MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Ukraińska młodzież uczy się u nas

Wiadomości: Region
Niedziela, 22 stycznia 2017, 7:38
Aktualizacja: Poniedziałek, 23 stycznia 2017, 14:17
Autor: TAB
Fot. TAB
W Zespole Szkół Ekonomiczno–Technicznych im. Kombatantów Ziemi Lwóweckiej w Rakowicach Wielkich już drugi rok uczą się młodzi Ukraińcy, głównie z Zachodniej Ukrainy: z okolic Stryja, Iwano–Frankowska, Kołomyi, ale i z Żytomierza.

Korzenie tych uczniów niekoniecznie są polskie, czasem ktoś chwali się prababką Polką, są też rdzenni Ukraińcy. Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Filia w Jeleniej Górze z inicjatywy Bogusi Boguckiej już drugi rok monitoruje rakowicki projekt poprzez ścisłą współpracę ze Starostwem Powiatowym w Lwówku Śląskim i samą placówką.

Wszystko zaczęło się przed 30 laty, gdy do stryjskiego kolegium i Centrum Kultury Polskiej przyjechał dyrektor szkoły Jan Czyczerski, by nawiązać współpracę i dzielić się doświadczeniami. W następstwie tego uczniowie z Ukrainy corocznie zaczęli przyjeżdżać na turniej piłki nożnej do Rakowic Wielkich. Dwa lata temu dyrektor Czyczerski zaproponował, by przyjechali do niego się uczyć. I tak w czerwcu byli na turnieju, a już we wrześniu zameldowali się jako uczniowie ZST-E. Było to możliwe po załatwieniu wielu formalności w różnorodnych urzędach na poziomie powiatu, województwa i ministerstwa edukacji. Dokładnie historię przyjazdu młodzieży ukraińskiej do Polski zna i z zaangażowaniem opowiada Misza Ilienko, nieformalny szef ukraińskiej grupy, mówiący po polsku chłopak.

Misza, Roman, Wiktoria, Światosław, Swieta, Jewhen, Artem, Rostysław to tylko niektórzy z ukraińskich wychowanków w szkole. Uczą się w ogólniaku i technikum, gdzie zdobywają zawód informatyka, mechanika samochodowego, mechanika rolniczego, hotelarza i gastronoma, a nawet psychologa-coacha. Oceny mają dobre i te semestralne, i na świadectwie. Nawet czasem lepsze od stopni, które uzyskiwali w szkołach ukraińskich. Artem, uczeń drugiej klasy, zachęcił swego kuzyna Rostysława do podjęcia od września nauki w Polsce. Obaj przyjechali aż z Żytomierza. Rozmowa z wieloma z nich nie zdradza obcego akcentu.
Pięcioro z ponad trzydziestoosobowej grupy uczy się równolegle w dwóch szkołach: polskiej i ukraińskiej. Tak na wszelki wypadek, jakby coś w Polsce nie wyszło. W szkole w swojej ojczyźnie dwa razy w roku zaliczają wszystkie przedmioty eksternistycznie w technikum samochodowym i elektrycznym. Wiąże się to z dodatkowym kosztem przejazdu za 100 zł w jedną stronę, co dla nich stanowi dużą kwotę. Ale wielu z nich nie chce obciążać budżetu rodziców, za którymi bardzo tęsknią. W weekendy dorabiają sobie do skromnego kieszonkowego, a pełnoletni pozostają nawet na wakacje, by zarobić na kolejny rok nauki. W rozmowie przebija się pragmatyzm i myślenie o przyszłości.

Atmosfera w szkole zawsze była sprzyjająca. Jak przyjechała pierwsza grupa we wrześniu 2015 roku od razu zasymilowała się z Polakami. Misza mówi, że po przerwie po pierwszym półroczu wracali do Rakowic jak do swego drugiego domu. Był i płacz, i powitania. Już się nawet utworzyły trzy pary międzynarodowe. Na pytanie, czy coś się nie podoba w szkole odpowiadają, że podoba się wszystko, ale muszą respektować oczywiste ograniczenia. Z Polakami żyją bardzo dobrze, właściwie nie czuje się żadnej różnicy pomiędzy nacjami, zwłaszcza, że mówią już dobrze po polsku. Organizują wspólne wieczory, zabawy, na przykład andrzejkową lub Dzień Talentów, kiedy to prezentują swoje regionalne stroje, tańce i pieśni.

Bożena Wieczorek jest kierownikiem internatu w rakowickiej szkole. Mieszka w nim 180 uczniów, z czego 31 to Ukraińcy. Dyrektor Marek Łukasik żartobliwie mówi o niej, że jest matką największej liczby dzieci w Polsce. Pani Bożena opowiada, że najtrudniejszy był pierwszy rok, bo nie było żadnego doświadczenia, punktu odniesienia. W tym roku jest już łatwiej. Ustaliliśmy zasady postępowania – mówi – i choć wszystko jest opisane w dokumentach, to jednak w zderzeniu z rzeczywistością nie zawsze procedury zdają egzamin. Tak jak w życiu. Odpowiada za bezpieczeństwo i zdrowie 31 młodych ludzi, których rodzice całkowicie jej zaufali i podpisali pełnomocnictwa. Formalnie więc odpowiada za ich zdrowie i bezpieczne dotarcie do Medyki, miejscowości granicznej. Problem polega na tym, że wielu z nich ma pociągi w różnych porach i trasach. Rodzice mają tego świadomość i akceptują taki stan rzeczy. Dzięki Bogu wszystko działa jak należy, a starsi opiekują się w podróży młodszymi i z mniejszym doświadczeniem. Kolejne grupy w następnych latach będą poznawać coraz klarowniejsze zasady funkcjonowania w szkole. Problemem są weekendy, kiedy polska młodzież nie pozostaje w internacie. Ukraińcom trzeba zorganizować zajęcia, by się nie nudzili. I tak Starostwo w Lwówku daje możliwość udziału w wycieczkach, zawodach sportowych. Pod opieką asystentów kierownika internatu w soboty młodzież pierze swoje ubrania, pościel.

Swoją przyszłość planują w Polsce. Choć mówią, że w domu najlepiej i że zawsze będą wracać do rodziców, to jednak wielu chce po maturze studiować i pracować w Polsce, która stwarza większe możliwości niż obecnie ich ojczyzna. Ośmioro z nich właśnie wróciło z Grecji, gdzie uczniowie szkoły specjalizujący się w usługach hotelarskich odbywali praktykę. Atrem z Żytomierza, który był już nawet w USA, na myśl o Grecji, rozpromienia się i rozmarza. Jest zachwycony pobytem w Grecji. W przyszłym roku takie praktyki odbędą się we Włoszech – już są chętni do kolejnego wyjazdu aż na trzy miesiące. Tymczasem Misza i kilku jego kolegów pokazuje nam swoją pracę na miejscu w stacji diagnostycznej. Misza, który od niedawna posiada prawo jazdy, pewnie wjeżdża służbowym busem na kanał i chłopcy przeprowadzają badanie techniczne samochodu.

Zespół Szkół Ekonomiczno-Technicznych w Rakowicach Wielkich jest jedną z niewielu wiejskich szkół ponadgimnazjalnych nie tylko na Dolnym Śląsku. Innowacja polegająca na wprowadzeniu do placówki uczniów cudzoziemców w tej placówce budzi oczywiste zainteresowanie samorządów, dyrektorów i dziennikarzy. W lutym 2017 roku w jeleniogórskiej filii Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu planowana jest konferencja „Wielokulturowość i wielonarodowość w polskiej szkole – szanse i zagrożenia”, a jej celem będzie przybliżenie kwestii prawnych i obyczajowych związanych z rekrutowaniem i nauczaniem w placówce uczniów – cudzoziemców lub uczniów wywodzących się z mniejszości narodowych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Filmowy konkurs o defibrylatorach

Nauczyciele dzieciom

Nowe drogi w Janowicach Wielkich

Komentarze (35) Dodaj komentarz

~jajko koguta 22-01-2017 9:00
Piep....ne antypolskie rządy POPIS-owe to ukraińskie nasienie na polskiej ziemi!!!!
~Pingwin 22-01-2017 9:03
A o Banderze to tez sie ucza ?
~III sort 22-01-2017 9:03
cosmo walnij się ten pisowski łeb!!
~rampampampam 22-01-2017 9:08
Ukraińcy wam przeszkadzają, a sami jeździcie na szparagi do Niemiec i tyracie po 12h za parę euro? Wtedy już nie ma potomków faszystów? Martwcie się raczej "śmieć ludzki", który nas zalewa z innej części świata. Ukraińcy mają te same korzenie co my i przez lata byli przez nas pomiatani.
~jeleniogórznka 22-01-2017 9:09
(do cosmo 44) Nie wrzucaj wszystkich do jednego wora, każdy odpowiada sam za swoje czyny, gdyby zrobił to Polak to nienawidziłbyś całą Polską ludzkość? Wszyscy ubolewamy i łączymy się w bólu z rodzinami tych dziewczynek. Pamiętaj karma wraca ze zdwojoną siłą.
~lelek 22-01-2017 9:25
A sztukę wyrabiania ''wideł wołyńskich'' posiedli??
~J ❤ ukraine 22-01-2017 10:02
cosmo44 Niestety, ale MASZ RACJE! J***** Ukraincy przyjezdzaja do Polski i robia taka trzode ze bania mala! Jak w sylwestra!
~gość 22-01-2017 10:34
polecam autorowi przejechać się do Rakowic na żwirownię w upalny dzień i zobaczyć co tam się dzieje, Polacy powoli boja się tam przyjeżdżać nad wodę...
~do 9:00 22-01-2017 10:43
poprzedni rząd chciał nam masowo ściągać miłośników religii "pokoju"
~gość2 22-01-2017 11:09
do III sortu z 9:03. Dobrze że się przyznałeś do właściwego sortu, ale mnie się wydaje że jesteś z tym swoim łbem poza sortem.
~jajko koguta 22-01-2017 11:12
Ukraińcy to nawet nie naród to zwykłe plemię, bez przynależności, narodowości, bez historii, bez bohaterskich jednostek, ups jest jeden: {bandera} pożal się boże - jaki przywódca taka reszta....ten sztuczny twór jakim jest ukraina, który został stworzony przez żydów i niemców przeciwko Polsce nigdy powtarzam NIGDY nie będzie żył w zgodzie z nami polakami!!!! Zobaczcie to wreszcie bo jeszcze można coś z tym zrobić, oni muszą wiedzieć że w Polsce nie będą czuli się jak "u siebie" bo są tylko gośćmi!! A realne zagrożenie jakie moze nam grozić w przyszłości to właśnie ze strony tej dziczy ukraińskiej - ups "braci" i ameryki a nie Rosji! Rosja nie ma NIC do Polski i zrozumcie tą propagandę w końcu! Chyba nie chcemy drugiego "Wołynia" prawda??
~do 10:43 22-01-2017 11:12
Nie powtarzaj bzdetów jak ciemny lud,żaden arabus nie przyjedzie mieszkać do Polski bo to w ich oczach biedny, postkomunistyczny kraj.Nawet gdyby siłą ściągnęli ich tutaj, to po tygodniu zwieją na Zachód,tam gdzie jest ich cel podróży-socjal.
kazimierzp 22-01-2017 11:30
Skretyniali, prymitywni hejterzy którzy z pewnością mienią się chrześcijanami a do tej religii opartej na miłości bliźniego jest im tak blisko jak mi do baletu klasycznego!
~Fajnie,że choć pierze 22-01-2017 11:43
"Pod opieką asystentów kierownika internatu w soboty młodzież pierze swoje ubrania, pościel." Teraz już wiem, skąd ten smog na Ogińskiego. To pewnie efekt owej opieki asystentów, bo wiadomo,że Polacy zawsze wszystko robią na odwal się...Toż to onegdaj moje 10 letnie dzieci ( a jestem matką nadopiekuńczą) takie czynności wykonywały bez nadzoru. Choć rozumiem, jak w dowcipie : "Wania, ty prysznic wział ? Na to Wania, jak Wania, to zaraz wział ! - opieka jest konieczna"Jako potomkini ludzi wyrzuconych z domu z jednym tobołkiem przez ukraińców, zgłaszam niezadowolenie,że rónież na mój koszt spełnia się marzenia potomków nacji oprawców mojej rodziny,wobec całkiem sporej rzeszy dzieci -polskich - niedojadających, których nie stać na uczenie się nie mówiąc o wyjzadach, Grecja ,USA itp.
~ 22-01-2017 12:02
W latach 70 - tych Niemcy też ściągali Turków. Belgowie Marokańczyków, Francuzi Algierczyków itp. Co z tego teraz wynikło nie sposób nie zauważyć. Czy ktoś za to odpowiedzialny kieruje się wyłącznie naiwnością nie zdając sobie sprawy z długofalowej konsekwencji takiego postępowania? Przecież młody naród ukraiński ma wpisaną w swoją tożsamość nienawiść do polaków - czego nie da zignorować ponieważ nie raz dowiodła tego nasza wspólna historia.
~do Kazimierza p 22-01-2017 12:07
Szanowny,powoływanie się na 1/2 przykazania miłości bliżniego jest nadużyciem". Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego."Najpierw pokochaj siebie , a potem bliżniego . Bo inaczej to miłośc na pokaz, tak aby medialnie lepiej wypaść na tle jak mówisz skretyniałych ,prymitywnych hejterów. Gratuluję faryzeuszostwa . Wszystkie kraje dobrobytu zadbały kosztem innych o siebie i teraz dbają( nie do końca ) o innych. Np. USA. Nie wszystkich przyjmują, jak już to tylko potrzenbnych i na wizy. Przypadkowo ostatnio oglądałam w TV wstrząsające dokumenty o chorych rodzicach chorych dzieci mieszkających w przeciekających kurnikach. Gdzie tam jakieś marzenia o Grecji,USa itp. No i punkt widzenia mlodych ukr.Bandera jak się patrzy. I po co sprowadzać problem V kolumny do słabego kraju?
~,bw 22-01-2017 12:46
żaden powód do radości. W większości nacjonaliści którzy nienawidzą Polaków. Kultywują mordercę Banderę. To tak jakby Niemcy stawiali pomniki Hitlerowi.
~Najgorszy sort 22-01-2017 12:55
Lepiej mieć Ukraińców, niż ciapatych z drugiej strony Ukraińcy zaniżają i tak niskie płace w Jeleniej Górze. Nie mieszajcie też wszystkich z Banderą, to tak jakby wszyscy co chodza do kościoła byli wyznawcami PISu.
~Najgorszy sort 22-01-2017 13:01
Jak się prawdę miesza z kłamstwem ludzie tracą sposobność analizy co jest faktem, a co wymysłem - tak się robi baranów ze społeczeństwa, wyborców etc.
~B+ 22-01-2017 13:09
Zdarzyło mi się pracować kilka lat temu z Ukraińcami w Wielkiej Brytanii.Nie było to miłe doświadczenie,a pogarda do Polaków i Polski to najłagodniejsze sformułowanie jakiego można użyć określając ich stosunek do naszego narodu.
~wadawd 22-01-2017 13:57
A embargo na nasze mięso znieśli?
~ 22-01-2017 15:03
Jak czytam takie komentarze, to zaczynam się za Was wstydzić... Poziom gimbazy, wszystkich do jednego wora, bo tylko Polak jest wybrańcem świata, zjadł wszystkie rozumy, ma bolesną historię, więc to nam zrozumienie i stosowne apanaże się należą! Miłość bliżniego tylko i czasem w stosunku do najbliższego bliźniego w niedzielę podczas mszy, potem wzajemne warczenie i krytyka każdego i wszystkiego. Pokolenia przemijają a nienawiść w narodzie coraz większa...
~III sort 22-01-2017 18:00
Ty polaczku przecież polacy byli okupantami Ukrainy ,to polacy II RP wprowadzali katolicyzm ,niszczyli cerkwie prawosławne ,grecko-katolickie .Poczekaj na posunięcia tego waszego "naczelnika" i plastikowego nowego w usa.
~ 22-01-2017 18:02
@ 22-01-2017 09:08 | ~rampampampam | Dwanaście godzin pracy w niemczech, przy szparagach, to średnio sto dwadzieścia euro, czyli ponad czterysta osiemdziesiąt złotych. Określenie "parę" dotyczy liczby dwa, za dwa euro, to nawet w polsce nikt by tak nie za pi ta lał.
~do III sort 22-01-2017 18:59
Prawda ma to do siebie że boli:)) Jaka okupacja człowieku??? byliście zawsze na naszych ziemiach a nie my na waszych!! Podobno wasz jakiś mądry inaczej historyk "odkrył" że nawet sam Budda był ukraińcem:)) i my Polacy mamy was poważnie traktować, chyba żarujesz!
~@^@ 22-01-2017 21:59
Zamiast pitolić bez sensu i obrażac ludzi bierzcie się za robienie dzieci! I budujcie dla nich lepszą przyszłość wspierając pro-polskie rządy.Wtedy nikogo nie trzeba sprowadzać w ilościach NIEKOMFORTOWYCH, bo w mniejszych liczbach każdy może się osiedlać w naszym kraju, jeśli respektuje nasze prawo, tradycje, zwyczaje i chce zostac Polakiem!
~gosSC 23-01-2017 7:23
Tragedia, to się w głowie nie mieści , iż Polacy maja tak dużo nienawiści. A gdzie miłość bliźniego, a wreszcie co maja z tym dzieci , które przyjechały do Polski na nauki.Jakie wywiazą z jeleniogorskiego wspomnienia?
~Real 23-01-2017 9:00
Proszę tylko nie myśleć, że ściągnięcie w latach 50-70 cudzoziemców do Niemiec, Anglii, Holandii, Belgi, Francji, Szwecji, Danii itd, wynikało z miłości bliźniego. Każdy z tych krajów myślał o swoim interesie, taniej sile roboczej. Ktoś musiał zapewnić rozwój gospodarczy,dobrobyt, dostatek w tych krajach przez ostatnie dekady. To było w INTERESIE każdego kraju. Nic innego nie chciała zrobić Merkel, ktoś musi pracować w Niemczech... tylko grubo się przeliczyła.
~ 23-01-2017 9:05
Za co najmniej kilka wpisów powinien zabrać się prokurator.Za moderatora z resztą również, ponieważ trzeba mieć nie po kolei w głowie,żeby publikować taki hejt!
~ 23-01-2017 10:10
Czytam i oczom nie wierze. wy, Polacy, ktorzy MASOWO wyjerzdzacie za granice za chlebem, nie dajecie szans mlodziezy z Ukrainy, bo to faszysci? a u Niemcow zarabiacie, placa wam grosze-i to nie faszysci? jelonko, jakie to smutne, ze zamieszczasz takie durnowate komentarze. Polacy postradali zmysly.
~Najgorszy sort 23-01-2017 10:43
Nie licz na usuwanie komentarzy przez jelonke ! Więcej wejść to więcej reklam, wiecej reklam to wiecej kasy. To jest prywatny portal, a nie Caritas. To też pokazuje jakie buraki mieszkaja w JG.
~Real 23-01-2017 11:28
Temat bardzo drażliwy, ale prawda jest tylko jedna. Dwie sprawy, po pierwsze Hitler na początku II WŚ obiecał Ukrainie niepodległość, później się z tego wycofał. Po wcześniejszej okupacji sowieckiej i bestialstwie NKWD do 1941 r, padło to na podatny grunt. Nacjonalizm ukraiński dostał przyzwolenie na masakry od nowego okupanta, Niemców! Po drugie bestialstwa i rzezi nie było w miastach. Całe nieludzie okrucieństwo działo się na wsiach, malutkich miasteczkach wśród ludzi prostych, chłopów różniących się tylko wyznawaną religią i narodowością.
~Wstyd Jelonkowy 23-01-2017 14:17
Jakość hejtów świadczy o redakcji jelonki. Jestem zgorszony niektórymi wpisami i totalnym przyzwoleniem redakcji na mowę nienawiści w Jelonce. Wstyd i hańba takim ksenofobom. Piszę też o redakcji bo pozwalają na wpisy ksenofobiczne i nasiąknięte mową nienawiści.
~Lekcja historii najnowszej 24-01-2017 16:23
No , może sprzed 3 lat... Bohaterka tej historii już śp. Wspólbohaterki może żyją w JG i dziwią się niechęci.pol-ukr, a nawet mają " za złe'. Pani A lat ok. 87 dostała bidaemeryturkę, polożyła na stoliku , pod cukiernicę. Ktoś zastukał, okazało się ,ze to dwie panienki kilimki i itp. sprzedawały. Podziękowała na " nie ", ale one ją poprosiły o szklankę wody. Pani A zawsze gościnna poprosiła je do środka i podała, nawet ciastem poczęstowała, bo ze Lwowa była. Porozmawiały chwilę, pożegnały się, niechcący pozostawiły kilimek, ale emeryturka z nimi poszła się... bawić.Pani A starsza była, ale sklerozy za grosz nie miała a i słuch jeszcze bardzo dobry miała,muzyczny. Poznała zaśpiew tam popytała jak się im żyje itd. Z ukrainy panny były i tak z miłością bliżniego w sercu pozbawiły panią A
~cd 24-01-2017 16:31
emerytury, nie baczac czy będzie miala za co przeżyć. Przeżyła, ale do końca nie rozumiała dlaczego tak sympatyczne, tak miłe osóbki tak postąpiły. A powinna była wiedzieć,bo ze lwowa była i widziała...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Cieplice nie chcą Jeleniej Góry?

ODK do zameczku?

Młodzi przeciw zmianom klimatycznym

Rozrywki tu nie będzie, powstanie market

O transplantacji w Żeromie

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
904
Tak
22%
Nie
70%
Nie wiem
8%