MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 24 września
im. Gerarda, Teodora

Uliczne rewolucje

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 1 kwietnia 2008, 7:42
Aktualizacja: 17:06
Autor: TEJO
Plac Piastowski będzie podzielony na dwie części. To nawiązanie do czasów sprzed 1945 roku, kiedy to obszar do pałacu Schaffgotschów nazywał się ulicą Jeleniogórską, a sam plac nosił miano Zamkowego (Schlossplatz). Teraz część przy pałacu będzie sławiła rodzinę Cieplic.
Fot. TEJO
Rynek, plac Schaffgotchów, ulica Sprawiedliwych, skwery Aleksandra Kwaśniewskiego i Stanisława Barei. Takimi zmianami w nazewnictwie jeleniogórskich ulic ma się zająć rada miejska na jednym z najbliższych posiedzeń.

Jeśli radni wyrażą zgodę, część placu Piastowskiego przy siedzibie Politechniki Wrocławskiej, będzie się od lipca nazywała placem Schaffgotschów. To ku pamięci rodu magnackiego, który do 1945 roku był posiadaczem większości dóbr w Kotlinie Jeleniogórskiej, w tym Cieplic. Rodzina Schaffgotschów zamieszkiwała w pałacu, w którym dziś mają wykłady studenci PW.

– To bardzo dobry pomysł – mówi Ivo Łaborewicz, kierownik oddziału Archiwum Państwowego w Jeleniej Górze. – Schaffgotsch nie był zadeklarowanym zwolennikiem nazizmu i Hitlera. Wręcz robił wiele, aby odciąć się od działań Niemców w czasie wojny, zwłaszcza po stracie syna, który zginął pod Skierniewicami w 1939 roku zabity przez patrol polskich żołnierzy.

Dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, że na uroczystość nadania nowej nazwy placu zaproszono kanclerz Republiki Federalnej Niemiec Angelę Merkel oraz premiera Donalda Tuska. Tłem wydarzenia miałaby być lipcowa rocznica repatriacji niemieckiej ludności Cieplic w 1945 roku i gest pojednania między naszymi narodami.

Radni przegłosują także propozycję powrotu do starej nazwy placu Ratuszowego, który znów ma się nazywać Rynkiem. Wrócą także nazwy podcieni: Sukienników, Kuśnierzy, Przędzarzy, Maślane, Pończoszników i Zbożowe.

Są też inne propozycje, które już teraz wzbudzają kontrowersje i nie wiadomo, czy zostaną uchwalone. Radni Prawa i Sprawiedliwości zaproponują, aby ulica Krótka nazwana została mianem Sprawiedliwych. Lewica zgłosi wniosek o nadanie placu przed siedzibą LiD nazwy Skwer Aleksandra Kwaśniewskiego na pamiątkę jedynej wizyty głowy państwa w Jeleniej Górze w 2000 roku. Skwerem Stanisława Barei ma zostać „ochrzczony” teren targowiska Flora. To właśnie w pobliskiej kamienicy na rogu ulic Kasprowicza i Chrobrego mieszkał słynny reżyser.

Ogłoszenia

Czytaj również

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Zmiana kierownictwa prokuratury okręgowej

Ponad 716 tys. zł na wymianę źródeł ciepła

Komentarze (32) Dodaj komentarz

~ooo 1-04-2008 8:05
Kto wpadł na tak durny pomysł, żeby nazywać skwer na cześć A. Kwaśniewskiego? Koszmar...No, chyba, że nazwisko tego pana będzie nadane takiemu skwerowi, gdzie zatrzymują się okoliczne żule, żeby wypić "wino marki wino"
~Krzysiek 1-04-2008 8:15
prima aprilis !
gomilka 1-04-2008 8:30
Hahahahaha ale się uśmiałam! Może zamiast "Sprawiedliwych" lepiej będzie Jarka Sprawiedliwego, bo chyba radni PiSu mieli w założeniu podliż władzy... Aleksandra Kwaśniewskiego to przegięcie tego samego kalibru... Ej wy tam, na stołkach w Ratuszu, zabrać się za ważne sprawy, a nie za pierdoły, które pochłaniają tylko czas i pieniądze...
~misio 1-04-2008 8:32
W zeszłym roku ładnie Wam wyszedł Prima Aprilis z tymi galeriami handlowymi itd. Zresztą w naszym mieście informacja o galerii handlowej w każdy inny dzień to i tak Prima Aprilis! :))) A więc w tym roku nie damy się już nabrać ;) Pozdrawiam
~taki gośc 1-04-2008 8:39
kolejne pieniądze wyrzucone w błoto tak samo jak na te słynne inteligentne światła. Utworzyliby lepiej jakieś place zabaw na zabobrzu np. , albo kolej izerską czy innego rodzaj infrastrukturę turystyczną która przyczyniła by się do rozwoju tego regionu. Ludzie weżcie się do roboty!!!
~PrimaAprilis 1-04-2008 8:40
:)
~Prima Aprilis... 1-04-2008 8:43
... i w dodatku mętny taki jakis....
~BAFI 1-04-2008 9:19
<i> wzajemnie :-) </i>
~>V< 1-04-2008 9:42
Dzieci przynosi bocian.
~Ahoj 1-04-2008 9:45
No dobra, co do zmian na Placu Ratuszowym, to Rynek jak najbardziej na miejscu. Wniosek o nazwanie pocieni lezy w ratuszu i czeka... Nazwanie czesci Placu Piastowskiego (nazwa jak wszysktie na Dolnym Śląsku bez sensu) placem Zamkowym byłaby ok. Pozostale to prima apriliis...
~słabizna 1-04-2008 10:10
słabe w tym roku...zmiencie zanim ludzi wrócą z pracy, bo aż żal.pl Na na jednym z portali uśmiałem sie że bania mała. Faktycznie, jesli odbiorą nam EURO to będę wynił tylko i wyłącznie Fakt. Nie wiem czy ktoś pamieta jak mieli budować na Szybie Mamuta 250m, gdzie skoki miały dochodzić do 300m...pomysł przyznam światowy, ale gdzie realizacja :)
~PrimaAprilis 1-04-2008 10:20
:)
piipi 1-04-2008 10:26
..moja propozycja..plac Ratuszowy nazwac ...placem Obrebalskiego !!.~ ...Ale TYLKO na czas jego kadencji prezydenckiej....Bedzie wiadomo..KTO jest prezydentem !!.
~kmam 1-04-2008 10:28
Cytat: "Radni Prawa i Sprawiedliwości zaproponują, aby ulica Krótka nazwana została mianem Sprawiedliwych. Lewica zgłosi wniosek o nadanie placu przed siedzibą LiD nazwy Skwer Aleksandra Kwaśniewskiego na pamiątkę jedynej wizyty głowy państwa w Jeleniej Górze w 2000 roku." Zgoda, jeżeli partie te z WŁASNYCH składek pokryją wszystkie koszty tych zmian.
~... 1-04-2008 10:39
<i> regulamin złamany </i>
~hetman 1-04-2008 10:43
No faktycznie - czas juz dojrzal do wyjatkowych i nieslychanych zmian ! nazw ulic !! -Jelenia Góra jest pelna rozkwitu gospodarczego ,podstawowe problemy zostaly zażegnane i rozwiązane, ludzi przybywa, nowoczesny przemysl osiaga apogeum, wszędzie jest czysto i panuje porządek , są piekne rozwiązania ulic,nowych osiedli mieszkaniowych, obwodnic dojazdow bezkolizyjnych,wzorowo dzialaja media wody , ka...lizacji , cudownie są rozwiazane tereny spacerowe nad rzeczkami i w parkach i różnych skwerach ,stare boczne dzielnice przypomunaja bajeczne obrazki wszystko jest kolorowe ,w pięknych kwiatach, we wzorowej czystości, trasy dla rowerow i turystow , dopracowane nawierzchnie uliczek i chodnikow.Piekne aqwa parki i zdroje przyciagaja turystow z calej Europy. Tak wlaśnie wyglada cudowna Jelenia Góra - jak radni się upiją ! A z próżności i braku ważnych zajęć których nie dostrzegają radni i prezydenci -to jak widać , zajmują się wielogodzinnymi jalowymi dyskusjami nad zmianą ulic i wydatkami z tym związanymi jak wymiany pieczątek , tablic, dowodow osobistych i administracyjnych.Zapewnie nie wiedzą jakie będą tego koszty i kto za ich zachcianki zaplaci !A póki co to zarastamy brudem , syfilisem i balaganem - w każdym niemal miejscu miasta. Ta rada sądząc z jej wynikow i efektow to kompromitacja dzialania, nieudacznicy i ogromny brak dyscypliny w umiejętności utrzymania miasta na poziomie chociaz dostatecznym. Przez tyle lat i dpolywie pieniędzy aby tylko wypacykować tylko dwie ulice i jedną częsiowo w Cieplicach. Brak perspektyw i rozwoju - wywialo wielu mlodych ludzi z miasta i na emigracje. Wlaściwie to warto zaprosić Kanclerz Merkel - niech zobaczy co - Polak potrafi ! HA - ha !!
~hetman 1-04-2008 10:45
Nawet jak to będzie Prima-aprilis - to jest kwitesencja - naszych wladz. Ha Ha -
~mat 1-04-2008 11:19
łohohohohohoh szczerze to czytałem i zpaomniałem że dzisiaj prima aprilis :D:D:D:D to naweno żart jelonki - nawet sie im udał :P
~Ojej 1-04-2008 11:37
ostatnio po prowokacji radni PiS zapowiedzieli, ze podadza sprawe do prokuratury. Szanowna redakcja nie boi sie tym razem? Moze znowu prokuratura bedzie grana, albo chociaz jakies dasy?
~jota 1-04-2008 11:44
Prima aprilisem, ale brakuje jeszcze wielu innych nazw ku uciesze faszystów i stalinistów, a także kompradorów.
~adi 1-04-2008 13:25
ale gdyby jednak kiedyś pozmieniano nazwy ulic, proponuję żeby koszty wymiany dokumentów ponieśli radni.
piipi 1-04-2008 14:37
...a ulice przy ktorej Piipi mieszka...na Jelonka ~zamienic....MARZENIE !!.
~cowboyka 1-04-2008 15:06
A za dowody kto niby zapłaci? Za zmianę? Co?
~kubek 1-04-2008 15:10
Ja wiem ze dzisiaj 1 kwietnia ale zarty musza miec swoj smak. I o ile nazwanie czegokolwiek im. Stanislawa Barei to nawet niezly pomysl o tyle nazwanie chocby muru pod ktorym leja psy i koty im A Kwasniewskiego jo juz kpina
~prima aprilis :D 1-04-2008 15:12
a wy im wierzycie phiii xD
~:o) 1-04-2008 15:34
Cos slabo wam wyszedl ten Prima Aprilisowy zarcik,od razu rzuca sie w oczy sciema ... Ale jak widac pare osob "lyknelo"go i dalo sie nabrac a to juz cos ;)
~nkszo 1-04-2008 16:39
i znów darmowe pieniądze za wymienione dowody.. ot biznes....
~Hans Kloss 1-04-2008 17:05
Żart - żartem, ale ulica Stanisława Barei powinna być w Jeleniej Górze. Byłoby znakomicie, gdyby włączyć ten drobny akcent do obchodów 900-lecia, o któych - nawiasem mówiąc - nie słyszało wielu naszych mieszkańców. Jestem pewien, że wiele mediów podchwyciłoby to i zamieściło w swoich serwisach przynajmniej wzmiankę, nawet w kategori "michałków"! Bareja mieszkał po wojnie z rodzicami w mieście, tu kończył Żeroma. Był i pozostanie Twórcą, którego pamiętać będą pokolenia nie tytlko za jego komedie, ale przede wszytskim umiejętność pokazywania czasów, w których i On, i my żyliśmy. O ile dobrze sobie przypominam, studenci AE i Politechniki w 2002 roku, planując Juwenalia, chcieli również zrobić "Noc z Bareją" - wieczór poświęcony twórczości Reżysera. Wtedy też pomysłem nadania jakiejś ulicy w Jeleniej Górze jego imienia podzielili się w luźnej rozmowie z ówczesnym prezydentem Jóżefem Kusiakiem. Brak pieniędzy nie pozwolił jednak na realizację zamysłu maratonu filmowego na terenie Politechniki w Cieplicach a ważniejsze sprawy odsunęły ideę na wiele lat...
~nkszo 1-04-2008 17:05
i znów darmowe pieniądze za wymienione dowody.. ot biznes....
~kretka 1-04-2008 17:23
Dzisiaj Prima Aprilis. Inaczej nie da sie wytłumaczyć sego skweru Aleksandra Kwasniewskiego.
piipi 1-04-2008 17:40
..Prima aprylis...dniem WOLNYM od pracy !!.
~Koteczek i psiaczek 1-04-2008 23:38
A nazwy naszych uliczek naznaczymy sami.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Rodzinna wystawa

Plac "Tęcza" gotowy

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Wizyta profesora

Porządki na cmentarzu

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
818
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%