MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 15 sierpnia
im. Marii, Napoleona

Uliczny teatr nie zna granic

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 6 sierpnia 2006, 0:00
Aktualizacja: Niedziela, 6 sierpnia 2006, 20:37
Autor: TEJO
Fot. Arkadiusz Piekarz
Zespoły teatralne z Rosji, Czech i Białorusi pokazały swoje przedstawienia w sobotę podczas drugiego dnia Festiwalu Międzynarodowych Teatrów Ulicznych.

Biały Teatr z Ostrawy, który siedem lat temu już gościł na jeleniogórskim MFTU, przedstawił sztukę zatytułowaną „Z tego obrazu już nigdy nie wyjdę, wersja karuzelowa”.

Na ustawionej na placu Ratuszowym karuzeli aktorzy nawiązali do świata dzieciństwa i odkrywania jego tajemniczego sensu w latach dojrzałości. Trafną metaforą jest ruch karuzeli – jak napisał organizator festiwalu – bez końca i bez początku.

Teatr uliczny nie może obyć się bez udziału publiczności, dlatego na karuzelę Czesi zaprosili chętnych najmłodszych, którzy oglądali ich przedstawienie.

Pełne groteski, klaunady i ulicznej zabawy przedstawienia pokazał rosyjski teatr Wędrujące Lalki Pana Pejo z Sankt Petersburga. Piątkowa aura uniemożliwiła, ze względu na intensywny deszcz, prezentację sztuki „Magota”. W sobotę nieco się rozpogodziło.
Fani sztuki ulicy zobaczyli opowieść, której inspiracją są średniowieczne baśnie. Widzom ukazała się fantastyczna osada, w której życia nabierają lalki, a kawałki gliny przemieniają się w niezwykłe stworzenia.

Areną festiwalu był także parking przy ulicy Jasnej. Tam wystąpił, będący na cenzurowanym w swojej ojczyźnie, białoruski Teatr Wolny. Przedstawił sztukę Bandarouna. Przesłanie nawiązuje do pojęcia wolności, którego – zdaniem artystów – sens dziś jest zagubiony.

W pełnym efektów przedstawieniu Białorusini znaleźli przestrzeń wolności właśnie w teatrze. Mogli to pokazać w Jeleniej Górze, ponieważ od dwóch lat ich sztuka, w której wykorzystują autentyczne obrzędy ludowe, na Białorusi jest niemile widziana.

<b> Festiwal w niedzielę </b>

godz. 20.00 – pl. Ratuszowy
Kijowski Teatr Młody – Ukraina
HOŁUBKA CZYLI KOZACY, CZORTY, BABY I SÓL

godz. 21.00 - pl. Ratuszowy
Teatr Strefa Ciszy – Polska
NAUKA LATANIA

godz. 22.00 - pl. Ratuszowy
Teatro Do Mar – Portugalia
DAIMONION

Ogłoszenia

Czytaj również

Czytelniczka: drogo i brudno

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Zofia Czernow i Robert Obaz byli za ogromnymi podwyżkami – dla siebie

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~Arek 6-08-2006 20:21
Nie pamiętam lepszej "imprezy" w Jeleniej Górze. Brawa dla wszystkich teatrów! :-)
~Marcin J 6-08-2006 20:49
zapewniam ze byly lepsze teatry! pamietam ze na tym parkingu kiedys w ramach festiwalu byl potezny namiot cyrkowy teatru z Francji... caly plac Ratuszowy zyl tym festiwalem codziennie przez tydzien kilka spektakli... to bylo dopiero swieto, no ale nie ma co narzekac... bo jeszzcze sie okaze nastepny festiwal odwolaja
~Młody 6-08-2006 20:52
Ta sztuka Białorusinów jest pewnie zakazana, bo jest po prostu słaba. To był jeden z nędzniejszych spektakli jakie pokazano. Ani treści, ani aktorstwa. I jakie w nim były efekty? Palące się pochodnie? Za to ekstra była Apokalipsa i generalnie to co pokazują Rosjanie.
~kminek 7-08-2006 10:24
co to były za teatry uliczne mogli dac wszystko w 2 dni a nie po 3 dziennie i od 20.00. kiedys teatry było od godziny 10 rano i bylo wszedzie nawet na hetelu mercure cos sie działo ale brawa dla polskich artystów za apokalipsa i wiezienie strefa ciszy nauka latania to były jedyne ciekawe przedstawienia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Rzeźby dla Kowar

W Tym Sęk na sobotni wieczór

Trwają porządki w Mysłakowicach

Minka na sobotni wieczór

Środowisko LGBT ze wsparciem KOD–u

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
913
Tak
36%
Nie
58%
Nie wiem
6%