MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Unikatowa wystawa

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 7 listopada 2019, 8:12
Aktualizacja: Piątek, 8 listopada 2019, 9:42
Autor: WAC
Fot. WAC
W Muzeum Karkonoskim do 20 listopada można oglądać wystawę starodruków oraz wzornika szklarskiego, których konserwacje przeprowadzono w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Województwa Dolnośląskiego.

Spotkanie będące podsumowaniem pierwszej części projektu „Konserwacja wzornika szklarskiego oraz starodruków ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego” odbyło się wczoraj (6.11) w sali edukacyjnej placówki. Tam też można oglądać 18 starodruków, między innymi Biblię w tłumaczeniu Marcina Lutra, poddanych konserwacji, a pochodzących z XVI – XVIII wieku. Księgi posiadają dużą wartość naukową, historyczną oraz artystyczną.

Szczególnym eksponatem jest datowany na XVIII wiek wzornik szklarski motywów dekoracyjnych do rytowania na szkle. Zawiera 79 odrębnych wzorów tłoczonych na papierze czerpanym z przedstawieniami herbowymi, motywami architektury, scenami myśliwskimi, mitologicznymi oraz dekoracją roślinną. Pojedyncze wzory oddają naturalną wielkość wygrawerowanych motywów oraz głębokość i szerokość wyciętych w szkle linii.

Listę obiektów poddanych konserwacji w ramach projektu uzupełnia odręcznie sporządzony rejestr datowany na lata 1744 – 1745. To unikatowy obiekt zapisany atramentem żelazowo – galusowym na papierze czerpanym. Stanowi odręczny spis rzemieślników pracujących dla znanego na Śląsku rodu szklarskiego Preusslerów.

To niezwykle ważna wystawa, bo pokazująca efekt działań konserwatorów, którzy przywracają obiektom ich należyty stan i wartości estetyczne, dzięki którym możemy pracować z tymi obiektami, poznawać ich historię – mówi dyrektor Muzeum Karkonoskiego Gabriela Zawiła. - O tej pracy konserwatorskiej rzadko się mówi, bo obiekty, które są w złym stanie najczęściej nie są pokazywane na wystawach i można je prezentować dopiero, kiedy mają już należyty stan. Jak wyglądały te obiekty przed konserwacją można zobaczyć na planszach dołączonych do wystawy - dodaje G. Zawiła.

Twoja reakcja na artykuł?

7
70%
Cieszy
0
0%
Dziwi
2
20%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
10%
Przeraża

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Senator o "tarczy antykryzysowej"

Festiwal Pestka jesienią

Kolejne "domowe" dzieło jeleniogórskiej filharmonii  

Rusztowania na moście już nie ma

Jelenia Góra "zamyka" lasy

Wybory 2020: Prezydent Jeleniej Góry nie będzie narażać mieszkańców

Zaczytaj się z Jelonką.com

Wyniki badań pasażerów – 3 osoby zarażone

Sonda

Czy wyznaczone godziny zakupów dla seniorów to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
466
Tak
49%
Nie
46%
Nie wiem
5%