MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Uczniowie zbadają niską emisję w Jeleniej Górze

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 28 stycznia 2016, 8:33
Aktualizacja: 8:36
Autor: WFOŚiGW
Fot. Archiwum WFOŚiGW
Solary, turbiny wiatrowe, pompa ciepła, ogniwa paliwowe do produkcji energii elektrycznej z wodoru i tlenu oraz zestaw do badania zanieczyszczeń w powietrzu. To nowoczesne wyposażenie Pracowni w Zespole Szkół Technicznych „Mechanik” w Jeleniej Górze zostało zakupione dzięki wsparciu finansowemu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

- Nowoczesny sprzęt pomaga w nauce uczniom nowego kierunku pn. „Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej”, który został otwarty w 2015 r. – mówi Hubert Papaj, zastępca prezesa zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.

Pomoc Funduszu w kwocie blisko 100 tys. złotych nie została wykorzystana tylko do zakupów sprzętowych. W ramach realizowanego od początku września ub. roku zadania „Jeleniogórska edukacja dla Odnawialnych Źródeł Energii” uczniowie wzięli udział w zajęciach warsztatowych w farmie wiatrowej w Modlikowicach i Łukaszowie koło Złotoryi oraz w największej w Polsce elektrowni fotowoltaicznej w Gubinie. Do końca tego roku szkolnego zostaną jeszcze przeprowadzone warsztaty „Jeleniogórski patrol monitoringu środowiska”. -

Młodzież zbada zanieczyszczenia w jeleniogórskim powietrzu, które pochodzą z niskiej emisji - mówi Hubert Papaj. Uczniowie poznają w praktyce skutki użytkowania niskosprawnych, przestarzałych palenisk węglowych oraz lokalnych kotłowni węglowych, w których nierzadko są spalane najgorsze gatunki węgla i odpady.

Uczestnicy warsztatów dla gimnazjalistów w ramach „Szkolnych Otwartych Dni Techniki” wezmą udział m.in. w eksperymentach wyjaśniających zasady działania turbiny wiatrowej i ogniwa fotowoltaicznego. W planach są także konkursy ekologiczne dla szkół podstawowych („Czyste powietrze w oczach dziecka”) i gimnazjalnych („Nowa misja to niska emisja”), które zostaną zorganizowane na terenie powiatu jeleniogórskiego. Uczniowie z ZST „Mechanik” wyjadą także do Poznania na „GREEN POWER – Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej”. Podsumowaniem wszystkich działań w ramach projektu będzie specjalna konferencja, która zostanie zorganizowana w czerwcu br. Umowa z WFOŚiGW we Wrocławiu na dofinansowanie zadania pn. „Jeleniogórska edukacja dla Odnawialnych Źródeł Energii” została podpisana z miastem Jelenia Góra.

Ogłoszenia

Czytaj również

Oswoić nieznane  

Wegańskie warsztaty

Krokusowe lekcje jazzu

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~lolo pindolo 28-01-2016 13:19
Na prawdziwą próbę bojową sprzętu zapraszam do "uzdrowiska" Cieplice, tak po 16- stej kiedy to mieszkańcy kończą pracę i rozpalaja w swoich paleniskach tapczany, buty i szmaty (podobno z biedy).
~Smog 2016 28-01-2016 13:45
Paranoja aby młodzeż zbadała zanieczyszczenia !A może i dobrze ! Niech młodzi wiedzą kto i od kiedy zanieczyszcza powietrze w tym nieszczęsnym mieście.Epicentrum trzeba szukać w centrum !
~jeleniogorzank 29-01-2016 12:09
nareszcie może młodzi coś zdziałają z zadymieniem i Smogiem nad jelenią gorą bo wladza nic nie może zrobić miejmy nadzieje na lepsze powietrze!!!!ł
~do 13:19 29-01-2016 16:12
mogą zacząć już w godz. szczytu , dzięki temu że mamy sygnalizacji świetlnej na drogach nasrane jak na choince (nawet na obwodnicy) i nasi włodarze nie chcą budować kładek dla pieszych to mamy takie powietrze jakie mamy
~róża 31-01-2016 21:53
Brawo!!! A czy te wyniki beda ujawniane czy tylko zapis i a/a a dalej w kotlinie bedzie smog kiedy ciśnienie spada i ie ma czym oddychać nie mowiąc o wietrzeniu bo zimą też wietrzyć trzeba . Może Zarządcy budnków zaczną reagować na zgłoszenia ,o zdymianiu.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Karkonoskie witraże

Artystycznie na rzecz czystego powietrza

Lekcja samorządu

Być jak Rami Malek

Stoi kolej na Kopę

Sonda

Wypalenie zawodowe należy uznać za chorobę?

Oddanych
głosów
905
Tak
64%
Nie
29%
Nie wiem
7%