MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Ucieczka od grzechu

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 6 grudnia 2006, 0:00
Autor: Angelika Grzywacz
Fot. Angelika Grzywacz
W Areszcie Śledczym biskup legnicki poświecił we wtorek przywięzienną kaplicę. Będzie ona służyła zarówno osadzonym, jak i pracownikom placówki.

Obiekt powstał na początku roku w drugim, nowym skrzydle aresztu. Co sobotę będą odprawiane msze święte, w których osadzeni będą mogli uczestniczyć.
Będą nabożeństwa dla osadzonych (osobno dla skazanych – osobno dla aresztantów. Z kaplicy będą mogli także korzystać pracownicy penitencjarni.

Zarówno osoby duchowne, jak i świeckie pokładają w niej duże nadzieje w jej oddziaływaniu na osadzonych.
– Wierzę, że będzie to miejsce wyciszenia i refleksji osadzonych – powiedział ks. biskup Stefan Cichy, ordynariusz diecezji legnickiej, który koncelebrował pierwsze nabożeństwo i poświęcił więzienne sanktuarium.
– W wiezieniu czy areszcie śledczym kaplica jest tak samo potrzebna jak pedagodzy i różnego typu programy resocjalizacyjne. Kaplice przywięzienne wybudowano już w stu na dwieście więzień. Mam nadzieję, że pomoże ona wielu wrócić na drogę dobra i prawdy – dodał.

Kaplica przywięzienna w areszcie śledczym wybudowana została przez więźniów. Osadzeni pod nadzorem wychowawców aresztu śledczego wykonali również jej cały wystrój łącznie z ręcznie malowaną drogą krzyżową. Poświęcenie kaplicy dla wielu z nich wielkim wydarzeniem. Niektórzy mieli okazję porozmawiać z biskupem.
– Dla mnie było to ogromne przeżycie mówi – Maciej W., który namalowane przez siebie obrazy wręczył ks. biskupowi S. Cichemu.

W uroczystości uczestniczyli dyrektor okręgowy służby więziennej, płk. Ryszard Godyla, emerytowany dyrektor Aresztu Śledczego w Jeleniej Górze, major Stanisław Kutrowski oraz kierownictwo tutejszych i innych jednostek penitencjarnych okręgu wrocławskiego.

Mszę koncelebrowali kapelan więzienny Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej we Wrocławiu ks Tadeusz Rzykiecki, naczelny kapelan więziennictwa ksiądz prałat Paweł Wojtas oraz księża jeleniogórskich parafii

Organizatorem i inicjatorem całej uroczystości był dyrektor jeleniogórskiego Aresztu Śledczego major Roman Kret.

Ogłoszenia

Czytaj również

Trwa nabór wniosków!  

Marszałek Senatu w Jeleniej Górze

Jubileusz strażników miejskich

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~Bezrobotny 6-12-2006 12:06
Brakuje jeszcze kaplicy w Ratuszu oraz u Pani Malczuk w Kolegium Karkonoskim.Stajemy się po mału państwem wyznaniowym.A w Konstytucji jest zapisany rodział państwa od kościoła. W areszcie również powinna powstać kaplica dla prawosławnych,żydów,jehowych,mahometan wyznawców buddyzmu i hinduizmu.
~elemental 6-12-2006 22:54
bezrobotny: jak chcą to niech sobie wybudują, tak jak katolicy. Nie rozumiem skąd się w was wszytkich bierze taka niechęć do religii. A przepraszam, zapomniałem ze to 'trendy'

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Oryginalne bilety do Czarciego Młyna

Podsumowanie drogowego projektu  

Prezes sądu okręgowego grozi procesami

"Czyste Powietrze" – nabór wniosków  

Tworzą grę karcianą

Sonda

Czy majątki żon i dzieci polityków również powinny być jawne?

Oddanych
głosów
521
Tak
81%
Nie
15%
Nie mam zdania
4%