MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

Ukradli nie tylko Matkę Boską

Wiadomości: Dolny Śląsk
Sobota, 9 czerwca 2007, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 9 czerwca 2007, 14:48
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
Zrabowane dzieła sztuki odnalezione w Niemczech.

57-letni Niemiec podejrzany jest o paserstwo zabytkowych dzieł sztuki z piaskowca, które były rabowane w okresie od 2004 do 2006 roku. Niemiec wpadł wskutek działań operacyjnych policjantów niemieckich z Koblencji oraz polskich z Wrocławia i Lwówka Śląskiego.

– W wyniku przeszukania posesji 57-latka, policjanci znaleźli i zabezpieczyli dwie rzeźby aniołków trzymających kartusze oraz rzeźbę Matki Boskiej z połowy XIX w., dwie donice z początku XX w., część płyty epitafijnej z XIX w. oraz płaskorzeźbę – kartusz z XVII w. Wartość odnalezionych przedmiotów zabytkowych szacuje się na kwotę nie mniejszą niż 200 000 zł.

Skradzione zabytki zostały zabezpieczone w magazynie policji niemieckiej. W najbliższym czasie zostaną przetransportowane na Dolny Śląsk.
Zatrzymany właściciel posesji zajmuje się handlem antykami. Mężczyzna ten był już notowany przez policję. Na początku stycznia tego roku został zatrzymany podczas kontroli na polsko-niemieckim przejściu granicznym w Jędrzychowicach.
Usiłował wywieźć z Polski zabytkową płytę nagrobną, która została skradziona dzień wcześniej na jednym z parafialnych cmentarzy w powiecie lwóweckim. Policjanci zatrzymali wówczas 28-letniego mężczyznę, który dokonał tej kradzieży.

Niemiec będzie odpowiadał za paserstwo dzieł sztuki. Za przestępstwo kradzieży dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury grozi kara nawet do 10 lat, a za paserstwo do 5 lat więzienia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Tak nie wolno parkować!

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~Teraz Polska 9-06-2007 16:12
Nie potrafie zrozumiec tytulu ??? Kto ukradl jak wy zwiecie " matke boska" ??? Moze wizerunek , jakiej kobiety ale dlaczego napisane jest ––"Ukradli nie tylko matke boska"??? Nie potrafie zrozumiec?!Moze dlatego , ze nie slucham Radyja Maryja , nie ogladam TV TRWAM , nie czytam BIBLII i nie mieszkam w IV RP –zwanej przeze mnie IV Swiatem .
~moher 9-06-2007 17:20
Prostych rzeczy nie potrafisz zrozumieć. Więc głosu nie zabieraj.
~moher 9-06-2007 17:26
To wyżej było do: Teraz Polska. A w ogóle kradzież dzieł sztuki to okradanie całego społeczeństwa. Trzeba to tępić konsekwentnie. Polska dośc już była okradziona i zrujnowana w wyniku wojen, zaborów etc. Dbanie o duchowy i intelektualny dorobek narodu i społeczeństwa to obowiązek wszystkich – z lewa i z prawa.
~Info Linia do Teraz Polska 9-06-2007 17:46
A szkoda! .Legitymujac sie szacownym znakiem firmowym naszego kraju nie rozumiec tytulu ar'tY'KULU. Z dalszej tresci art.wyraznie wynika,ze chodzi o rzezbe Matki Boskiej z polowy X1X wieku.Szanowny Znaku brak zrozumienia tekstu nie wynika z niesluchania katolickich rozglosni radiowych lecz z ignorancji i nieposzanowania katolicyzmu.Dzisiaj nawet tzw.twardoglowi nie pisza malymi literami imion swietych i boskich.Wiecej wiedzy z teologii i religioznawstwa zycze!
~abc....tak zaczyna się alfabet. 9-06-2007 18:24
do Teraz Polska To jak ktos mam problemy z czytaniem to jest coś takiego jak Podstawowa Szkola gdzie w klasach 1–3 ucza czytania!!!!!!!A jak ktos jest wybitny to nawet potrafi to rozumiec co czyta........
~em 9-06-2007 21:49
Drogi Teraz Polska! Tytuł Matka Boska (greckie: Theotokos) został wprowadzony w IV wieku i przyjęty przez niemal wszystkie ówczesne wspólnoty chrześcijańskie. Później wprawdzie został odrzucony przez reformację, ale samo sformułowanie istnieje w wielu językach zachodniego kręgu kulturowego. Proponuję zatem Tobie zmianę ksywki: Teraz Książka...
~hugo 10-06-2007 11:07
teraz polska a co ty zrobiles dla polski zeby taka ksywke sobie dawac? ogladales malysza czy co idi...oto????????
~Teraz Polska 10-06-2007 11:34
Aaaaaaa , teraz rozumiem , matke boska ukradli , aaaaa. Dziekuje sluchaczom lub sluchaczkom Radyja Maryja , widzom TV TRWAM za wyjasnienie mi sprawy . Teraz czuje sie oswiecony . Nie zmieniam jednak zdania ze IV RP to IV Swiat !
~Teraz Polska 10-06-2007 13:31
Gratuluje Polakom Prezydenta i Premiera , BRAWO .
~Do"teraz Polska" 10-06-2007 14:54
Tobie,niestety nie mozna niczego pogratulowac.Nawet nie posiadasz narodowosci.
~Teraz Polska 10-06-2007 19:23
Gratuluje Polakom poslanki Hojewskiej , vice premiera Leppera oraz Marka Jurka no i moze vice premiera Giretycha . Jestescie Polacy wysmienicie reprezentowani w Swiecie .Macie znaczace miejsce w Unii Europejskiej . Wasza tolerancja staje sie wzorem do nasladowania –BRAWO.
~Maciek 10-06-2007 19:49
Te skradzione anioły może były z kościoła w Maciejowej ? Jestem bardzo ciekawy. Nie ma starych witraży w oknach przy ołtarzu. Piękna Droga Krzyżowa (stare obrazy) jest zastąpiona brzydkimi odlewami z fipsu i obraz z ołtarza głównego też jest zmieniony.Obraz z ołtarza głównego wisi w kościele ale na moje oko jest mniejszy od tego co był na ołtarzu głównym.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Stadion nie dla kibiców – jak długo? [aktualizacja]

Wóz strażacki w nagrodę

Czyżby Andrzej Duda?

Dotacja na usuwanie azbestu

Bike Maraton 2020  

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
518
Tak
46%
Nie
40%
Nie wiem
14%