MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Uczelnie ponad podziałami

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 17 kwietnia 2019, 11:21
Aktualizacja: Piątek, 19 kwietnia 2019, 12:18
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej doszło do podpisania porozumienia pomiędzy pięcioma uczelniami zawodowymi z Dolnego Śląska i Opolskiego. Współpracować mają Państwowe Wyższe Szkoły Zawodowe z: Wałbrzycha, Legnicy, Głogowa, Nysy i KPSW z Jeleniej Góry.
Porozumienie pozwala nam działać w większej grupie. Jesteśmy wdzięczni kolegom z Wielkopolski, którzy dwa lata temu zainicjowali takie działania i w tej chwili mają związek uczelni wielkopolskich. My nie chcemy formalizować tego, tylko tworzyć na zasadach partnerstwa - powiedział Marian Ursel, rektor KPSW.
Chcieliśmy wzmocnić naszą siłę. W Wielkopolsce funkcjonuje 5 uczelni (Leszno, Kalisz, Konin, Gniezno i Piła) i uznaliśmy, że razem możemy utworzyć coś na kształt regionalnej uczelni. Jednym z powodów była też większa szansa na pozyskiwanie funduszy zewnętrznych - powiedział Maciej Pietrzak, przewodniczący Związku Wielkopolskich Uczelni Zawodowych, a zarazem rektor PWSZ w Lesznie.

Jesteśmy małymi uczelniami i jeśli występujemy samodzielnie, to nie mamy takiej siły przebicia jak występując wspólnie. Łącząc nasz potencjał ludzki - pracowników, studentów - jesteśmy równorzędnym partnerem jak uczelnie wrocławskie - powiedział Przemysław Malinowski, rektor uczelni z Nysy.

Współpraca ma dotyczyć m.in. wymiany dydaktycznej, badań naukowych, inicjatyw sportowych i wielu innych statutowych zadań uczelni.

Chcemy czerpać wzorce z Wielkopolski - realizować studia dualne, wymieniać się kadrą akademicką - mówił P. Malinowski.
Jesteśmy zrzeszeni w Konferencji Publicznych Szkół Zawodowych i spotykamy się dwa razy w roku, ale myślę, że częstsze spotkania uczelni, które ze sobą sąsiadują są potrzebne - powiedziała Katarzyna Rusak, rektor PWSZ w Głogowie. - Ustawa 2.0 zauważa uczelnie zawodowe jako te, które kształcą w sposób praktyczny i odróżniamy się od tradycyjnych uczelni akademickich - dodała przedstawicielka PWSZ z Głogowa.

Marszałkowie z Opola i Wrocławia również wspierają inicjatywę PWSZ.

Każda wyższa szkoła zawodowa ma inne doświadczenia i to ważne, żeby się nimi wymieniali. Początek współpracy jest bardzo ważny. Bardzo wysoko cenię PWSZ w Nysie, bo jest ośrodkiem wielowymiarowym, fajnie wpisują się w projekty unijne. To wartość dodana i cieszę się, że potrzeba współpracy wypływa od samych rektorów - ocenił Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego.
PWSZ są bliżej miejsca zamieszkania studentów - to ma kapitalne znaczenie. Niejednokrotnie nie stać rodziców czy samych studentów, żeby wynająć pokój we Wrocławiu, a tu na miejscu mogą dojechać, więc koszt studiowania na pewno jest zdecydowanie niższy - powiedział Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

W uroczystym spotkaniu udział wzięli:
prof. dr hab. Marian Ursel, Rektor Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze
dr inż. Przemysław Malinowski prof. PWSZ w Nysie, Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowa w Nysie
dr Katarzyna Rusak, Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Głogowie
dr hab. Piotr Jurek, Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Wałbrzychu
prof. dr hab. inż. Ryszard K. Pisarski – Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Legnicy

Na uroczystość podpisania porozumienia przybyli również:
Cezary Przybylski – marszałek województwa dolnośląskiego,
Andrzej Buła – marszałek województwa opolskiego,
a także:
prof. dr hab. Mirosław Pawlak, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie,
prof. dr hab. Maciej Pietrzak, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Lesznie.

Twoja reakcja na artykuł?

8
73%
Cieszy
2
18%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
9%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sprawdzian w górach

Fartuchy Heimlicha trafiły do SP nr 7

Spór o edukację seksualną

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~wlan 17-04-2019 12:26
Takie porozumienie powinno przemówić do samorządowców Kotliny Jeleniogórskiej. Najwyższy czas aby stworzyć aglomerację Kotliny Jeleniogórskiej. Dzisiaj większy może więcej. Ale osobiście wątpię w zdrowy rozsądek samorządowców. Partykularne interesy przeważają nad trzeźwym myśleniem.
~Dexter 17-04-2019 14:33
Do roboty, a nie na marsze. W marszu te same postacie co na wiekszości protestów z kodziarstwa. W tym wypadku plus nieroby nauczyciele. Nauczyciel na lekcjach stęka, że jest przepracowany i zadaje dzieciom zadania domowe bo prowadzenie lekcji za cieżkie bo Henio w ławce jest za głośny. 70 procent nauczycieli domy buduje, a jak twój sąsiad nauczyciel ? Co chwilę widze jak przyjmuje dziaciaki i kasuje za korepetycję. Ciekawe z czego się rozlicza ? A może opodatkować i wkońcu skończyć z szarą strefa nauczycieli, którzy nie płacą podatków za korepetyczję ? znam jednego nauczyciela co jęczy że nie zarabia nawet 3 tyś. pytam ile godzin lekcji ma w tygodniu ? 20 godzin tj. ok 100 godzin...w miesiącu. Oczywiście z przerwami bo nie zapominajmy że lekcja trwa 45 minut. Nauczyciele to najbardziej rozczeniowa grupa z największymi przywilejami w tym kraju. Czas zamilczeć, nieroby. Straciliście u mnie reszte szacunku chowając sie za dziećmi.
~Lobo 17-04-2019 21:13
do: ~Dexter (14:33)
Nie lubisz nauczycieli, co? A polonisty w szczególności.
~... 18-04-2019 5:34
Przepraszam, że to piszę, nie jest to hejt, jedynie chec wyrażenia wlasnego zdania. Panie Kaczątko, jest Pan marnym fotografem... Proszę przyłożyć się do swojej pracy, lub zaniechać fotografii...
użytkownik facebook 18-04-2019 7:46
super :)
użytkownik facebook 18-04-2019 13:49
Głosowali A guwno ugrali szkoda dzieci tylko
~do Dexter 21-04-2019 15:50
Ty jesteś przykładem, że są tacy, którzy nigdy się niczego nie nauczą i nie pomoże żaden nauczyciel. Policz swoje szare komórki, zanim zaczniesz liczyć godziny nau czycielom. Albo inaczej - może sam zacząłbyś uczyć "'głośnych Jasiów" przynajmniej przez 10 lat?
~mmmmm 13-05-2019 14:44
Polacy wyeliminować wszystkich wrogów Polski zaczynając od Po,- calej koalicji europejskiej-oni przybierają tylko ladne nazwy oni to zdrajcy Polacy glosować na konfederację ,na Kukiza ,tam nadzieja rządzący kłamią oni wspólnie z żydami uzgadniają po cichu jak odebrać Polakom wszystko to śmiertelni wrogowie ,te wszystkie PO żydo-bolszewickie bandy udają Polaków Polacy paradoksalnie stracimi wszyscy a tylko grupka ludzi i żydostwo będą milionerami -będa pasożycić przez następne wieki konsulidujcie się z Polakami i zacznijcie rozróżniać obcych

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sprzątali szlaki

Niezwykły projekt

Uczcili Dzień Turystyki

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Obserwatorium na szczycie Śnieżki

Sonda

Dla piratów drogowych, jak w Estonii, zamiast mandatu godzinny postój. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
97
Tak
60%
Nie
34%
Nie wiem
6%