MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 7 sierpnia
im. Doroty, Kajetana

Uczniowie „Rzemiosł” na praktyce w Zorce (foto)

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 26 maja 2016, 8:05
Aktualizacja: 13:50
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Fot. ZSRA
Trzecioklasiści z kierunku technik technologii drewna z Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych, kończą majową praktykę zawodową w jeleniogórskim zakładzie Zorka. Czego się tam nauczyli i jakie zdobyli doświadczenia?

Zdaniem Michała Piecyka, kierownika kształcenia praktycznego w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze, praktyka była ciekawa i dostarczyła uczniom wielu cennych informacji o procesie produkcji mebli, których w warunkach szkolnych nie mieliby możliwości zobaczyć. Podobnego zdania są praktykanci.

- Obserwowaliśmy pracę nowoczesnych obrabiarek. Dowiedzieliśmy się, że w tak wielkiej firmie błąd jednego pracownika może skutkować wielotysięcznymi stratami, więc każdy pracownik pełni bardzo odpowiedzialną funkcję - opowiada uczeń Marek Wikar z klasy 3 D/I.

Z kolei Andrzej Piotrowski, opiekun praktyk z ramienia zakładu Zorka opowiada: - Dzięki praktykom odbywanym w naszej firmie, uczniowie mieli okazję zobaczyć, jak funkcjonuje duży nowoczesny zakład produkcyjny zajmujący się produkcją mebli. Mogli pod okiem opiekuna zaobserwować, w jaki sposób działają nowoczesne obrabiarki zarówno sterowane ręcznie jak i numerycznie. Zostali oprowadzeni po wszystkich działach firmy ucząc się zarówno o tym, w jaki sposób przygotowuje się materiał drzewny, jak i drewnopochodny. Obserwowali proces przez wszystkie jego etapy, od suszenia przez maszynowanie oraz lakierowanie, aż po pakowanie wraz z procedurami kontroli jakości. Zapoznali się również z wymaganiami formalnymi, z którymi firma produkująca meble musi się zmagać w codziennej pracy.

Firma Zorka dzięki praktyce uczniowskiej mogła zweryfikować oczekiwania potencjalnych pracowników. Natomiast praktykanci podczas swojego pobytu w Zorce, prowadzili także prace na stanowisku kontroli końcowej działu - Zarządzania Jakością. Jak ich praktykę ocenia przedsiębiorca?

- Uczniowie byli bardzo zaciekawieni zarówno treścią, jak i formą praktyk w naszej firmie, zadawali dużo pytań pogłębiając zakres nabywanej wiedzy – relacjonuje Andrzej Piotrowski. - Odznaczali się wzorową frekwencją oraz wypełniali wszystkie polecenia i zalecenia zarówno opiekuna praktyk, jak i pracowników, którzy byli czasowo przydzielani do szkolenia z zakresu posiadanej wiedzy oraz wypełnianych obowiązków. Oprócz dwóch osób, (które dostały ocenę celującą) wszyscy dostali ocenę bardzo dobrą – dodaje.

Pozytywne opinie o uczniach Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych bardzo cieszą dyrekcję szkoły. - Przyjazna forma odbywania zajęć przez praktykantów oraz miła atmosfera współpracy między zakładem Zorka, a Zespołem Szkół Rzemiosł Artystycznych są dla nas cenną informacją zwrotną – podsumowuje Michał Piecyk.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dotacja dla szkoły w Sadach Górnych

E. Jaworowicz ponownie w Uzdrowisku Cieplice

Śmierć na żwirowni

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~medjugorje 26-05-2016 11:05
to nie likwidują tej szkoły hmmm...
~Paulinka 26-05-2016 18:08
To juz wiedza gdzie bedzie ich miejsce :)
~nic nowego 26-05-2016 19:07
Absolwenci Szkoly Rzemiosl byli zawsze zatrudniani w Zorce. Dawniej uczniowie w całej Polsce uczący się w szkołach technicznych, już od drugiej klasy wyjezdzali w lipcu na praktyki do fabryk w roznych miastach, żeby mogli zapoznać się z nowa technologia.
~do 18:08 27-05-2016 12:22
a może tak trochę szacunku do zawodów i ludzi je wykonujących dzięki którym masz meble w domu , że o tych co wywożą twoje śmieci itp nie wspominając - każdy w społeczeństwie jest potrzebny i z pewnością o wiele bardziej niż armia biurowych garniturków
~soo 28-05-2016 15:22
a ktos ich poinformował za jakie grosze będą tam tyrać w przyszłości?
~Technolog 20-07-2016 14:16
A czy ktoś z powyższych pomyślał moze ze absolwenci są Technologami a nie robolami? Technolog zajmuje sie nadzorem pracowników i zakładu a nie wkrecaniem mimośrodów na taśmie ... Tak jak wspomniał przedmówca, każdy zawód jest potrzebny. Ale kto by sobie głowę zakrzątał ludźmi którzy wywożą śmieci lub przetykają kible.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Przestępcza fortuna w rękach policjantów

„Bezpieczne wakacje” – zajęcia plastyczne

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Dachowanie w Radomierzu

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
1039
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
5%