MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Uczniowie „Żeroma” grają w teatrze młodzieży trzech krajów

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 6 czerwca 2013, 7:15
Aktualizacja: Piątek, 7 czerwca 2013, 9:07
Autor: Mea
Fot. Mea
Przedstawienie w trzech językach pt. „Krabat” Otfrieda Preusslera stworzyli uczniowie z Czech, Niemiec i Polski. – Otrzymaliśmy na to ok. 16 tys. euro z projektu Comenius – mówiła Joanna Skórecka, instruktorka grupy teatralnej uczniów z jeleniogórskiego „Żeroma” oraz nauczycielka języka polskiego.

Młodzież grała już wcześniej w niemieckim mieście Bielefeld oraz czeskiej Pradze. Wczoraj (05.06.) odbyła się próba generalna, a dziś m.in. uczniowie z ZSO nr 1 zagrają spektakl dla swoich rodziców, rówieśników ze szkoły oraz zaproszonych gości w Jeleniogórskim Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida.

Organizatorami przedstawienia są: Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze, Martin-Niemoller-Gesamtschule w Bielefeld (Niemcy) oraz Prvni Jazykowa Zakladni Skola w Pradze (Czechy). Narodową Agencją programu jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. Projekt obejmuje lata 2012 - 2014 i jest dofinansowany przez Komisję Europejską.

- Inicjatorem współpracy trzech szkół jest Martin-Niemoller-Gesamtschule w Bielefeld, która zaprosiła do współpracy naszą szkołę oraz szkołę z Pragi. Pierwsze spotkanie odbyło się w listopadzie 2012 w Jeleniej Górze. Od połowy maja szesnastu polskich uczniów oraz młodzież czeska i niemiecka bierze udział we wspólnych warsztatach i próbach teatralnych w Bielefeld, gdzie odbyła się prapremiera sztuki. W czerwcu grupa pojechała z przedstawieniem do Pragi. Ostatnim miejscem prezentacji spektaklu jest Jelenia Góra – mówiła Małgorzata Krynicka, nauczycielka języka niemieckiego z ZSO nr 1.

Celem projektu jest wystawienie trójjęzycznej sztuki teatralnej, opracowanej przez opiekuna teatralnego z Bielefeld Anke Koster, na podstawie powieści Otfrieda Preusslera "Krabat". Uczniowie i nauczyciele z poszczególnych szkół przetłumaczyli sztukę na języki: polski i czeski.

– Pomysłodawczynią spektaklu jest Anke Koster, która zaproponowała naszemu kołu teatralnemu uczestniczenie w przedstawieniu „Krabat”. Jest to opowieść o losach chłopca, młynarczyka- sieroty, której akcja rozgrywa się na pograniczu łużycko-polskim. Trafia on do młyna, gdzie panuje czarnoksiężnik. Bohater czuje się zniewolony przez czarną magię i próbuje się od niej uwolnić – opowiadała Joanna Skórecka.

- Aktorzy dobrani byli tak, by każdy z nich władał chociaż jednym językiem obcym. W każdym z krajów, w których spektakl był grany większość tekstów była w języku narodowym danego państwa. Nasi licealiści na wyjazdach mówili nie tylko w języku polskim, ale również niemieckim i czeskim – dodała.

Uczniowie „Żeroma” są zachwyceni międzynarodową współpracą. - Gram Marię, a główny bohater Krabat jest moim ukochanym. Muszę go uwolnić spod władzy młynarza. Międzynarodowy projekt jest świetną sprawą, bo możemy współpracować z obcokrajowcami, wymieniać się doświadczeniami i występować przed publicznością niemiecką oraz czeską, co było ciekawym doświadczeniem – mówiła Wiktoria Pogorzelska, z klasy II d gimnazjum, członkini koła teatralnego w „Żeromie”.

- Wcielam się w rolę Ewy, która jest przyjaciółką dziewczyny młynarczyka i pomaga w przygotowaniach do ślubu. Uczestnicząc w tym projekcie, czuję się jakbym wygrała los na loterii, bo mogłam poznać ciekawych, młodych aktorów i podszkolić umiejętności językowe. Bardzo się zżyliśmy i żałuję, że powoli projekt dobiega końca – mówiła Weronika Balcerzak, z klasy II b gimnazjum, również członkini koła teatralnego.

- Grałam kota, a tekst miałam w języku polskim i niemieckim. Najważniejsze jest by rozumieć co się mówi, wtedy gra przychodzi z łatwością. Byłam stworem zaczarowanym przez młynarza, który podgląda wszystkich i wymądrza się. Projekt jest genialny pod względem trójjęzyczności, a Anke Koster jest świetnym reżyserem – podkreślała Anna Mukaled, z klasy II a gimnazjum i z koła teatralnego.

Koordynatorem i organizatorem projektu z ZSO nr 1 jest Dorota Turek, we współpracy z Małgorzatą Krynicką, Elżbietą Korczak i Mirosławą Krajczyńską. Opiekunowie planują wkrótce pokazać jeszcze raz spektakl, tym razem w całości po polsku i w murach szkoły.

Ogłoszenia

Czytaj również

Ulica Nadbrzeżna już w nowej odsłonie  

Powstanie trasa rowerowa – sprostowanie

Strażacy–nurkowie na basenie przy Sudeckiej

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~:DDD 6-06-2013 8:53
Cudowna nauczycielka
~Klara 6-06-2013 9:11
Wspaniały pomysł, aż miło poczytać takie nowiny :) Pozdrawiam zdolnych uczniów i opiekunkę charyzmatyczną :)
~.,. 6-06-2013 10:08
super!
~Bury 6-06-2013 10:20
A w innych szkolach narzeka się na mlodzież. Ale takich nauczycieli, to teraz na wagę złota! Serdecznie gratuluję!
Piipi Jelonkowa 6-06-2013 10:52
..do - [~Bury ] .. bo,. *ich Zerom,tak powiedzial: - "Kopiuj mistrzow, dopoki sam nie zostaniesz mistrzem"
~ 6-06-2013 13:50
Inna grupa dzieci Gzygzak z ODK Zabobrze,reprezentuje nas na XIV Ogólnopolskim Forum Teatrów Dziecięcych Miniatury w Opolu - ale o takiej promocji Jeleniej Góry,cisza
~dyndek 6-06-2013 17:17
pozdrawiam panią prof Turek, wychowanek 1992-1996
~//// 6-06-2013 18:32
Az szkoda ,ze przedstawienie tylko dla "wybranych". Czekam na wiadomosc ,ze spektakl bedzie tez dla nas,,,, zwyczajnych obserwatorow kultury jeleniogorskiej.
~Joanna S. 6-06-2013 19:29
Spektakl będzie grany w Jeleniej Górze przynajmniej jeszcze raz, we wrześniu 2013, w siedzibie szkoły, serdecznie zapraszam.
~Eulalka 6-06-2013 19:41
TEATR TO JEST W ,,ŻEROMIE'' BO ALBO PRZYJDĘ NA LEKCJE ALBO NIE PRZYJDĘ. A CAŁA SZTUKA TEGO 45 MINUTOWEGO SPEKTAKLU POLEGA NA TYM ŻE UCZNIOWIE NIE SĄ W STANIE NIGDY I W ŻADNEJ SYTUACJI PRZEWIDZIEĆ CO ZROBIĘ. I DLA TEGO JESTEM TAKA WSPANIAŁA I WYJĄTKOWA BO BEZ PROBLEMU POTRAFIĘ POSTAWIĆ NA NOGI CAŁĄ SZKOŁĘ. A ODKĄD KAZAŁAM ZAMKNĄĆ WSZYSTKIE KIBLE W MĘSKIEJ TOALECIE UCZNIOWIE PRZESTALI SMAROWAĆ TYM DRUGIM PO ŚCIANACH I MUSZLACH KLOZETOWYCH.
~uczeń Żeroma 6-06-2013 19:47
Co takiego Unia Europejska zainwestowała aż 16 000 euro na pieski dla Aulealki(wtajemniczeni wiedzą o kim pisze).Zainwestowali by w porządny worek treningowy na siłowni a nie to badziewie dla przedszkolaków żeby taki Grz... mógł się odstresować!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!A nie zaczepiać ludzi na korytarzu i po kiblach!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~Aga od fotek 6-06-2013 19:59
siemka uczniu Żeroma. Unia Europejska zainwestowała tak dużą sumę aby opłaciś pobyt i wyżywienie i miejsce prób w Bielefeld później Pradze i Czechach dla bodajże 37 osób + nauczycieli prowadzących. W tym wypadku ani grosz nie przeszedł przez rączki pani o której wspominasz ;) rozumiem Twój ból bo też mnie denerwuje obecna sytuacja w żeromie no ale co poradzić
~fanel 6-06-2013 20:55
szkoda, ze nie ma zdjęc z samego wystawienia uczinią
~POszkodowany 7-06-2013 8:25
To wszystko to spisek,zdrada katastrofa Żeromska to fakt POwołajmy komisję.Ta szkoła to tylko stres i korepetycje i jeszcze raz korepetycje!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~uczeńNorwida 8-06-2013 18:35
Mam pytanie do was uczniów Żeroma,czy to prawda że gościu którego nazywacie KRECIKIEM z tzw. żółtymi papierami wystąpił w tym spektaklu??????Jeżeli to prawda to tylko mogę wam współczuć promowania szkoły.
~uczeńzŻeroma 9-06-2013 12:56
Tak to prawda ze gościu mimo żółtych papierów wystąpił w spektaklu!!!!!!!!Prawdą jest też że u nas promuje się szkole za wszelką cenę!!!!!!!!Pozdrawiam.
~Absolwent 12-07-2013 11:44
Jak dobrze, że wyszedłem z tej szkoły w początkowej fazie nowych rządów. To co się dzieje w tej szkole to paranoja.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nadbrzeżna gotowa

Wyrok dla sędziego

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Bike Maraton 2020  

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2126
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%