MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

Umierają w samotności. Nie bądź obojętny

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 10 maja 2016, 8:25
Aktualizacja: Środa, 11 maja 2016, 7:58
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Fot. Angelika Grzywacz–Dudek
Wczoraj (9.05) w jednym z mieszkań w kamienicy przy Alei Wojska Polskiego w Jeleniej Górze znaleziono zwłoki 63–letniego lokatora. Nie wiadomo, jak długo trwało, nim ktoś zauważył jego śmierć. Policja i straż pożarna apelują o sąsiedzką czujność i zwykłą ludzką pomoc, szczególnie w przypadku starszych i samotnych osób.

Wczoraj policja wezwała strażaków do otwarcia mieszkania 63-latka. By dostać się na pierwsze piętro najpierw rozłożono podnośnik, ale ostatecznie udało się otworzyć drzwi mieszkania z klatki schodowej. - Lekarz karetki pogotowia ratunkowego stwierdził zgon 63-letniego mężczyzny oraz fakt, że do śmierci doszło bez udziału osób trzecich – informuje podinsp. Edyta Bagrowska, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.

Takich wezwań do otwarcia mieszkań, w których mogą znajdować się samotne osoby zmarłe jest wiele. - Przynajmniej raz w tygodniu zdarza nam się otwierać takie mieszkania i często jesteśmy wzywani, kiedy na pomoc jest już za późno – mówi st. kpt. Andrzej Ciosk, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze.

– Dlatego apelujemy do rodzin, a także sąsiadów, by zwracali uwagę na samotnie zamieszkujące osoby starsze czy schorowane. Czasami lepiej jest bezpodstawnie wezwać pomoc na miejsce, niż wezwać ją za późno – dodaje strażak.

Ogłoszenia

Czytaj również

Przetarg na kolejną stację

Zamknięta droga od Przełęczy Kowarskiej

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~wezwac? 10-05-2016 8:41
Z tego co wiem za bezpodstawne wzywanie sluzb gozi grzywna.
~chm 10-05-2016 9:59
Smutne...
1jam2 10-05-2016 10:45
Samotność
~do1jam2 10-05-2016 12:45
A co ma samotność do rzeczy?Niektórzy wybierają samotne życie świadomie,nie każdy musi zakładać rodzinę i mieć stado dzieci.Poza tym często ci mający dzieci kończą podobnie.
~ 10-05-2016 13:53
Są takie mieszkania co 5 osób jest zameldowana a nikt nie mieszka administracja nic nie wie mieszkanie gnije a jak ktoś zadzwoni na policje to zostanie kapusiem bo to może być melina dopiero jak jakiś ćpun zacznie śmierdzieć dopiero ktoś zgłosi
~J. 10-05-2016 16:16
Panuje znieczulica. Nie ma jej zaś tam, gdzie ktoś zaparkuje auto na czyimś miejscu albo gdy sąsiad ma lepiej niż inny. Ostatnio pomogłam starszej pani zanieść zakupy do domu, podziękowała. W oczach miała łzy. Nie sądziła, że istnieją jeszcze ludzie, którzy potrafią bezinteresownie pomóc drugiej osobie. Żeby uzyskać jakąś pomoc od instytucji państwowej, trzeba wykazać ogrom dokumentów, to odstrasza. Wiadome jest też, że nie każdy taką pomoc otrzyma. Może warto by było pomyśleć nad taką instytucją, która zatrudniałaby praktykantów, uczniów z różnych szkół wyższych, ażeby ci mogli pomagać w codziennych czynnościach osobom potrzebującym. Przecież nie chodzi o to, żeby zajmować się nimi przez cały dzień, myślę że dwie godziny dziennie, nawet godzina to już jest coś dla starszej osoby.
~ 10-05-2016 17:18
Do 16:16 do starszej pani z opieki przysłali 2 masażystki ,były zaufane lecz na koniec oczyścili jej mieszkanie i komu ufać
~sąsiad 10-05-2016 20:59
No tak jak figura umiera z ,,sąsiedztwa,, to nawet i napiszą o tym. Ciekawe czy dużo będzie osób na pogrzebie. Mówią ,że taka figura jak umiera to troche może być osób z ,,sąsiedztwa,,na cmentarzu
~kizior 10-05-2016 23:13
Będzie wolne mieszkanie w komunie,czy teraz rodzina się znajdzie?
~🔀🔁 11-05-2016 1:07
Jako nastolatek , mieszkałem sam , pośród starszych ludzi , jeden z sąsiadów przychodził zawsze około 16 siadał w kuchni i snuł opowieści , trwało to około , 3 lat , byłem młody , miałem może z 15 lat , pewnego dnia , kiedy mnie nie odwiedził powiedziałem mamie , przed pójściem do szkoły , sąsiadka zaniepokojona , tym , że zimową porą nie paliło się w piecu , postanowiła sprawdzić , znalazła go w kotłowni zasłab organizm był wyziębiony , na nastempnego dnia pojechałem do szpitala , sąsiad leżał nic nie mowił miał wysuszone usta , poprosiłem wtedy pielęgniarkę o ręcznik i wodę aby zwilżyć mu usta , nie mowił , ale krople łez spływały mu po policzkach , zmarł nastempnego dnia .
~Bieg zdarzeń 11-05-2016 11:22
W powyższej opowieści nie było by nic dziwnego, jak to , że bliska osoba pozostawiła dziadka , który uczył mnie , zabierał na ryby , z rozmów z nim mogłem nauczyć się wiele, drugi sąsiad też starszy człowiek , komponował muzykę , pisał słowa piosenki , po śmierci , sąsiada napisał słowa piosenki dla zespołu ,,Łzy" . Ilekroć se pomyśle o tej bliskiej osobie starszego człowieka , słowa , piosenki były , biegiem zdarzeń , Takich sąsiadów każdy ma wiele ja mam ich ,więcej , jak i opowieści z życia wzięte , bo one pisze najlepszy, scenariusz .

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Remont hali sportowej

Stadion nie dla kibiców – jak długo? [aktualizacja]

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Frekwencja dopisała. Będzie skatepark?

JBO: Ogrodzenie boiska w Parku Norweskim

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
575
Tak
47%
Nie
39%
Nie wiem
13%