MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 30 września
im. Hieronima, Zofii

Udany przewrót u Samych Swoich!

Wiadomości: LUBOMIERZ
Niedziela, 11 maja 2008, 20:38
Aktualizacja: Poniedziałek, 12 maja 2008, 8:16
Autor: ROB
Teresa Tracz oddała głos tuż po godzinie 9.
Fot. ROB
Burmistrz Lubomierza Wiesław Bobrowski odwołany – tak wskazują pierwsze nieoficjalne wyniki niedzielnego referendum.

– Sprawiedliwości stało się za dość – cieszy się Krzysztof Sikora, opozycyjny radny, który popierał referendum.
Inicjatorzy przewrotu mieli dość władzy, a konkretnie burmistrza Wiesława Bobrowskiego, jego zastępcy Artura Mazura oraz dyrektora zakładu gospodarki komunalnej Mirosława Burdzickiego. Zarzucali im niegospodarność, niekompetencję, zastraszanie urzędników.

W Lubomierzu ostatnio rzeczywiście nie działo się zbyt dobrze. Nowy burmistrz zwolnił 10 urzędników, sam musiał udzielać ślubów, gdyż odwołał nawet kierowniczkę Urzędu Stanu Cywilnego. Z kilkoma z nich poprzegrywał sprawy w sądzie, tym samym narażając gminę na wysokie odszkodowania. Gmina w ostatniej chwili zdążyła przeprowadzić pobór. Ponadto odsunięto od prowadzenia lokalnego miesięcznika „Sami Swoi” Jadwigę Sieniuć. Tylko dlatego, że nie chciała publikować paszkwili przysyłanych z urzędu (!), oczerniających radnych opozycji i niewygodne osoby w gminie.

Byliśmy dzisiaj w mieście Samych Swoich. – Może wreszcie coś się zmieni – powiedziała Teresa Tracz, którą rano spotkaliśmy przed lokalem wyborczym. – Trzeba głosować, bo tak dalej być nie może.
Do urn poszli radni, były zastępca burmistrza Jerzy Andrzejczak a nawet proboszcz miejscowej parafii. Bartosz Kutkiewicz przyjechał z Wrocławia specjalnie, by oddać głos. – Mam takie prawo i chcę z niego skorzystać – powiedział.

Inicjatorzy odwołania władzy przez cały dzień mieli obawy o to, czy frekwencja będzie wystarczająca, aby referendum było ważne. By tak się stało, do urn musiało pójść 1200 mieszkańców. Z naszych obserwacji wynika, że tyle było już ok. godz. 18. Pierwsze wyniki, tuz po zamknięciu lokali do głosowania wskazują, że udział w referendum wzięło 1600 osób.
Do odwołania burmistrza potrzeba, by ponad połowa z nich głosowała „za”. Ale to raczej formalność, gdyż do urn szli w olbrzymiej większości przeciwnicy władz.

W Lubomierzu na rynku gromadzą się dziesiątki mieszkańców. Wszyscy czekają na oficjalne dane, choć już wiadomo, że miasteczko będzie miało nowego szefa.
– To nie my chcieliśmy tego przewrotu, oni sami sobie na niego zapracowali – podsumował Krzysztof Sikora.

Z osttaniej chwili
Jak wynika z pierwszych nieoficjalnych wyników, 1490 osób głosowało za odwołaniem burmistrza Lubomierza.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

70 drzewek na jubileusz

Senator zachęca do głosowania na maszty

Komentarze (23) Dodaj komentarz

~Jelenoogorzanin 11-05-2008 20:57
Burdzicki - jeśli to ten sam co mieszka w Jelonce - to oczywiście było nieszczęście dla Lubomierza. Nowy Burmistrz natychmiast musi go wyrzucić , dla dobra mieszkańców.
~mieszkaniec z innej gminy 11-05-2008 21:00
Jerzy Andrzejczak moim skromnym zdaniem byłby dobrym kandydatem na Burmistrza.
~normalny człowiek 11-05-2008 21:48
HURRRRRRAAAAAA!!! Panie Mazur, lud pana nie chce!!!!!
~lu-ka 11-05-2008 21:58
No nareszcie zaistniała jakaś sprawiedliwość, jeśli wyniki się potwierdzą, to będe się bardzo cieszyła!!!Hurra!!
~Zbigniew Leszek 11-05-2008 22:37
Jestem autorem artykułu w ostatnim numerze gazety Sami Swoi -,,Szlak Papieski,, Mam nadzieję, że sytuacja, która powstała po referendum nie wpłynie negatywnie na tworzenie Dolnośląskiego Rowerowego Szlaku Papieskiego i komitet, który powstał właśnie z inicjatywy pana Burmistrza - a ja jestem honorowym jej członkiem - dalej będzie działał na rzecznego jego powstania. Źle się stało, że moja osoba została niejako wplątana w ten konflikt w mieście. Nie było moja intencją popieranie tej czy innej osoby. Głównym moim przesłaniem jest TWORZENIE DOLNOŚLĄSKIEGO ROWEROWEGO SZLAKU PAPIESKIEGO. Wierzę, że mieszkańcy Lubomierza pomogą w powstaniu tablicy mapy upamiętniającej tą wizytę w ich mieście Karola Wojtyły 52 lata temu. I wsłuchają się w słowa naszego Wielkiego Polaka -,,JA TAM U WAS BYŁEM (w Lubomierzu) PILNUJCIE MI TYCH SZLAKÓW -,, BO PILNOWANIE - TO TEŻ JEST PAMIĘĆ. Prezes Towarzystwa Kolarskiego ,,I-KTK-N,, Jelenia Góra Zbigniew Leszek
~Obserwatorka 11-05-2008 22:53
Zgadzam się z poprzednią wypowiedzią w 100%. Dla mnie J. Andrzejczak mógłby być burmistrzem, nawet od zaraz:) przynajmniej człowiek odpowiedni na to stanowisko Cieszę sie niezmiernie, że referendum się udało ZWYCIĘŻYLIŚMY jako całość, w końcu mieszkańcy potrafili się zjednoczyć w doli i niedoli
~_rymcycymcy___ 12-05-2008 0:45
Lubomierz to taki fajny wyjątek. W zasadzie nie znam chyba innego miasta które "sprzedaje" się na wesoło. Zazwyczaj lansowane są jakieś historyczne tragedie, pogromy, jakieś mordy masowe lub bitwy pełne trupów. A to fajne miasteczko kojarzy się na wesoło. Nawet nie wiem, czy to poprawne polityczne. Można przecież powiedzieć, że Lubomierz to taki pryszcz na martyrologicznym tyłku narodu ! Burmistrzem powinien zostać jakiś zabawny gość ! ;)
~<ja> 12-05-2008 0:52
nie ma jescze oficjalnych wyników ale i tak wiadomo że Burmistrz odchodzi (ok. 1550 głosów!!!), a na lubomireskim rynku nawet już odpalono fajerwerki z radości...
~realista 12-05-2008 8:05
Radość nasza jest ogromna!!! Gazeta "Sami Swoi" została strasznie zeszmacona!! Kierował ją Wiceburmistrz Artur Mazur, a zespół redakcyjny nie potrafił wyjść z honorem z całej tej draki. Ostatni numer roznoszony bezpłatnie po domach miał zapewnić władzy zwycięstwo. Nie takimi metodami. Tu są Sami Swoi - ludzie, którzy zeszmacić i otumanić się nie dadzą. W strachu i braku poczucia bezpieczeństwa i godności też się długo nie pożyje! Nareszcie stała się sprawiedliwość, ale ile było ludzkich problemów, tragedii, stresó, łez...Duet Mazur - Burdzicki pewnie wepchnie się teraz gdzie indziej!Przestrzegamy wszystkich przed nimi - tam gdzie oni - tam masakra!
~Milena 12-05-2008 8:27
Do Pana Burmistrza Wiesława Bobrowskiego cytat "Miałeś Panie złoty róg........"
~aty 12-05-2008 9:57
Super !! mam nadzieje ,że sytuacja w miasteczku wróci do Normy !
HankaOdRumcajsa 12-05-2008 10:57
Całe szczęście.... Jeszcze by ten Wasz burmistrz skaszanił festiwal. Życzenia najlepszego dla wszystkich mieszkańców lubomierza i dla nowego burmistrza (nie wiem kogo dokładnie)
jerry50 12-05-2008 11:15
no i co teraz będzie robic Rada????
~allex 12-05-2008 20:18
I cale szczescie ze juz odszedl....
~ 12-05-2008 22:39
Protokół wyborczy już dziś ukazał się w Dzienniku Urzędowym Wojewody. Czyli od północy 12/13.03 Lubomierz bez burmistrza !!!!!!!
~edi 13-05-2008 20:33
wygrali oszuści kłamcy i nic pozatym referendum nieuczciwe dużo przekupstwa gdyby nie to referendum by nie przeszło , wyjdziecie na tym jak zatylny na mydle , tego wam życze ...
~do ediego 14-05-2008 11:05
zabłocki na mydle jeśli już, najpierw naucz się pisać, bo cały ten komentarz się kupy nie trzyma. Widać, że nieuki trzymali z władzą...
~Znów bardziej obcy 15-05-2008 19:10
I znowu sytuacja wraca do normy ( wraca stare) chcecie Andrzejczaka i znowu bez widoków na przyszłość. Ten cytat : miałes chamie zloty róg... pasuje bardziej do mieszkańców Lubomierza. Trup lubomierski jeszcze ciepły a już szarpiecie ochłapy. Co za awantura z zarządcą komisarycznym? Pchaja się stare szmaty jak Dowgiałowicz czy Ziółkowski. Tutaj nigdy dobrze nie bedzie dopóki ludek miejscowy będzie powielał swoja głupote
~kosmita 16-05-2008 9:15
Ktokolwiek będzie nowym burmistrzem,to gorzej nie będzie, może być tylko lepiej, niechby nawet śmieszniej, ale nie z takim marazmem urzędu i pomiataniem pracowników i lekceważeniem wyborców i całego społeczeństwa gminy i miasta.Najwyższy czas, aby burmistrzem został mieszkaniec Lubomierza, może będzie lepiej dostrzegał problemy miasta i jego wygląd.Przyszłość miasta w naszych rękach, nie dajmy się zmanipulować i wybierzmy najlepszego, który nie obiecuje, lecz uczciwie pracuje.
~xyz 16-05-2008 11:47
do kosmity... ale dlaczego ma byc ktoś z lubomierza i widzieć tylko potrzeby miasta?? to już wioski się nie liczą??
lombard 5-05-2009 9:35
Zło idzie z nienawiści i głupoty. To tacy ludzie jak Krzysztof Sikora, Elżbieta Mazur i Teresa i Lech Rak doprowadzają tą gminę do upadku. Interesy Jadwigi Sieniuć wzięły również górę nad rozsądkiem piszących o Lubomierzu. Ciekawe ilu piszących o Lubomierzu Jadwiga Sieniuć wprowadzi jeszcze w błąd. Trzeba prześwietlić działalność w stowarzyszeniu Pani Jadwigi Sieniuć. Czy jest dopuszalne, aby stowarzyszenie którego prezesem jest Jadwiga Sieniuć działało na mieniu gminy / nawet w szczytnych celach / prowadząc działalność gospodarczą. Każde działanie pokazujące powyższe skutkuje działaniem znajomych J. Sieniuc piszących o Lubomierzu.
lombard 12-05-2009 10:07
do jeleniogórzanina wstydź się
lombard 12-05-2009 10:39
To Sikora Rak, Sieniuć, Elżbieta Mazur. To oni są winni. Niech ida precz z tego miasteczka.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

O bezpieczeństwie

Od 7 lat nie działa winda w Muzeum Przyrodniczym!  

Groźne zderzenie przy zjeździe do Piechowic

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Ćwierć wieku Teatru Maska

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
335
Tak
43%
Nie
47%
Nie wiem
10%