MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 20 września
im. Eustachego, Filipiny

Ulica 1 Maja bez swojego święta

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 1 maja 2008, 7:59
Aktualizacja: 17:12
Autor: TEJO
Ulica 1 Maja tylko przez kilka lat obchodziła swoje imieniny.
Fot. TEJO
Krótką karierę miała cykliczna feta na głównym handlowym trakcie miasta. Wydarzenie już nie powróci do kalendarza imprez w stolicy Karkonoszy. Pozostanie pochód pierwszomajowy?

Zdaniem organizatora, Jeleniogórskiego Centrum Kultury, święto nie sprawdziło się, ponieważ nie byli nim zainteresowani sponsorzy. Dlatego trudno było pozyskać pieniądze, aby podczas Święta Ulicy 1 Maja mogły wystąpić znane i cenione gwiazdy.

– Impreza była oceniana krytycznie – nie ukrywa Jarosław Gromadzki, dyrektor JCK. Dlatego centrum nie chce jej już organizować. Ale stanowiła też o lokalnym kolorycie. W założeniach miała być jednym z huczniej obchodzonych miejskich świąt.

Kiedy zaproponowano pierwsze święto traktu (notabene było to we wrześniu 2001 roku), porównywano je do fety na łódzkiej ulicy Piotrowskiej. Były liczne atrakcje: koncerty i pokazy. Wojciech Zawadzki, znany fotografik, wykonał też Portret Ulicy 1 Maja. Na czarno-białych fotografiach wykonywanych mieszkowym aparatem na kliszy o dużym formacie, uwiecznił personel poszczególnych sklepów i placówek handlowych. Później zdecydowano, że ulica będzie obchodziła swoje imieniny 1 maja. W końcu oceniono, że impreza jest zbyt jarmarczna. I już w tym roku święta ulicy nie ma.

Zamiast niego mamy obchody 900-lecia założenia miasta, a co będzie w roku przyszłym? Jeszcze nie wiadomo. Póki co, imprezą, której na pewno w tym dniu nie zabraknie, będzie pochód pierwszomajowy lewicy. Paradoksalnie, jak za czasów PRL, może być to jedyna propozycja dla mieszkańców, o ile organizatorzy nie zaproponują innej fety.

Ogłoszenia

Czytaj również

Informacja wojewody ws koronawirusa (aktualizacja)

Orle pamięta o Ryszardzie Semczuku

Ruszył proces o zabójstwo w noc sylwestrową

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~Rudebwoy 1-05-2008 9:31
W przyszłym roku będziemy obchodzić obchody 901 lecia Jeleniej Góry... ehhh... przecież to jest absurd co się dzieje tu w tym mieście... :/
~Seen 1-05-2008 9:48
jak na razie, to nie widzę żadnych obchodów... szkoda gadać :/
~Stefan 1-05-2008 10:32
"święto nie sprawdziło się, ponieważ nie byli nim zainteresowani sponsorzy" A może Pan Gromadzki się nie sprawdził ?
kazimierzp 1-05-2008 10:40
"Impreza była oceniana krytycznie" - tak uzasadnia pan Dyrektor!? Każda impreza ma głosy krytyczne i pozytywne i co? Należy zlikwidować Jarmark Staroci, imprezy Września Jeleniogórskiego, Wiosny Cieplickiej... bo ktos ocenił krytycznie. Jak się czyta wypowiedzi na forach internetowych to praktycznie wszystko nalezy zlikwidować "bo sa głosy krytyczne"! Proponowałbym panu Jarkowi nie uogólniać tylko powiedzieć szczerze komu to się nie spodobało? Komu ważnemu? Niech nie zostanie anonimowy ten nasz zbawca od takiego wszetetnictwa!!! Święto ulicy 1 Maja było niezłą próbą ożywienia tej ulicy, wzbudzenia wśród mieszkańców poczucia tożsamości i zachęcenia do wspólnej, na głównej ulicy miasta, zabawy! Jak tak źle ta nazwa "1 Maja" się kojarzy to dlaczego nie zmieniono nazwy ulicy i dlaczego tak wszyscy chętnie "1 Maja" korzystamy z dnia wolnego jako święta! Bądźmy konsekwentni! Albo nie dawajmy się zwariować!!!
~seee 1-05-2008 10:59
Dlaczego mnie to nie dziwi ......
~xxx 1-05-2008 11:01
szkoda ... fajnie,ze byla jarmarczna cos sie dzialo
piipi 1-05-2008 11:01
..a przeciez ..Miedzynarodowe Swieto Pracy upamietnia strajk robotnikow w Chicago 1 maja 1886 roku.
~fr 1-05-2008 11:05
No i bardzo dobrze- ta impreza była żenująca...
~popis 1-05-2008 11:07
~Obserwatorka. 1-05-2008 11:55
ten cały pochód był żałosny, tak mało ludzi jeszcze dawno w nim nie szło.;o
~Homo czyli śmieć?? 1-05-2008 12:22
Właściwe miejsce do zorganizowania pochodu przjście przed honorową ( UBecką) Trybuną przed Ratuszem. Nio tylko chwalić SOCJALIZM jego zdobycze i S...........LDowskich synów godnych nastepców oficjeli na trybunie. nIECH SIĘ ŚWIĘCI 1 MAJA - ŚWIĘTO UBEKÓW!!!
~k.l 1-05-2008 13:03
szkoda pisac *besenssssssssssss*
~Zdziwiony 1-05-2008 13:17
Dlaczego pan Gromadzki nie mówił o tym,że święto się nie sprawdza poprzedniej ekipie i poprzedniemu prezydentowi, a wręcz zachwalał je jako ciekawą,niekonwencjonalną imprezę o lokalnym kolorycie? Jak to się ludzie zmieniają - a tylko od Cesarstwa Rzymskiego nic się nie zmieniło w sferze obłudy...
~clown 1-05-2008 15:24
to była fajna impreza, imieniny głównej ulicy miasta, a jeśli chodzi o np. Jarmark Staroci to moim zdaniem formuła tak się zmieniła, że nie przypomina to już Jarmarku Staroci, tylko handel czymkolwiek, rzeczy mające dwa czy trzy lata to już chyba nie są starocie....ale wazne, że wystawcy płacą za miejsce, a co sprzedają to już nieważne...a smród w bramach i podwórkach Placu Ratuszowego nie do zniesienia wiele dni po imprezie.
~zuo 1-05-2008 20:31
Mam taka prosbe: dla kontrastu moze zamiesccie zdjecie z obchodow 1-go maja, z miejsca gdzie teraz stoi hotel "Mercury" - pelny plac i sztandary!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Wyróżnienie dla samorządowców

Złote Gody w Janowicach

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Przekazali laptopy dla rodzin zastępczych

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
665
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%