MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 29 września
im. Michała, Rafała, Gabriela

Uciekali przed policją – popełnili przestępstwo

Wiadomości: Region
Piątek, 2 czerwca 2017, 13:01
Aktualizacja: 13:06
Autor: 112
Fot. Archiwum
Zgodnie z nowymi przepisami, które weszły w życie 1 czerwca br., za przestępstwo, a nie za wykroczenie odpowiedzą kobieta oraz młody mężczyzna, którzy nie zatrzymali się do kontroli drogowej. Oboje uciekali i zostali zatrzymani po pościgu przez policjantów z powiatu jeleniogórskiego.

Jeleniogórscy policjanci wspólnie z policjantami z powiatu lwóweckiego zatrzymali w Jeżowie Sudeckim 25-letnią mieszkankę powiatu lwóweckiego. Do zdarzenia doszło kilkanaście minut po północy 1 czerwca w Gryfowie Śląskim.

Policjanci na jednej z ulic w mieście zauważyli pojazd marki VW Golf. Kierująca widząc radiowóz gwałtownie przyspieszyła. Policjanci postanowili zatrzymać ją do kontroli drogowej i sprawdzić, co jest powodem takiego zachowania kobiety. Kierująca pomimo wyraźnych sygnałów świetlnych i dźwiękowych nie zatrzymała się i uciekała w kierunku Jeleniej Góry. Policjanci ruszyli za nią w pościg, o którym poinformowali oficerów dyżurnych we Lwówku Śląskim oraz w Jeleniej Górze.

- Podczas jazdy kierująca dopuściła się szeregu wykroczeń w ruchu drogowym. Kiedy pojawiła się na terenie powiatu jeleniogórskiego i skręciła w kierunku Jeżowa Sudeckiego, do działań włączyli się jeleniogórscy policjanci, którzy na trasie ustawili posterunek blokadowy. Tam też auto zostało zatrzymane, a kierującą okazała się 25-letnia mieszkanka powiatu lwóweckiego. Kobieta podróżowała z 39-letnim pasażerem – informuje podinsp.. Edyta Bagrowska, rzecznik KMP w Jeleniej Górze.

Podczas kontroli okazało się, że mężczyzna posiadał dokumenty innej osoby, które mogą pochodzić z kradzieży. Aowodem nie zatrzymania się do kontroli drogowej był fakt, że kobieta nie posiadała uprawnień do kierowania pojazdami.

Do kolejnego zatrzymania kierowcy, który wcześniej nie zatrzymał się do kontroli drogowej doszło 1 czerwca około godziny 21.20 w Jeleniej Górze na ul. Wrocławskiej. Kierujący pojazdem marki Opel na widok radiowozu i wyraźnych sygnałów świetlnych oraz dźwiękowych wzywających go do zatrzymania, gwałtownie przyspieszył, próbując uniknąć kontroli. W trakcie ucieczki, po przejechaniu kilkunastu metrów, kierowca stracił panowanie nad autem i zjechał na pobocze. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy. Był to 22-letni jeleniogórzanin, a powodem nie zatrzymania się do kontroli drogowej było fakt, że nie posiadał on ubezpieczenia OC, aktualnych badań technicznych pojazdu oraz dowodu rejestracyjnego.
Kobieta i mężczyzna odpowiedzą za swoje czyny przed sądem. Zgodnie z nowym przepisami, za popełnione przestępstwo, jakim jest nie zatrzymanie się do kontroli drogowej grozi do pięciu lat pozbawienia wolności.

Policja przypomina nowe przepisy:
• Kierowca, który świadomie zmusi policję do pościgu i chcąc uciec, nie zatrzyma się pomimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych ze ścigającego go radiowozu, popełni przestępstwo zagrożone karą do 5 lat więzienia. Sąd obligatoryjnie zakaże mu prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat.
• Przy orzekaniu w sprawach o przestępstwa drogowe sądy będą obligatoryjnie powiadamiane o wcześniejszych ukaraniach oskarżonego za wykroczenia w ruchu drogowym oraz czy zatrzymywano mu w przeszłości prawo jazdy. Dostaną informacje na ten temat (mandaty, punkty karne itp.) z centralnej ewidencji kierowców.
• Pijany lub odurzony narkotykami sprawca śmiertelnego wypadku lub powodującego ciężkie uszkodzenia ciała pójdzie do więzienia na co najmniej 2 lata. Kara nie będzie mogła zostać zawieszona.
• Wydłużono termin przedawnienia wykroczenia (art. 45 §1 Kodeksu wykroczeń). W przypadku wszczęcia postępowania w sprawie o wykroczenie jego przedawnienie nastąpi po 3 latach od daty popełnienia czynu.
• Kto będzie kierował samochodem, choć zabrano mu prawo jazdy decyzją administracyjną, narazi się nie tylko na karę do dwóch lat więzienia, obowiązkowo zostanie orzeczony w stosunku do niego zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.
• Kto złamie sądowy zakaz prowadzenia pojazdów zostanie skazany na karę nawet do 5 lat więzienia. Obowiązkowo zostanie orzeczony w stosunku do niego przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.
• W Prawie o ruchu drogowym znalazła się uszczegółowiona regulacja dotycząca poddawania kierujących pojazdami (lub innych osób, w stosunku do których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogły kierować pojazdem) rutynowemu badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu lub obecności środka działającego podobnie do alkoholu, np. narkotyków lub dopalaczy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Po akcji "Trzeźwy poranek"

Ulica Krakowska gotowa

Senator zachęca do głosowania na maszty

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~Wszystko fajnie,ale 2-06-2017 13:18
ale,czy dotyczyć to będzie wszystkich zmotoryzowanych użytkowników dróg, czy poza prawem,a od państwa prawa Prawa i Sprawedliwości czegoś innego oczekuję niż za PO,będą święte krowy -posły- i inni baronowie z I sortu ?
~zmiana 2-06-2017 13:33
Panstwo policyjne. Pamietaj obywatelu ze nie masz praw. Masz tylko obowiazki za ktore odpowiesz finansowo.
~emeryt 2-06-2017 15:31
tylko zeby te sprawy nie ciagnely sie latami. Zatrzymany natychmiast ukarany.
~ 2-06-2017 16:19
Do 13:33 - rozumiem, że domagasz się prawa do bezkarnej ucieczki przed policją? Proponuję przeprowadzkę do Meksyku. Tam Cię od razu zastrzelą.
~do 15.31 2-06-2017 16:26
niestety, tutaj nie ma " dobrych" wiadomości, sprawy ciągną sie latami, do wyjasnienia sprawy też siedzą, a placą za to wszystko podatnicy...nawet po ogłoszeniu wyroku, kiedy pójdzie do więzienia to my ponosimy koszty ich utrzymania!
~Ob.Srywator 2-06-2017 22:37
Co za d...l zaklepał 2 lata DLA SPRAWCY WYPADKU ŚMIERTELNEGO BĘDĄCEGO PIJANYM LUB ZNARKOTYZOWANYM ? Przecież to kpina. Powinno być minimum 10 lat. Nasze prawo jest goowno warte, wszędzie są jakieś prywatne wentyle bezpi34eczeństwa dla autorów przepisów. I druga sprawa: Co za d...l wymyślił kasowanie notatek pisanych dużymi literami? To już jest skrajny d...lizm kogoś, co chce pokazać KTO TU RZĄDZI. Wyróżnienie tutaj czegoś istotnego jest inaczej niemożliwe. Ani nie ma wytłuszczenia, ani podkreślenia. Więc jakiś idiota postanowił pokazać swoje JA!
~ 3-06-2017 8:18
fakt zgadzam się 2 lata za zabicie pod wpływem to jaja od 10 w górę!!!!
~ 3-06-2017 8:24
Jak ucieka to jest trefny i bardzo dobrze bo może zabić jak ćpun z Mysłakowic
~JG 21 3-06-2017 10:42
to znaczy że ten typek co spowodował wypadek na spółdzielczej rok temu i zabił na przejściu dla pieszych dwóch panów dostanie zawiasy?
~ 3-06-2017 11:03
Kobieta bez prawa jazdy tyle km. uciekała przecież po drodze mogła ludzi pozabijać jak nie umieją zrobić blokady to mają broń do babci na działce to umieją a jak cel ruchomy to pudło
~arn.. 3-06-2017 11:26
Najpierw niech zamkną 3/4 kradnących politykow,polowe trefnych sędziow, i 80% zlych psow a potem pomyslą o piratach. . .
~ 3-06-2017 16:05
Do 11;26 a co byś napisał jak ta dziwka zabiłaby kogoś z Twojej rodziny to też wina polityków lecz się póki czas
~kizior 5-06-2017 19:57
Te przepisy były by ok gdyby policjanci byli uczciwi...Szkoda gadać,ale ciągle mam wrażenie,że dużo policjantów to zwykłe krętacze którzy funkcjonują tylko dla tego,że niby działają w majestacie prawa.Mam nadzieję,że dojdzie w końcu do tego,że ich praca będzie monitorowana.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wszedł na skałę i bał się zejść

Pustostan po premierze

Odkrycia w kościele

Uciekł przed policją do rzeki

Spotkanie policjantki z seniorami

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
36
Tak
33%
Nie
61%
Nie wiem
6%