MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 19 września
im. Konstancji, Teodora

Ulica Spółdzielcza: będzie lepiej, ale za rok

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 21 lipca 2009, 7:18
Aktualizacja: Środa, 22 lipca 2009, 7:36
Autor: Angela
Fot. Angela
Pracownicy firm usytuowanych przy ulicy Spółdzielczej mają dość karmienia ich pustymi obietnicami dotyczącymi remontu ulicy Spółdzielczej. Od lat nie ma tu chodników i oświetlenia, przez co ci, którzy muszą dojść do pracy nierzadko ryzykują życie i lawirują między pędzącymi samochodami. Czy jest szansa na zmianę tej sytuacji i kiedy to nastąpi? – pytają.

Jak mówi Jerzy Bigus, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze przygotowana jest cała dokumentacja przebudowy i remontu ulicy Spółdzielczej. Do wykonania zadania brakuje jednak pieniędzy.

Całość prac czyli remont ulicy, budowa chodników, doprowadzenie instalacji wodno-ściekowej i deszczowej, doprowadzenie mediów i oświetlenie pochłonie około 23 miliony złotych. W budżecie miasta takich pieniędzy na to zadanie nie ma. W minionym roku urząd miasta złożył wniosek do Urzędu Marszałkowskiego na dofinansowanie tego zadania. Wniosek został jednak odrzucony.

- W poprzednim wniosku wpisane były trzy zadania dotyczące remontu ulicy Spółdzielczej, łącznie z zadaniem, na które dokumentacja została już wykonana w 2004 roku, a samo zadanie zostało już wykonane – mówi Jadwiga Osińska, naczelnik wydziału funduszy europejskich urzędu miasta w Jeleniej Górze. I to właśnie w nim zarzucono nam nieprawidłowości.

– Zadanie było bowiem realizowane zgodnie z procedurą prawa krajowego, które wówczas obowiązywało, a nie dyrektywami unijnymi. W związku z tym, że zadanie zostało już wykonane i nie mogliśmy zmienić dokumentacji, wniosek odrzucono. Jesienią tego roku Urząd Marszałkowski ma zrobić nowy nabór wniosków. Wówczas złożymy jego wersję poprawioną z pominięciem tego jednego zadania – dodaje J. Osińska.

Wniosek ma opiewać na około 7,5 mln zł, czyli o ponad milion złotych mniej niż w wersji pierwotnej. Zdaniem urzędników po poprawkach jest duża szansa, że miastu uda się te pieniądze pozyskać. Gdyby te prognozy się sprawdziły, pieniądze na remont ulicy Spółdzielczej pojawiłyby się w I połowie przyszłego roku.

Pracownikom firm mieszczących się przy ulicy Spółdzielczej najbardziej zależy na wykonaniu I zadania czyli na remoncie odcinka ulicy Spółdzielczej od Trasy Czeskiej do wjazdu do firmy Draexlmaiera. II zadanie czyli odcinek od wjazdu do Draexlmaiera do skrzyżowania z ulica Objazdową zostało rozpoczęte w roku ubiegłym, a zakończono je w obecnym. W ramach trzeciego zadania ujętego we wniosku miałby się pojawić budowa i remont odcinka od skrzyżowania z ulicą Objazdową do skrzyżowania z ulicą Lubańską (w okolicy obecnych parkingów cieplickiej giełdy handlowej). Jak mówi Jerzy Bigus, realizacja ostatniego zadania byłaby szansą na poszerzenie strefy ekonomicznej i sprzedaż tych terenów pod inwestycję.

Ogłoszenia

Czytaj również

Nowy kocioł w Turowie

Wandale kontra naukowcy

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~Hefajstos 21-07-2009 8:18
Na wielkich obietnicach się skończy, tak jak z rewitalizacją Wojska Polskiego. Od 26 kwietnia 2007 nie zrobiono nic – NIC, poza tzw. „dialogiem” ze społecznością lokalną, zabawą w grę FOCUS, otworzeniem kosztownego biura ADHOC i nieczynnej strony www. Jestem zdziwiony postawą UM jak i Pana Prezydenta, (który stricte otworzył spotkanie i znikł – ten projekt był z góry przeznaczony na fiasko), wynik = nie ma już ludzi, którzy by tym projektem zarządzali. Biuro "rewitalizacyjne" zamknięto. Co gorsza jako mieszkaniec tego terenu nie wiem: a) ile środków pieniężnych z kwoty 115 tyś euro (ok. 500 tyś zł) przeznaczonych na Rewitalizację Al. Wojska Polskiego zostało wydanych ? \ b) co do tej pory zostało zrobione? c) co się stało z tzw. pokazową „odnową” skwerku przy T. Kościuszki? Może szanowna redakcja zainteresuje się tym tematem. Cztery słowa: byli, zobaczyli, pocieniowali i wyparowali. Tak też będzie z ulicą Spółdzielczą.
rymcycymcy 21-07-2009 10:01
W tamtym rejonie pracują również przydrożne panie. Może warto też pomyśleć o ławeczkach żeby wilka nie złapały ! ;)
Patol 21-07-2009 10:15
I tak nic z tego nie będzie. Może i kasa się znajdzie ale dadzą sobie po premii. I taki właśnie obrót tej sprawy mnie cieszy ;)
~spółdzielca 21-07-2009 12:48
Ten bajer, że za rok, to fikcja. Za rok jest przecież koniec kadencji i chłopaki bedą się zajmować nowymi obietnicami, których jeszcze nie składali, a nie remontem Sółdzielczej...
~ 21-07-2009 13:18
to juz niech pomyślą tam o 2 pasach ruchu w jednym kierunku od rogatek miasta aż do samego ronda :)
~ 21-07-2009 13:20
Może to czas, aby "smutni" przyszli do UM?
~Hefajstos 21-07-2009 14:31
Niech ktoś mi wyjaśni jak to się stało, że zaczęto rewitalizację od Al. Wojska Polskiego, a mówi się o rewitalizacji Jeleniej Góry? Czyli wszystkie te raporty, spotkania, biura, strony www były sporządzone od tak by ludziom u władzy "dobrze" było? Reasumując 500 tyś zł wywalono w błoto?
~ULA 21-07-2009 15:21
Można byłoby przy okazji remontu ulicy Spółdzielczej pomyśleć o ścieżce rowerowej i ująć ją w planach .Byłby to kolejny kawałek łączący kończącą się nitkę przy wjeździe na rondo, ścieżki i pociągnąć ją jak najdalej się da. I tak po kawałeczku ,po kawałeczku coś by się z czasem stworzyło konkretnego.Pracownicy Drexa też mieliby ułatwiony i bezpieczny dojazd do pracy, co na pewno wielu z nich by się spodobało,a w niedzielę byłby fajny dojazd np.na giełdę lub ,śmiem marzyć ,do Cieplic do Parku Norweskiego :-)
daria30119 21-07-2009 15:59
RYMCYCYMCY~~~Mam nadzieję,że nie martwisz się o te panie w trosce o......własne zdrowie! (Przepraszam...)
piipi 21-07-2009 16:19
~FAJNIE,ze ta uilca bedzie ulepszona,a to bedzie lepsze dla moich nozek i bucilkow ! Lubie ..tam chodzic na spacery !
~ 21-07-2009 18:13
Najgorsze jest to, że jak ktoś najzwyczajniej w świecie czeka w tamtym miejscu na autobus nr "11", to samochody jakoś wolniej przejeżdżają, a co poniektóry kierowca pyta, czy może trzeba gdzieś podwieźć. Czy oni myślą, że tam same chorowite i słabujące? ;-)
piipi 21-07-2009 19:35
~Daria ..myslisz,ze ..*ON tam czeka ?
~Pan Bigus postawił znak 22-07-2009 0:17
informacyjny na tyłach Sygietyńskiego o parkingu, ruchu pieszych i samochodów ale dziwne, że znak postawił w połowie tej strefy i dziwne, że postawił bo każdy widzi, że to strefa wspólnego ruchu. I jeszce jedno jest pewne, że ten znak stawiali amatorzy pierwsza klasa
daria30119 22-07-2009 8:52
PIIPI---Myślę,że NIE.
~chriss 27-07-2009 21:10
Pamiętam jak byłem kilka lat temu w Niemczech i pytałem gdzie ta droga prowadzi, powiedział, że donikąd (szeroka, jak Wolności, oświetlenie, chodniki. Teraz stoi tam kilka zakładów jak na Spółdzielczej. Czyli nasi zaczęli od dupy strony!! Poza tym, nie ma pieniedzy?? Paranoja, że inni płacą podatki a takie olbrzymy, jak DSE, Plastiki pewnie jakieś grosze, bo inwestują w Strefie...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wpadka fałszerzy

Taniej za wodę i ścieki

Utrudnienia na trasach rowerowych

Remont ulicy Ogińskiego  

Porównaj ceny z Jelonką.com

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
598
Tak
26%
Nie
71%
Nie wiem
4%