MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 16 lipca
im. Marii, Mariki

Udany rok jeleniogórskich kajakarzy freestyle’owców

Wiadomości: Jelenia Góra/świat
Środa, 25 grudnia 2013, 13:34
Aktualizacja: Czwartek, 26 grudnia 2013, 16:47
Autor: MDvR
Fot. użyczone
Schyłek roku jest czasem na dokonanie podsumowania minionego sezonu, sformułowania nowych celów i opracowania drogi do ich osiągnięcia. Freestyle kajakowy, to piękna dyscyplina sportu, w której by osiągnąć wymarzone wyniki trzeba nieustannie się doskonalić w wielu aspektach.

Nie wystarczy wziąć kajak pod pachę i pójść wiosłować, czy ćwiczyć wykonywanie poszczególnych ewolucji. W gruncie rzeczy trening to ciężka praca, którą aby przynosiła efekty należy dokładnie zaplanować i jak najlepiej wykonać.

Miniony sezon był dla team’u Czaplickifun.pl bardzo udany. Zofia Tuła dowiodła, że jest najlepszą polską zawodniczką freestyle’u zajmując 3. miejsce w kategorii K1K w zawodach Pucharu Europy w Pradze i 5. miejsce w klasyfikacji generalnej. Miejsce na podium podczas zawodów w Pradze jest pierwszym medalem polskiej zawodniczki w kategorii kobiet seniorek w zmaganiach Pucharu Europy. Zosia zaliczyła również udany debiut w mistrzostwach świata plasując się na 9. miejscu w kategorii K1SK i 15. miejscu w K1K. Uzyskane wyniki świadczą o potężnym potencjale, jaki drzemie w zawodniczce Karkonoskiego Klubu Kajakowego i Czaplickifun.pl. Warto podkreślić, że to dopiero drugi rok startów Zosi, a już może się pochwalić bardzo dobrymi rezultatami.

Tomasz Czaplicki udowodnił z kolei, że jest najlepszym polskim kajakarzem freestyle’u. Po pierwszym nieudanym starcie w Pucharze Europy w Plattlingu (Niemcy), gdzie Tomek ostatecznie zajął 9. miejsce, zawodnik team’u Czaplickifun.pl regularnie zaczął stawać na podium Pucharu Europy. W Pradze (Czechy), jak i w Cunovie (Słowacja) zajął drugie miejsca ustępując nieznacznie Peterowi Csonka (Słowacja). Zdobyte punkty pozwoliły Tomkowi zająć ostatecznie drugie miejsce w klasyfikacji generalnej pucharu. Największy sukces przyszedł w trakcie najważniejszych zawodów sezonu. Tomek zajął 3. miejsce w mistrzostwach świata we freestyle’u kajakowym, które odbyły się na początku września w Stanach Zjednoczonych. Sukces jeleniogórskiego kajakarza to wydarzenie historyczne. Po raz pierwszy Polak zdobył medal mistrzostw świata w tej dyscyplinie sportu. Sukces Tomka jest o tyle ważny i cenny, bo przyszedł zdaniem wielu nieoczekiwanie i był sporym zaskoczeniem. Chyba nikt poza Tomkiem, Zosią i Krzysztofem Czaplickim nie brał pod uwagę, że z mistrzostw globu możemy przywieść medal, a jednak. W dwa tygodnie po zawodach w USA, zawodnik Karkonoskiego Klubu Kajakowego zdobył dwa kolejne w swojej karierze tytuły indywidualnego mistrza Polski w kategorii K1M i K1SM. Wspólnie z resztą klubowiczów Michałem Wrzalem, Marcinem Machowskim i Zofią Tułą wywalczył też złoto w klasyfikacji drużynowej mistrzostw.

Podsumowując osiągnięcia minionego sezonu trzeba też wspomnieć o kajakowych podróżach i wyzwaniach, jakie podjęli kajakarze Czaplickifun.pl. W lutym Tomek podjął próbę ustanowienia rekordu w szybkości zjazdu kajakiem po śniegu, która dała wynik prędkości maksymalnej około 60 km/h. Na nartostradzie Puchatek w Szklarskiej Porębie po wielu niebezpiecznych próbach udało się ustanowić rekord. Średnia prędkość z jaką kajakarz gnał po stoku wyniosła około 47 km/h.

Tomek wraz z Zosią rozpoczęli sezon od wyprawy do Ugandy, gdzie na górskim odcinku najdłuższej rzeki świata (Nilu Wiktorii) rozpoczęli przygotowania do zawodów. Mocno spienione, potężne fale Nilu dają duże możliwości treningu we freestyle’u kajakowym, jak i w ekstremalnym kajakarstwie górskim. Zosia z Tomkiem spłynęli z powodzeniem po ekstremalnie trudnych odcinkach Nilu, gdzie ogromna masa spienionej wody nie wybacza nawet najmniejszych błędów.

Nadchodzący rok 2014 to przede wszystkim zmagania w Pucharze Świata i w mistrzostwach Europy. Zofia Tuła i Tomasz Czaplicki chcą pojechać na te zawody i wygrać kolejne medale dla Polski. W poprzedniej edycji Pucharu Świata Tomek zdobył łącznie 3 medale - dwa brązowe i jeden srebrny za klasyfikację generalną w kategorii K1SM. Zosia regularnie ocierała się o podium plasując się tuż za nim. W poprzednich mistrzostwach Europy Tomek zdobył również srebrny medal w kat. K1SM.

Najbliższe plany jeleniogórskich kajakarzy, to wyjazd na zgrupowania do Ugandy na potężne fale Nilu Wiktorii i do Nottingham (Anglia), gdzie będą budować formę do startów w najważniejszych imprezach sezonu. Poza startami w Pucharze Świata i w mistrzostwach Europy, kajakarze Czaplickifun i Karkonoskiego Klubu Kajakowego zamierzają wystartować również w cyklu prestiżowych zawodów we freestyle’u kajakowym w Colorado w USA. Poza startami w zawodach zagranicznych jeleniogórscy kajakarze wezmą udział w IX edycji mistrzostw Polski i w Międzynarodowym Pucharze Polski we freestyle’u kajakowym, który ma się odbyć pod koniec sierpnia w Jeleniej Górze. Powodzenie planów zależy jednak w dużej mierze od ilości środków finansowych, których póki co najlepsi polscy kajakarze freestyle nie posiadają.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spragnieni rywalizacji wrócili na tor w Siedlęcinie

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Sięgnęli po medale w siatkówce plażowej

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~MJR 27-12-2013 10:37
Moje gratulacje!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Czyżby Andrzej Duda?

Janowiczanie znów z medalami

Dobrej zabawy było jak zwykle pod dostatkiem

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Będą widoki ze Zbójeckich Skał

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
818
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
14%