MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 11 sierpnia
im. Lecha, Zuzanny

Ucieczka to nie jest rozwiązanie

Wiadomości: REGION JELENIOGÓRSKI
Wtorek, 26 lipca 2011, 7:42
Aktualizacja: 9:54
Autor: Angela
Fot. Itaka
Do tego przekonują organizatorzy społecznej kampanii z fundacji poszukującej osób zaginionych ITAKA. Mimo tych apeli co roku, z domu ucieka kilka tysięcy nastolatków. Jeleniogórska policja potwierdza, że ucieczki nasilają się w okresie wakacyjnym.

Jak podaje fundacja ITAKA co roku bez wieści ginie 15 tys. osób, z czego 20 procent to nastolatki. W 2009 r. latem uciekło z domu 1 349 nastolatków, a w 2008 r. – 1535. Jak mówi Dariusz Pawlikowski z wydziału ds. nieletnich i patologii jeleniogórskiej policji, od początku roku w Jeleniej Górze i regionie odnotowano 41 ucieczek, z czego cztery z nich w lipcu.

- Najczęściej do ucieczek młodych ludzi dochodzi po kłótniach czy awanturach z rodzicami. Często też nieletni decydują się na ucieczkę po tym, jak rodzice zabronią im wyjść czy wyjechać na imprezę, spotykać się ze znajomymi itp. Jest też szereg ucieczek, w których nieletni szukają wakacyjnej czy życiowej przygody – mówi podinsp. Edyta Bagrowska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.

Specjaliści dodają, że dzieci uciekają od rodziców, którzy nie pozwalają oni na usamodzielnienie się, na własne zdanie i jakiejkolwiek przejawy indywidualności.
- Złość na rodziców przybiera na sile, gdy są zbyt rygorystyczni, nie respektują potrzeb dziecka, nie liczą się z jego zdaniem, odmawiają prawa do dyskusji. Nastolatek w takiej rodzinie czuje się zniewolony, usidlony, spacyfikowany. Ma ochotę poczuć się niezależny i wolny. Uważa, że tylko ucieczka może mu tę wolność dać. Nie wie, że kiedy ucieknie pozna raczej, co to strach, bezradność, głód i zimno – piszą psychologowie z Fundacji ITAKA.

I podkreślają: Ucieczkę dziecka poprzedza zawsze jakaś forma ucieczki dorosłych.
– To najpierw dorośli uciekają od wysiłku, jakim jest praca nad zachowaniem więzi rodzinnych i społecznych. To od nich dzieci uczą się, że wygodniej jest uciec od problemu niż go rozwiązywać – czytamy na stronie fundacji ITAKA.

Organizatorzy akcji na swojej stronie internetowej „nieuciekaj.pl” wymieniają też realne zagrożenia, które czyhają na osoby, które uciekły lub zamierzają uciec z domu czy ośrodka. Wśród nich są sekty. Piszą też, że podczas ucieczki prędzej czy później zaczyna brakować pieniędzy, a co za tym idzie nieletni nie mają co jeść i gdzie spać. Takie sytuacje często zmuszają młodych ludzi do kradzieży, a nawet prostytucji. Często też wpadają oni w alkoholizm i narkotyki.

O tym, jak niebezpieczne mogą być ucieczki, pokazują prawdziwe historie opisywane na stronie ITAKA. Jedna z nich mówili o dwóch gimnazjalistkach, które wyszły z domu i nie wróciły. Po długich poszukiwaniach policji i fundacji IKATA okazało się, że dziewczyny zostały skuszone przez oszustów obietnicą pracy i zgodziły się wyjechać do Niemiec. Na miejscu zabrano im paszporty, uwięziono i zmuszono do pracy w domu publicznym. Po długich poszukiwaniach i wielu działaniach nieletnie udało się odnaleźć i uwolnić.

Kiedy dziecko ucieknie, należy natychmiast zgłosić zaginięcie na policję, która w przypadku nieletnich, rozpocznie poszukiwania natychmiast po zgłoszeniu. Warto też zadzwonić pod numer fundacji ITAKA 116 000, gdzie udzielane są informacje, co dalej robić.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkali się przy grobie ppłk. Eugeniusza Głowacza

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Papierosowy gang rozbity

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~biko 26-07-2011 10:51
zglosic ucieczke na policje , a ona zrobi tylko notatke i na tym pozostanie, mamy dosc przykladow z nieudolnych poszukiwan prowadzonych przez policje w calym kraju
~... 26-07-2011 12:38
Nieprawda...bzdury gadasz. Moją sąsiadkę kilka lat temu znaleźli szybciutko ale tutaj rodzice zareagowali szybko... Szkoda tylko, że ten incydent został w jej papierach... minęło kilka lat a wszyscy nadal patrzą się na nią spod byka jak na świrniętą...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Śmierć na żwirowni

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Zamienili przejście w parking

Wybieramy wózek spacerowy w 4 krokach

KSWiK odpowiedziało na zarzuty byłego wykonawcy  

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
502
Tak
40%
Nie
55%
Nie wiem
6%