MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 30 września
im. Hieronima, Zofii

Uciekają od religii

Wiadomości: JELENIA GÓA/KRAJ
Czwartek, 15 listopada 2007, 6:52
Aktualizacja: 10:21
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
Uczniowie masowo rezygnują z zajęć katechezy, bo boją się złych stopni. Katecheci oceniają surowo, odkąd ocena z religii jest obowiązkowa. W zamian mają wolne, bo nie każda szkoła prowadzi etykę.

Rozporządzenie Romana Giertycha, byłego ministra oświaty, odbija się czkawką katechetom, którzy są bezsilni wobec zmniejszającego się zainteresowania swoim przedmiotem w szkołach.

Jak donosi Metro w czwartkowym wydaniu, od września setki uczniów zrezygnowały z uczęszczania na religię w szkołach. Powód: obawa o złe stopnie. Każdy kij ma dwa końca, bo z religii nie tak łatwo teraz dostać dobrą oceną, a o niedostateczną – bardzo prosto.
– Nie chodzę na religię, bo dość mam nauki z innych przedmiotów. Chętnie chodziłem, kiedy nie było obowiązkowego oceniania. Teraz to już nie to samo – mówi Darek, jeden z jeleniogórskich licealistów.

Inni chodzą, ale często tylko formalnie. Chcą mieć świadectwo bierzmowania, bo bez tego są później kłopoty przy zawarciu sakramentalnego małżeństwa. A bez religii nie ma bierzmowania.

Kłopot jest z zapewnieniem innego przedmiotu uczniom rozczarowanym wprowadzeniem obowiązkowego ocenienia z religii. W grę wchodzi tylko etyka, a tu w wielu placówkach oświaty brakuje odpowiednio wykształconej kadry.

Sonda

Czy z religii powinny być stopnie?

Oddanych
głosów
46
Tak
4%
Nie
83%
Nie interesuje mnie to
13%

Ogłoszenia

Czytaj również

Wkrótce zegar wróci na "Majówkę"

Bez znaków akcyzy

Niebezpiecznie na Krośnieńskiej

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~Zenon Zemeckis 15-11-2007 7:33
I tak ja nie chodziłem i swojego dziecka też nie pośle, ksiadz nie bedzie mi wychowywał potomstwa. Dać im władze to widać co się dzieje. Zaraz wykaszają, jakby religia była najważniejszym przedmiotem na świecie. Pozdrawiam
PrYk 15-11-2007 7:36
uciekaja.. Dziwicie sie ? Powinna byc oceniana wiedza a nie chodzenie do kosciola, uczestnictwo w oazach itp... Troche katecheci przeinaczyli to wszystko i postepuja niezgodnie z zalecaniami kurii, ktora sama mowi o wiedzy a nie praktykach religijnych. Moze kiedys to dotrze do szanownych wykladajacych religie...
~joten52+ 15-11-2007 9:27
Wiara nie jest NAUKĄ, jest nauczaniem opartym na dogmatach. Wiele tak zwanych prawd wiary, jest efektem głosowania, czy decyzji „nieomylnych” papieży (wniebowzięcie, niepokalane poczęcie i przeróżne inne zjawiska przeczące zdrowemu rozsądkowi). A dowody na nadprzyrodzone powstanie chrześcijaństwa są tak samo „niepodważalne” jak ustalenia świętego grona na temat „ile diabłów mieści się na końcu szpilki” (to nie jaja, ale rzeczywisty temat świątobliwych dociekań w wiekach średnich). Nie sposób ocenić coś, czego nie ma. To słabość ludzka potrzebująca wsparcia nadprzyrodzonego w ciężkich chwilach chce wierzyć w każdą bzdurę, byleby usprawiedliwić swoją ciężką dolę. Ale wracam do tej średniej. O ile prawo do nauczania tego nie powinno być poddawane w wątpliwość, o tyle ocenianie tego na równi z fizyką, matematyką itp. jest skandalem wywołanym przez umysły chore z nienawiści do myślących inaczej. Tłuste (w większości) postaci w sukienkach, ich życie ponad stan, umiłowanie bogactwa i blichtru, są ewidentnym przykładem, że wiara jest stworzona ku opanowaniu plebsu przez nieliczną klasę uważających się za lepszych. Stawianie tego „nauczania” na równi z prawem grawitacji, wzorem na pole powierzchni kuli, czy wzorami opisującymi reakcje chemiczne jest arogancją nielicznych oszołomów, którzy zapanowali nad słabymi, potrzebującymi pociechy umysłami. Odejście Giertycha powinno zaskutkowć natychmiastową likwidacją tej paranoi. Niestety, jest idiotyczny zapis, że wszystkie takie decyzje musza być konsultowane z kościołem. A który kościelny cwaniaczek pozbędzie się dobrowolnie pensyjki i przywilejów przyznanych za głoszenie nie nauki, ale jakichś tam domniemywań? Mają mordować kurę co im daje (znosi) miliardy? Już to widzę... To kolejna paranoja, z rodzaju tych, jak niedawne postępowanie Dorna, który w imię ustalonego przez siebie (swoich) prawa, nie poddawał pod głosowanie wniosku o własne odwołanie. Należy więc wypowiedzieć te poddańcze, przepchnięte przez świątobliwą Suchocką ustalenia, może nawet cały konkordat. Bo zaczyna się paranoja, że w normalnym domu, ten co go wywalili na zbitą mordę, zostawił nam w podłodze smród. Którego nie da się pozbyć bez gruntownego zerwania fundamentów tej bzdury.
~joten52+ 15-11-2007 9:27
Panie Tejo! Pisałem juz kilkakrotnie, że mój nick (joten52) który zarezerwowałem sobie i został przez Was potwierdzony, nie wchodzi, bo MELDUJE, ŻE JEST ZAJĘTY, a kiedy się loguję każe mi sie na nowo rejestrować. Chce go odzyskać, więc prosze albo o poradę co zrobić, albo o jakąś reakcję ze strony waszych informatyków. jotehn52
~fatalistka 15-11-2007 9:50
I bardzo dobrze, że religia jest oceniana i znajdzie się na świadectwach. Powinna jeszcze być obowiązkowa bo jeśli rodzice nie nauczyli dzieci dobrego wychowania to kto ich ma nauczyć? Każdy sposób dobry. Pozdrawiam
rymcycymcy 15-11-2007 9:51
Do joten52+. Rzadkością jest, by komentarz pisany "na poważnie", a do tego dłuższy niż trzy zdania czytało się z zainteresowaniem. Gratuluję lekkości pióra i rzeczowego osądu ;) A logowanie udaje się tylko na niektórych stronach serwisu. Spróbuj na tej stronie, na górze po prawej, kliknąć w symbol kłódki.
~EBE 15-11-2007 10:04
Drodzy komentujący. Zenonie- nie posyłasz dziecka na religię, to twój wybór. Ale po co te komentarze o dawaniu władzy. Tyle jadu w tobie, że zachodzi obawa, że jakbyś ty dostał władzę, to byłbyś gorszy od najgorszego Księdza. Wiem , że oni nie są idealni- ale i Ty ideałem też nie jesteś. Więc nie kop jak nie musisz ! Jotenie ! Nikt nikogo nie zmusza do brania lekcji religii. Uważm, że jesli ktoś chce się jej uczyć, to ta nauka powinna być na serio, a nie dla picu. Niestety jest grupa ludzi, która kreuje się na katolików, bo to w dobrym tonie jest. Niestety mało wie o nauce Chrystusa ( Patrz np politycy PIS. Niby oierają się na wartościach chrześcujańskich, a z drugiej strony nikomu nie wybaczą, nikomu nie odpuszczą.I jak to się ma do Chrystusa, który własnie wybaczał ?) Ty Jotenie też defiujesz Wiarę, a za chwilę opluwasz wszystkich od Papierza po Panią Suchocką. Czy ktoś tobie zabronił być Księdzem ? Do Polityki też nikt nikomu dzwi nie zamyka. Więc o co ci chodzi? Czytając Twój komentarz odnoszę wrażenie, że masz do całego świata pretensję o to, że w życiu Ci nie wyszło. Pozdrawiam: EBE
anerika 15-11-2007 10:04
NIe wydaje mi się dobrym pomysłem nauczanie i ocenianie religii w szkole. Dla mnie jest to sprawa indywidualna i nie powinna w żaden sposób łączyć się ze szkołą.
~ 15-11-2007 10:18
Szanowny joten52! Z Twojej wypowiedzi jednoznacznie wynika, że gniecie Cię jakiś poważny kompleks kościoła katolickiego (być może masz problem z rozgrzeszeniem...?). NA TACĘ pewnie i tak NIE DAJESZ, więc dziwi mnie dlaczego w ogóle zabierasz głos w tej dyskusji? Zastanów się może lepiej na co marnotrawione są Twoje podatki, które państwo zdziera z Ciebie na siłę niemal na każdym kroku i w jakie bogactwo i blichtr obrasta jego rozpasana władza! Na co wydawane są diety poselskie, radnych wojewódzkich, czy samorządowych, ilu z nich jest "tłustych", żyjących ponad stan?! TO DOPIERO JEST PARANOJA! Nikt nie zmusza Ciebie, ani Twoich dzieci do utrzymywania kościoła katolickiego poprzez DOBROWOLNE DATKI, a tym bardziej do uczęszczania na katechezy w szkole. Idąc tokiem Twojego pseudointelektualnego rozumowania równie dobrze można by zakwestionować lekcje wychowania fizycznego, które dla odmiany są jednak obowiązkowe. A nie każdy przecież - będąc nawet sprawnym fizycznie - ma ochotę na publiczny wysiłek fizyczny i dbanie w ten sposób chociażby o własne zdrowie. Ja na Twoim miejscu zastanowiłby jakie reakcje chemiczne zachodzą w Twojej zacietrzewionej antyklerykalnie głowie, na której wypełnienie zapewne spory wpływ ma również grawitacja.
~hej 15-11-2007 10:19
Religia do koścołow a nie do szkoły! Kurcze w jakim ja kraju zyje? Taliban katolicki? a moze boga nie ma i dlatego tak na siłe chcą wszystkim wcisnąć bajki o jezusie? bo boją się że za jakies 20 30 lat zniknie wiara tzw.przodków;) Tego do końca przeciez nikt tego nie wiem! Ale coż szkoda słow pozdrawiam wszystkich kochajacych pokoj na ziemi!!!!!!
~fatalistka re 15-11-2007 10:34
Takie decyzje powodują- obserwowalne i przez Panią- coraz większe pustki w Kościele. Przymus wiary to naturalna kontreakcja młodzieży
~korek 15-11-2007 10:48
brawo joten52+,myślę tak samo.naukę religii należy poddać pod referendum.
~fatalistka 15-11-2007 12:45
Nie chodzi tu o przymus wiary ale o przymus nauki co jest dobre a co zle. Pozniej wyrasta banda kmiotów z którymi nawet policja sobie nie radzi albo slyszy sie o pornoskandalach w gimnazjum. Kto tych dzieciaków ma nauczyć zyć zgodnie z przykazaniami.
~grr 15-11-2007 23:41
joten52+, nic dodac, nic ujac... nt. kosciola mozna by wiele. najlepiej popatrzec na historie tej instytucji, historie, ktora nie przebija sie (i nie przebije) do swiadomosci spolecznej w polsce, ze wzgledow ideologicznych. w polsce jest to po prostu politycznie niepoprawne i niedopuszczalne by "grzebac sie" w historii kosciola. gdyby ludzie poznali te historie, chociaz jej czastke (tak jak ja), pewnie nabraliby do tej instytucji wiekszego dystansu. u nas jest to kwestia, niestety nie obiektywnego nauczania w szkole, ale co najwyzej wlasnych studiow i dociekan. czasami jakis papiez przeprosi za to czy za tamto. to powinno dawac do myslenia dlaczego kosciol musi przepraszac za plonace stosy, wyprawy krzyzowe niczym niektorzy nastepcy swieckich przywodcow za czyny swoich poprzednikow... z drugiej strony troche to "bolesne" pozbawiac sie nadzieii na zycie wieczne juz za zycia doczesnego... wiec moze niech bedzie jak jest.
~Agnieszka 16-11-2007 4:01
Szkola powinna zachowac swoj swiecki charakter,natomiast nauka religii,znalezc miejce w domach katechetycznych,prowadzona przez osoby duchowne - ksiezy,siostry,etc.(w mysl zasady - oddac Kosciolowi ,co swiete,Panstwu zas,co swieckie).Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ćwierć wieku Teatru Maska

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

O bezpieczeństwie

Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska

Synoptycy: spodziewane ulewy

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
319
Tak
43%
Nie
47%
Nie wiem
10%