MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 15 lipca
im. Henryka, Włodzimierza

Umowa partnerska z Tarnopolem?

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 16 października 2017, 12:10
Aktualizacja: Wtorek, 17 października 2017, 13:31
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Komisja Statutowo–Organizacyjna Rady Miejskiej zajmowała się dzisiaj (16.10) projektem uchwały dotyczącym umowy partnerskiej Jeleniej Góry z ukraińskim miastem Tarnopol. Swój sprzeciw wyrazili przeciwnicy tego pomysłu – jutro (podczas sesji) radni mają podjąć decyzję w tej sprawie.

Do kompetencji radnych należy wyrażenie woli poprzez uchwałę, aby włodarze obu miasta (Jeleniej Góry i Tarnopola) podpisali umowę partnerską, która miałaby zaowocować w różnych dziedzinach. Jak podkreślił przewodniczący Komisji Statutowo-Organizacyjnej, ta współpraca rozwija się już od 2015 roku, a zapoczątkował ją Wydział Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, który zaprasza do naszego miasta studentów z Uniwersytetu Technicznego w Tarnopolu.

"W dniach 19-21 czerwca 2016 r. odbyło się w Jeleniej Górze oficjalne spotkanie prezydenta Miasta Jeleniej Góry z prezydentem Tarnopola. Na spotkaniu przedyskutowano możliwe obszary współpracy pomiędzy swoimi miastami. Kolejne spotkanie odbyło się 28 sierpnia 2016 r. w Tarnopolu. Podczas tego spotkania przedstawiciele władz Miasta Tarnopola i Miasta Jelenia Góra podpisali list intencyjny, wskazując konkretne obszary współpracy. Wyrażono również wolę zawarcia umowy partnerskiej. W maju 2017 roku, Jelenia Góra na zaproszenie władz Tarnopola, wzięła udział w "Dniach Kultury Polskiej" organizowanych w Tarnopolu. Była to duża możliwość zaprezentowania mieszkańcom Tarnopola oferty kulturalnej, turystycznej oraz ekonomicznej miasta. W czerwcu, na prośbę władz Tarnopola oraz Konsulatu Generalnego w Łucku na Ukrainie, w Jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej została przeprowadzona zbiórka książek, bajek, powieści w języku polskim. Cała zebrana literatura została przewieziona do Tarnopola dzięki uprzejmości Rotary Club Jelenia Góra i przekazana młodzieży i dzieciom uczącym się języka polskiego w tarnopolskich szkołach. W sierpniu 2017 r. kolejna delegacja Miasta Jelenia Góra została zaproszona na "Dni Tarnopola". Po raz kolejny była to okazja do wymiany doświadczeń i pogłębienia współpracy" – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Wojciech Chadży oraz kilku innych lokalnych przedsiębiorców również współpracują ze swoimi odpowiednikami po ukraińskiej stronie (branża transportowa) i są zwolennikami proponowanego rozwiązania. Jak zaznaczył radny Chadży, nawet aktualny prezydent Jeleniej Góry pochodzi spod Tarnopola. W trakcie dyskusji Rafał Szymański (PiS) zaapelował, aby do przestrzeni współpracy zawartej w uchwale dopisać wymianę młodzieży. Poza radnymi, w posiedzeniu wzięli też udział przeciwnicy partnerstwa z ukraińskim miastem.

- Sprzeciwiamy się zawarciu umowy partnerskiej w takim kształcie, w tym trybie i formie – powiedział Mariusz Gierus ze Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Pamięci Męczeństwa i Ludobójstwa Kresowian w Jeleniej Górze, który przywołał m.in. zdjęcia publikowane w mediach ukraińskich z obchodów 75. rocznicy powstania Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) na terenie Tarnopola. - Współpraca jest potrzebna, ale na warunkach, które również uznają nasz punkt widzenia, w którym chcemy oddać hołd ofiarom ludobójstwa na Wołyniu – podkreślił M. Gierus, który dodaje, że na terenie Ukrainy za „kwestionowanie bohaterskich czynów” m.in. UPA, grozi odpowiedzialność karna. - Trudno mi sobie wyobrazić, aby reprezentanci Jeleniej Góry uczestniczyli w uroczystościach miejskich w Tarnopolu przy flagach banderowskich, przy których nasi przodkowie ginęli – przestrzega M. Gierus. - Nie wyobrażamy sobie sytuacji, aby w naszym niemieckim mieście partnerskim Erfstadt stanął pomnik hitlerowca lub świętowano powstanie SS – stwierdził przedstawiciel komitetu.

Przeciwnicy umowy ubolewają też nad sposobem procedowania tej sprawy przez władze miasta, bowiem komisja nie po raz pierwszy wydaje opinię na temat projektu uchwały dzień przed planowaną sesją Rady Miejskiej. - Przez takie procedowanie nie ma przestrzeni do konsultacji społecznych – zaznacza.
Członkowie Komisji Statutowo-Organizacyjnej jednogłośnie zaopiniowali projekt uchwały pozytywnie, zatem we wtorek radni zdecydują czy umowa partnerska będzie wkrótce podpisana.

Treść projektu uchwały dostępna jest w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie: bip.jeleniagora.pl/contents/content/111/7748

Ogłoszenia

Czytaj również

Norweska Dolina Luxury Resort***** – 4 dzieci gratis, poleca ITAKA

Guwer: To będzie profesjonalny skatepark treningowy

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Komentarze (37) Dodaj komentarz

~back to PRL 16-10-2017 13:19
Już kiedyś była podobna umowa z Homlem na Białorusi,czyżby stawiali na powrót do słusznie mionionych czasów?
~sajmon 16-10-2017 14:59
Tych z PO w naszym mieście po źrebiło :) Mało wam zabitych dziewczynek przez nawalonych jak trolejbus ukraińców ? Ale co się dziwić sam nasz zawiła swoją obecnością na czarnych marszach wspiera zabijanie nienarodzonych dzieci !
~kijafa 16-10-2017 15:05
Dobry pomysł. Jak chcemy się rozwijać to trzeba się otwierać. To nie podoba się tylko jeleniogórskim potinowcom.
~` 16-10-2017 15:15
3.50 za godzine dzien dobry na umowe o dzieło mam 20 na pana miejsce
~` 16-10-2017 15:16
Wojciech a może to Janusz?
~DużyJo 16-10-2017 15:24
Pan Chadźy węszy w tej umowie bardzo intratne interesy dla siebie i swojej firmy i to jest pewne. Dziwne, że nikt tego nie dostrzega...
~PZZ 16-10-2017 15:40
Czy taką uchwałę można jakoś zaskarżyć? Tylko czekać aż banderowcy z Tarnopola czerwono-czarnymi busami od Chadżego zaczną tu czuć się jak u siebie. A za pare lat powiedzą, że to są ich tereny, bo tu ich jest więcej niż nas i wtedy zacznie się rzeźnia. Już pokazali, że tak potrafią i na co ich stać. Dla radnych widać dziś liczy się tylko kasa, a pamięć i honor są im obce.
~ 16-10-2017 16:24
Przecież w tym wszystkim chodzi tylko o to, żeby delegacje jeździły sobie na wycieczki zagraniczne, a Chadży, żeby rozkręcił usługi transportowe na Ukrainie. Mam nadzieję, że reszta radnych nie jest ślepa. Na Ukrainie jest teraz to samo, co było w Polsce w latach 80. Kto ma kasę i skorumpuje władzę, ten może kręcić lody, jakich w Polsce nigdy by nie widział. Nie bierzmy udziału w rozkradaniu tego kraju i nie pozwalajmy, by robili to nasi rządzący.
~nnn 16-10-2017 16:36
No przyznaje ciężki temat ,ale 50 lat nienawiści już chyba wystarczy ?? Niemcy już Wam chyba nie przeszkadzają a też mordowali 50 lat temu .
~zaboberek 16-10-2017 17:37
do |~nnn|,a co było 50 lat temu?
~pola20 16-10-2017 18:09
Brawo P.Gierus!!!
~Bezdomny 16-10-2017 18:51
Ludzi pokroju Gierusa trzeba wysłać na San Escobar.
kazimierzp 16-10-2017 19:17
Młody, fanatycznie nastawiony pan Gierus mieni się chrześcijaninem, ba nawet może występować w kościele jako szafarz sakramentu. Wyjątkowo jak dla mnie ograniczony w działaniu absolwent prawa uniwersytetu. Zamiast budować mosty porozumienia pomiędzy naszymi nacjami usiłuje rozniecać ogień nienawiści. Pamięć o ubiegłych latach, zdarzeniach tak, ale nie podsycanie nienawiści. I co, chciałby wojny między narodami, wyśle swych trzech synów na tę wojnę, czy wypcha innych bo jego synowie do wyższych celów? Ciekawe kiedy kościół katolicki wyeliminuje ze swych szeregów takich ludzi? Czy po prostu my powinniśmy odejść, bo wśród takich opętanych nienawiścią nie ma dla nas miejsca!?! Czytając homilie papieża Jana Pawła II zastanawiam się jak ktoś taki może się na Jego dziedzictwo powoływać.
~do Kazimierza .p 16-10-2017 19:33
czy akceptuje Pan pomniki bandery i suchewycza oraz gloryfikacje upa ? ..budujmy mosty ale czy na braku pamięci o pomordowanych Polakach oraz nagradzaniu jeszcze żyjących bojowców upa /po 90 lat/mających na rekach krew naszych Rodaków
~ 16-10-2017 19:39
W następnych wyborach to będzie upadek PO i nie podniosą się z kolan razem ze Schetyną !!!!
~an 16-10-2017 19:59
Zgadzam się z tym co mówi p.Gierus. Bez przesady z tym brataniem... .Zrobili z mordercy Polaków bohatera narodowego. Pomagajmy Polonii, która jest tam dyskryminowana. Będziemy za darmo szkolić Ukraińców... a oni potem nawieją do Niemiec.
~poiu 16-10-2017 20:09
Panie Kazimierzu, szacunek ! Obawiam się jednak, że Pana słowa to klasyczne wołanie na puszczy.
~Przerzutka 16-10-2017 20:17
Panie KazimierzuP. na Boga co Pan wypisuje za bzdury. Brońmy Polskości, bo niedługo będziemy bali się wyjść na ulicę. Zachęcam przeczytać niedawno wydaną książkę Stanisława Srokowskiego "STRACH-opowiadania kresowe". Zapewniam, że zakręci Pan o 180 stopni ,chyba że jest Pan pozbawiony ludzkich uczuć a o tych sporo chyba jest w cytowanych homiliach JPII.
~As Kazimierz & polu 16-10-2017 20:22
Bardziej przypomina mi to pisk szczura na tonącym okręcie. Zostawmy banderyzm - to było dawno, zapomnijmy o zbrodniach niemieckich - to nasi drodzy sąsiedzi, Katyń i zbrodnie bolszewickie - nic wielkiego. Ludzie przestańcie pleść te bzdury i obudźcie się wreszcie! Najważniejsza jest prawda!
~Maria11 16-10-2017 20:27
Możemy współpracować a ktoś może zarabiać widać Ukraińców autobusami i ok ale dlaczego mamy chować głowę w piasek na banderowskim przemarsz i flagi banderowskim prawie jak za hitlera bez prawdy i honoru będziemy tylko małym skarlalym narodem bez szacunku także Ukraińców którzy zawsze wybiorą Niemców.. Ps A Pan Kazimierz jest znany powszechnie ż miłości bliźniego i obiektywizmu wiec nic nowego po prostu wstyd że pamięc i tylko pamięc o pomordowanych okrutnie Polakach jest dla niego bez znaczenia a złote pomniki mordercow naszych rodaków to nic waznego az straszno ze tacy sa Na swiecie
~poiu 16-10-2017 20:27
Do zatrwożonych wizją wyjazdu naszych biznesmenów do Tarnopola. A właściwie to co w tym złego !? Dzisiejsze formy współpracy niewiele mają wspólnego z tymi z lat 70. Lepiej się kisić w tym grajdole ? Zamiast ujadać, jak ten "ekspert" od historii ( i Ukrainy), lepiej zrobić cokolwiek, aby ten marazm przerwać.
~Nie dla zbrodniarzy! 16-10-2017 20:34
Niemcy nie paradują w mundurach ss i nie stawiają pomników hitlerowi cz himmlerowi, mimo tego, że nie rozliczyli się do końca ze z...zami i mają nadal wiele za pazurami. W naszej bratniej Ukrainie natomiast kult ss galizien stale rośnie a z...zy typu bandera stawia się na piedestałach. Czy to normalne?
~rom 16-10-2017 21:09
do 20.34 - dla pana kazimierzap to normalne jak widać
~Hej Sokoły ! 16-10-2017 21:12
"...z jednych zdarto skórę ,a ciało rzucono psom na żer, innym obcięto ręce i nogi,a tułów rzucono na drogę (...).Dzieci zarzynano na łonie matek ;wiele dzieci pocięto w kawały jak ryby.Kobietom ciężarnym rozpruwano brzuchy i wsadzano żywego kota do wnętrza i tak zostawiano przy życiu (...) - To nie opis wydarzeń na Wołyniu z czasów ostatniej wojny.To opis wydarzeń z czasów powstania Chmielnickiego z 1648 roku.Nasze wspólne życie z Kozakami i Ukraińcami było zawsze bogate w wydarzenia.Myśmy odbijali się tym samym.Jak to w rodzinie.Razem z Ukraińcami możemy siać strach jak to drzewiej bywało.Przed taką siłą muzułmanie pryskali gdzie pieprz rośnie.Musimy pokazać im tylko ,że też potrafimy "riezać".Kiedyś Lisowski nie był gorszy od atamanów.Polak też potrafi.
~u 16-10-2017 22:04
Pisuar musi mieć wroga nie tylko w Polsce !!
~ 16-10-2017 22:42
A co to ja świta nie widieł, Tarnopila nie widieł??? Niestety dzisiejszy Tarnopol, a dokładnie jego mieszkańcy to już nie nasza bajka :(
~KubaW 16-10-2017 22:42
Kazimierz Piotrowski, wieloletni i zasłużony beneficjent lokalnej władzy widać coraz brzydziej się chwyta, taki z niego lokalny miłośnik banderyzmu, celebryta.
~do kazimierzp 16-10-2017 23:19
Kiedyś tacy ludzie jak kazimierzp atakowali rodziny katyńskie, że "rozniecają nienawiść" bo pamiętają o Katyniu. Dzisiaj "rozniecaniem nienawiści" jest pamięć o ludobójstwie Polaków na Kresach. My nie zapomnimy o naszych przodkach, którzy do dziś leżą niepochowani w dołach śmierci, a tacy jak kazimierzp skończą tak samo ja przeciwnicy pamięci o Katyniu.
kazimierzp 17-10-2017 7:58
Poczytałem sobie wasze wpisy i zdumiony jestem jak "pełne są miłości chrześcijańskiej". W przeciwieństwie do wielu z was wielu członków mojej rodziny doznało okrutnych krzywd od bolszewików, band UPA, czy Niemców. Jestem przeciwnikiem wszelkich nieludzkich systemów ale nie zwykłych ludzi. Ręce wyciągnięte do zgody więcej znaczą niż kułak i wola bicia! Normalne pokojowe stosunki dają więcej niż ślepe pełne nienawiści okrzyki! Szkoda, że ta wiedza nie jest wam hejterzy dana! Dla mnie też naturalnym jest występowanie pod swym nazwiskiem a nie krycie się pod nic nie znaczącymi nickami! Cóż tchórze bojąc się zajadlej szczekają. Dobrego dnia i więcej cywilnej odwagi wam życzę!
~ 17-10-2017 8:36
kazimierzp , nie wycieraj sobie gęby chrześciijanami / " pełne są miłości chrześcijańskiej"/. Skąd wiesz, że to piszą chrześcijanie a nie obywatele obawiający się powtórki z historiiK ? A może to wyznawcy innej wiary ? Kto ci powiedział, żeby twoje lewackie widzenie świata wymaga stygmatyzowania ludzi tylko dlatego, że są chrześcijanami'.? Dlaczego lewackie barany taktują chrześcijan jako owieczki, które w imię ich lewackich pomysłów z radością pójdą na rzeż ? Odstosunkuj się wreszcie od chrześcijan, bo używasz tego określenia jako pałki , nie jako rzeczowego argumentu !!!
~Real 17-10-2017 9:31
Ukraina jako państwo ma raptem 26 lat! Ruś Kijowska to tak odległa przeszłość dla tych terenów, że prawie prehistoria. W dodatku w równej mierze dotyczy i Rosji i Białorusi. Kozacy to kozacy. Dopiero w XIX w. zaczęło budzić się poczucie narodowości. OUN i UPA przy zgodzie Hitlera jakby nie patrzeć walczyli o niepodległość Ukrainy. Barbarzyńskimi, okrutnymi metodami... ponieważ takie są ludy wschodu. Trzeba zrozumieć, jeśli odrzucą Banderę to prawie nic im nie pozostanie. Trzeba o tym rozmawiać, ale bez emocji i uprzedzeń. To co się stało na Wołyniu jest też efektem okupacji sowieckiej 1939- 1941 i początkowych zapewnień Hitlera o niepodległości Ukrainy.
~historyk 17-10-2017 9:45
Jeśli nie gniewać się dozgonnie, to chociaż mieć odrobinę ambicji. Mój dziadek mawiał, że Hitler i Stalin razem wzięci to zaledwie "pikusie" wobec Ukraińców. I tak jest do dziś. A my chcemy na siłę powtórki z historii, wręcz się domagamy.
~Real 17-10-2017 10:38
9:45 prezentujesz klasyczne emocje, a nie racjonalne argumenty. Z jednej strony należy z Ukrainą szeroko współpracować, ale z drugiej strony jako państwo polskie zdecydowanie i stanowczo reagować na wszystkie WSPÓŁCZESNE antypolskie incydenty. Przykład, jeśli przy okazji wywieszonych banderowskich flag wznoszono hasła np. Polska to nasz wróg, Przemyśl jest ukraiński itd. to z całą mocą należy reagować. Jeśli flagi wiszą bo wiszą, a słyszymy Polska to przyjazne nam państwo, to że tak powiem... na pewno nie polski problem.
~MirekJG 17-10-2017 11:05
Uchwałę wycofano i dobrze, wbrew kazimierzomp i innym, którym nie przeszkadza banderyzm i neonazizm.
~Real 17-10-2017 11:43
LOL, 11:05 to nie jest neonazizm, tylko "problem" z tożsamością narodową. Potrzebne jest wyczucie sytuacji. A uchwałę może i lepiej że wycofano. Po co budzić demony przeszłości w rejonie zasiedlonym przez ludzi z tamtych regionów.
~ 17-10-2017 11:50
Real, wydaje mi się, że MirkowiJG chodziło o resentymenty neonazistowskie za naszą zachodnią granicą, których nasza, że tak uprzejmie ich nazwę postępowa eurolewica, w imię poprawności politycznej, nie " dostrzega ".
~PiotrJG 17-10-2017 13:21
Popieram w całości wpis Pana Kazimierza. Lepiej budować mosty niż kopać rowy. ONR w Polsce to jakiś promil - ale jest o nim głośnio dzięki mediom Banderowcy na Ukrainie bardzo podobnie. To takie skrajne złe organizacje które powinny być zakazane. Byłem w tym roku na wiosnę we Lwowie , Tarnopolu wszędzie ludzie chcą normalnie żyć. U nas mamy Pana Gierusa a w Tarnopolu pewnie jest jakiś Iwan i oni obydwaj mówią to samo. Życzę wszystkim więcej szacunku do siebie i innych ludzi.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Będą widoki ze Zbójeckich Skał

Półkolonie z MOS–em po pierwszym turnusie

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Łagodny wyrok za zakatowanie kota

Czyżby Andrzej Duda?

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
727
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
13%