MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 22 września
im. Maurycego, Tomasza

Uczniowie szkół średnich na rajdzie lingwistycznym

Wiadomości: Region
Poniedziałek, 17 października 2016, 7:33
Autor: K–T
Fot. Użyczone/Krzyusztof Tęcza
VII Rajd lingwistyczno–krajoznawczy odbył się w ramach projektu „Moja Mała Ojczyzna – Sudety Zachodnie”. Tym razem uczestnikami byli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

Impreza ma na celu rozbudzenie u uczniów zainteresowania atrakcjami turystycznymi w najbliższej okolicy, wykorzystanie nabytych w szkole umiejętności językowych do opowiedzenia o walorach regionu w języku obcym, rozwijanie uzdolnień artystycznych uczniów, kształtowanie cech zdrowej rywalizacji, podejmowanie działań na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między młodzieżą szkolną Polski i Czech oraz kształtowanie postawy proekologicznej i prozdrowotnej.

Organizatorem jest Zespół Szkół Ekonomiczno-Turystycznych w Jeleniej Górze, reprezentowany przez: Kazimierę Piterę, Ewę Steyer i Ewę Łapot, a instytucjami współpracującymi są Regionalna Pracownia Krajoznawcza Karkonoszy działająca przy Związku Gmin Karkonoskich w Bukowcu reprezentowana przez Krzysztofa Tęczę i Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej reprezentowana przez Grażynę Kolarzyk.

Na trasę wycieczki autokarowo-pieszej wyruszyła prawie setka uczniów i ich opiekunów. Wyprawa została pomyślana tak, by w każdym z autobusów uczniowie podczas przejazdu opowiadali o wybranych zabytkach wyłącznie w języku obcym. Pierwszy autokar, którym opiekował się jako przewodnik Krzysztof Tęcza został oddany do dyspozycji grupie angielskiej, drugi pod opieką przewodnicką Krystyny Szychowskiej - grupie niemieckiej. Nadzór nad poprawnością językową sprawowali Hanna Wrzesień z Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej (język angielski) i Józef Zaprucki, również z KPSW (język niemiecki).

Uczniowie podczas przejazdu zachowywali się jak profesjonalni przewodnicy i opowiadali w wybranym przez nich języku historie poszczególnych obiektów, do których zmierzali. Następnie przy każdym z obiektów musieli odpowiedzieć na zadane przez przewodników pytania, a także wziąć udział w licznych konkursach. Najbardziej widowiskowy był konkurs na przebranie historyczne. Uczniowie ubrani w przygotowane stroje przeszli ze Stodoły Artystycznej do Herbaciarni gdzie zaprezentowali się jury konkursu.

Wręczenie dyplomów i nagród najlepszym drużynom odbyło się w pałacu w Bukowcu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Uczniowie dostaną laptopy

Wraca pomysł łączenia muzeów

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~n-l 17-10-2016 15:51
Szanowna Jelonko można by jeszcze podać wyniki, wszak konkurs to był. Wtedy byłoby rzetelnie i do końca.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Obradowali seniorzy

Laptopy dla szkół

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty do Rodziców

Dyskutowali w KPSW o zawodach medycznych

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
734
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%