MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 2 lipca
im. Marii, Urbana

Uczą ratowania życia z AED

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 11 października 2018, 7:40
Aktualizacja: Piątek, 12 października 2018, 6:19
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Fot. Użyczone/Straż Pożarna
Minęło pół roku od kiedy do pięciu jeleniogórskich szkół podstawowych oraz harcerzy trafiły defibrylatory szkoleniowe (AED). Teraz organizatorzy akcji „Promujemy życie” chcą przekonywać dorosłych, że nie należy się bać tych nowoczesnych urządzeń ratujących ludzi. Obecnie przygotowano już plakat z instrukcją obsługi, powstanie też mapa dostępności urządzeń i to nie tylko w Jeleniej Górze.

Jak przekonują organizatorzy akcji, wykonanie defibrylacji w ciągu 3-5 minut od utraty przytomności zwiększa szansę na uratowanie ludzkiego życia o 50 – 70 procent.

- Niestety, mimo że już w szkołach podstawowych zajęcia z udzielania pierwszej pomocy są obowiązkowe, placówki nie posiadają nowoczesnego sprzętu takiego jak defibrylator, więc ograniczają się tylko i wyłączenie do ćwiczeń na fantomie – mówi Mariusz Synówka, który wraz z Michałem Palewiczem (MZK) i Jarkiem Przybylskim (Divemed) prowadzi akcję „Promujemy życie”. – Stąd w minionym roku wystąpiłem do jednej z firm o pieniądze na zakup sześciu defibrylatorów szkoleniowych, które w lutym br. trafiły do jeleniogórskich podstawówek (2, 3, 5, 8 i 13) oraz do harcerzy z Karkonoskiego Hufca. Dzięki temu młodzież ma możliwość oswojenia się z tym nowoczesnym urządzeniem i nauczenia się jego obsługi, która wcale nie jest trudna - dodaje pomysłodawca.

Organizatorzy akcji nie poprzestali jednak na dzieciach i młodzieży. Ich kolejnym krokiem jest edukacja dorosłych w tym zakresie.

- Przygotowany został już plakat z czterema punkami obsługi AED, na którym pokazujemy, że jest to proste – mówi pomysłodawca akcji. – Plakaty te zostaną niebawem rozwieszone w autobusach i na przystankach MZK, ponieważ dorośli tam spędzają sporo swojego czasu, a nie mają wolnej chwili na szkolenia. W najbliższym czasie powstanie też internetowa mapa dostępności AED, które można spotkać już w galeriach, kościołach, szkołach, bankach, sądach i wielu innych instytucjach. Niebawem w różnych miejscach będą też naklejki z kodem QR, który zeskanowany smartfonem pokaże nam miejsce najbliższego defibrylatora i wskaże najszybszą drogę dotarcia do niego – wymienia M. Synówka.

Twoja reakcja na artykuł?

6
86%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
14%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Fuszerka przy wymianie?

Drastyczne billboardy

Ścieżka edukacyjna "Przygoda w górach"

Komentarze (1) Dodaj komentarz

użytkownik facebook 11-10-2018 18:26
Ryszard Stykowski 😊

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ubezpieczenie samochodu online – wyliczenie składki i zakup polisy przez internet

Spotkania z Beatą Kempą

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Znaleziono niewybuch

Krwiodawco – nie czekaj, oddaj krew w wakacje!

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
961
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
54%
Nie wiem
5%