MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Uliczna czystka

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 25 maja 2006, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 26 maja 2006, 13:02
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
Kilka ulic zniknie z mapy stolicy Karkonoszy. Tak chce komisja gospodarki komunalnej rady miejskiej. Powód: niektóre trakty są tylko w planach, inne – można połączyć z sąsiednimi ulicami. Pozostałe zostały wchłonięte przez inne trakty. Za to w sąsiednich gminach wciąż są ulice, którym patronują komunistyczni bohaterowie.

– Ta decyzja ma uporządkować plan miasta – powiedział nam Jerzy Łużniak, przewodniczący komisji.
Z mapy zostaną wymazane ulice: Traktorowa, Kołłątaja, Przedświt, Przemysłowa, Wynalazców, Wojcieszycka, Worcella, Fitelberga, Malawskiego oraz Rubinsteina.

Traktorowa zostanie włączona w ciąg ulicy Złotniczej. Na pozostałych ulicach nie ma zabudowań, więc – zdaniem rajców – nie powinny na planie miasta istnieć. – Ulice Fitelberga i Rubinsteina zostały zaakceptowane przez radę w 1985 roku na projektowanym osiedlu Zabobrze III. Nie udało się tam nic zbudować – argumentują pomysłodawcy likwidacji tych nazw.

Z kolei ulica Wynalazców, przy której kiedyś istniała Komenda Garnizonu Jeleniogórskiego, została wchłonięta przez obwodnicę północną, czyli ul. Jana Pawła II. Budynki zostały rozebrane, a nazwa traktu straciła rację bytu.

Rada miejska nie zamierza jednak prowadzić rewolucji w zmianach nazw ulic, choć niektóre w Jeleniej Górze wciąż mają związek z epoką PRL. Przypomnijmy, że uliczną czystkę przeprowadzono w roku 1993, kiedy to samorządowcy zmienili nazwy traktów o wybitnie komunistycznym rodowodzie. Między innymi: 22 Lipca zmieniono na Piłsudskiego, Świerczewskiego na Sudecką, 15 Grudnia – na Bankową.

Ostała się jednak do dziś ul. Waryńskiego, czy XX-Lecia, od której ujęto tylko ostatni człon – „PRL” (znajduje się na Osiedlu XX-Lecia PRL w Cieplicach). Dziś wielu młodszych mieszkańców tej części miasta nie ma pojęcia, skąd to miano się bierze.

<b> W kotlinie po staremu </b>
O patronów ulic z poprzedniej epoki dbają władze sąsiednich miejscowości. W Piechowicach wciąż jest ulica Marszałka Michała Roli-Żymierskiego, który od 1946 roku, jako przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Państwowego był współodpowiedzialny za prześladowania żołnierzy podziemia. W Kowarach wciąż istnieje ulica gen. Karola Świerczewskiego, którego historycy oskarżają o niekompetencję, alkoholizm i bezsensowne straty w ludziach w armiach, którymi dowodził.

Samorządowcy z tamtych miejscowości uzasadniają, że zmiana nazw ulic byłaby za droga. W Piechowicach z Rolą-Żymierskim przegrał nawet papież Jan Paweł II. Społeczna propozycja zmiany nazwy ulicy nie przeszła podczas obrad tamtejszej rady.

Ogłoszenia

Czytaj również

Manewry: pościg, strzały, 30 rannych

Trudny dojazd do SP 3

Wirtuozi jazzu

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~Aaron Pałkin 25-05-2006 19:42
Protestuję !!!! ulica XX - lecia nie jest patronką jakiejś czerwonej rocznicy. To jest ulica XX ( czyt. Iks, Iks) lecia. I koniec kropka !!!!!
~klama 25-05-2006 20:22
Traktorowa, Kołłątaja, Przedświt, Przemysłowa, Wynalazców, Wojcieszycka, Worcella, Fitelberga, Malawskiego oraz Rubinsteina. Matko jakby ktos mnie o takie zapytal to bym go chyba wysmial ze pomylil miasta
~TEJO 25-05-2006 21:34
Osiedle XX-lecia PRL i ulica XX-lecia PRL to nazwa oficjalnie nadana z okazji dwudziestolecia istnienia Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.XX - w cyfrach łacińskich to 20 (gwoli ścisłości).
~Bezrobotny 26-05-2006 8:14
Ja bym proponował radnemu Łuzniakowi aby w pierwszej kolejnośći zajął się nastepującymi tematami: 1.Uporzadkowanie sprawy szpitala cieplickiego. 2.Zbiórka szkła na terenie miasta 3.Dziury w ulicach 4.Co z wysypiskiem śmieci. 5.Niezagospodarowane budynki w miescie a będące własnoscią miasta. 6.Poprawienie jakości wody w miescie. A oni biedacy szukają tematów zastepczych
~rycho 26-05-2006 8:42
Czy ktos sie zastanawia jakie konsekwencje poniesie zwykly obywatel mieszkajacy na tych ulicach?Co mnie przeszkadza ze ktos nazywal sie komunista czy bialogwardzista.Widac że sa tacy co mysla jak wydrzec od ludzi pieniadze.Uwazam że to jest paranoja.Radni w Piechowicach to przynajmniej myślą.Pozdrawiam.
~magma 26-05-2006 9:58
Aaaaa tak w ogóle to mam nowe niezależne propozycje nazw nowych ulic.Kubusia Puchatka już jest (wyrazy głębokiego współczucia dla mieszkańców) to może... Gąski Balbinki,Bolka i Lolka,Koralgola a co? Ma Kubuś-obcy- niech mają i nasze no nie?No i nikomu nie będą się kojarzyć z jakimkolwiek hmm patriotą.
~adi 26-05-2006 11:04
a ja proponuję polityczną nazwę jakiejś WAŻNEJ ulicy np. Jacka i Placka albo Lecha i Jarka :)))))
~PIS & LOVE 26-05-2006 11:29
A może ul. "Dwóch takich co ukradli księżyc" - CO NIE STAĆ NAS !?
~PIS & LOVE 26-05-2006 11:38
Zmieńcie może od razu nazwę "Jelenia Góra" na "Kacza Góra"
~wm 26-05-2006 15:07
Ja proponuję zmienić nazwe na : Ul Kusiaka i Sażyńskiego)
~tk 26-05-2006 15:35
radni pewnie szleju się najedli a ja chce mieszkac na Waryńskiego mieszkam od urodzenia dekad pare i zupełnie mi to nie przeszkadza kto za to wszystko zaplaci: ja nie bede wymieniać np dowodu osobistego - wymienilam w tamtym roku a prawo jazdy wymieniam teraz ale podoba mi sie ulica "jacka i placka" dobre
~kamil 26-05-2006 18:38
radni poprosu sie nudza i wydawac chca niepotrzebnie pieniadze "bezrobotny" ma racje ulice wygladaja jak ser szwajcarski,szpital cieplice to juz wogule zapomniany chgyba temat
~ponury grabarz 27-05-2006 8:59
W Piechowicach, oprócz Żymierskiego, mamy również Nowotki, Świerczewskiego, 22 Lipca czy 1 Maja. Dobre, nie?
~Bezrobotny 27-05-2006 9:36
Ponury grabarzu A czy ty chociaż wiesz jaka jest historia świeta 1maja?Zanim zaczniesz się naigywać z nazwisk i świąt poczytaj trochę historii.Gwoli przypomnienia w Madrycie do dnia dziśiejszego stoi pomnik gen.Franco i nikomu to nie przeszkadza.Biegu historii i osób nikt nie wymaże.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wyniki JBO 2020

Z Psim Patrolem

Areszt za znęcanie się nad dziećmi

Kontrole palenisk

Brama do parku nadal zamknięta  

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
775
Tak
15%
Nie
64%
Nie wiem
21%