MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Uczta (się) sztuki w Biurze Wystaw Artystycznych

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 3 października 2008, 20:05
Aktualizacja: 21:29
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Zastanawiającą i dającą wiele do myślenia wystawę otwarto w piątek w Galerii BWA przy ul. Długiej 1 w Jeleniej Górze. Nie ma tam klasycznych eksponatów, ale zwykłe przedmioty pokazane w niezwykły sposób.

Kamil Kuskowski, łodzianin, absolwent i doktor (od niedawna habilitowany) łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych przywiózł do Jeleniej Góry instalację niezwykłą i pokazuje ją na wystawie zatytułowanej „Po drugiej stronie ramy”. – Sztuka współczesna musi zmuszać do myślenia – mówiła Janina Hobgarska, dyrektorka BWA podczas piątkowego wernisażu. Sztuka Kuskowskiego nie pozwala wyjść z galerii obojętnym!

Na ścianach ozdobne ramy. W nich tylko jednobarwne płótna. Obok – nazwa dzieła. Na przykład: Akt kobiecy. I koniec wrażeń wizualnych. Dalsza część wystawy znajduje się w małym, elektronicznym „przewodniku”. Stąd, po naciśnięciu guzika odpowiadającego wybranemu numerowi obrazu, usłyszymy opis dzieła. Tajemniczy głos opowie nam, na przykład, o nagiej kobiecie, jej pozycji, kolorze skóry, czy też – o martwej naturze: rozłożeniu poszczególnych przedmiotów, padającym świetle, kolorach. Ta część ekspozycji (zwana Muzeum) dopełnia się w wyobraźni odbiorcy, bo to właśnie tam powstaje „gotowe” dzieło, które każdy może sobie „zabrać” do domu.

Lepiej nie powinien „zabierać” eksponatów z kolejnej części wystawy, „Uczty sztuki”. Składają się na nią albumy najsłynniejszych twórców malarstwa i rzeźby chowane w ścianę z otworami oprawionymi w ramki. Do tego ławeczki, na których można sobie usiąść i spokojnie obejrzeć album delektując się dziełami, które w oryginale można obejrzeć w wielkich galeriach. Wszystko w zupełnie zmienionej, pomalowanej na różowo największej sali BWA. – W Polsce mamy bardzo mało tych dzieł. Jeden da Vinci, Carravagia nie ma wcale. Ale są one w wielu albumach – tłumaczy Kamil Kuskowski. Wystarczy stworzyć odpowiednie warunki do ich „kontemplacji” i nie trzeba jechać do Louvru, Galerii Watykańskich czy też Ermitaża.

Trzecia odsłona ekspozycji to portrety panien łódzkich. Panie sfotografowane w mieszczańskich strojach i okolicznościach stylizowanych na XIX wiek, przedstawione w formie miniatur portretowych. Zdjęcia umieszczone w „cyfrowych” ramkach nie są jednak typowymi portretami. Kto czytał Harry’ego Pottera, pamiętał portrety z tamtejszego czarodziejskiego świata: mrugające okiem, ziewające, rozmawiające. Takie „czarodziejskie” są również panny Kuskowskiego.

Aby wypatrzeć gest (ziewnięcie, buziaczek, mrugnięcie okiem) panien, trzeba postać dobrą chwilę przed jej portretem. Cierpliwość popłaca! Efekt jest niesamowity. Sam autor podkreśla, że sztuka polega na przedstawieniu zwykłych rzeczy w niezwykły sposób. Przyznać trzeba, że udało mu się to znakomicie.

Sama wystawa posłużyła jeleniogórskiej galerii do precedensowego wprowadzenia tzw. wernisaży dla młodzieży. W południe do BWA przyszła grupa uczniów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych. Młodzi ludzie rozmawiali z Kamilem Kuskowskim i jako pierwsi obejrzeli wszystkie instalacje. – Pragniemy, aby takie wernisaże stały się tradycją – mówi Janina Hobgarska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Kolejne defibrylatory w przestrzeni publicznej

Bobry na Zabobrzu

Karkonosze ulubione

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~jelgór 3-10-2008 20:39
Wybitna wystawa, koniecznie trzeba zobaczyć. Humor, ironia i kpina z tradycyjnego muzealnictwa, które jeszcze panuje w muzeach narodowych, a u nas- w Karkonoskim czy Muzeum Wypchanych Ptaków. Żadnego buntu, tylko ciepła zgrywa z języka kustoszy, sztywnego sposobu ekspozycji, manii wielkich nazwisk i efektu złotej ramy. Serdecznie gratuluję Galerii tej wystawy! Gratuluję też artyście i życzę Mu wielkiej kariery, bo facet dużo potrafi powiedzieć!
~Sabath 3-10-2008 20:53
już lepszy taki głos niż jąkająca się osoba
~do jelgór 3-10-2008 22:13
przeginasz! ... z tym buntem i tym kopaniem naszego muzeum ... A cóż takiego "ponad" Ty zobaczyłeś (poczułeś) na tej wystawie?! Cóż w niej wybitnego! Każdy szuka nowych sposobów na szokowanie czy zwykłe zaciekawienie ... Pan Kuskowski wybrał taki sposób ... no i dobrze! ... ale od razu wielka kariera ... no nie przeginaj! (chyba że jesteś jego kumplem ...).
~Fakt - coś nowego, ale ... 3-10-2008 22:29
M. Oliva de Soto w Galerii Czekoladowej pokazał i sztukę i bunt jednocześnie, a chłopak nie jest absolwentem ... niedawno habilitowanym ... i nie potrzebuje elektronicznych przewodników, ławeczek, dziur w ścianach i całego tego bajerowania i kreowania się na sztukmistrza. To zdjęcia Marcina zmuszają do myślenia a nie zabawki Pana Kuskowskiego.
~Krzysztof G. 3-10-2008 23:37
rewelacyjna wystawa!
~tyle 4-10-2008 10:50
~ 4-10-2008 12:05
Wystawa świetna! Artysta rozbawił mnie totalnie - a chyba przez śmiech-zabawę lepiej jest się przyglądać sytuacjom trudnym współczesnego świata? Gratuluje wystawy! interesujący róż - bardzo modny - na każdej wystawie powinniście zmieniać kolory ścian - oczywiście tak, żeby nie zagłuszyć ekspozycji! Jeszcze raz BRAWO! i tylko uczyć się należny dystansu od K.Kuskowskiego - ukłony dla artysty!!!
~Fakt___ 4-10-2008 13:35
Bunt Olivy Soto??? Drugiego takiego konformisty wśród fotoreporterów ze świecą szukać
~veni vidi 4-10-2008 14:18
wystawa pierwszej świeżości wobec nudziarstwa, które czsami dotyka też bwa
~ja 5-10-2008 21:58
tak powinno sie robic wystawy.zmieniac galerie za kazdym razem. a w ogole to troche małe to nasze bwa. nie mozna by go jakos powiekszyc? Kapitalne prace.Swietny pomysł i bez zadęcia.Super.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Zapuszczone okolice Drzymały

W KSON–ie dzieje się

Wiceminister podsumowała kampanię prezydenta

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2056
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%