MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Umowa została podpisana!

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 8 maja 2018, 13:47
Aktualizacja: Sobota, 26 maja 2018, 6:33
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Dzisiaj (8.05) doszło do podpisania umowy na prace budowlano–konserwatorskie Teatru im. C. K. Noriwda w Jeleniej Górze. Po wielu miesiącach opóźnienia spowodowanego brakiem wykonawcy, w trzecim przetargu udało się go wyłonić i w przyszłym tygodniu ruszą stosowane prace.

W trakcie remontu mają być wymienione wszystkie instalacje, będą też prace budowlano-konserwatorskie, ale bez elewacji budynku, a dach będzie poddany naprawie. - Czasu nie mamy w nadmiarze - przyznaje Krzysztof Kleszcz, wiceprezes zarządu spółki Castellum z Wrocławia, który poinformował, że prace będą wykonywane na dwie zmiany, a jeśli będzie taka potrzeba to również i na trzecią zmianę. Firma, która wygrała przetarg ma już doświadczenie w tej dziedzinie, chociażby w samej Jeleniej Górze przeprowadziła podobne zadanie w zespole pocysterskim, które jest teraz siedzibą Muzeum Przyrodniczego oraz dokończyła budowę Term Cieplickich. - Oby było jak najmniej niespodzianek. Problem polega na tym, że zakres robót jest określony projektem, a ten może się w wielu miejscach mijać z rzeczywistością, bo robi się go na podstawie lokalnych odkrywek, a my będziemy działać globalnie. Liczymy na to, że projekt jest na tyle dobrze zrobiony, że nie będzie większych problemów - dodał Krzysztof Kleszcz z firmy Castellum.

Dyrektor Teatru Norwida przypomniał, że udało się w porozumieniu z Urzędem Marszałkowskim zmienić zakres prac, dzięki czemu można było wyłonić wykonawcę. Zrezygnowano m.in. z widowni teleskopowej na scenie, zapadni. - Nie są to elementy pierwszej potrzeby, bez których teatr nie mógłby funkcjonować - podkreślił Tadeusz Wnuk. Zachowano za to windę osobową i towarową oraz wszelkie elementy wymagane przepisami p.poż. i bhp., a także garderobę i zaplecze. Wkrótce planowane jest otwarcie ofert na część dotyczącą technologii teatralnej i elementy wyposażenia.

Inwestycja, która musi być zakończona do końca grudnia br. nie może przekroczyć kwoty 5 milionów euro. Znaczna część dofinansowania pochodzi ze środków unijnych. Umowa o dofinansowanie projektu została zawarta w dniu 30.06.2017 r. pomiędzy Teatrem im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze a Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. Zgodnie z zawartą umową o dofinansowanie wartość całkowita projektu wynosi 19 806 220 PLN. Koszty kwalifikowane projektu wynoszą 15 843 203 PLN. Projekt jest dofinansowany środkami Unii Europejskiej w kwocie 13 466 723 PLN, co stanowi 85 proc. kosztów kwalifikowanych projektu. Wkład własny (15 proc. kosztów kwalifikowanych) w kwocie 2 376 480,00 PLN zapewnia Miasto Jelenia Góra w formie dotacji celowej. Koszty niekwalifikowane projektu w kwocie 3 963 017 PLN obejmują koszt opracowania dokumentacji projektowej, sfinansowanej przez Miasto Jelenia Góra oraz koszt podatku VAT. Ponieważ Teatr ma możliwość odzyskania naliczonego VAT-u z Urzędu Skarbowego, Miasto Jelenia Góra, chcąc zapewnić terminową realizację oraz płynność finansową projektu zapewnia prefinansowanie tego wydatku, udzielając Teatrowi pożyczki. Umowa z Przedsiębiorstwem Budowlano-Konserwatorskim Castellum opiewa na kwotę brutto 16 690 731 PLN.

Zakres prac budowlano-konserwatorskich:
1. Roboty zewnętrzne:
Przebudowa wejścia do teatru umożliwiająca wjazd osobom niepełnosprawnym do budynku, doświetlenie pomieszczeń w piwnicy oraz niezbędna wymiana przyłącz instalacyjnych;
2. Roboty stanu surowego:
Przewidziano rozbiórkę fragmentów stropów i ścian pod windy. W robotach żelbetowych i betonowych wykonanie fundamentów pod windy i naprawa części stropów. Wykonanie konstrukcji stalowej pod windy, centrale wentylacyjne i urządzenia technologiczne oraz wzmacniające istniejące konstrukcje pomostów. Wykonanie nowych ścianek działowych z cegły i płyt g-k. Przebudowa widowni i balkonów pod fotele teatralne z podwyższeniem balustrad. Naprawa balustrad w klatkach schodowych, pomostów technicznych, portalu w wieży scenicznej, kurtyny ppoż.. Naprawa części podłoża pod posadzki. Przeprowadzenie remontu dachu z montażem klap systemu oddymiania klatek schodowych;
3. Roboty wykończeniowe:
Wykonanie nowych tynków z naprawą istniejących wraz z przygotowaniem pod malowanie. Częściowa obudowa kanałów instalacyjnych i stropów płytami g-k. Naprawa i wykonanie nowej izolacji wodochronnej w pomieszczeniach mokrych. Wykonanie nowej z naprawą istniejącej izolacji termicznej. Naprawa istniejących zabytkowych posadzek z wykonaniem nowych, ułożenie wykładzin dywanowych i z PCV. Remont zabytkowej stolarki drzwiowej i okiennej z wykonaniem nowej. Dostawa i montaż dźwigu towarowego i osobowego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Odbudują zbiorniki

Seans plenerowy z Janem Nowickim

W obronie zwierząt

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~ 8-05-2018 14:35
Drogi ten spektakl prawie 20 melonów ale warto
~ 8-05-2018 14:55
Wreszcie będziemy mieli teatr jak należy jeszcze hala widowiskowo sportowa i mamy w Jeleniej Górze Europe.
~ 8-05-2018 15:04
Dubaj się będzie chowal
~........................ 8-05-2018 15:44
Jeszcze przydałaby się klimatyzacja na małej scenie.
~ 10-05-2018 18:59
do: ~........................ (15:44)
Nie będzie małej sceny...
~Anonim+ 8-05-2018 16:10
Szkoda tylko, ze przy okazji remontu nie rozwija się infrastruktury teatralnej, a wręcz ogranicza, no ale cóż - dobre i to. Tak krawiec teatralny kraje, jak mu...
~ 8-05-2018 20:52
do: ~Anonim+ (16:10)
Tak kraje, jak mu ptak nie staje. Tak to jest, jak miastem rządzi Zawiła i jego koleżka Łużniak. Gdyby miastem rządził przedsiębiorca z jajami, to teatr byłby zrobiony w całości i bez poślizgu lub przynajmniej taniej.
~inny 9-05-2018 0:42
Ten kto ponosi winę za to ogromne opóźnienie rozpoczęcia remontu Teatru, co spowodowało wydatek dużej kwoty pieniędzy za wynajmowanie sali w Kinie - powinien publicznie obliczyć straty Miasta, czyli nasze straty - Podatników, przyznać się do nieudacznictwa i usunąć honorowo w cień, to znaczy podać się do DYMISJI. Dopóki nie będziemy żądać odpowiedzialności za podjęte decyzje oraz za popełnione błędy - dotąd będą marnowane nasze ciężko zapracowane pieniądze, które powinna władza szanować. Oni muszą wciąż pamiętać, że to MY ich utrzymujemy, dzięki nam mają "ciepłe posadki"
~do innego 9-05-2018 10:45
do: ~inny (0:42)
Piszesz niby mądrze, ale tak naprawdę nie masz pojęcia o realizacji inwestycji. Ciemny lud to kupi.
~kkk 9-05-2018 9:05
A jaką rolę w tej ceremonii odegrał Pierwszy Sekretarz z Czarnego?
~ 9-05-2018 15:16
nie remontują żle remontują też nie dobrze, ludzie o co chodzi ,kazdy kto budował dom wie życie weryfikuje wczesniejsze plany.
~.......................... 9-05-2018 17:37
do: ~ (15:16)
Z powodu braku klimatyzacji na małej scenie nie wszyscy zdołają obejrzeć do końca wystawiane tam spektakle. Niektórym po prostu po jakimś czasie brakuje powietrza i muszą opuścić salę. To jest naprawdę ważna sprawa zwłaszcza dla starszych osób, a przeważnie takie osoby chodzą do teatru. Młodzież woli co innego.
~ 10-05-2018 19:01
do: ~.......................... (17:37)
No to jeszcze raz... NIE BĘDZIE Sceny studyjnej
~........................ 13-05-2018 10:58
do: ~.......................... (17:37)
No i bardzo dobrze!
~ze łba 9-05-2018 16:19
Pierwszy sekretarz z Czarnego startuje w wyborach na miejsce Zawiły ,dlatego pełno go wszędzie .....

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Uroczyste święto wojska

Lech Wałęsa w Świeradowie Zdroju

Dużo drożej za śmieci

Co z tym SOR–em?

Będzie remont na Śnieżce?

Sonda

Czy poprzez budżet obywatelski mieszkańcy powinni mieć coraz większy wpływ na miejskie inwestycje?

Oddanych
głosów
504
Tak
86%
Nie
10%
Nie mam zdania
5%