MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 8 sierpnia
im. Cypriana, Dominika

Ujmujący szklany świat i nowe nabytki w salach MK

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 26 listopada 2010, 21:20
Aktualizacja: Sobota, 27 listopada 2010, 7:30
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Wernisaż podwójnej wystawy w Muzeum Karkonoskim zgromadził dziś w salach muzealnych licznych miłośników szkła artystycznego. Przybyli także dobroczyńcy placówki, którym dyrektor Gabriela Zawiła podziękowała w szczególny sposób za uzupełnienie muzealnych kolekcji o bardzo cenne eksponaty.

Najnowsza ekspozycja w Muzeum Karkonoskim podzielona jest na dwie części. Jedną z nich stanowi wystawa szklanych dzieł oraz projektów witraży, wytworów Beaty Stankiewicz-Szczerbik.

Eksponaty to zarówno szklane rzeźby, niektóre o poruszającym znaczeniu mistycznym, choćby nawiązujący do dance macabre obracający się wokół własnej osi kościotrup. Jak podkreśliła Stefania Żelasko, kustosz MK, autorka ekspozycji interesuje się sztuką nie tylko w znaczeniu codziennym, lecz także nadaje swoim wiele aspektów symbolicznych, dalekich od sztampowych schematów. Stosuje wiele technik, w tym pate de verre, fusing oraz szkło wypalane w formach zamkniętych i otwartych.

Artystka, która jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, uprawia także malarstwo na szkle oraz projektuje i wykonuje witraże. W Muzeum Karkonoskim można obejrzeć plansze witraży, które zdobią okna kościoła św. Mikołaja we Wrocławiu. Przedstawiają sceny sakralne ujęte w wizji ujmującej spojrzeniem na szczegół i zaskakujące zestawieniem treści religijnych z tymi, które znamy z rzeczywistości. Na przykład – Maryja Panna jest ubrana w kraciastą sukienkę zamiast zwyczajowych szat.

Druga część wystawy to „Nowe Nabytki”, czyli eksponaty, jakie udało się Muzeum Karkonoskiemu pozyskać dzięki sponsorom, a także ofiarności osób prywatnych i szefów różnych instytucji. Dyrektorka MK Gabriela Zawiła długo wymieniała przedmioty, które w mijającym roku uzupełniły muzealną kolekcję. Jednym z najcenniejszych eksponatów jest XIX-wieczny kielich z wyrytą sceną śmierci księcia Józefa Poniatowskiego.

Do muzeum powrócił także jeden z czterech (trzy zaginęły) monumentalnych obrazów Maxa Wislicenusa z końca XIX wieku. Pejzaż zatytułowany „Zima. Śnieżka od strony Lisiej Góry” przez niemal pół wieku wisiał w gmachu I LO im. Żeromskiego. Z inicjatywy szefa placówki Pawła Domagały Muzeum Karkonoskie wykonało kopię tego płótna, a w zamian otrzymało oryginał.

Wśród darczyńców G. Zawiła wymieniała także, między innymi, Bolesława Osipika, który przekazał do muzealnej kolekcji dokumenty związane z przeszłością tramwajów jeleniogórskich, a także Ewę Andrzejewską i Wojciecha Zawadzkiego. Dwoje jeleniogórskich artystów fotografików sprezentowało placówce należącą do Jeleniogórskiego Centrum Kultury kolekcję zdjęć – wieloletni plon plenerów fotograficznego w Karkonoszach wpisanych w Biennale Fotografii Górskiej.

Gabriela Zawiła wręczyła przy okazji dyplomy z podziękowaniem i pamiątkowe upominki dla wszystkich sponsorów i ofiarodawców. Przypomnijmy, że Muzeum Karkonoskie rozbuduje się. Po powiększeniu placówki o duży pawilon będzie okazja, aby pokazać znaczną większość eksponatów. – Będziemy mieli możliwość zaprezentowania największej kolekcji szkła artystycznego w Polsce – zapowiada Stefania Żelasko, kustosz MK, dodając, że - dzięki ofiarności sponsorów - jest możliwe ciągłe uzupełnianie zbiorów.

Ogłoszenia

Czytaj również

E. Jaworowicz ponownie w Uzdrowisku Cieplice

Spektakle online w Domu Gerharta Hauptmanna

Karmelek wakacyjnie

Komentarze (11) Dodaj komentarz

kazimierzp 26-11-2010 22:56
Bardzo ciekawa wystawa! Wczoraj na Obserwatorium Karkonoskim w BWA jeden z rozmówców stwierdził iż za słabo pokazuje się zbiory szkła w Muzeum Karkonoskim, bo to przecie jedne z najpiękniejszych zbiorów w Europie! Należy iść i się o tej tezie samemu przekonać! Choć ja uważam że te zbiory prezentowane są w różnych wydawnictwach bardzo porządnie!!! Dziękuję Tejo za tak ujmujące pokazanie na niektórych zdjęciach mej sylwetki! Jak to niektórzy mówią: "że mam boskie ciało, szkoda że jak Budda!" Niektórym Budda się podoba, ja bym wolał ciut smuklejsze, ale pracuję nad tym! Wybierzcie się na wystawę, mnie tam już nie będzie więc nic nie będzie zakłócać czystego odbioru!;-)
~Mieszkaniec 26-11-2010 23:02
Piękno na szkle!
~Wiesiek 26-11-2010 23:14
Przyszło chociaż z 5 osób? Czy to kolejna wystawa nie dla pospólstwa?
kazimierzp 26-11-2010 23:31
Przyszło bardzo wiele osób, brakowało miejsca!;-)
~wróżka 27-11-2010 7:23
Do 12 zdjęcia eksponaty + PARODIA UNII Wolności+ UTYLITARYZM czyli : polityka nie oparta na jakichś zasadach, ale dbająca o chwilową korzyść / głosy wyborców /,polityka oportunistyczna: w życiu codziennym dążenie do osiągnięcia celów natury materialnej./podarki dla kolesi koleżanek z jednej paczki PRZED WYBORAMI WSPARCIE ŻONY ZAWIŁY. jAK WYKOPALI ZAWIŁOWIE BYŁEGO DYRKTORA mK./Opis w NJ/
~bacowa 27-11-2010 7:39
Zaproszenia na taką imprezę nie otrzymałem lecz ZAPROSZENIE NA WYBORY OD ZAWIŁY tak. Mnie jako wyborcę i Polaka obraził Pan Panie Zawiła. NA WYBORACH ZAWSZE JESTEM ,ROZUM SWÓJ MAM, Głosowałem na pana ale się jednak zbłaźniłem , teraz wiem JAK LUDZIE SIĘ ZMIENIAJĄ NA MYŚL O DOBRZE OPŁACANEJ POSADCE !!!!!! Jaki byłem naiwny i otępiały. Staruchy takie jak ja i Zawiła nic nie zmienią w Jeleniej Górze dla dobra naszych dzieci i wnuków. CZYSTE MŻONKI ZAWIŁY.
~do wróżki 27-11-2010 9:26
Jak znaleźć ten?/ opis w NJ?/ Nie wszyscy jeleniogórzanie znają tę bulwersującą sprawę.....
~Omnibusik 27-11-2010 11:52
Do ~wróżki; Przede wszystkim gratuluję pomysłu nicka, bo treść wypowiedzi pasuje jak ulał do postaci złej wróżki, która nie została zaproszona na urodzinowe przyjęcie królewskiej córki z baśni "Śpiąca królewna". Sprawę państwa Zawiły proszę pozostawić Bogu. Polecam Psalm 49 pt. Nietrwałość szczęścia ludzkiego. A zwłaszcza werset 14 - Taka jest droga tych, którzy żyją w błędnej pewności siebie i taki koniec tych, którym własna mowa podoba się. - To nie jest tak, że opłacony ksiądz (człowiek) da rozgrzeszenie i trafiają ludzie do nieba. Bóg nie pozwoli się z siebie naśmiewać. I przyzna się do swego Słowa. Tak więc proszę być spokojnym - wszystko ma swój czas i swoje miejsce.
~............ 27-11-2010 15:17
Wciąż te same twarze - ludzie z UM, ci co zabiegają o środki z UM i towarzystwo fotograficzne. Nikogo ze zwykłych mieszkańców.
~Argentyna 27-11-2010 16:50
Panie Kazimierzup-nieważne czy Pan utożsamia się z tuszą Buddy ,czy pracuje Pan nad smuklejszą sylwetką.Mnie się Pan podoba. Kilkanaście lat temu byliśmy piękni i młodzi.Dzisiaj jesteśmy tylko piękni.
~B.S.S. 16-12-2010 16:30
Merytorycznie klapa. Po pierwsze witraże są w kościele Św.Macieja we Wrocławiu, po drugie Maria ma suknię upleciona z lilii- nie kraciastą, po trzecie Dance Macabre z jednej strony jest piękną lalunią a z drugiej owszem kościotrupem, po czwarte, nigdy nie uprawiałam malarstwa na szkle. Reszta nie jest z mojej bajki.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Śmierć na żwirowni

Stalowe rumaki w Karpaczu

Czytelniczka: drogo i brudno na basenie

Anka Leśniak. patRIOTki

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
1085
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
5%