MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Uczniowie z Jeleniej Góry w projekcie Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

Wiadomości: Kraj/Jelenia Góra
Poniedziałek, 3 września 2012, 10:57
Aktualizacja: 11:00
Autor: LOT
Już od października uczniowie szkół w Jeleniej Górze i okolicach będą mogli wziąć udział w projekcie edukacji audiowizualnej, realizowanym przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. Jego celem jest dostarczenie młodym ludziom ważnych i ambitnych filmów oraz zachęcenie do dyskusji o nich. W poprzedniej edycji projektu uczestniczyło ponad 45 tysięcy uczniów z całej Polski.

W Jeleniej Górze projekt ten jest realizowany już po raz szósty. W poprzednich latach uczestniczyło w nim ponad 27.000 uczniów. Kino „LOT” jest jednym z pierwszych kin w Polsce, które w 2007 r. zdecydowało się na realizację projektu edukacji filmowej. Propozycja współpracy, skierowana do dyrektorów wszystkich typów szkół, została przyjęta z ciekawością i dużym zainteresowaniem przez uczniów i nauczycieli zarówno z miasta, jak i okolic. Szczególnie zaangażowani są nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych oraz Gimnazjum Nr 3 z Jeleniej Góry, którzy uczestniczą w programie od samego początku. W co najmniej połowie spotkań uczestniczyli uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej Nr 1, Szkoły Podstawowej Nr 6, Szkoły Podstawowej Nr 11, Gimnazjum Nr 4, Zespołu Rzemiosł Artystycznych, Liceum Ogólnokształcącego Nr 2 z Jeleniej Góry oraz Szkół Podstawowych z Miłkowa i Barcinku.

- Dzięki udziałowi w projekcie dzieci mają możliwość regularnego uczestniczenia w seansach, które dodatkowo wzbogacone są warsztatami filmowymi. Niezwykle ważne jest również, że są to filmy, których – z uwagi na brak kina w najbliższej okolicy – zapewne większość uczniów nie obejrzałoby w ogóle. Ponadto, dobór repertuaru pozwala w ciekawy sposób realizować elementy podstawy programowej. Dzięki prelekcjom i spotkaniom z interesującymi osobami (spoza środowiska szkolnego), a także materiałom dydaktycznym, uczniowie mają możliwość rozwijania swoich umiejętności analitycznych i interpretacyjnych, łatwiej rozumieć problemy współczesnego świata. Udział w projekcie umożliwia także integrację dzieci z różnych środowisk. Jest okazją do kształtowania w uczniach nawyku obcowania z kulturą, pokazywania innych form spędzania czasu. – mówi Ewa Kuzia, nauczycielka języka polskiego ze Szkoły Podstawowej w Barcinku.

- Poprzez uczestnictwo w edukacji filmowej szkoła buduje pozytywny wizerunek placówki poszukującej ciekawych metod kształcenia, współpracuje z instytucjami kultury, uzyskuje pomoc w realizacji programów wychowawczych, dydaktycznych i profilaktycznych. Ponadto wspomaga realizację szkolnego programu „Wychowanie przez sztukę”, pozyskuje interesujące materiały, wykorzystując je do realizacji treści programowych w trakcie godzinach wychowawczych, na lekcjach języka polskiego oraz wiedzy o kulturze - dodaje Joanna Marczewska, dyrektorka Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych w Jeleniej Górze.

Projekt powstał z myślą o młodych widzach. Chodzi o to, żeby dać im dostęp do ambitnego, niekomercyjnego kina, spotkań z gośćmi, multimedialnych prelekcji, dyskusji i warsztatów oraz interdyscyplinarnych materiałów dydaktycznych. Jest odpowiedzią na potrzebę, której nie zaspokajają do końca ani rodzice, ani edukacja filmowa w przeciętnej polskiej szkole. Pomimo ogólnego przekonania, że filmy stanowią doskonałą platformę do rozmów o zachodzących w świecie zjawiskach, badania przeprowadzone przez PBS DGA w sierpniu br. pokazują, że aż 42 proc. rodziców dzieci w wieku szkolnym w ogóle nie chodzi z nimi do kina, 36 proc. robi to rzadziej niż raz na 3 miesiące. Spośród tych, którzy to robią, prawie połowa (45 proc.) rzadko lub wcale nie wykorzystuje filmów do rozmów ze swoimi dziećmi, np. na trudne tematy. W opinii rodziców (48 proc. badanych) również szkoła nie zwraca wystarczającej uwagi na edukację filmową. Według nich, uczniowie chodzą do kina zbyt rzadko, a nauczyciele nie przykładają wagi do wyboru wartościowych filmów.

- Widownią kina dzisiaj w Polsce jest młodzież. To jest ich forum informacji o świecie, o kondycji człowieka, wyborach moralnych. Muszą przyjść na to spotkanie z filmem przygotowani. Muszą się do­wiedzieć i przeżyć jak o tym świecie myśleli wielcy artyści kina. Muszą się nauczyć z ekranem dyskutować, a nie tylko przed nim wypoczywać – mówi Jerzy Stuhr, ambasador projektu.

Idea projektu jest prosta. Nauczyciele zapisują swoich uczniów na wybrany z oferty cykl i od października do czerwca, raz w miesiącu przychodzą wraz z nimi do kina. Przed pokazem odbywają się prelekcje, a  nauczyciele otrzymują materiały dydaktyczne do wykorzystania podczas lekcji. Tematyka cykli jest bardzo różnorodna - część spotkań poświęcona jest zagadnieniom filmoznawczym i audiowizualnym, część - kulturowym i społecznym. W ofercie programu można znaleźć produkcje polskie, europejskie i amerykańskie, dostosowane do wszystkich poziomów edukacyjnych.

Zgłoszenia do programu przyjmowane są w kinach, w których realizowany jest projekt oraz poprzez stronę www.nhef.pl . Na stronie znajduje się również lista kin oraz formularze zgłoszeniowe. Rekrutacja trwa do końca września.

O programie: Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej (www.nhef.pl ) to projekt, który powstał z myślą o młodych odbiorcach kina. W 2012 roku został uhonorowany Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „Edukacja młodego widza”. Uzyskał również patronat Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz rekomendację kilku wojewódzkich kuratorów oświaty. Popierają go także uznani twórcy kina i aktorzy, m.in.: Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Jerzy Stuhr czy Robert Gonera.

Ogłoszenia

Czytaj również

Jazda z Mikołajem

Rok niespełnionych obietnic

Zimowe Kaczawy

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~Pampam 3-09-2012 21:59
A 3 LO ?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Cieplice nie chcą Jeleniej Góry?

Ruszył proces sprawców tragedii drogowej

Chcą powtórki wyborów!

Jaki prezent dla taty pod choinkę wybrać? Oto garść pomysłów

Młodzi przeciw zmianom klimatycznym

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
575
Tak
21%
Nie
70%
Nie wiem
9%