MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 4 sierpnia
im. Dominika, Jana

Uliczna historia cykliczna. W cieniu traktu śródmiejskiego

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 12 grudnia 2011, 11:03
Aktualizacja: 11:15
Autor: RED
Fot. RED
Biegnie niemal równolegle do ulicy 1 Maja, reprezentacyjnego deptaku śródmieścia, i al. Wojska Polskiego, uważanej za najpiękniejszy trakt w Jeleniej Górze. Nie ma tam jednak rozgwaru właściwego dla centrum miasta. Wyraźniej też widać narosłe przez lata zaniedbania w utrzymaniu zabudowy. Można mieć wrażenie, że czas się tu zatrzymał.

Zawieszone na linowej konstrukcji oświetlenie, sypiące się elewacje kamienic i ogólna szarość – taka jest ulica Okrzei. Niby w centrum miasta, ale z całą pewnością w cieniu innych, „ważniejszych” traktów, choć i tu piękna nie brakuje.

Ulicę tę wytyczono w latach 80. XIX wieku, kiedy rozpoczynała się złota epoka w budownictwie jeleniogórskim. W 1876 roku zarząd Hirschbergu ustanowił patronem tego traktu Johanna Corneliusa Franza, zmarłego w 1796 roku fabrykanta porcelany Franz spoczął na cmentarzu przy Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa, a czas okazał się łaskawy dla Jego nagrobka: podczas likwidacji nekropolii oszczędzono rzeźbę, która do dziś upiększa teren tego niedocenionego miejsca pamięci.

Jak podaje Ivo Łaborewicz w „Słowniku ulic i innych nazw miejskich Jeleniej Góry”, wdowa po Franzu Renate Helene założyła fundację imienia męża, która wspierała szkolnictwo i ubogich. Majątek fundacji znajdował się w pobliżu ulicy, której patronował J. C. Franz. Było tak formalnie aż do 22 lipca 1945 roku, kiedy to Zarząd Miasta Jelenia Góra nadał traktowi imię Stefana Okrzei, rewolucjonisty z czasów carskich, straconemu za zamach bombowy na rosyjską policję na warszawskiej Pradze. Do dziś patron nie zmienił się.

Ulica Okrzei z pozoru nie wyróżnia się niczym szczególnym. Już w założeniu jej zabudowa traktowana była jako „zaplecze” mieszkaniowe dla centrum dawnego Hirschbergu. Wzniesiono tu więc wysokie kamienice czynszowe w stylu późnej secesji. Wiele z nich powstało w czasach, kiedy budowano domy na pobliskiej ulicy Pocztowej (pisaliśmy o niej tydzień temu), która łączy się zresztą z ul. Okrzei. Zabudowę uzupełniano już w polskich czasach. Niezbyt efektownie, ale i te budynki – szare i bez wyrazu – wpisały się już w krajobraz tej części śródmieścia.

Przy tym trakcie (choć nominalnie przy ul. 1 Maja) znajduje się także gmach Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza, wzniesiony jako ewangelicka szkoła powszechna w stylu neoklasycystycznym pod koniec XIX wieku. W latach I wojny światowej urządzono tu wojskowy lazaret, a po 1945 roku służył polskiemu szkolnictwu. W dzisiejszej piekarni w latach 40. I 50. XX wieku prowadził swój zakład turecki cukiernik Nazmi, który później otworzył na placu Ratuszowym wspomnianą słodko do dziś cukiernię Ankara. Przy ul. Okrzei 12 do początku lat 90. XX wieku działały redakcje gazet jeleniogórskich (do 1945 roku była tam restauracja, aktualnie są gabinety lekarskie). Dziś parter jednej z kamienic jest siedzibą księgarni i biur regionalnego Wydawnictwa AD REM.

Spacerując ulicą Okrzei trudno nie oprzeć się wrażeniu, że czas tu płynie wolniej. Wprawdzie ostatnio jedna ze wspólnot pięknie odrestaurowała swą kamienicę, a na innej trwają prace remontowe, jednak ogólnie nie widać tu remontowego pędu. Z jednej strony – szkoda, z drugiej – może właśnie dlatego ma ta ulica niepowtarzalny urok? Tu – mimo stosunkowo ubogiego tła historycznego – zachował się klimat Jeleniej Góry sprzed dziesięcioleci.

Szkoda, że w dostępnych zasobach archiwalnych zachowało się bardzo niewiele dawnych zdjęć Franzstrasse i ul. Okrzei sprzed lat. Może Państwo takowe mają? Prosimy o nadesłanie: redakcja@jelonka.com z góry dziękując za życzliwość.

Ogłoszenia

Czytaj również

Święto Pieroga odwołane

Była zabawa na lotnisku

Góry bez barier

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~Gość 12-12-2011 11:52
Na tych fotografiach widać gołym okiem jak nasi włodarze i prezydenci miasta dbają o nasze miasto -fontanna ,muzeum i inne niepotrzebne obiekty w mieście ,a budynki za które lokatorzy płacą czynsze popadają w ruine bo takiego Obrębalskiego ,Kusiaka Czernow ,Zawiłe nie interesuje to co jest po za obrębem ich siedziby i twardego stołka.
antypuszka 12-12-2011 12:11
No to się szarpnęli z tymi zdjęciami, jedno stare resztę współczesne. A nie można było dodać więcej przedwojennych lub powojennych. Pozdrawiam.
~ 12-12-2011 13:15
"Czas sie zatrzymal"? gdyby czas sie faktycznie zatrzymal, to widac byloby ukwiecone balkony (=patrz zdjecie nr 1), a nie odrapane, smutne elewacje...ale coz...rozbiory, wojna, Stalin a teraz Zydzi wszystko niwecza:-))))))))))))))))))przeciez mozna o tym wszedzie poczytac. Sa winni, nie czepiajmy sie. Byly przeciez rozbiory.....
~ 12-12-2011 13:43
hej tam powyżej, zaczynasz ocierać się o nudę z powtarzaniem tego samego w kółko... zimowe przemęczenie?
~jelinka 12-12-2011 14:18
GDZIE JEST KONSERWATOR - za takie zaniedbania ktos powienie odpowiedzieć a teraz... mieszkania sprzedane i radźta sobie lokatorezy smi, będzie jeszcze gorżej niż jest, bo jak odrestaurować zabytki, elemacji nie oklei się styropianem i opacykjuje zaporawą, tu będzie Pan konserwator wymyslał i działał, jest mi wsytd
~fred 12-12-2011 14:41
szkoda, że przy okazji remontu nawierzchni nikt nie pomyślał, aby wymienić te stare nie dające praktycznie żadnego światła latarnie - przecież można wykorzystać istniejącą instalację i zmienić tylko oprawki i świetlówki... (raptem kilkanaście punktów świetlnych...)
~tylko prawda 12-12-2011 15:18
Primo: wizytówka miasta - dziadostwo, sekundo-dowód na nieporadność Rady Miasta,która to dba tylko o swój stołek i wysokie diety. Za takie zarządzanie biorą lekką rączką 2,5 tys. zł/m-c. Przedsiębiorca jeżeli żle zarzadza swoją firmą to ma"gówniane" dochody, ale radni-bezradni mają zawsze wysokie. Mamy /kuriozum w radzie/ 4 szt. v-ce przewodniczących i szereg komisji za które to również dostają dodatki za tzw. "bycie w komisji. Zarządcą połaczonych ZGL został były przewodniczący Rady Miasta. Ale od podatków zwalniają tylko osoby uprzywilejowane, "bardzo biedne, jeżdzące wypaśnymi "furkami" rejestrowanymi na tego i owego. Wioska zawsze wioską zostanie, słoma z butów jako ekologiczny izolator obuwia zastosowany. fu. mieszkami za granicą
~ 12-12-2011 15:22
Stalin razem z Zydem podrapali fasady....
~tommy 12-12-2011 17:00
Parę ciekawych zdjęć można znaleźć na stronach Wratislaviae Amici http://wroclaw.hydral.com.pl/MjY1NA==,ulica.html Jak sama nazwa wskazuje, portal poświęcony Wrocławiowi, ale można też znaleźć masę ciekawych zdjęć z Jeleniej Góry i okolic. Znalazłem też na innym portalu wnętrze piwiarni Gambrinus-Bierhaus http://dolnoslaskie.fotopolska.eu/110064,foto.html
~jgmw 12-12-2011 17:36
Z opowiadań wiem, ze zaraz po wojnie ulica ta była pełna zieleni, a podwórka kamienic były pięknie zagospodarowane. Trawniki, ławeczki, miejsca wydzielone do zabaw dla dzieci. Sama pamiętam,w latach sześćdziesiątych park z fontanną naprzeciwko szkoły nr 7, którego świetność już wtedy przemijała a mimo wszystko robił pozytywne wrażenie, a domy wcale nie były takie szare :). Nie potrafiono zadbać o tą uroczą uliczkę... szkoda.
~jjj 12-12-2011 18:15
Czy pamięta ktoś stojący samolot na skwerku (parku) przy Okrzeji był to Kukuruźniak i można było do niego wsiąść
~Pamiętam 12-12-2011 21:55
że był to odrzutowy Lim 5, który później został przeniesiony na teren MDK przy ul. M.Skłodowskiej-Curie.
~Iza 13-12-2011 0:18
Z opowieści rodzinnych pamiętam, że do końca wojny na parterze kamienicy nr 9 (róg Klonowica) był gabinet lekarski / przychodnia, a na piętrze mieszkanie lekarza. Nazwiska lekarza niestety nie znam.
~nestor 13-12-2011 13:12
Ulicę Okrzei dobrze pamiętam od roku1946 ,kiedy zacząłem chodzić do Szkoły nr 2 wwczas na ulicy Osóbki -Morawskiego /był premierem w powojennym rządzie tymczsowym/.Od wlotu z ulicy Kolejowej /obecnie 1Maja / po prawej stronie były jakieś warsztaty rzemieślnicze, a dalej w budynku gdzie mieści się szkoła podstawowa nr 7 znajdowała się bursa junaków Służby Polsce .Rzeczywiście podwórka kamienic pomiędzy ulicami Klonowicza i Pocztową były bardzo zadbane.Jeszcze na początku lat 50-tych były tam trawniki,ławki i dorodne drzewa owocowe.I komu to przeszkadzało ?
~jjj 14-12-2011 19:15
odrzutowiec stał na wysepce na skrzyżowaniu 1 Maja, W.Polskiego z W.Pola i było to później o kilka lat
~ 5-02-2012 21:47
Patrze na dzisiejsze fotografie i nie poznaje dawnej ulicy z przed 100 lat , ale PRL-owskie świnie zdemolowały budynki i ulice, szok.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Remont Wojska Polskiego – jaka organizacja ruchu?

Wespół dla promocji

Śmierć na żwirowni

Akcja w Górach Izerskich

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
777
Tak
21%
Nie
74%
Nie wiem
5%