MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 11 sierpnia
im. Lecha, Zuzanny

Ulica Krakowska. Dziś zrujnowana, a jutro?

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 28 lipca 2011, 8:24
Aktualizacja: 8:25
Autor: Agrafka
Fot. RED
Były czasy, kiedy tętniło tu życie kolejowego zaplecza jeleniogórskiego węzła PKP. Dziś – pustka i zrujnowane obiekty są cieniem tamtych dni. Mowa o ulicy Krakowskiej. Czy najlepsze ma już za sobą?

Niszczejący i opuszczony Hotel Sudety straszy nieopodal byłej kolejowej Zasadniczej Szkoły Zawodowej, której pawilony niszczeją bez wykorzystania od kilkudziesięciu lat. Inne kolejowe obiekty, choć wciąż jeszcze „w użyciu”, straciły na znaczeniu wraz z ogólnym kryzysem kolejnictwa i cięciach w rozkładach jazdy.

Nie ma już kolejowej służby zdrowia, której gabinety mieściły się w jednym z budynków przy ulicy Krakowskiej. A i sam trakt jest w beznadziejnym stanie. Nic dziwnego, bo prowadzi donikąd i nie ma dla kogo wyremontować nawierzchni.

Jednak jest szansa, że ulica Krakowska ożyje po wybudowaniu pierwszego odcinka obwodnicy południowej Jeleniej Góry. Zaplanowano bowiem, że jeden ze zjazdów z tej drogi będzie prowadził ku wspomnianej ulicy, dając jej szansę na rozwój. Wiele tu bowiem niewykorzystanych terenów, które – być może – znajdą zainteresowanych prowadzeniem działalności. Tym bardziej, że obwodnica zbliży tę okolicę do zasięgu potencjalnych klientów.

Dobrze by było także urządzić tu prawdziwy skansen kolejnictwa. Na bocznicach stoją zapomniane już parowozy i nieużywane od dawna lokomotywy elektryczne. Działa także pracownia modelarska, w której powstają eksponaty dla Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. Atrakcją, choć zapomnianą, są też zabytkowe budowle kolejowego zaplecza, choćby wieże ciśnień. Gdyby udało się taką placówkę zorganizować, ulica Krakowska z pewnością odzyskałaby część dawnego blasku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Śmierć na żwirowni

Odpust na Śnieżce

Komentarze (23) Dodaj komentarz

~wacław 28-07-2011 8:46
Ale fotograf ma jazdę na hdr. Jakaś fiksacja chmurami :)
~ 28-07-2011 8:54
A ja się pytam, gdzie się podział wąskotorowy parowóz, który stał na Krakowskiej przed modelarnią?
~prezesiczek 28-07-2011 8:59
no już widzę PKP LAS VEGAS Krakowska Sp. z o.o.
~galla 28-07-2011 9:49
tak nalezaloby te ulice przywrocic do zycia , ale nich wlodarze odrazu pomysla o sciezce rowerowej, tak jak to robi unia gdy buduje nowe drogi jednoczesnie nie zapomina o budowie wzdluz sciezce rowerowej odgradzajac ja pasem zieleni. jest na to czas by potem nie tylko zmotoryzowani mieli swoja droge
~George 28-07-2011 10:13
Parowóz został przewieziony dwa lata temu do muzeum kolejnictwa pod Warszawą.
~ 28-07-2011 10:28
Kiedyś wybrałem się tam z aparatem z zamiarem sfotografowania tych wystawionych na "widok publiczny" starych lokomotyw. Furtka była otwarta, żadnej tabliczki, trawka ładnie przycięta więc wszedłem sobie. Ustawiłem statyw i pstrykam. Po kilku minutach wygania mnie jakiś facet - mówi, że tu nie wolno robić zdjęć, i jeśli mam jakiś problem to mam sobie iść do dyspozytora w budynku na przeciwko. Więc poszedłem. Pytam, dla czego nie mogę fotografować tych starych lokomotyw? Pan dyspozytor chrząkając nosem i patrząc za okno odpowiada mi: "Ja nie wiem gdzie potem się pojawią te zdjęcia... Wie pan ilu tu złomiarzy my musimy gonić? Może pan robi zdjęcia, a potem przyjdzie pan tu z kolegami? Albo da pan cynk komu trzeba, kto wie?.." Zatkało mnie, nie było sensu gadać z tym człowiekiem.
~buc 28-07-2011 10:52
Szkoda, że Warszawka położyła łapę na wąskotorowym Lesie :( z drugiej strony gdzie są te parowozy? raptem jeden stoi... Jak komu brak pary, to niech jedzie do Jaworzyny.
~real 28-07-2011 10:59
Trzeba bylo latami inwestowac i modernizowac co sie da, ta ulica umarla wraz z komuną, państewko przestało dawac|?, a i tu jest pies pogrzebany. Kaske sie zarabialo, to sie balowalo, zamiast isc z duchem czsu i ulepszać, to teraz są takie skutki
~asik 28-07-2011 11:19
Aż grzech doprowadzić do takiego stanu tak porządny hotel i obiekty wokół niego.Pamiętam to wszystko jeszcze za czasów,kiedy chodziłam tam do szkoły,wtedy wszystko mogło jakoś działać a teraz nic się nie opłaca:(
~wbb 28-07-2011 12:31
Do pierdla tych z PKP którzy "gospodarują" w taki sposób majątkiem prz ul.Krakowskiej.Szkóla,Hotel popadają w ruinę a przedstawiciele włścicielii biorą pensję co miesiąc za rujnowanie majątku i wszystko jest ok,tylko w Polsce sytuacja taka może mieć miejsce,zero obowiązkowości,zero odpowiedzialności.
~sprzedawczyk 28-07-2011 12:34
sprywatyzować to i od razu ulica nabierze życia, niestety w Polsce to co państwowe tylko niszczeje lub jest na krawędzi bankructwa,tylko władze i zarządy spółek mają się dobrze, sprzedajmy wszystko Niemcom i amerykanom, a nawet ruskim, od razu wszystko się poprawi, a ceny nie będą wiele wyższe...
~sprzedawczyk 28-07-2011 12:38
sprywatyzować to i od razu ulica nabierze życia, niestety w Polsce to co państwowe tylko niszczeje lub jest na krawędzi bankructwa,tylko władze i zarządy spółek mają się dobrze, sprzedajmy wszystko Niemcom i amerykanom, a nawet ruskim, od razu wszystko się poprawi, a ceny nie będą wiele wyższe...
~sprzedawczyk 28-07-2011 12:43
sprywatyzować to i od razu ulica nabierze życia, niestety w Polsce to co państwowe tylko niszczeje lub jest na krawędzi bankructwa,tylko władze i zarządy spółek mają się dobrze, sprzedajmy wszystko Niemcom i amerykanom, a nawet ruskim, od razu wszystko się poprawi, a ceny nie będą wiele wyższe...
~Baca 28-07-2011 13:16
Ulica koszmarna to fakt. Zdjęcia jeszcze gorsze. Co one mają wyrażać ?
~A ja wiem! 28-07-2011 13:23
Po zdjęciach i ich wykonaniu od razu wiadomo Kto zrobił te Fotki. To nasz ulubiony tajemniczy redaktor szalejący na rowerku.
~iras 28-07-2011 13:28
Teraz tylko szopę zamknąć i w zapomnienie istnienie lokomotywowni puścić-przykre ale prawdziwe.
~tolek 28-07-2011 14:03
Po tej ulicy od razu widać jaka jest kondycja naszej kolei, szczególnie terenów i ich obiektów. Wszystko niszczeje, do tego zarośnięte jest 2-metrowymi chaszczami. A to wszystko przez "kolejowy beton", który zarządza tą całą coraz wolniej pracującą machiną. Szkoda, że fotograf nie pofatygował się dalej na fotki, ponieważ tam jest jeszcze gorzej. Niestety kolej woli, aby ich obiekty się zawaliły niż je sprzedać, parowozy/lokomotywy zamiast do muzeów to niech sobie rdzewieją pod chmurką. Przykładów takiej niegospodarności w całym kraju jest masa. Z resztą wyżej ktoś opisał sytuację ze zwykłymi fotografiami pociągów. Z takim podejściem do wszystkiego to faktycznie lepiej siedzieć za biurkiem i tylko wyglądać za okno. Kasa z państwowej kasy zawsze przyjdzie.
~Gość 28-07-2011 15:06
No ten Hotel to ktoś powinien za to odpowiedzieć że niszczeje ,tyle lat tym się nie interesował a teraz nagle szum się zrobił ,pewnie ktoś z zarządzających wreszcie to kupi za grosze jako ruinę ,tak jak to jest z dawnym kompleksem PTTK jak się jedzie na dziwiszów zdewastowany i zniszczony z naszych podatków wybudowany kompleks idzie na sprzedaż ,i to jest właśnie Polska cała cwaniaki budują doprowadzają do ruin i za grosze kupują ,a my podatnicy bulimy za głupote urzędasów.
~hmm 28-07-2011 15:22
Hm, te zdjęcia HDR kogoś mi przypominają...
~dojeżdżator 28-07-2011 20:48
Krakowska. Gdyby tak zrobić na niej porządną nawierzchnię ,to by była piękna alternatywna ulica prowadząca do miasta z Łomnicy i okolic.Zmniejszyły by się korki na W.Pola.Zwłaszcza w godzinach dojazdu do pracy i szkoły. Gdyby,gdyby,gdyby,gdyb.....A gdyby tu było przedszkole w przyszłości....
~Fotoamator 28-07-2011 23:08
Baco -zdjęcia wyrażaja rzeczywistość ulicy Krakowskiej. Twoje rozgoryczenie polega na tym,że w plenerze brakuje stada owiec.
~adamjer 30-07-2011 17:33
Mieszkam na ul. Krakowskiej , nie zliczę ile razy interweniowałem w sprawie stanu tej drogi , mam nadzieję ,że jak zakończą prace z obwodnicą to będzie zrobiona zapomniana przez wszystkich Krakowska. Odnośnie artykułu to modelarnia już nie istnieje około 2 lat . Autor powinien przyłożyć się do swojej pracy i rzetelnie opisywać fakty.
~tttt 4-08-2011 22:02
Pracowni modelarskiej już nie ma a hotel Sudety nie należy już do kolei sam trakt natomiast prowadzi miedzy innymi do mieszkańców o których miasto zapomniało 30 lat temu autor powinien poświecić więcej czasu na sprawdzenie faktów

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dla komfortu pasażerów

Pożegnania w starostwie

Zamienili przejście w parking

Czytelniczka: drogo i brudno

Spotkali się przy grobie ppłk. Eugeniusza Głowacza

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
501
Tak
40%
Nie
54%
Nie wiem
6%