MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 14 sierpnia
im. Maksymiliana, Alfreda

Ulewa narobiła sporo szkód

Wiadomości: Region
Poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 10:48
Aktualizacja: 11:14
Autor: Angela
Kilkanaście zalanych piwnic i mieszkań, kilka zniszczonych dróg, pożar lasu i sześć rodzin odciętych od świata – to wynik wczorajszej (27.04) ulewy, którą najdotkliwiej odczuli mieszkańcy gminy Stara Kamienica, w tym miejscowości Wojcieszyce i Kromnów. Z usuwaniem wody oraz zabezpieczaniem domów strażacy walczyli niemal całą noc.

Zaczęło się około godz. 20.30, nie powodzią, a pożarem. Od uderzania pioruna zapaliła się ściółka leśna w Starej Kamienicy na terenie należącym do Nadleśnictwa Szklarska Poręba. Ogień udało się ugasić w ciągu dwóch godzin. Dzięki sprawnej akcji strażaków, zagrożenie nie rozprzestrzeniło się i ostatecznie spłonęło 0,2 ha lasu.

O godzinie 21.30 strażacy zostali zaalarmowani przez mieszkańców Kromnowa i Starej Kamienicy, że woda spływająca z rzek wdziera się do piwnic, garaży i mieszkań. Straż pożarna z workami z piaskiem ruszyła na ratunek. Po godzinie 22.00 podtopionych zostało kilka piwnic i mieszkań w Wojcieszycach, a po godz. 23.00 woda wystąpiła z koryt rzek i płynęła całą szerokością jezdni. W tym czasie wójt gminy Stara Kamienica ogłosił alarm przeciwpowodziowy, który odwołany został dzisiaj o godz. 8.30.

- Strażacy wypompowywali wodę, układali worki z piaskiem oraz informowali ludzi o zagrożeniu do godziny pierwszej w nocy – informuje st. kpt. Andrzej Ciosk, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze. – Łącznie udział w akcji wzięło 36. strażaków. Na tym się jednak nie skończyło. Dzisiaj o godz. 7.30 otrzymaliśmy zgłoszenie, że skarpa ziemi osunęła się na jezdnię w Starej Kamienicy odcinając dojazd do sześciu posesji. Ziemię usunęła już wezwana na miejsce koparko – ładowarka – dodaje strażak.

Ile domów zostało podtopionych i jakie są straty wczorajszej nawałnicy? – Tego jeszcze nie wiemy – mówi Marta Weraksa, insp. ds. zarządzanie kryzysowego Powiatowego Centrum Zarządzanie Kryzysowego w Jeleniej Górze. – Trwa szacowanie strat i zbieranie danych – dodaje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Środowisko LGBT ze wsparciem KOD–u

Stalowe rumaki w Karpaczu

Kierowca zatrzymany

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~pawlo 28-04-2014 19:44
Wczoraj w nocy do mojej miejscowości Kromnów na wezwanie przyjechała straż pożarna z zapytaniem w czym mogą pomóc? i czy mam worki oraz piach? Przyjechały dwa wozy strażackie, z łopatami i nie wiedzieli co mają robić. Prawie każdy z nich musiał gdzieś dzwonić zamiast pomóc ludziom.
rymcycymcy 28-04-2014 20:50
19:44 | ~pawlo | ...dzwonili do żon, że nie wrócą na noc, bo jest nagła robota ! :) ...odczep się od strażaków, a energię poświęć na zgromadzenie piachu i worków na następne opady ! :)
~jacekplacek 28-04-2014 21:00
do pawlo cytat(do mojej miejscowości Kromnów) jak to kromnów jest twój a nie masz worków i piasku??
~ 28-04-2014 21:36
sasasasasas
~Tamburator 29-04-2014 8:23
Ja uważam że strażacy powinni wozić ze sobą oprócz podstawowych elementów potrzebnych do gaszenia pożarów oraz do ściągania kotów z drzew to również powinni wozić takie coś jak: worki z piaskiem bo przecież do zalanych domów również ich wzywają a także zestaw dachówek bo przecież do zerwanych dachów również ich wzywają. Czy coś pominąłem w tej liście? ;)
~ja 29-04-2014 9:32
Komunikat dotyczący wypompowywania wody z zalanych piwnic środa, 03, sierpień 2011 12:37 Kategoria: Aktualności gminne Email Drukuj Powiększ tekst: Wypompowywanie wody z piwnicy może być szkodliwe dla fundamentów i ścian fundamentowych. Następuje parcie poziome nawodnionego gruntu, które napręża ściany do środka, co narusza strukturę gruntu, powoduje pogorszenie mechaniki gruntu co może uszkodzić budynek, a nawet doprowadzić do katastrofy budowlanej. Powodem tego jest płynna konsystencja gruntu na skutek dużej ilości wody i wymywania z wypompowywaną wodą cząsteczek gruntu. Różnica ciśnień i zasysana przez mury woda może spowodować nieodwracalne szkody. Z każdym opróżnieniem piwnicy, woda będzie ponownie napływała jeszcze szybciej do poziomu wód gruntowych. wypompowywana woda tworzy le
~ja 29-04-2014 9:33
To dla ludzi którzy wiedzą lepiej od straży pożarnej
~ja cd... 29-04-2014 9:35
Z każdym opróżnieniem piwnicy, woda będzie ponownie napływała jeszcze szybciej do poziomu wód gruntowych. wypompowywana woda tworzy lej depresyjny, który zasysa wodę z okolic budynku. Najlepiej poczekać, aż woda opadnie sama wraz z obniżeniem się wód gruntowych. Jeżeli jednak decydujesz się wypompowywać wodę, pamiętaj: 1. Nie należy wypompowywać wielokrotnie wody z piwnic, wysokowydajnymi pompami w sytuacji, gdy poziom wody w gruncie jest taki sam jak w piwnicy albo wyższy. 2. Jeżeli pojawiły się zarysowania lub pęknięcia ścian budynku, jego osiadanie lub odchylenia od pionu, nie należy wypompowywać wody z piwnic oraz bezzwłocznie zawiadomić właściwy organ nadzoru budowlanego.
~pawlo 29-04-2014 12:53
Po pierwsze całe 3 tomy co miałem piachu woda mi wypłukała, układałem cegły z darnią. a po drugie zaczełem tamować wodę od 21.00 do 01.00 w nocy to moja dziewczyna mi bardziej pomogła niż oni. Ale ja się nie czepiam srrażaków tylko ich ubogiego wyposażenia. Bo to wstyd ,że wszystkie nasze podatki idą na jakiś pijaków zamiast na konkretny cel. Wczoraj zasuwałem od rana na pogłębianiu rowu, którego opieką ma się interesować Wójt S.Kamienicy. Rów przed pogłebieniem i poszerzeniem miał 30/30 a teraz ma 1m/1m.
~xxx 29-04-2014 22:25
Worki i piasek ma zapewnić GMINA a nie STRAŻ co byście chcieli żeby jeszcze wam straż robiła mi też zaloło mieszkanie a zamiast czekać na straż sam zaczołem wygarniać wode a nie czekałem aż strażacy posprzątają mi w mieszkaniu .
~elo 30-04-2014 0:14
do pawlo ;co się czepiasz wójta przecież on nie ma pojęcia co się dzieje w urzędzie a co dopiero na terenie całej gminy tylko podatki podnoszą a co z nimi robią to już podatnika nie powinno interesować , bo urząd ma duże potrzeby a to papier toaletowy ,a to premia motywacyjna ,a co tam jakieś worki na piasek ,większa woda nie zdarza się co dziennie, a urzędnikowi się należy pensyjka i kawusia w pracy, a podtopieni dostaną po parę złotych i wójt będzie dumny z faktu że spełnił dobry uczynek ,a rowy dalej będą niedrożne, zmienić rajców w gminie na nowych , bo jak mówi stare przysłowie NOWA MIOTŁA LEPIEJ ZAMIATA,

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dwupasmówką pod prąd

Rowerzyści na "gazie"

Spłonęły nieużytki

Czytelniczka: drogo i brudno

Serca pełne nakrętek

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
815
Tak
37%
Nie
57%
Nie wiem
6%