MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 27 września
im. Kosmy, Damiana

Uczniowie Szkoły Muzycznej w Czechach i we Włoszech

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 30 maja 2012, 8:15
Aktualizacja: 8:16
Autor: Angela
Fot. Organiatorzy
Trzy koncerty: w sali Senatu Parlamentu Czeskiego w Pradze oraz dwa we Włoszech zagrali w minionym tygodniu uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. J. Garści w Jeleniej Górze. Uczestniczyli oni w III zjeździe projektu Comenius „Children play symphonic music to children”.

W orkiestrze symfonicznej, w której grali nasi skrzypkowie i absolwenci brali również udział uczniowie z Czech (ZUŠ Liberec) oraz Słowacji (ZUŠ Presov). Partnerzy projektu byli zaskoczeni wysokim poziomem gry oraz wzorową dyscypliną naszych jeleniogórskich młodych muzyków.

Koncerty we Włoszech odbyły się w ramach XI Europejskiego Festiwalu Muzycznego - Emilia Romana – Allegromosso 2012. Pierwszy z nich miał miejsce 18 maja w Teatrze Bouci w Cesenie, drugi 19 maja 2012 w Teatro Alighieri w Ravennie. Uczestnicy grali utwory kompozytorów swojego kraju.

- My promowaliśmy naszą rodzimą kulturę muzyczną grając utwory Wojciecha Kilara – Walc z filmu „Trędowata”, Polonez z filmu „Pan Tadeusz” oraz Perpetum mobile Bogusława Klimczuka – mówi Wiesława Tobiasz, wicedyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. J. Garści w Jeleniej Górze

Wspaniała atmosfera pracy, wzajemna pomoc i radość ze wspólnego muzykowania nie byłaby możliwa bez zaangażowania się dyrygentów Anity Mirossayovej ze Słowacji, Graziano Sanvito z Czech oraz Moniki Frąckiewicz – Motyki z Polski.

- Wyrażam przekonanie, że unijne projekty są motywacją do nieustannego zdobywania wiedzy i ciągłego poszerzania umiejętności w sztuce muzycznej – dodaje wicedyrektor Wiesława Tobiasz.- Myślę, że to właśnie w przyszłości nasza uzdolniona młodzież wniesie znaczący wkład do nauki i kultury europejskiej, bo jak mówił Jan Paweł II: „świat bez sztuki naraża się na to, że będzie światem zamkniętym na miłość”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Porządki przy cmentarzu

Ponad 716 tys. zł na wymianę źródeł ciepła

Senator zachęca do głosowania na maszty

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~ 30-05-2012 10:38
może jakies zdjecia?
~ira 30-05-2012 12:05
i tak trzymać
~uczestnik 30-05-2012 19:02
ja chce jeszcze raz!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wybiorą sołtysa

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Roboty na Dworcowej

Strategia rozwoju

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
972
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
3%