MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 14 sierpnia
im. Maksymiliana, Alfreda

Uczcili jubileusz „Solidarności”

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 2 czerwca 2010, 8:41
Aktualizacja: Sobota, 5 czerwca 2010, 23:09
Autor: Gabi
Fot. Gabi
Wczoraj w kościele p.w. św. Erazma i Pankracego odbył się szczególny koncert z okazji 30–lecia powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” . Wydarzenie objął honorowym patronatem Jerzy Pokój, przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Zagrała Filharmonia Dolnośląska pod batutą Wojciecha Rodka. Koncert poprzedził słowem Andrzej Więckowski. Ksiądz Bogdan Żygadło, proboszcz miejscowej parafii, przypomniał zgromadzonym, że to właśnie tu, w tym kościele gromadzili się ci, którzy od początku lat 80. XX wieku chcieli prawdy i wolności. Gromadzili się nie tylko na mszach świętych odprawianych w intencji Ojczyzny. Parafia prowadziła także szeroką działalność alternatywną w stosunku do reżimowej kultury. – Niech ten koncert pobudzi nas do refleksji, ale także będzie hołdem pamięci dla tych, którzy zginęli w obronie ideałów „Solidarności”– mówił ks. Żygadło.

Franciszek Kopeć, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ Solidarność podziękował za przybycie Jerzemu Łużniakowi, Jerzemu Pokojowi, Markowi Obrębalskiemu, Jerzemu Lenardowi, Marzenie Machałek, Zbigniewowi Jakielowi, Tadeuszowi Lewandowskiemu, Zuzannie Dziedzic , delegacjom związkowców z Saksonii, Austrii, Czech i Wrocławia. F. Kopeć był bardzo wzruszony obchodami 30-lecia Solidarności.

Jerzy Pokój zwrócił uwagę na chrześcijańską tożsamość, której nie można i nie należy się pozbywać. Bez niej nastąpi szybka dewastacja świata kultury. Zaznaczył także, że Solidarność wkroczyła na drogę, która oparta jest na chrześcijaństwie i zasadach przez nie głoszonych i na pewno z niej nie zejdzie. W podobnym tonie wypowiedział się Jerzy Łużniak. Ostatnim przemawiającym był prezydent Jeleniej Góry Marek Obrębalski.

Wspomniał okres, kiedy rodziła się Solidarność i myśl o niej. Stwierdził, że były to czasy, kiedy wszystko było możliwe. Mówił także o ważnym miejscu dla opozycji jeleniogórskiej: Klubie Gencjana w Cieplicach. Ten był miejscem największego strajku okupacyjnego zimą 1981 roku. Szef miasta oddał hołd osobom, które odważyły się trzydzieści lat temu działać w Solidarności. Zaznaczył, że to dzięki nim mamy teraz wolną Polskę.

Po przemowach zaczął się koncert. Na początku zabrzmiał Step Zygmunta Noskowskiego. Utwór ten został napisany ku pokrzepieniu serc. Poprzedzony jest inwokacją. Pięknie zabrzmiał w kościele podczas tak ważnej uroczystości. Następnie Tomasz Suchowierzch zagrał wraz z towarzyszeniem orkiestry Koncert fagotowy B-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta. Kolejnym utworem, który świetnie wpisywał się w narodowościowy ton, była Suita W. Kilara z filmu " Pan Tadeusz". Koncert zakończono Tańcami słowiańskimi e-moll Antonina Dvořáka.

Ogłoszenia

Czytaj również

Drogi do naprawy

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Poprawią bazę sportową i rekreacyjną przy SP 10

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~ 2-06-2010 19:24
wielki ukłon dla Filharmonii Dolnośląskiej za przepiękny koncert. Ale, ale droga "Solidarność" NIE NIE dla gry politycznej!! przynajmniej myślę Pan Kopeć nie będzie nagabywał za tym Kaczorem. Pozdrawiam
~smutne 2-06-2010 21:46
Łużniak, Pokój i Obrębalski - mówcy na imprezie Solidarności... Żałosne. Ani wpiął ani wypiął. Tyle mieli wspólnego z opozycją co z lotami na księżyc. Szkoda, że zamiast przemówień byłych opozycjonistów, tych żyjących mieliśmy wyborczy festiwal PO. Opozycjoniści - phi! Czerwona kotlina...
~,, 2-06-2010 21:50
jubileusz wtopienia naiwnych i wierzacych ze cos sie zmieni -- no zmienily sie tylko osoby siorbiace z koryta - siorbia sobie teraz solidarnie i komuchy i solidarni a narod ma gorzej jak mial za tej wysmiewanej komuny bo nawet go nie stac na chinska zupke

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zlot Klasyków w Kowarach  

Serca pełne nakrętek

Kolejowe inwestycje w Kotlinie Kłodzkiej

Wiadukty prawie gotowe

Środowisko LGBT ze wsparciem KOD–u

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
836
Tak
37%
Nie
57%
Nie wiem
6%