MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 19 września
im. Konstancji, Teodora

Ukazali Zabobrze artystycznie. W BWA

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 10 lutego 2012, 17:00
Aktualizacja: 17:02
Autor: Petr
Fot. Petr
W Biurze Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze odbyło się wczoraj spotkanie z autorami książki „Zabobrze. Przewodnik artystyczny”. – Napisaliśmy tę książkę by zwrócić uwagę na największą dzielnicę naszego miasta będącą modelowym przykładem budownictwa drugiej połowy XX wieku – mówią Michał Guz i Paweł Krzaczkowski.

Obszerny materiał fotograficzny dokumentujący poszczególne etapy powstawania Zabobrza, panoramiczny i spójny obraz całości kompleksu urbanistycznego „1”, „2” i „3” wzbogacony o wypowiedzi osób, które miały faktyczny wpływ na obecny kształt osiedla – oto, co składa się na „Zabobrze. Przewodnik artystyczny”, który wspólnymi siłami stworzyli Michał Guz i Paweł Krzaczkowski. Publikacji, w której funkcja informatywna miesza się z ekspresywną.

– Napisany przez nas przewodnik jest rozbudowanym reportażem, a zarazem dziełem sztuki. Z jednej strony ukazuje on Zabobrze przez pryzmat architektury oraz historii, z kolei z drugiej artystycznie; jest jego subiektywnym obrazem, widzianym przez mieszkańców dzielnicy. I jest to obraz bardzo ciekawy, podkreślony fotografiami Jana Zawadzkiego i Piotra Petrusa – mówi Paweł Krzaczkowski.

Wczorajsze spotkanie z Michałem Guzem oraz Pawłem Krzaczkowskim moderował Wojciech Wojciechowski. „Zabobrze. Przewodnik artystyczny” został opublikowany w grudniu 2011 r. przez Stowarzyszenie JAK – czyli Jeleniogórską Alternatywę Kulturalną dzięki dofinansowaniu ze środków Miasta Jelenia Góra. Warto przeczytać.

Ogłoszenia

Czytaj również

Niezwykły spektakl o Malali

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Komentarze (30) Dodaj komentarz

kazimierzp 10-02-2012 17:50
Bardzo chciałem uczestniczyć w dyskusji nad tą broszurką zwaną Zabobrze Przewodnik Artystyczny gdyż czuję się mocno związany z tym osiedlem, własciwie miastem koło którego leży Jelenia Góra ale byłem do wczoraj w szpitalu. Znam Zabobrze empirycznie bo przy budowie wielu domów uczestniczyłem. Nie wiem kto był informatorem w sprawach osiedla bo autorzy nie zamieścili źródeł swej "wiedzy" i nikomu nie podziękowali za pomoc. Zakładam więc, że nikogo się nie pytali, wszystko sami i to po tym opracowaniu widać. Dużo w nim brakuje. Niej znalazłem w nim elementów artystycznych, ale jeżeli autorzy tak uważają! Ucieszyło mnie zdjęcie pana Szymańskiego z którym na budowach w latach 70 współpracowałem! Odczuwam do tego dzieła idiosynkrazję (autorzy wiedzą co, bo z lubością to słowo w tekście użyli!)
~noe 10-02-2012 17:53
Mile zaskoczony jestem,że wreszcie JAK coś zrobił. Tyle było zapału na początku, a potem cisza, i wreszcie jakaś akcja. BRAVO KOCHANI! Moi drodzy czekamy z niecierpliwością, na kolejny ruch Jeleniogórskiej Bohemy. Póki co większość sobie rzepkę skrobie...
Piipi Jelonkowa 10-02-2012 18:14
~FAJNIE ! .. nareszcie Zabobrze nie będzie .. tylko "domkami oddalonymi od miasta !
~MKamiński 10-02-2012 20:09
Ukazanie się minimonografii cieszy. Szkoda jednak, że tak jak napisał pan Kazimierz, to taka mała rzecz – co jest do naprawienia w 2. wydaniu poszerzonym. Brakuje wywiadów z ludźmi, prezentacji osobistości z Zabobrza (poza p. Szymańskim), ciekawych i ważnych wydarzeń z przeszłości, a nawet odczuć estetycznych, jakich spodziewać się można po młodych intelektualistach. Usterki faktograficzne i pewną dezynwolturę w przytaczaniu faktów pomijam, byłyby zresztą nieważne przy innej konwencji. Ani to esej, ani przewodnik, raczej katalog obiektów architektonicznych stanowiący komentarz do dobrych zresztą zdjęć. Edycja zbyt bogata do treści i funkcji, ozdobniki graficzne nieco infantylne. Ogólnie wrażenie niedosytu, ale plus za pomysł i wysiłek! Trzeba przeczytać. Pozdrawiam autorów, Miłosz Kamiński
~syn-krasis 10-02-2012 22:53
Za Wiki Idiosynkrazja (gr. ιδιοσυγκρασία, idiosunkrasia, idios „jego własny” i syn-krasis "mieszanina") – "szczególny nawyk", "zwyczaj ciała" – definiowana jako indywidualna właściwość lub cecha osoby lub grupy i jest często używana by wyrazić ekscentryzm lub osobliwość. Ten termin może też odnosić się do symboli. Idiosynkratyczny symbol dla jednej osoby ma jedno znaczenie, a dla drugiej zupełnie inne. Np. ostrze dla jednego może symbolizować wojnę, ale dla kogoś innego może ono symbolizować chirurgię. Za tą samą zasadą, lingwiści utrzymują, że słowa nie są tylko arbitralnymi, ale także bardzo idiosynkratycznymi symbolami.i mamy nadzije że to nie ---W psychiatrii ten termin oznacza specyficzny i jedyny w swoim rodzaju stan umysłowy pacjenta, często zastępowany neologizmami
~F 10-02-2012 23:31
zabobrze :D
~Burlat 11-02-2012 9:39
betonowa dzungla
~ 11-02-2012 10:49
Do kazdego göwienka mozna dorobic ideologie- mozna tez do wstretnego Zabobrza dobudowac mysl przewodnia o artyzmie. Zalosne i smieszne. Znam Zabobrze, czesto tam (musze) bywam. I znam rowniez blokowiska w np. Niemczech czy Holandii. I powiem wam: najobrzydliwsze, najsmutniesze, najbrudniejsze jest zabobrze. Ale jak widac- mozna odwrocic kota ogonkiem i uartystycznic Betonowy swiat.
~fiki 11-02-2012 12:03
też mi "bohema" pod "patronatem nowin jeleniogórskich.....pflllrrrrrryyyyyyyy..........!? sztuka dzisiejsza ta światowa i ogólnopolska i prowincjonalna rzeczywiście "zaprzedała się "polityce z powodu ciągu na kasę.... ale panowie taki brak umiaru nie ma nic wspólnego ze sztuką.... słowo artystyczny nadal znaczy artystyczny
~fiki 11-02-2012 12:57
słowo artystyczny znaczy "wykonany perfekcyjnie" ,a więc przewodnik musiałby być poligraficznym cackiem na wysokim poziomie....aby był dziełem sztuki tzw. "artystycznym "musiałby mieć dwa aspekty w równowadze: artystyczny i kreatywny (twórczy)....ani zabobrze ani przewodnik ....idżcie do szkoły....
kazimierzp 11-02-2012 13:07
"Jest dziełem szuki" - skromność wypowiedzi nie jest cechą dominującą u pana Krzaczkowskiego! Gdyby było to dziełem to wybroniłoby tezę artystycznego Zabobrza, a to osiedle ma cudne i okropne miejsca. Można tu spotkać wspaniałych, kreatywnych ludzi, a mozna natknąć się i na lumpów. Jak wszędzie! Są tu piękne i ciekawe obiekty architektoniczne zarówno stare jak i współczesne, są też typowe koszmarne bloki które powoli się zmieniają. Zabobrze jest miejscem zjawisk artystycznych, ciekawych twórców i animatorów sztuki. Są szkoły wnoszące dużo w pozytywny obraz oświaty. To wszystko jest, tylko trzeba to ludziom przystępnie uzmysłowić, pokazać. Może ktoś to zrobi, a to co zrobił JAK potraktujmy jak inspirację dla innych, a może i tych samych ale nastawionych na poznanie, dawanie, dzielenie się.
~inNy 11-02-2012 14:11
Sarkazm tych , którym niewiele się udaje mimo iż wiele by chcieli, boleśnie bije tu po oczach. Cytując wielkiego Lema: "Gdyby nie internet nie wiedziałbym,że tylu k...nów mieszka w tym kraju". Zawistnego Pana pseudopolityka, którego język w powyższych wypowiedziach rozpoznaję pozdrawiam,życząc mniej zawiści w kierunku młodych. Zamiast nam utrudniać, szargać za plecami nazwiska i dorabiać ideologie gdzie jej nie ma, wreszcie coś Pan zrób, bo emeryturkę , która zbliża się wielkimi krokami będziesz mia "zaje***e" nudną. Niestety "czasami" nie wystarcza ciąganie się za młodymi na wódkę ,żeby zyskać trochę na słupku w sondażu... KRYTYKANTOM nieustannie "jadącym" młodych za przejawy jakiejkolwiek inicjatywy w tym mieście życzę by wreszcie spojrzeli sami na siebie z naszej perspektywy. Pozdrówki
~inNy 11-02-2012 14:17
Podobnie rzecz się "starsi panowie" ma chociażby z wirtualną jelenią górą, której żaden z was pomóc nie chciał, a która prezentuje się o niebo lepiej, bo zrobili ją młodzi, a nie dziadki ze Związku Gmin Karkonoskich(chyba tylko po to by wyprać trochę kasy).Jesteście przyczyną marazmu tego miasta. Blokujecie inicjatywy młodych, doprowadzacie do tego,ze stad uciekamy i niechętnie wracamy. A to ,że Zabobrze wygląda w waszych oczach inaczej niż w naszych to tylko i wyłącznie WASZA wina. Kto je budował? My? dwudziesto i trzydziestolatkowie? NIE! Prośba od młodych! Nie pogrążajcie się bardziej w swoich wypowiedziach tylko zamiast traktować nas jak konkurencję potraktujcie jak partnerów coraz częściej lepiej i więcej wiedzących... smutek polega na tym , że mocni jesteście tylko w gadce.
~Monaga 11-02-2012 14:26
He he nie mogłam sobie odpuścić dopisania jeszcze jednej rzeczy, o której zapomniał mój chłopak przed chwilką... UŚWIADOMIŁAM SOBIE JAK BARDZO BOICIE SIĘ PAWŁA I INNYCH MŁODYCH, ZDOLNYCH, WYKSZTAŁCONYCH, OBYTYCH I KULTURALNYCH LUDZI.Smutno się to czyta Panowie i Panie. Potraficie nam młodym tylko umniejszać. Nie stac Was nawet na odrobinę ludzkiej życzliwości i chęci pomocy młodym ,by po waszych układzikach i kolesiostwie w Jeleniej nastali ludzie, którzy dla miasta i mieszkańców coś chcą zrobic-choćby przewodnik! Wiecie dlaczego Jelenia Góra będzie za chwilę zapadłą dziurą w środku Doliny Pałaców i Ogrodów? Bo mentalność tych u korytka oraz przyczyna, dla której tam siedzą to dno i wodorosty-uczcie sie jak się zarządza od właścicieli Pałaców! MEGA braki Panowie- szczególnie ten pyskaty!
~... 11-02-2012 15:27
http://wroclaw.hydral.com.pl/100,dzielnica.html
~Obserwator 11-02-2012 16:21
Kaziu, a może byś tak ruszył d... i sam zrobił lepszy projekt, skoro tak namiętnie krytykujesz i plujesz jadem? Potrafisz? Wątpię, bo nigdy w życiu nie napisałeś czegoś, co choćby dorastało do pięt przedmiotowemu przewodnikowi. Żenujące, że ktoś, kto kiedyś zajmował jedną z najważniejszych funkcji w naszym mieście, zniża się do tego rodzaju prymitywnych ataków na ludzi, którzy postanowili coś zrobić dla naszego miasta, spojrzeć w trochę inny, ciekawy, oryginalny sposób na miejsca, które znamy na co dzień. W twoich postach pełno jest jadu (a może zawiści?), a w zasadzie zero merytorycznej krytyki i konstruktywnych rad. Wstyd!
kazimierzp 11-02-2012 18:31
Gdyby nie internet nie wiedziałbym ilu tchórzy, bojących ujawniania się jest na świecie. Nawet któryś ze współautorów bał się podpisać. A kimże ty jesteś pseudo-obserwatorze, że tak z imienia mi "coś" bezpodstawnie zarzucasz. Biskup Ignacy Krasicki stwierdził kiedyś, że "prawdziwa cnota, krytyk się nie boi!" widać cnoty brakuje. Do autorów dyskutowanej pracy! Pamiętajcie o tym, że nie jest przyjacielem ten co tylko chwali, nie pokazując błędów w czyimś działaniu bo inaczej w tych błędach będzie brnął, aż do zatracenia! Życzę wam sukcesów i uznania wśród ludzi, ale obrażając się na krytykę i używanie niegodnych inwektyw takiego uznania nie zdobędziecie. W tej całej dyskusji tylko dwóch uczestników nie wstydzi się swego nazwiska, a reszta?!? Miłej niedzieli.
~DanutaW 11-02-2012 19:26
Oho, najpierw pluł jadem, teraz jeszcze wyzywa od tchórzy... Panie Kazimierzu, w pańskim przypadku brak anonimowości raczej jest wadą niż zaletą! Poza tym poprzednik ma rację, że krytyka jest cenna, pod warunkiem, że jest merytoryczna i konstruktywna. Z pańskiej krytyki w żaden sposób nie można wyciągnąć żadnych wniosków i się do niej odnieść, bo pisze pan, o błędach, jakie to jest złe, nieudane itp., nie wskazując żadnych konkretnych niedociągnięć. Też sądzę, że przemawia przez pana zawiść i nic więcej.
~fiki 11-02-2012 20:56
jestem starym zgredem,ramolem łysym bezzębnym piernikiem co jada tylko ryż bo wszystko inne mi szkodzi, tchórzem,plującym jadem starszym panem....ale całym sercem jastem po stronie młodych...chcialbym zobaczyć w ich wykonaniu coś odkrywczego,coś nowego ,coś zrobionego z ich własnej inicjatywy,coś indywidualnego czego jeszcze nie bylo,jakiś nowy kawałek świata...chcę dostać KOPA W D.... porządnego po którym mógłbym spokojnie umrzeć.... komu podoba się zabobrze temu brak piątej klepki w takim bautzen w nrd takie budynki dawno wysadzili w powietrze.... nie szukajcie patronatów tylko idżcie pod prąd wtedy dotrzecie do żródła prawda jest u żródla.
~fiki 11-02-2012 21:03
zamiast dławić się wolnością dajecie znowu się zniewalać.....
~do fiki 11-02-2012 21:07
Jakbyś poszedł na spotkanie,to bys zobaczył. Tymczasem ty wolisz siedzieć w domu i stękać w sieci jak ci źle. Wyrazy współczucia...
~michun 11-02-2012 21:15
"Panie Kazimierzu, w pańskim przypadku brak anonimowości raczej jest wadą niż zaletą!" Dobrze powiedziane ... :-)
~fiki 11-02-2012 22:45
dzięki za współczucie..... dwa najdziwniejsze bjura w polsce to bjuro wystaw artyst... oraz bjuro ochrony rządu.....może ktoś mi wytłumaczy dlaczego to są bjura????????........................................:)
~ 12-02-2012 0:02
kazimierzp cytuje mądrości biskupów, a równocześnie sam postępuje w sposób daleki od tego, co głosi kościół katolicki. Ot, mo...lność katolicka...
~ewa 12-02-2012 9:06
Młodzi więcej by zrobili gdyby nie: opieszałość wydziału kultury, pomijanie 90% wniosków o dofinansowanie- sami nie możemy bo większość z nas mimo startowania ! nie może w tym cholernym mieście dostać pracy. Przez starsze pokolenie staliśmy się więźniami sumienia bo albo pracujemy za minimum socjalne albo grozi nam wizja zapisania się do partii POlitycznej w zamian za posadę. Prawda jest smutna. Obecni włodarze są przychylni tylko sobie i swoim dzieciom, a że wśród nas nie ma żadnej VIPowskiej pociechy to i zlewka na nasze pomysły jest wielka. Czy kiedykolwiek byliście na naszym zebraniu? Słuchaliście burzy mózgów? No nie! Nie macie bladego pojęcia co tam sie rodzi!!! Nasz wydział kultury nie miał przez ostatnie 30 lat tylu znakomitych pomysłów ile mają członkowie JAKu jednego wieczoru. No
~ewa 12-02-2012 9:26
Ujadać za to potraficie. Gratuluję! Bo to bez wątpienia High Level jest. Doskonale wiem, że się nie dogadamy z prostej przyczyny. Wielcy doktorzy i wielcy politycy tego regionu przyznali sobie prawo do wszechwiedzy w zakresie tego co nam obywatelom się ma podobać. Spoko, spoko za niedługo zostaną tu tylko domy pełne starców i opiekunek z boku wschodniego. Nikt z was nie pomyślał przecież, że by młodzi tu zostali muszą mieć ku temu warunki, a tak: mamy puste galerie handlowe, same banki w cantrum, lekarzy którzy ledwo na trójach pokończyli medycynę-ci lepsi w porę powyjeżdżali, mamy też puste ulice i wszechobecny marazm! I co może na nas młodych zwalcie winę, bo śmiemy chcieć więcej!?! Zanim nas skrytykujecie kolejny raz popatrzcie jak zniszczyliście to piękne miasto.
~fiki 13-02-2012 0:27
do mnie "dotarło " ...zawsze mi się wydawało ,że teraz to dopiero są warunki ...a tu chyba jest inaczej....sorry z uwagi na wiek póżnoemerytalny nie mam już perspektyw,ale na miejscu młodych zadbałbym o siebie...tylko niezależność finansowa gwarantuje inne niezależności ale to grozi następnym "straconym pokoleniem" ....bogaci się bogacą ,biedni biednieją, małe miasta robią się coraz bardziej prowincjonalne... może to ogólnoświatowa tendencja?............................... .
~Ak. 17-02-2012 12:39
Niestety Ewa ma rację. Z tego miasta wieje smutkiem. Może i ktoś cieszy się z tego nędznego minimum jakie tu się serwuje mieszkancom, ale komuś kto ma potrzeby duchowe, intelektualne, kulinarne,muzyczne i to na przyzwoitym poziomie to miasto oferuje ZERO! W dodatku bilety do świata zewnętrznego drożeją i taniej się opłaca umawiać ze znajomymi w 5 osób autem by wyjechać...choćby na Wrocław. Drugi smutek to straszne klapki na oczach wśród pokolenia 40-60 latków (tych u korytka i nie tylko). Może Wam wystarcza TV w zimowe popołudnie i pensja 1200zl...bo nam młodym nie. też powoli wynoszę się z tego miasta. Szkoda mi rodziców , którzy tu zostaną i uschną z nudów i prowincjonalnego marazmu... na rozrywkę tu serwowaną raczej się nie wybiorą bo odzwierciedla ona jedynie gust organizatora...żal!
~Heq 19-02-2012 10:29
Miałam nadzieję przeczytać tu komentarzyk poety z bożej łaski i się nie rozczarowałam. Rozczarowuje mnie natomiast coraz bardziej "poeta"... nie wstyd panu mieszać z błotem mądrych i zdolnych, którzy jeszcze (jakimś dziwnym trafem) tu siedzą? Już i tak najwybitniejsi stąd powyjeżdżali mieszkają w Krakowie, Katowicach, W-wie... My mamy tu coraz większe PSEUDOmiasto z Pseudo-lekarzami, Pseudo-politykami, Pseudo-prezydentem,Pseudo-Radą Miasta i syfem jaki nam ta Pseudo-Mafia urządziła. A najgorsze są takie krowy co dużo ryczą a mało mleka dają...
~Mateusz De 26-02-2012 19:07
Chcecie się pośmiać z tego kogo i co dotuje nasz jakże znakomity Ratusz? Skopiujcie link i poczytajcie... Szczególnie Pan Kaziu! Twoi dostali! Nie dziwi dlaczego! Dziadowskie Kolesiostwo! http://um.jeleniagora.pl/images/stories/kultura/konkurs_ofert/kultura/zarzadzenie.pdf

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Będzie o „Kuchni Ducha Gór” w Muzeum Karkonoskim

Operetka na wynos

Burzowe opowieści – teatrzyk kamishibai już jest  

Spotkanie z S. Koperem

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
592
Tak
26%
Nie
71%
Nie wiem
4%