MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Ucieczka to nie jest rozwiązanie

Wiadomości: REGION JELENIOGÓRSKI
Wtorek, 26 lipca 2011, 7:42
Aktualizacja: 9:54
Autor: Angela
Fot. Itaka
Do tego przekonują organizatorzy społecznej kampanii z fundacji poszukującej osób zaginionych ITAKA. Mimo tych apeli co roku, z domu ucieka kilka tysięcy nastolatków. Jeleniogórska policja potwierdza, że ucieczki nasilają się w okresie wakacyjnym.

Jak podaje fundacja ITAKA co roku bez wieści ginie 15 tys. osób, z czego 20 procent to nastolatki. W 2009 r. latem uciekło z domu 1 349 nastolatków, a w 2008 r. – 1535. Jak mówi Dariusz Pawlikowski z wydziału ds. nieletnich i patologii jeleniogórskiej policji, od początku roku w Jeleniej Górze i regionie odnotowano 41 ucieczek, z czego cztery z nich w lipcu.

- Najczęściej do ucieczek młodych ludzi dochodzi po kłótniach czy awanturach z rodzicami. Często też nieletni decydują się na ucieczkę po tym, jak rodzice zabronią im wyjść czy wyjechać na imprezę, spotykać się ze znajomymi itp. Jest też szereg ucieczek, w których nieletni szukają wakacyjnej czy życiowej przygody – mówi podinsp. Edyta Bagrowska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.

Specjaliści dodają, że dzieci uciekają od rodziców, którzy nie pozwalają oni na usamodzielnienie się, na własne zdanie i jakiejkolwiek przejawy indywidualności.
- Złość na rodziców przybiera na sile, gdy są zbyt rygorystyczni, nie respektują potrzeb dziecka, nie liczą się z jego zdaniem, odmawiają prawa do dyskusji. Nastolatek w takiej rodzinie czuje się zniewolony, usidlony, spacyfikowany. Ma ochotę poczuć się niezależny i wolny. Uważa, że tylko ucieczka może mu tę wolność dać. Nie wie, że kiedy ucieknie pozna raczej, co to strach, bezradność, głód i zimno – piszą psychologowie z Fundacji ITAKA.

I podkreślają: Ucieczkę dziecka poprzedza zawsze jakaś forma ucieczki dorosłych.
– To najpierw dorośli uciekają od wysiłku, jakim jest praca nad zachowaniem więzi rodzinnych i społecznych. To od nich dzieci uczą się, że wygodniej jest uciec od problemu niż go rozwiązywać – czytamy na stronie fundacji ITAKA.

Organizatorzy akcji na swojej stronie internetowej „nieuciekaj.pl” wymieniają też realne zagrożenia, które czyhają na osoby, które uciekły lub zamierzają uciec z domu czy ośrodka. Wśród nich są sekty. Piszą też, że podczas ucieczki prędzej czy później zaczyna brakować pieniędzy, a co za tym idzie nieletni nie mają co jeść i gdzie spać. Takie sytuacje często zmuszają młodych ludzi do kradzieży, a nawet prostytucji. Często też wpadają oni w alkoholizm i narkotyki.

O tym, jak niebezpieczne mogą być ucieczki, pokazują prawdziwe historie opisywane na stronie ITAKA. Jedna z nich mówili o dwóch gimnazjalistkach, które wyszły z domu i nie wróciły. Po długich poszukiwaniach policji i fundacji IKATA okazało się, że dziewczyny zostały skuszone przez oszustów obietnicą pracy i zgodziły się wyjechać do Niemiec. Na miejscu zabrano im paszporty, uwięziono i zmuszono do pracy w domu publicznym. Po długich poszukiwaniach i wielu działaniach nieletnie udało się odnaleźć i uwolnić.

Kiedy dziecko ucieknie, należy natychmiast zgłosić zaginięcie na policję, która w przypadku nieletnich, rozpocznie poszukiwania natychmiast po zgłoszeniu. Warto też zadzwonić pod numer fundacji ITAKA 116 000, gdzie udzielane są informacje, co dalej robić.

Ogłoszenia

Czytaj również

Remont ulicy Drzymały – jaka decyzja?

Wędrówka Szlakiem Siedmiu Wzgórz

Seniorzy świętowali

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~biko 26-07-2011 10:51
zglosic ucieczke na policje , a ona zrobi tylko notatke i na tym pozostanie, mamy dosc przykladow z nieudolnych poszukiwan prowadzonych przez policje w calym kraju
~... 26-07-2011 12:38
Nieprawda...bzdury gadasz. Moją sąsiadkę kilka lat temu znaleźli szybciutko ale tutaj rodzice zareagowali szybko... Szkoda tylko, że ten incydent został w jej papierach... minęło kilka lat a wszyscy nadal patrzą się na nią spod byka jak na świrniętą...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Mają w nosie pieszych

Ważne zmiany w podatkach  

Jeleniogórzanka z szansą na tytuł Miss Polski

Pamięci Henryka Tomaszewskiego

Wypadek przy baniakach  

Sonda

Miejscowości turystyczne bez zakazu handlu w niedziele?

Oddanych
głosów
329
Tak
61%
Nie
36%
Nie wiem
2%