MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 9 sierpnia
im. Edyty, Romana

Uderzyła męża patelnią

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 29 lipca 2007, 0:00
Aktualizacja: Niedziela, 29 lipca 2007, 7:18
Autor: Wojciech Wojciechowski
Fot. Agnieszka Gierus
Rozmowa z Katarzyną Rotkiewicz-Szumską, autorką wystawy „Zamilcz kobieto” w Biurze Wystaw Artystycznych.

<i>Wojciech Wojciechowski: Uderzyła Pani kiedyś mężczyznę?
Katarzyna Rotkiewicz-Szumska: Tak. Męża patelnią. </i>
Zbigniew Szumski: Tak, to był prawdziwy nokautujący cios. Kiedy odzyskałem przytomność, przeprosiłem żonę, gdyż kobieta z wyrzutami sumienia jest nie do zniesienia na co dzień.

<i> W.W.: Zapytałem o to, ponieważ Pani wystawa właśnie z takim tytułem może być lekkim uderzeniem w mężczyznę. Skąd pomysł? </i>
K.R.S.: Ja nigdy nie byłam feministką, chociaż jak powiedziała Manuela Gretkowska, w naszym kraju każda kobieta powinna być feministką. Jeżeli chodzi o format to zawsze interesował mnie ten największy, ponieważ dużym gestem można wyzwolić dużo energii. Natomiast tematyka wzięła się z życia i nie myślałam, aby kierować tej wystawy przeciw mężczyznom, to raczej ich afirmacja. Zależało mi na przedstawieniu siły, a tytuł jest przewrotny.

<i>W.W.: Siła w Pani obrazach to ramię i pięść. </i>
K.R.S.: (śmiech) Ja myślę, że można tam odnaleźć również inne części ciała. Staram się malować abstrakcyjnie a nie realistycznie i myśląc w tym wypadku o mięśniach, szukałam raczej formy, która by to wyraziła, a nie dookreśliła.

<i> W.W.: Mięśnie w niektórych pracach mają brutalne barwy. Czy brutalność w sztuce jest dziś konieczna, a może zależy to od tematu, jaki wybierze artysta? </i>
K.R.S.: Brutalność jest wpisana w krajobraz dzisiejszego świata, sztuka nie powinna być nieczuła na puls życia. W sztuce zawsze istniał problem, czy komentować świat, czy stwarzać świat równoległy, czyli uzurpować. Uzurpacja, czyli stwarzanie świata szczęścia zwykle kończy się kiczem. Brutalność w sztuce może nie jest konieczna, ale nie powinniśmy jej też unikać. Czasami jest to potrzeba chwili. Brutalność to też silny środek wyrazu, jeśli osiąga zamierzony cel, czemu z niego nie skorzystać.

<i> W.W.: Czy te obrazy zmieniły coś w Pani? </i>
K.R.S.: Na pewno dały mi siłę.

<i> W.W.: Co się dzieje gdy kobieta milczy?
K.R.S.: Wtedy gromadzą się siły i emocje. Na pewno to milczenie jest także rozmową z samą sobą. </i>

<i> W.W.: Może Pani powiedzieć o sobie, że jest kobietą wyzwoloną? </i>
K.R.S.: Niestety wciąż czuje wiele ograniczeń i nie sądzę, aby Polska była krajem, w którym kobieta może się czuć do końca wyzwolona. Ale sztuka z pewnością daje możliwość wyzwolenia.

<i> W.W.: Czy artysta ma szansę zmienić obecną sytuacje? </i>
K.R.S.: Myślę, że tak. Artysta musi chcieć zmienić świat, inaczej jest malarzem tapet.

<i>W.W.: Dziękuję za rozmowę. </i>

Ogłoszenia

Czytaj również

Anka Leśniak. patRIOTki

Minka na sobotni wieczór

Czytelniczka: drogo i brudno

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~spostrzegawczy 29-07-2007 10:21
Tylu Was było na wernisarzu, winko popijaliście, i żaden/żadna nie macie nic do napisania.TO JEST WIEEEEELKA KULTURA!!!!!!!Kobieta się ciężko napracowała,tyle obrazów i każdy inny chociaż wielki.P.S. Ja kocham malutkie wręcz mikroskopijne.
~cieple 29-07-2007 11:08
bylem widziałem , nie moglem znaleźć wspólnego tematu z tymi obrazami
~Pouczam tylko 29-07-2007 13:48
Jak sie nie potrafi tworzyc sztuki to sie pozniej nazywa to "abstrakcja" –brawo Pani artystko Katarzyno –jest Pani wiela artystka .Pani Katarzyno , w moich oczach Pani jest malarka tapet i niech Pani nawet nie mysli inaczej .Moze znalazla Pani grupe ludzi co pani wierza ale nie kazdy jest idiota . Tworzy Pani tzw. abstrakcje a co ciekawe potrafi Pani nawet wyjasnic laikom , ze to co pani tworzy to sztuka . Brutalnosc Pani artystko Katarzyno to jest ta wystawa .Podziwiam Pani talent , powinna zostac pani politykiem ........
~do pouczam tylko 29-07-2007 16:47
W ramach zrozumienia–przenoszę sie na Pański poziom. A Pan kim żeś jest,że masz Pan prawo negować pojęcie sztuki. Czy wszystko musi być wyraźne i oczywiste. Czy abstrakcja to nie jest termin przez który brniesz Pan każdego dnia... nie podoba się–trudno, ale obrazać ludzi–to nie w tonie... Napisałeś Pan,że Pani Katarzyna jest malarką tapet... Chciałbyś Pan mieć taką tapetę... Więc ja teraz ośmielę się napisać kim Pan jesteś dla mnie... A więc dla mnie drogi Panie Pouczam tylko jesteś Pan wymiotem spod dekla zakrywajacego szambo,coby Pani Katarzyna tam nie wpadła–idąc z projektem kolejnej tapety do BWA... Miło...? Dodam,ze Pan ześ zaczął obrażać ludzi–z zupełnie niewiadomego powodu...a moze "Pouczam tylko " to kobieta.....wtedy zrozumiałą rzeczą jest zazdrość o walory estetyczne Pani Katarzyny...ponieważ nie wsyscy je mają... Pozdrawiam....miłej niedzieli życzę
~Pouczam tylko 29-07-2007 17:57
***Polecam ponowne przeczytanie tego co napisalem , jak nie zrozumiesz to juz naprawde nie moja wina . Tak napisalem , ze Pani Katarzyna jest malarka tapet ––W MOICH OCZACH–– mlocie kowalski !Przeczytaj rowniez co powiedziala Pani Katarzyna w wywiadzie , tak pod koniec .Sama zaoferowala ten sposob oceny "sztuki".Jeli TY myslisz , ze Pani Katarzyna cos zmienila swoja "sztuka" to naprawde tylko ojciec Rydzyk ci moze pomoc . Nie zgadzam sie z okreslaniem mnie jako wymiotu , nie jestem drogi nieuku wymiotem . Nie wiem , co to szambo ? Czy to cos takiego co masz w domu? Sztuka jakas? Ja nie mam szamba i nie bywam w szambie ..... Nie zazdroszcze Pani Katarzynie niczego , nie jestem zwiazany ze "sztuka" , ja jestem malarzem tapet –jesli uzywamy tego tonu . A jesli chodzi o obrazanie ludzi to ––––––cos napisze ––––pewnie jako smakosz sztuki esteta i sam nawet nie wiem kim jestes znasz to –cytat taki –"Prawdziwa cnota krytyki sie nie boi"–czy jakos tak –Krasickiego zapytaj , moze jeszcze "Jedynym rozsądnym sposobem wychowania jest oddziaływanie własnym dobrym przykładem, a jeśli nie można inaczej – odstraszającym przykładem" i moze na koniec "Każda praca jest dobra, o ile jest dobrze wykonywana". to akurat Einstein. Nawet mi cie nie szkoda , nie obrazam ludzi ,polecam nauke , gruntowna podstawowke cepie malorolny !
~I just look around 29-07-2007 20:46
Jesli ta "artystka" rzeczywiscie uderzyla i to meza patelnia z KO wlacznie , to ja sie pytam publicznie –czy ta "artystka" ma rowno pod sufitem ? Jesli jej "artyzm" polega na silowym rozwiazywaniu sytuacji, biciu kogokowiek to ja naprawde nie chce sie wypowiadac o poziomie tej Pani i jej "SZTUCE"!
~spostrzegawczy 29-07-2007 22:23
Gdybym wiedział,że taką walkę rozpocznę to ....Ale po nitce do kłębka i tak nic w przyrodzie nie ginie i z których to komputerów wyszła ocena dla wtajemniczonych w informatyce wiemy z kim "rozmawiamy".Emocje do kosza!!!Oceńcie swoje wypociny jutro.
~do piewszego z gory 29-07-2007 22:47
.......spostrzega_Fczy , bueahahaha , zrob sobie tatoo z moim IP ,tak dla pewnosci zebys nie zapomnial ......jutro bedzie jutro .Dzien dzisiejszy jutro bedzie przeszloscia . Taoizm uczy /taoizm taki rodzaj "poganskiej wiary"/ , ze przeszlosc jest przeszloscia ...tego nie ma na mikroskopijnych wrecz obrazkach–jak to ladnie ujales.....ucz sie , to nie boli .........
~zolnowska.oney.pl.buziaczek.pl 7-08-2007 16:49
góry

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

W planach łącznik Harrachov–Jakuszyce

Zaczytaj się z Jelonką.com

Z wrocławskiego muzeum do Książa

Śmierć na żwirowni

Park Norweski – Park Kultury z Przystanią Twórczą

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
250
Tak
38%
Nie
56%
Nie wiem
5%