drugie w rankingu ministerialnym (chyba najważniejszym bo decydującym o podziale kasy) w tzw. ocenie parametrycznej, której podlegają wydziały (a nie całe uczelnie) wydzial GRIT jest przed wroclawskimi wydziałami AE a nawet przed wszystkimi wydzialami AE w Polsce - w całym rankingu uwzględniającym wydziały nauk społecznych (prawo, ekonomia, socjologia itd) WGRiT jest na 13 miejscu (polecam poczytać to naprawde nic trudnego). WGRit jest wydzialem I kategorii wg tego rankingu (a np sławny wydział GN -teraz NE we Wrocku to wydział 2 kategorii). można jeszcze dodać że GRiT jest wydzialem o pełnych prawach akademickich (jako jedyny na Dolnym śląsku nie licząc Wrocławia) tzn ma prawo nadawać stopień DR i DR HAB. Jest wydzialem opartym o miejscową (a nie dojeżdżającą) kadrę naukową, dla której jest to pierwsze a często jedyne miejsce zatrudnienia (a nie chałtura). Dodam jeszcze że profesorzy są znani w całym kraju i cenieni w swoich środowiskach (np Prof T. Borys., prof. D. Strahl, prof. A. Matysiak i inni). co do bilblioteki, to nie ma lepiej zaopatrzonej w wydawnictwa ekonomiczne w JG, nie wiem skąd Kazimierzp wywnioskował że na AE nie na bilblioteki, rozumiem że nigdy w niej nie był, ale chyba zdrowy rozsądek podpowiada że taka musi być. a to czy sie to będzie nazywać uniwersytet czy akademia jest sprawą drugorzędną.
~student ae 14-04-2008 12:53
dodam jeszcze, nawiązując do tematu artykułu, że utworzenie m.in. na bazie wydzialu GRiT jakiegoś uniwersytetu karkonoskiego, poprzez sztuczne pozlepianie z innymi uczelniami, byloby degradacją tego wydziału i mam nadzieje że nigdy to nie nastąpi
~Ciepliczanka 14-04-2008 13:46
Zamiejscowy Ośrodak Dydaktyczny Politechniki Wrocławskiej w Jeleniej Grze z roku na rok jest coraz słabszy, i myślę że ma coraz mniej studentów.Jest to wynik braku kadry na miejscu , a także słabe kierownictwo. Pana Pawłowskiego powinien dawno zastąpić pracownik Politechniki przynajmniej z tytułem dr habilitowanego.
kazimierzp 14-04-2008 16:59
Gratuluję Politechnice i AE takich studentów jak ci którzy wypowiadali się o 10:14 i o 10:47! Lojalnie i z przekonaniem bronią swych uczelni! Ale! Znam uwarunkowania w jakich przychodzi pracować i studiowac na każdej z tych szkół wyższych! Znam rankingi ministerialne, rankingi zamieszczane w tygodnikach, zarówno w kategorii uczelni państwowych jak i w kategorii "open" tzn publicznych i prywatnych razem wziętych! Nie jest źle, ale nie jest tak idealnie jak to niektórzy przekazują! Co do współdziałania uczelni! Niekiedy mozna słyszeć wyrzekania jednych na drugich, ale większość pracowników naukowych pracuje w kilku uczelniach na raz! Nie mam jako jeleniogórzanin kompleksów do Zielonej Góry bo u nas studiuje niewiele mniej osób niż u nich! Na bazie tych szkół co mieli w Zielonej przeforsowali połączenie i mają Uniwersytet Zielonogórski! Tak jak uczyniono tez w Opolu U nas na razie jest jeszcze opór przed fuzją! Dlaczego? Może częściowo odpowiedź przyniesie dyskusja w BWA! Za parę lat, jak będzie mniej studentów w macierzystych placówkach AE i Politechniki to zaczną sie tendencję zmniejszania i powolnej likwidacji filii i oddziałów zamiejscowych, ciekawe jak wtedy kadra naukowa mieszkająca w Jeleniej Górze z tych uczelni będzie się zachowywać?!?
~TZE 14-04-2008 18:27
Jakoś dziwnie temat Akademii Ekonomicznej w Jeleniej Górze i Politechniki Wrocławskiej w Jeleniej Górze został wywołany jako gorący i ważny przed maturami, przed decyzją przyszłych studentów, ale tylko tych, którzy jeszcze mają wątpliwości gdzie studiować. Może głównie chodzi o to, żeby zrobić reklamę jedynie słusznym nowym uczelniom, bo nowe uczelnie jedna z nich to prawie Uniwersytet, nawet już ma :)bibliotekę :) - to ogromny sukces. POzostałe to badziewie bez bibliotek i kadry - totalna bzdura, kłamstwo i manipulacja. Przedmioty ścisłe w szkołach średnich nie są na pierwszym miejscu. Uczelnia techniczna wymaga konkretnej i precyzyjnej wiedzy, ale gdy się ją zdobędzie to dopiero jest satysfakcja i dobra płaca. Prawie wszystkie uczelnie borykają się z naborem na pierwszy rok studiów, zwłaszcza Politechniki. Modne są kierunki humanistyczne, gdzie można ble, ble. Komuś od paru lat przeszkadza Politechnika Wrocławska w Jeleniej Górze-Cieplicach. Zamiast się cieszyć, że władze Politechniki Wrocławskiej inwestują i finansują w całości Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny a kadra Uczelni to własne kadry Politechniki Wrocławskiej, to ta ciągła krytyka jest nie zrozumiała. Prestiż Jeleniej Góry na obecności w mieście, znanej i cenionej uczelni jaką jest Politechnika Wrocławska też zyskuje. Może Uniwersytet to też rozwiązanie, ale czy zmiana szyldu to wzmocnienie nauki w Jeleniej Górze ? Czy nowe uczelnie są w stanie przechwycić mądrych maturzystów ? Wątpię ! Pozdrawiam.
~profesor 14-04-2008 20:36
Szanowny Panie KazimierzuP. Czy może Pan wyjaśnić, co Pan chciał wyrazić w swoich wypowiedziach. Są trzy uczelnie, które nie są dla siebie konkurencją. Politechnika z potencjałem ponad trzydziestu tysięcy studentów i pracowników może w Jeleniej Górze kształcić tylu studentów ilu chce i na dowolnych kierunkach. A jeśli będzie tutaj nawet 80 studentów jak niegdyś, to jeszcze lepiej. Podobnie AE. Nie ma więc powodu aby wykonywać fuzję, chyba że w celu ratowania ze zbliżającej się agonii KK.
~Student 14-04-2008 21:31
Politechnika Wrocławska w Jeleniej Górze nikomu nie przeszkadza , ale prestiż mogła by mieć większy , należy zmienić tylko Pawłowskiego.
~profesor 14-04-2008 22:19
Szanowny Panie KazimierzuP. Czy może Pan wyjaśnić, co Pan chciał wyrazić w swoich wypowiedziach. Są trzy uczelnie, które nie są dla siebie konkurencją. Politechnika z potencjałem ponad trzydziestu tysięcy studentów i pracowników może w Jeleniej Górze kształcić tylu studentów ilu chce i na dowolnych kierunkach. A jeśli będzie tutaj nawet 80 studentów jak niegdyś, to jeszcze lepiej. Podobnie AE. Nie ma więc powodu aby wykonywać fuzję, chyba że w celu ratowania ze zbliżającej się agonii KK.
~reflektor do ~TZE i pozostałych 15-04-2008 7:41
W odpowiedzi na Twoje zdziwienie ,m że "Jakoś dziwnie temat Akademii Ekonomicznej w Jeleniej Górze i Politechniki Wrocławskiej w Jeleniej Górze został wywołany jako gorący i ważny przed maturami..." wyjaśniam: Cała debata zorganizowana jest pod dyktando wywołanych w artykule doktorów z tych uczelni. A to dlatego, że aktualnie odbywają się na tych uczelniach wybory nowych władz i mianowanie dra Pawłowskiego na dyrektora ZOD oraz dr Baranieckiej na prodziekana ds studenckich "wisi na włosku". MUSZĄ SZYBKO CZYMŚ SIĘ WYKAZAĆ,a że nie robili tego przez całą kadencję to, teraz - rzutem na taśmę, po partyjnemu (PO) i związkowemu (Solidarność) łącznie z prowadzącym (zresztą etatowym pracownikiem KK), będą prowadzić debatę. i Jeszcze dwie sprawy: 1. Uczciwe - do debaty należało zaprosić przedstawicieli wszystkich uczelni - powtarzam uczciwe i zgodnie z profesją dziennikarską (to do p.Więckowskiego) 2.Idea Uniwersytetu Karkonoskiego powstała dożo wcześniej niż powstało KK !!!
~reflektor - raz jeszcze 15-04-2008 9:41
Czy to nie śmieszne, że osoby, od których zupełnie nic, co dotyczy rozwoju szkolnictwa wyższego, nie zależy, ani w macierzystej instytucji ani w regionie, będą głównymi personami w tej dyskusji. Ależ to będzie poziom!!! ;) Chyba że się mylę i oboje Państwo są członami odpowiednich dla rozwoju szkolnictwa wyższego Departamentów w MNiSW, ew. są członkami Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, a może PKA, czy choćby KRASP i z tejże półki będą zebranych oświecać. Tu się z zgadam Z Kazimierzemp - bedzie się działo !!
~aaaaa 15-04-2008 16:53
Wydaje mi się, że reflektor zbyt słabo oświetla swoje pole widzenia i "myślenia" i niewiele wie na temat idei Obserwatorium, celu przyszłej debaty i osób biorących w niej udział....
~jeż do Kazimierza P. 15-04-2008 17:20
Jest Pan niezniszczalny w Swoich poglądach.Pomimo jednoznacznych faktów/por. argumenty "profesora"/Pan jak zwykle ma rację- chcę tu dodać jedynie słuszną i niepodlegającą żadnej weryfikacj. Jak to mówią młodzi-żenada!!!
~jeż a`konto aaaaa 15-04-2008 18:08
absolutna zgoda w tej kwestii- już się cieszę na publiczną wymianę argumentów merytorycznych z osobami pokroju "reflektora" czy "Kazimierza P"- do zobaczenia
~ 15-04-2008 18:23
<i> regulamin złamany </i>
~Trochę Cie znam 15-04-2008 22:26
i dlatego panie Pawłowski nie uprawiiaj propagandy po bolszewicku.Będziemy w BWA i zadamy kilka pytań .
~ 19-04-2008 18:32
Proszę o info - jakie wrażenia po spotkaniu w BWA ? Jakaś podejrzana cisza na Jelonce !
~studentkaaa 19-04-2008 22:03
Nie dziwię,że młodzi uciekają z Jeleniej Góry,sama uciekłam do Gdańska,studiuję na Uniwerku Oceanografię,w JG nie było dla mnie przyszłości,mam jednak cichą nadzieję,że kiedyś Jeleniogórskie uczelnie będą oferowały wyższy poziom nauczania i ciekawsze kierunki,a tym samym dorównają uczelniom Wrocławskim,Poznańskim czy Warszawskim i nie będzie trzeba udawać się jak w moim przypadku na drugi koniec Polski ..
~aaaaa 24-04-2008 18:33
hmm...oceanografii nie uczy żadna z jeleniogórskich uczelni, a jeśli to jest Twój obszar zainteresowań, to chyba dobrze, że podjęłaś studia poza Jelenią Górą....natomiast ekonomii w Jeleniej Górze uczy najlepszy Wydział w Polsce (obok wybranych Instytutów SGH i Uniwersytetu Warszawskiego)...i co jeszcze - ten Wydział jest najlepszy wśród wrocławskich Wydziałów AE....tak więc jeśli chodzi o ten kierunek nie powinniśmy narzekać.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wkrótce zegar wróci na "Majówkę"

Powstaje rondo w Mysłakowicach

Identyfikacja wizualna

Solidarność samorządowców w zakresie turystyki

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
859
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%