MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 15 sierpnia
im. Marii, Napoleona

Uczniowie wspierają akcję "Ratujmy Bóbr"

Wiadomości: Janowice Wielkie
Sobota, 7 kwietnia 2018, 9:40
Aktualizacja: Niedziela, 8 kwietnia 2018, 6:28
Autor: WAC
Fot. Użyczone
Młodzież z klas gimnazjalnych Szkoły Podstawowej im. Wandy Rutkiewicz w Janowicach Wielkich czynnie włączyła się do akcji "Ratujmy Bóbr".

Uczniowie janowickiej szkoły od wielu lat czynnie biorą udział w akcji sprzątania koryta i brzegów Bobru, organizowanej przez Chrześcijański Ośrodek Leczenia Uzależnień „Nowa Nadzieja”. Nie inaczej było i w tym roku. Kilkunastoosobowa grupa młodzieży wraz z opiekunem Piotrem Lesińskim porządkowała wyznaczony przez organizatora odcinek rzeki. Gimnazjaliści zebrali 1800 litrów śmieci.

Ogłoszenia

Czytaj również

Czytelniczka: drogo i brudno

Zgłoszenia do nagrody "Liczyrzepy" 2020

Czernow, Machałek i Obaz byli za ogromnymi podwyżkami – dla siebie

Komentarze (7) Dodaj komentarz

SZYSZKA 7-04-2018 10:43
Sprzątanie doliny rzeki raz w roku i na odcinku jednej gminy to żadne sprzątanie. Równie dobrze można poczekać aż przyjdzie wysoka woda i sama posptrząta. Jeżeli akcja sprzątanie, to należy skoordynować ją ze wszystkimi gminami w dorzeczu i posprzątać również całe dorzecze. Zapraszam organizatorów akcji do zorganizowania uczniom szkół wycieczek w dolinę Bobru przed zaporami we Wrzeszczynie i Pilichowicach przy niskim stanie wody. Śmieci jest tyle, że wstyd przed rybami i bobrami, które ostatnio się pojawiły. Proponuję porozmawiać z obsługą tamy ile i jakie śmieci są odsiewane z powierzchni wody. Reszta śmieci płynie do morza. A przecież tereny nad rzekami to nie są tereny niczyje. Mają jakiś właścicieli, którzy z urzędu powinni o nie dbać i sprzątać na bieżąco.
~Reg 7-04-2018 12:47
Szkoda że w JG nie biorą przykładu z Janowic.Śmieci mamy 10 razy tyle co oni
~STACH 7-04-2018 19:41
A gdzie jest Związek Wędkarski który jest dzierżawcą całego Bobru i prowadzi na wszystkich obwodach działalność wędkarską. Wydatki poniesione na sprzątanie i utrzymanie czystości mieszczą się chyba w kosztach ochrony i zagospodarowania wód. Wędkarzy jest w Okręgu PZW ok 11000, opłata roczna ca 220 zł daje to roczny wpływ ok. 2,3 mln zł (po uwzględnieniu ulg w opłatach). Po odprowadzeniu haraczu na Zarząd Główny to zostaje całkiem przyzwoita kwota i wydatkowanie 10-20 tys.zł na coroczne posprzątanie Bobru przynajmniej do zapory w Pilchowicach nie doprowadziłoby do upadłości Okręgu PZW. Myślę że wędkarze a szczególnie "pstrągarze" muszkarze którzy prawie wyłącznie łowią na rzecznych odcinkach Bobru uważający się za elitę wędkarzy mogliby trochę pobrudzić sobie rączki.
~księgowy 7-04-2018 23:24
do: ~STACH (19:41)
Stach, te marne grosze to ledwie starczają na utrzymanie fachowców od ochrony i zagospodarowania. To są fachowcy - teoretycy na tyle wybitni, że pochłaniają wszystkie środki, a od konkretnego działania , no są przecież dzieciaczki i panowie z odwyku.
~Ja zawsze mam 8-04-2018 0:40
Jedną torbę na zakupy.
SZYSZKA 8-04-2018 21:59
Do Stach. Proszę sprecyzować kto ma wg. pana sprzątać doliny rzek: wędkarze czy PZW. Wędkarz płaci 240 zł za prawo łowienia ryb w wodach PZW swojego okręgu, z tego większość spędza nad wodą raptem kilkanaście dni. Pan proponujesz aby oprócz sprzętu wędkarskiego wędkarz targał jeszcze z nad wody wór z zebranymi śmieciami? Rozumiem swoje śmieci. Ale dziesiątki kilogramów tego co przyniosła woda lub ktoś naśmiecił?
~STACH 10-04-2018 18:56
Do SZYSZKI. Czytaj ze zrozumieniem. PZW to wędkarze. Posprzątać powinni wędkarze którzy należą do PZW we współpracy z innymi organizacjami które np. mają wpisane w statucie , ekologia, ochrona środowiska itd. Ja nie proponuję Panu targać oprócz sprzętu wędkarskiego worków ze śmieciami (ja takich słów nie użyłem), chociaż regulamin wędkarski coś o tym wspomina (promień 5 m od stanowiska). Mam na myśli np. coroczną akcję pod patronatem PZW w porozumieniu z innymi organizacjami i oczywiście gminami. To tyle sprostowania

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Inwestycje w parku miejskim

Trwa akcja odkażania gminnych placówek

Parking na... przejściu

Środowisko LGBT ze wsparciem KOD–u

Trwają porządki w Mysłakowicach

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
931
Tak
36%
Nie
58%
Nie wiem
6%