MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 27 września
im. Kosmy, Damiana

Ulica Widok wciąż w politycznym potrzasku

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 28 lutego 2015, 8:04
Aktualizacja: Wtorek, 17 marca 2015, 13:38
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemo
Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej zwołana na wniosek prezydenta Jeleniej Góry nie przyniosła przełomu w sprawie. przebudowy ulicy Widok. Mimo że koalicjanci PO–PiS nie byli jednomyślni, decyzją nieznacznej większości radnych nadal nie ma zgody na przesunięcie 800 tysięcy zł na ten cel.

Wczoraj (27.02) odbyła się kolejna batalia o ulicę Widok. Mimo upływu zaledwie trzech dni od poprzedniej sesji, kiedy to stosunkiem głosów 11 do 10 projekt nie uzyskał wymaganego poparcia. Prezydent Marcin Zawiła wraz z radnymi ze swojego klubu oraz z politykami SLD starał się przekonać oponentów, że ta inwestycja musi być dokończona bez zbędnej zwłoki, za którą grożą kary umowne.

Przypomnijmy. Podczas przebudowy ulicy Widok okazało się, że kanalizacja deszczowa jest pozapadana i również wymaga remontu. Zadanie, którego początkowo nie było w projekcie wymaga zwiększenia wydatków, aby cała inwestycja mogła być należycie wykonana. Radni Platformy Obywatelskiej przekonują, że są zwolennikami jak najszybszego zakończenia prac na ul. Widok, ale domagają się wyjaśnień, dlaczego nie ma pieniędzy na inne inwestycje, jak chociażby rondo na skrzyżowaniu ulic Goduszyńskiej i Lubańskiej, a w tym przypadku tak szybko znalazły się dodatkowe środki. Przeciwnicy prezydenta domagają się również wskazania winnych zaniedbań i dopiero po tych wyjaśnieniach podejmą stosowne decyzje.

Warto jednak zaznaczyć, że nie cały klub PO-ODŚ jest jednomyślny w tej sprawie. Na poprzedniej sesji od głosu wstrzymali się Piotr Iwaniec oraz Anna Ragiel. Podczas wczorajszej sesji zagłosowali już za zwiększeniem o 800 tysięcy zł wydatków na remont ulicy znajdującej się w Cieplicach. Decyzję zmieniła też Alicja Szklarska, która trzy dni wcześniej wyłamała się z dyscypliny partyjnej, a wczoraj zagłosowała zgodnie z klubową większością. Biorąc pod uwagę, że na nadzwyczajnym posiedzeniu nieobecny był jeden radny SLD (Robert Obaz) należy zwrócić uwagę, że do przeforsowania projektu brakuje już tylko jednego głosu, a wiceprezydent Jerzy Łużniak zapowiada, że będzie on głosowany do skutku. Wydaje się, że to właśnie radna z uzdrowiskowej części Jeleniej Góry może wkrótce zakończyć spór o Widok.

Zanim jednak doszło do głosowania, na sali obrad ponownie zawrzało. - Mówiąc szczerze, nie rozumiem trybu zwołania tej sesji, gdy rada 3 dni temu (we wtorek) bardzo długo na ten temat dyskutowała – mówił Krzysztof Mróz (PiS). To tak jak w filmach Barei, będziemy tak długo głosowali, aż wynik będzie właściwy – to jest niepoważne traktowanie radnych i niepoważne traktowanie mieszkańców Jeleniej Góry, także mieszkańców ulicy Widok. Im szybciej tę sprawę wyjaśnimy, tym szybciej ta ulica będzie zrealizowana – dodał. Koalicjantowi z PiS-u wtórował Piotr Miedziński (PO). - Jeżeli tylko otrzymamy rzetelne wyjaśnienia zrobimy wszystko, by ta inwestycja została dokończona.

- Zostało zlecone przeprowadzenie kontroli przez Wydział Kontroli i Nadzoru Właścicielskiego w MZDiM odnośnie prawidłowości przeprowadzenia procedury przetargowej oraz wszystkich prac prowadzonych przy ul. Widok – powiedział Jerzy Łużniak. Zanim poznamy wyniki kontroli, która z pewnością potrwa, służby prezydenta będą starać się przekonać radnych do przesunięcia kwoty 800 tysięcy zł. z wolnych środków, na ten cel.

Polityczne rozgrywki, gdzie bez względu na ostateczny wynik koszty ponoszą mieszkańcy zapewne znajdą swój ciąg dalszy.

W głosowaniu wzięło udział 22 radnych (Robert Obaz był nieobecny). Za przesunięciem środków na remont kanalizacji deszczowej przy ul. Widok było dziesięciu radnych. To: Anna Bałkowska, Wojciech Łużniak, Stanisław Dziedzic, Danuta Wójcik (wszyscy RZJG), Wojciech Chadży, Piotr Paczóski, Zbigniew Ładziński, Józef Kusiak (SLD) oraz Piotr Iwaniec i Anna Ragiel z PO-ODŚ.

Przeciwko głosowało dwunastu radnych: Krzysztof Kroczak, Alicja Szklarska, Piotr Miedziński, Miłosz Sajnog, Bożena Wachowicz-Makieła, Leszek Wrotniewski (wszyscy PO-ODŚ) oraz radni Prawa i Sprawiedliwości: Krzysztof Mróz, Janina Ziętek, Rafał Szymański, Ireneusz Łojek, Józef Rypiński i Oliwer Kubicki.

Radni podczas nadzwyczajnej sesji zajmowali się również sprawami związanymi z uchwałą śmieciową, o czym napiszemy w kolejnym artykule.

Ogłoszenia

Czytaj również

Osuwiska na obwodnicy

Roboty na Dworcowej

Pięknie i smacznie pod Śnieżką!

Komentarze (30) Dodaj komentarz

~2+2=4 28-02-2015 8:26
Przesuwając pieniądze akceptujecie fuszerkę ,-park, stadion,.
~marek11 28-02-2015 8:42
jaka fajna koalicja Mróz z miedzinskim PO z PIS brawo wreszcie w jeleniej mamy POPIS
~gluś 28-02-2015 9:43
jedna sprawą jest dokończenie inwestycji a drugą ustalenie ew. winnych i wyciągnięcie konsekwencji za ew. nieprawidłowości jeśli się potwierdzą, czy to coś zmieni że teraz się przerwie prace, niby do kiedy, czy rozpocznie się je dopiero po prawomocnym wyroku sądowym, czyli po latach?
~jeronimo 28-02-2015 9:51
Przecież to jest chore... każdy, kto robił najmniejszy nawet remont w mieszkaniu wie, że w czasie pracy pojawiają się niespodziewane wydatki, które nie były brane pod uwagę przy planowaniu inwestycji. Czy radni Mróz i Miedziński, Wrotniewski i spółka chcę przy następnych inwestycjach zatrudniać astrologa, wróżkę, czy inną czarownicę, żeby przewidzieć w nadrobnieszych szczegółach każdy wydatek? Poza tym, czu ustalenie winnych jest teraz ważniejsze, niż wygoda mieszkańców? Przecież te pieniądze i tak trzeba wydać, jak nie teraz, to później. Chory kraj....
~ 28-02-2015 10:28
Tu nikt nikogo nie oszukał. Gdy by projektant ujął wymianę ka...lizacji deszczowej to całe to zadanie kosztowało by o te 800 tysięcy złotych więcej.Patalogiczny krzyk niektórych radnych o szukanie winnego to jakaś paranoja albo choroba. Tyle i tylko tyle.
~ 28-02-2015 11:15
Kocham krasc
~Anonim2 28-02-2015 12:15
Ta wspomniana ka...lizacja deszczowa, to pozapadała się w ostatniej chwili? Coś w tym jest, bo wszystkie studzienki ka...lizacyjne w JG są pozapadane i każdy remont ulic MUSI uwzględnić ich naprawę!
~Niekumatym radnym 28-02-2015 12:16
Radni nie czytają dokumenracji przetargowej. To poważne niechlujstwo. Z dokumentacji przetargowej można wyczytać, że: Zakres rzeczowy zadania obejmuje: 8. Roboty wykończeniowe i towarzyszące: a) regulacja pionowa studzienek dla włazów kanałowych – 177 szt., b) regulacja pionowa studzienek dla studzienek telefonicznych – 58 szt., c) mechaniczne czyszczenie sieci ka...lizacji deszczowej – 920 m czyli wykonawca nie miał zleconej w umowie wymiany ka...lizacji deszczowej. Gdyby miał oferta jego nie kosztowałaby 1,7 mln tylko 2, 5 mln zł. Wykonawca w trakcie postepowania ptrzetargowego pytał o konsekwencje kamerowania kanału i otrzymał rozsadną odpowiedź (poniżej). Na tym etapie zlecenie wymiany całej ka...lizacji deszczowej wiązałoby się z kosztami nieuzasadnionymi.
~Niekumatym radnym cd 28-02-2015 12:31
Pytanie nr11 Czy zgodnie z zapisem pkt 2 Opisu drogowego należy wykonać kamerowanie kolektora deszczowego-jeżeli rak to jakie konsekwencje będzie miała ta czynność w wypadku stwierdzenia zamulenia kanału lub jego uszkodzenia Odpowiedź Należy wycenić i wykonać kamerowanie kolektora wraz z jego oczyszczeniem. W przypadku srwierdzonych uszkodzeń decyzja co do dalszego postępowania zostanie podjeta w trakcie realizacji inwestycji. Rozstrzelać winnych panie Kubicki i panie Wrotniewski można co najwyżej za to, że nie wykonali kamerowania przed zleceniem wykonania dokumentacji projektowej. Ale w MZDiM pracują fachowcy wysokiej klasy i pewnie mają rozsądne argumenty do przedstawienia prokuratorom z kolicji POPIS rady miejskiej? Złośliwość radnych wobec mieszkanców nie podlega dyskusji.
~n/n 28-02-2015 13:05
....prezydenci remontują ulice koło swoich domów, a na Drzymały potrafili zerwać asfalt i odtrąbić jaki to wielki sukces, życzę im aby codziennie musieli jeździć po takich wertepach i za swoje remontować samochody, nie ma jak populizm pełna gę....m .......
~Aleks 28-02-2015 13:22
Przed opracowaniem dokumentacji dla Widoku, nie zdiagnozowano jaki jest stan techniczny ka...lizacji. Ktoś za to imiennie odpowiada. Kto? Być może chłopina jest politologiem, pedagogiem albo polonistą. Ale to jest odrębna sprawa dotycząca tzw. wiedzy zawodowej, kompetencji i odpowiedzialności. Dobrze się stało, że - wprawdzie z opóźnieniem - badanie to wykonano, przed ułożeniem nawierzchni. Inwestycje rozpoczęte należy kończyć. O tym powinien wiedzieć każdy amator-ekonomista. Koszty rozpoczętych a niedokończonych robót - to marnotrawstwo pieniędzy. Czy radny RPS - wyższy ekonomista, głosując "przeciw" ominął zajęcia na uczelni z tematu "efektywność inwestycji"? "Walka z układem i kolesiami" to rzecz chwalebna. Ale przy okazji tej walki POPISOWA 11+ zmanipulowani SLD - kompromitują się
~rondo?/ 28-02-2015 13:28
rondo na ul. Goduszyńskeij i ul. Lubańskiej? czy nie ma wiekszych potrzeb w mieście. Jest tam duża widoczność - na znaki należy patrzeć. Wywalać środki na rondo tylko po to że tak chce radny Obaz to jest chore.Po wybudowaniu ul przez dzielnicę przemysłową ruch na tym skrzyżowaniu jest minimalny, nasila sie na kilka godzin w niedzielę gdy jest giełda na ul. Lubańskiej i tylko dlatego trzeba budować rondo??
~ 28-02-2015 13:30
Jakiś d... projektował Widok główna ulica szeroka a boczne dojazdy dla rowerów ,wąsko jak na alejkach działkowych teraz wychodzi problem
~Do 13.30 28-02-2015 13:49
Bardzo słuszna uwaga. Dla rowerów powinno sie planowac szerzej niz dla samochodów. Takie mamy ostatnio rowery w ofercie: szerokie na ponad 2m przy tej samej długości.
~oszukańcy 28-02-2015 15:32
Miedziński remontuj ulice na Słonecznej polanie, Wrotniewski łataj dziury w Dziwiszowie!!! Idźcie na sołtysów, won z rady miasta JG i odczepcie sie od Widok.
~Iwo 28-02-2015 15:46
Wszystkie ulice na osiedlu Widok kwalifikują się do generalnego remontu !!!
~opcja 28-02-2015 17:07
Wrotniewski idź rządzić do swojej gminy, nie u nas.
~poiu 28-02-2015 17:08
Cytat:"To tak jak w filmach Barei, będziemy tak długo głosowali, aż wynik będzie właściwy" . Panie Mróz, jedź pan do Watykanu robić porządki , bo tam też głosują jak u Barei; dopóki nie wybiorą papieża, są nawet zamknięci.
~dlaczego 28-02-2015 17:46
Dlaczego nikt się nie weźmie za Wrotniewskiego. Wszyscy wiedzą, że mieszka w Dziwiszowie. Przecież w takimprzypadku nie powinien być radnym Jeleniej Góry. Czy tak trudno skontrolowac Pana Radnego, gdzie mieszka? Jakaś niemoc. Dlaczego Pan Wrotniewski może w żywe oczy mówić, że mieszka w Jeleniej Górze. Dlaczego Prezydent milczy? Dlaczego Rada milczy? Co na to komisarz wyborczy, że utrzymuje taką fikcję?
~he he 28-02-2015 18:38
Towarzysz Wrotek nie sypia ostatnio zbyt dobrze... ;-)))) ...P apaj nie pomoże :D
~ 28-02-2015 19:32
Niech p. Zawiła powie czy w Katowcach był popierac komorowskirgo za swoje cz za podatników kasę.
~ 28-02-2015 20:41
Cała ta sprawa to jak scenariusz sztuki kabaretowej! co można z tym zrobić? Na drzewo tych wszystkich mądrali! Tanie mięso psy jedzą - chcemy mieć dore ulice, ładne miasto? Za darmo się nie da!
~widok76 28-02-2015 20:51
To co robia radni z PO-Ods-Pis to nic innego jak zrobienie na zlosc prezydentowi i dzialanie na szkode mieszkancow.lepiej za rok zrywac znowu asfalt aby dokonczyc ulice nie wazne ze to bedzie kosztowac nas wtedy te. 800 tys +polozenie asfaltu.,ale przeciez to wtedy bedzie wg radnych ok. Kogo wyscie wybierali -Brak im przeciez zwyklej kultury i oglady. Jedna bedzie przepychac to co wazne dla Cieplic-akurat glosowala przeciw,drugi gada od rzeczy i macha rekami, i tak mozna i mozna
~ 28-02-2015 21:59
Z tego co widzę w mieście, to badanie stanu ka...lizacji, wiąże się z pruciem asfaltu, nawet nowego, czy to były awarie? Tylko dlaczego nowa ka...lizacja nawaliła?
~ 28-02-2015 23:35
do 20:41 , zgadzam się z Tobą ale w jednym NIE mój pies nie je taniego mięsa
~technik 1-03-2015 18:19
niech rękawem to naprawią, arsleff lub techkan , będzie pół taniej
~ 1-03-2015 20:29
oto człowiek, którego popiera zawiła: http://wpolityce.pl/polityka/235357-nie-wiem-co-gorsze-to-ze-20-letni-komorowski-chcial-zabic-milicjanta-czy-to-ze-63-letni-komorowski-tym-sie-chwali
~placowy 2-03-2015 4:15
jestem ciekaw kto radnym PO podsunął pomysł koalicji z PIS przeciez to samobójstwo polityczne czy oni nie rozumieją ze juz nikt na nich głosowac nie bedzie a moze to i dobrze:)
~ 6-03-2015 13:45
Roboty wykonują na podstawie projektu, który jest zły. Zlikwidowano zatoki postojowe natomiast wykonali wjazdy na posesje, które wjadzy i wejscia mają od strony innej ulicy. Efektem są wjazdy od tyłu posesji na wprost murów oporowych, oczek wodnych i zagospodarowanych ogrodów. Chodniki przez to zostały pofalowane i to jeszcze wyróżniono kolorystycznie - szpetota , wiocha. Na skrzyzowaniu zrobiono wjazd gdzie kidyś miało być przejście (teraz stoi budynek a przejście zostało wykupione). Obniżono poziom drogi i teraz prawie do każdej zagospodarowanej posesji jest stopień lub skarpa. Muszą teraz dostosować poszczególne utwardzone wjazdy czy dojścia poprawiać. Brak jest nadzoru autorskiego i prawidłowego prowadzenia inwestycji. To są Nasze wyrzucone pieniądze.
~benito 6-03-2015 16:15
a nie można było wcześniej sprawdzić, czy ka...lizacja nie jest zapadnięta, najprostsze jest kamerowanie - kosztuje 1000 zł, no cóż ale jak w Wodniku jest tylko 1 osoba co się zna na robocie, a reszta to pociotki, krewni i znajomi... no cóż bój, kupa i z kamieni zupa...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Jeleniogórscy parlamentarzyści tłumaczą się z podwyżki dla siebie

Taniej za wodę i ścieki

Więcej przystanków kolejowych na żądanie

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Porządki przy cmentarzu

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
972
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
3%