MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 18 września
im. Ireny, Józefa, Stanisława

Unijny zastrzyk gotówki dla małej obwodnicy Karpacza

Wiadomości: Karpacz
Czwartek, 22 listopada 2012, 7:51
Aktualizacja: Piątek, 23 listopada 2012, 8:38
Autor: Mea
Fot. Mea
W Urzędzie Miasta w Karpaczu podpisano wczoraj (21.11.) umowę na dofinansowanie 7 mln 770 tys. zł. przebudowy ul. Parkowej wraz z budową stumetrowego tunelu pod stokiem narciarskim „Kolorowa”. – Jest to największa inwestycja w naszym mieście od okresu powojennego – powiedział Bogdan Malinowski, burmistrz Karpacza. Przedsięwzięcie kosztowało 18 mln zł. Zakończenie prac planowane jest na 30 listopada.

Władze Karpacza musiały najpierw wyłożyć pieniądze na realizację inwestycji, częściowo wziąć kredyt, teraz otrzymają pieniądze z Unii Europejskiej - Projekt został dobrze oceniony przez ekspertów i w departamentach, dlatego przyznano tę dotację, a trzeba podkreślić, że jest to pierwszy tunel, jaki budujemy na Dolnym Śląsku z wykorzystaniem środków z Unii Europejskiej – mówił wicemarszałek Jerzy Łużniak.

Obwodnica to droga o długości jednego kilometra , w której ciągu jest tunel przebiegający pod stokiem narciarskim „Kolorowa”. Budowa samego tunelu kosztowała ok. 11 mln zł. - Jest on wykonany jest z ok. 840 elementów stalowych, które łączy ok. 18 tys. śrub. Obecnie zabezpieczamy warstwę przeciwpożarową. Tunel jest już skręcony i do 30 listopada całość inwestycji będzie ukończona – powiedział Witold Nietubyć, dyrektor zespołu projektów Skanska, Oddział Budownictwa Inżynieryjnego we Wrocławiu.

- To jedyny w Europie tunel z nietypowym rozwiązaniem technologicznym, czyli stalową konstrukcją działającą na zasadzie rozporu - dodał. Takie rozwiązanie jest tańsze i szybsze w montażu.
Ponadto w tunelu został zamontowany system nadzoru, który pozwoli kontrolować pracę konstrukcji już po otwarciu dla ruchu samochodowego. System sprawdzi, czy następują jakieś przemieszczenia konstrukcji.
Karpacz wreszcie będzie miał deptak w centrum.

– Po zakończeniu prac i wykonaniu odbioru jeszcze w tym roku planujemy udostępnić ul. Parkową dla ruchu samochodowego, jednocześnie zamknąć część ul. Konstytucji 3 Maja od domu wczasowego Bachus i starego kościoła do Perły Karkonoszy. W miejscu tym powstanie deptak – podkreślił zastępca burmistrza Ryszard Rzepczyński.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wandale kontra naukowcy

Budują chodnik do TCTA

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~HaHa 22-11-2012 8:16
To ma być obwodnica Karpacza? Dobre sobie, ale takie coś tylko i wyłącznie w POlsce!
~w_kakakasku 22-11-2012 8:51
ale coś wąski ten tunel, czyżby obwodnica za 18 melonów będzie jednokierunkowa
~Super władze 22-11-2012 9:23
Jaka obwodnica? To tylko budowa najdroższego deptaku w Polsce! W dodatku na drodze powiatowej! Takie "cuda" to tylko w Karpaczu.
~**chipo 22-11-2012 9:40
Ja poszedłbym dalej w ocenie oryginalności tej inwestycji. Można napisać, że jest to chyba najkrótsza na świecie obwodnica miasta o długości całego kilometra. Swoją drogą, to nie wiedziałem, że na objechanie samochodem Karpacza wystarczy pokonać jeden kilometr...
~panteras 22-11-2012 9:53
mi sie wydaje że będzie hałas z tego tunelu,no ale zobaczymy
~Kolejarz 22-11-2012 10:40
Największą inwestycję jaką burmistrz miasta zrobił to wyrzucenie z miasta kolei na rzecz rozwoju miasta..
~ 22-11-2012 14:23
obwodnica dobre sobie Deptak potrzebny jak dziura w moście
~ALFA 22-11-2012 14:49
Komentujący to jak zwykle FACHOWCY najwyższej rangi.
~Michał 77 22-11-2012 15:15
Inwestycja znakomita - mówię to jako turysta z Warszawy, regularnie przyjeżdżający do ślicznego Karpacza. Wasz kurort żyje z turystów i bardzo potrzebował deptaka - to w każdym kurorcie miejsce spotkań, imprez, knajp i sklepów (vide słynne Krupówki i Monciak). Brak deptaka był wstydem dla Karpacza - trudno spacerować tłumom ludzi po wąskich chodnikach przy huku i smrodzie samochodów. A teraz, także po remoncie bocznych urokliwych uliczek i ścieżek przy Zaporze nad Łomnicą, można przejść prawie cały Karpacz \"deptakowo\" ( to przecież kilka kilometrów). Miło popatrzeć, jak się Karpacz rozwija, w przeciwieństwie np. do zapyziałej (choć potencjalnie atrakcyjnej) Szklarskiej Poręby.
~zorientowany 22-11-2012 16:00
Witam! Pracowałem przy budowie tego tunelu, więc chciałbym podzielić się z wami pewną informacją. Mało kto wie, ale w środku tunelu budowane jest potajemnie odgałęzienie do Czech. Dlatego tyle to wszystko kosztuje. Udało mi się zdobyć tajne mapy, z których to wynika. Jak ktoś się zagapi i nie skręci w odpowiednim miejscu, to wyląduje w Pecu pod Śnieżką. Niestety, droga będzie tylko jednokierunkowa, gdyż fundusze tylko na tyle starczyły. Tak więc uważajcie i nie śpijcie za kierownicą. Może się tak zdarzyć, że droga przez Okraj będzie zamknięta, a przez Jakuszyce nieodśnieżona, a wtedy będziecie musieli wracać przez Lubawkę albo nawet Międzylesie, a może nawet przez Ostrawę, jeśli na tych drogach będą remonty.
~uuuu 22-11-2012 16:20
a szklarskiej w centrum zakład pogrzebowy otwarto
~DoInformacji 22-11-2012 17:01
Napisz jeszcze, Droga Informacjo, jaki jest łączny koszt budowy.Podaj, odszkodowanie dla Kolorowej, koszt opóźnień, koszt samego deptaka. Kasa miejska świeci przecież pustkami! Napisz, ile pokoleń Karpaczan będzie spłacać ten "cud techniki" I "wspaniałą koncepcję rozwoju miasta".
~informacja 22-11-2012 17:18
po 1 - to wyłączenie ze ścisłego centrum ruchu pojazdów, a więc obwodnica/ominięcie centrum a nie całego Karpacza. po 2 - w planie stworzenie deptaka w ciągu ul. Konstytucji 3-go Maja na obecnej jeszcze narazie drodze głównej - powiatowej, po 3 - ulica Parkowa jest drogą gminną i ma 6m więc ruch jest dwukierunkowy jednopasowy i jak ktos sie nie zmiesci to na autostradzie tez bedzie mu mało, po 4 - tunel to jakaś atrakcja w końcu w naszych górach szczególnie z zagospodarowaniem turystycznym na jego powierzchni, do tej pory mielismy tylko \"piekny\" tunel drogowy w Michałowicach, po 5 - nie rozumiem ludzi którym sie wiecznie nic nie podoba, najlepiej byłoby jak było, tylko turystów z liczyć nie mozna np. w maju
~Informacjo! 22-11-2012 18:21
Nie odpowiedziałaś na pytanie. To taka metoda "zdartej płyty"? Powtarzać w kółko to samo?
~do 18:21 22-11-2012 21:36
Google nie działa? A może inteligencja się zepsuła?
~Arno 23-11-2012 8:32
Mam wrażenie, że w większości komentujący tutaj to albo małolaty, albo idioci
~ 23-11-2012 9:02
zabetonowali karpacz i tyle.Hotele i pensjonaty pobudowali i sami właściciele tam sprzątają, gości witają, i za stróża robią.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Zygzakiem po ulicy

XXI Biennale Fotografii Górskiej rozpoczęte

Remontują kapliczkę

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
590
Tak
25%
Nie
71%
Nie wiem
4%