MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Uczczą 40. rocznicę likwidacji tramwajów jeleniogórskich

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 27 kwietnia 2009, 8:16
Aktualizacja: 8:58
Autor: TEJO
Fot. TEJO/Archiwum
Masz stary rower? Udekoruj go i ruszaj w trasę Bezpiecznego Rajdu Rodzinnego szlakiem torowiska tramwajowego z dworca PKP do Sobieszowa. Nostalgiczna wycieczka pełna atrakcji startuje już 1 maja o godz. 9. Będą konkursy, a część rajdu pokaże telewizja TVN.

– Przejedziemy szlakiem tramwajów jeleniogórskich równo 40 lat po tym, jak torowiskiem po raz ostatni pojechał tramwaj – zapowiada Zbigniew Leszek, prezes Izersko-Karkonoskiego Towarzystwa Kolarskiego, pomysłodawca i organizator imprezy. W jej przebieg włączyła się także telewizja TVN, która na przystanku na placu Ratuszowym przeprowadzi konkurs z nagrodami.

Przy ratuszu do godz. 11 będą trwały imprezy przygotowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego i straż miejską. Później rajd skieruje się ulicą Wolności w stronę Cieplic aż do Sobieszowa, gdzie na dawnej pętli tramwajowej wyznaczono metę. Tu także odbędzie się zamknięcie imprezy i wręczenie nagród. Przypadną w udziale między innymi tym, którzy najładniej udekorują swój rower.

Rajdowi patronuje portal i tygodnik „Jelonka.com”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Bobry na Zabobrzu

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Powstanie trasa rowerowa

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~Zbigniew Leszek 27-04-2009 8:34
1 MAJA RUSZA PIERWSZY ROWEROWY RAJ RETRO w Jelenie Górze – dla uczestników RETRO specjalne nagrody ufundował Marcin Zawiła, Uzdrowisko Cieplice Startujemy razem z Bezpiecznym Rowerowym Rajdem Rodzinnym spod dworca PKP w Jeleniej Górze w ramach imprezy Rowerami po Tramwajowym Torowisku 40 lat później start - od 9 00 do 930 - przejazd ulicami 1-go Maja i Konopnicką na Plac Ratuszowy - Razem z telewizją TVN konkurs z nagrodami dla rowerzystów na Placu Ratuszowy od 9 15 - 1100 Przeprowadza WORD i Straż Miejska z Jeleniej Góry - prezentacja ubiorów i rowerów RETRO - przejazd przez Cieplice do Sobieszowa i zakończenia imprezy - mata w Sobieszowie i wręczenie nagród za: - Najładniej kolorowo udekorowany rower - Najzabawniejszy rowerowy strój retro - Stary rower Organizator Izersko-Karkonoskie Towarzystwo Kolarskie (http://jg-kk.blog.onet.pl/) Współorganizator WORD Jelenia Góra Patron medialny Jelonka.com
~green 27-04-2009 8:38
Pamietam jak zaczęto ,mówic o tym że likwiduje sie tramwaje i zamiast będą kursować autobusy. Byłem zachwycony,autobus to jest to. Dzisiaj zdaje mi sie że to był błąd.Tramwaje to jednak ekologia i atrakcja w tak małym mieście. Ale, autobusy dają wiekszą możliwośc rozbudowy,w razie potrzeb, połączen. Tak że trudno jednak powiedzieć jak słuszna była tamta decyzja o likwidacji
~maska 27-04-2009 9:09
Naprawdę chcielibyście mieszkać przy ulicy po której jeździ tramwaj? Na pewno nie. Wszyscy chcielibyście tylko "turystycznej" atrakcji na ulicach przy których nie mieszkacie. A wasze komentarze byłyby takie: jak komuś nie podoba się hałas tramwajów, to niech się wyprowadzi. Tramwaj atrakcją? No cóż jakie miasto, takie atrakcje.
~Szkoda tego miasta! 27-04-2009 9:21
Likwidacja tramwajów pociągnęła za sobą wzrost zagrożeń dla zdrowia mieszkańców. Zagrożeniami są spaliny samochodowe i w konsekwencji zachorowania na nowotwory, problemy z oddychaniem, uczulenia,...To działanie to typowo polska przypadłość. Restrukturyzacja przez likwidację. To łatwe, nawet dla największego k...na. Nieprzemyślane zmiany. Zlikwidować a potem się zobaczy. Obecnie przy mądrym działaniu, bez trudu można by było uzyskać pieniądze z Unii na odtworzenie zdrowej komunikacji, komunikacji opartej na trakcji elektrycznej. A podstawy są jak nigdzie w Polsce: nieprzewiewna Kotlina, niebezpieczeństwa dla pieszych, a najważniejsze to nasze zdrowie. Jeśli my mieszkańcy tego pięknego miejsca będziemy się godzili, by rządzący miastem lekceważyli nasze potrzeby, powinniśmy się stąd wyprowadzić. Może nasze miejsce zajmie lepiej zorganizowana społeczność. Większość ludzi wpływowych w tym mieście woli reauty, fałszywe uśmieszki, bankieciki. Tego towarzystwa nigdy nie brakuje tam, gdzie można sobie podjeść i poplotkować. Diabli z nimi!
~do maska 27-04-2009 10:20
mieszkam przy ulicy przy której jezdzi tramwaj i hałas jest porownywalny do autobusu a znacznie mniejszy niz tira, tylko inaczej brzmi.... Moim zdaniem likwidacja tramwajow to był błąd.. jedyny plus w tym wszystkim to łatwiejsza ewentualna modernizacja ulic.
piipi 27-04-2009 11:10
..a dlaczego STARY rower ?.
~aristo 27-04-2009 12:55
Czy to nie jest tak, że czci się kogoś, lub zdarzenie które obdarza się szacunkiem? Takie określenie w stosunku do zdarzenia, które należy uznać za błędne, to co najmniej przesada. Ludność, która napłynęła na te tereny, zastała po niemieckim narodzie całkiem dobrze (delikatnie określając) rozwiniętą infrastrukturę. Zastano gotowiznę, ale nie potrafiono tego utrzymać. To, co niemałym wysiłkiem zbudował ktoś inny, zdewastowano, zniszczono, często bezpowrotnie. Dotyczy to nie tylko lini tramwajowych, ale elektrowni wodnych, regulacji cieków strumieni i rzek, budowli archtektonicznych (zwłaszcza pałacy), i wielu innych rzeczy. Miała na to wpływ niska niestety świadomość społeczna i techniczna ludności tu przybyłej. Jeżeli teraz czci się rocznice takich form wręcz wandalizmu, to znaczy, że w świadomości nie zmieniło się nic.
~s. 27-04-2009 14:43
Kto jest z imienia i nazwiska odpowiedzialny za likwidację.
~Rózia 27-04-2009 14:46
LEPIEJ ZASTANÓWCIE SIĘ JAK REAKTYWOWAĆ TRAMWAJE. NIEKONIECZNIE TYMI SAMYMI ULICAMI. A tu karmicie nas jakimiś erzatzami.
~Zbigniew Leszek 27-04-2009 23:11
Rozpoczęcie Rodzinnego Rajdu Rowerowego o godz.8.45 ale spotkanie rowerzystów z TVN jest w Cieplicach na Placu Piastowskim po godz. 9.00 serdecznie zapraszam osoby, które chciały by uczestniczyć w nagraniu telewizyjnym proszone o wcześniejszy wyjazd z J.G. Również gry i zabawy z WORD będą w Cieplicach - przewidziany jest tez pokaz filmu o tramwajach jeleniogórskich po godz. 11.00 wspólny wyjazd do Sobieszowa i tam rozdamy nagrody i zakończymy naszą Zabawę - jeszcze raz przepraszam za zamieszanie - ale tu była prośba telewizji TVN o taką zmianę programu imprezy - cała winę za zamieszanie biorę na siebie. Serdecznie Zapraszam DZIECI koło godz.9.00 na Plac Piastowski - to przede wszystkim dla nich WORD organizuje konkursy z nagrodami - PROSZĘ POWIADOMIĆ INNYCH ROWERZYSTÓW. Zbigniew Leszek Prezes Towarzystwa Rowerowego
~ila 28-04-2009 6:20
do Zbigniew Leszek - Gdzie (w jakiej sali) przewidziany jest pokaz filmu o tramwajach i mniej więcej o której godzinie?
~ago 29-04-2009 17:42
Wiem, że to nie pasuje do tego artykułu, ale gdzie (na jakiej ulicy) mieści się Galeria N w DODN? To miejsce wystawy "Miasto moje, a w nim". Pod zakładką "Będzie się działo" nie ma przy tej imprezie podanej ani ulicy, ani numeru domu. Chyba, że chodzi o to, aby tam nie trafić, bo to tylko na specjalne zaproszenia, a nie dla zwyczajnych mieszkańców... Może lepiej pisać takie rzeczy, np. "wstęp wolny" lub "dla zaproszonych gości". To bardzo istotna informacja dla potencjalnych zainteresowanych.
~ago 29-04-2009 20:17
Fajnie, że ulica i nr domu już są podane. Ale co ze wstępem? Wolny, na zaproszenia, czy biletowany? Nie jestem ze "środowiska", naprawdę nie wiem jak jest. Pewnie nie ja jedna.
~ago 29-04-2009 20:39
Oczywiście chodzi mi o ten wstęp w dniu 04.05.2009 godz. 17:00, bo wtedy Autorzy na pewno coś ciekawego powiedzą...
~ago 30-04-2009 21:14
Czyli to otwarcie wystawy to tylko dla zaproszonych gości... Brak odpowiedzi to też odpowiedź...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wiceminister podsumowała kampanię prezydenta

Fundusze dla powiatu kamiennogórskiego

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

PSZOK tylko bez zaległości

IMGW: burze, deszcz i silny wiatr (aktualizacja)

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2054
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%