MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 24 września
im. Gerarda, Teodora

Uchwała „przyklepana”: „Czwórka” do „Jedenastki”

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 1 kwietnia 2017, 11:24
Aktualizacja: Poniedziałek, 3 kwietnia 2017, 13:55
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Radni Rady Miejskiej Jeleniej Góry ostatniego dnia przewidzianego ustawą (31.03) przegłosowali uchwałę zmieniającą sieć szkół w naszym mieście w związku z reformą oświaty wprowadzoną przez Prawo i Sprawiedliwość. Tym samym ponad dwa miesiące burzliwych debat, konsultacji i wymiany opinii prawnych zakończyło się podjęciem ostatecznej decyzji.

Jeleniogórscy radni w połowie marca nie zgodzili się z opinią Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, który nakazał utworzenie trzeciej szkoły podstawowej na Zabobrzu – na bazie Gimnazjum Nr 4. Wtedy, stosunkiem głosów 11 do 8 postanowiono iść „na wojnę” z organem, który wydawał opinię wiążącą, a więc w perspektywie był proces w sądzie administracyjnym, który skutkowałby brakiem sieci szkół podstawowych w Jeleniej Górze. Przy takim rozwiązaniu rykoszetem oberwałoby Gimnazjum Nr 1, które mocą uchwały miało być włączone do Szkoły Podstawowej Nr 2 – tu kurator nie miał zastrzeżeń, bowiem uchwała traciłaby moc w całości.

Z pomocną dłonią wyszedł wtedy Roman Kowalczyk (Dolnośląski Kurator Oświaty), który przyjechał do Jeleniej Góry na spotkanie zorganizowane w Gimnazjum Nr 4 – oprócz władz miasta (prezydent, urzędnicy, radni) byli tam rodzice i nauczyciele trzech szkół (Gimnazjum Nr 4, Szkoły Podstawowej Nr 8 i Nr 11). To właśnie wtedy zupełnie niespodziewanie dyrektor Eugeniusz Sroka wysunął propozycję połączenia placówki przy ul. Karłowicza z jego szkołą, a nie jak planowano – z SP 8. Przedstawione argumenty przekonały zarówno kuratora, jak i służby prezydenta, więc przystąpiono do projektu uchwały zawierającej ten kompromis. W tzw. międzyczasie kurator skorygował na piśmie swoją opinię, dzięki czemu radni mogli zdecydować w ostatnim możliwym dniu, czy nadal chcą sporu sądowego czy podobnie jak kurator, złagodzą swoje stanowisko.

W trakcie sesji wydawało się, że bez zbędnej dyskusji radni szybko przegłosują stosowny projekt uchwały, jednak przez ponad godzinę powtarzali niemal wszystkie argumenty, które padały już na poprzednich spotkaniach. Jedynym nowym wątkiem była wątpliwość, czy poprzednia opinia kuratora nie jest wiążącą (mimo skorygowania przez samego autora) oraz czy można podjąć nową decyzję bez opinii związków zawodowych, na którą nie było już czasu. W odpowiedzi padały argumenty, że opinia związków nie jest wiążąca i była ona wydana do projektu uchwały intencyjnej podjętej w lutym br.

Ostatecznie stosunkiem głosów 18 „za”, 0 przeciw, 2 „wstrzymujące się” uchwałę „przyklepano”, więc klasy I-III Szkoły Podstawowej Nr 11 będą się uczyć w budynku po Gimnazjum Nr 4, na którego przystosowanie władze miasta mają rok (do rozpoczęcia roku szkolnego 2018/2019). W sesji nie uczestniczyli: Oliwer Kubicki i Anna Ragiel. Głosu mimo obecności nie oddała Bożena Wachowicz-Makieła.

Po tej dyskusji można odnieść wrażenie, że większość rady jest zwolennikami reformy oświaty – nie jesteśmy! - podkreślił po sesji Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry. - Skoro opinia pana kuratora jest taka wiążąca, to niech sobie weźmie zarządzanie oświatą – niech państwo same tym zarządza, a my bardzo chętnie będziemy utrzymywali budynki, dołożymy do pracowni komputerowych, nowych kierunków nauczania – dodał włodarz miasta, który jest zbulwersowany, że po inwestycjach w gimnazja i przystosowaniu szkół dla sześciolatków, reforma wymusi kolejne inwestycje – np. w Szkołę Podstawową Nr 8, która będzie przepełniona. - Przypominam, że w momencie, kiedy samorząd dogadywał się z rządem na temat oświaty, to subwencja wynosiła 90 procent wszystkich kosztów oświaty, a w tej chwili jest to zaledwie 60 proc. i nawet nie pokrywa kosztów osobowych nauczycieli – argumentował M. Zawiła. Barwną wypowiedzią podczas dyskusji przed głosowaniem „zabłysnął” Józef Rypiński (klub PiS), który zaproponował, żeby „zamiast brodzika w SP 10 wybudować halę dla SP 8”. Prezydent nie chciał na gorąco komentować tego pomysłu.

Dyrektor „Jedenastki” nie jest w stanie jeszcze zadeklarować ilu nauczycieli z Gimnazjum Nr 4 znajdzie pracę w SP 11. - Jestem sportowcem i o następnym meczu myślę wtedy, kiedy rozegram poprzedni. Nie patrzę w przyszłość za dużo, natomiast tworzą się pewne problemy, są np. nauczyciele poloniści, których jest dużo, a tych etatów nie będziemy mieli aż tyle u siebie – mówił Eugeniusz Sroka, który podkreśla, że przed nami niebezpieczne dwa lata. - Zaproszę dyrektor Beatę Toczek na spotkanie do naszej szkoły i będę chciał poznać pewne realia, jej oceny – dodał dyrektor największej szkoły w Jeleniej Górze, ubolewając, że nie pomyślano w przeszłości o trzeciej szkole na Zabobrzu zlokalizowanej za obwodnicą. Wśród pomysłów na „rozładowanie” Szkoły Podstawowej Nr 8 jest zmiana rejonów, co w pewnym stopniu popiera E. Sroka, który przykładowo nie wyobraża sobie, żeby dzieci z ulicy Karłowicza miały przechodzić obok budynku klas I-III SP 11 do oddalonej „Ósemki”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Polskie Davos w Karpaczu

Rodzinna wystawa

Komentarze (31) Dodaj komentarz

~cin ciang ciong 1-04-2017 11:58
was is das przyklepano?
~ 1-04-2017 12:02
a jakaś mapka nowej rejonizacji ? i mam nadzieję że nie takich idiotycznych kombinacji ktoś np miałby bliżej do czwórki a należałby do 8 ?
~ 1-04-2017 13:09
trochę to głuota przenosić namłodsze dzieci do 4 ki skoro szkola przystosowana była dla starszych dzieci..... (gimnazialiści) teraz miasto wyda znowu kasę na przystosowanie szkoły - WC i stoliki dla najmłodszych.ciekawe czy radni teraz znajdą na to pieniądze, pewnie innym zabiorą. tak to jest w tym kraju.
~Do 13:09 1-04-2017 13:24
Ja proponuję pociągnąć za kieszeń tych co wprowadzili gimnazja i to osobiście a nie instytucję
~.,.,.,., 1-04-2017 13:44
Na jakich warunkach dzieci będą przyjmowane?A co do rejonizacji to należy dokładnie czytać artykuły...Ta chora rejonizacja miała powstać jeśli Gimnazjum nr 4 było by trzecią podstawówką...
~Df 1-04-2017 16:09
Teraz się zacznie lament jak się okaże że maluchów trza będzie dowozic z zabobrza III na Karłowicza , a 11 zamieni się w pseudogimnazjum - reforma po jeleniogorsku.
~Gość 1-04-2017 17:04
Szkoda, że nie przedstawiono argumentów obu stron. Rzetelne dziennikarstwo takie trudne...
~sajmon 1-04-2017 17:23
Nasi radni jakoś są mało przygotowani do wyzwań takich jak wprowadzanie reform :) Lepiej im idzie z bzdurnym i niegospodarnym może i kolesiowskim wydawaniem funduszy miejskich :) Ale czego tu oczekiwać od opozycji wobec rządu :)
~sajmon 1-04-2017 17:24
Np. kusiak i kod :)
~Abaddon 1-04-2017 17:42
1 kwietnia 2017
~kasica 1-04-2017 20:47
Pomysł z połączeniem sp11 i gim4 o wiele sensowniejszy niż sp8 i gim4 a jeśli chodzi o rejonizację to powinna być dobrze przemyślana, żeby nie dochodziło do absurdalnych sytuacji. Chociaż słyszałam, że i na to rodzice mają sposób - przemeldowują dziecko do rejonu tej szkoły, do której chcą aby chodziło. Nasuwa się pytanie - to po co ta rejonizacja, czy nie lepiej aby każdy mógł wybrać szkołę jego zdaniem najlepszą dla dziecka.
~to ważne dla dzieci! 1-04-2017 20:58
Trzeba tylko dobrze przemyśleć jak zorganizować i w których obiektach naukę dla tych najmłodszych. Mam nadzieje że władze Jeleniej Góry i dyrekcja Szkoły nr 11 sobie poradzą.
~pokemon 1-04-2017 22:44
oto mamy piekne zdjecie num,13 jak zwykle pani dyr,toczek w mini ktora chce zaimponowac chyba mec, kiliszkowskiemu ,ale tak naprawde to ona sie chowa do tej kobiety tancerki z ktora on jest zwiazany,czyzby pani toczek chcialaby rozbic nastepny zwiazek bo to uwielbia robic,ja dzisiaj osobiscie widzialem mecenasa z przyciagajaca tancerka ktora byla ubrana w piekna sukienke koronkowa podkreslajaca jej figure i mecenasa ktory ja ciagle obejmowal,takze watpie zeby mecenas zrezygnowal z takiej kobiety ,ale jezeli tak by bylo to my sie nia jako mezczyzni szybko zajmiemy ,bedziemy to bacznie obserwowac,takze mecenasie trzymaj reke na pulsie bo czesto wyjezdzasz pewnie,ale tak do rzeczy lepij by na tm zdjeciu obok mecenasa wygladala by wice dyr,gim,num,4 czyli madra i bardzo skromna kobieta
~pokemon 1-04-2017 22:54
super by bylo jakby takie kobiety ladne madre skromne jak wice dyr,gim,num 4 mogly byc teraz wice dyrektorka szk,num,11 wowczas pan dyr,sroka nie mial by zadnych starc bo z takij wice dyr,pan sroka bylby bardzo zadowolonym gdyz ta kobieta nigdy nie bya konfliktowa znamy ja bardzo dobrze gdyz nasze corki uczeszczaly do tej szkoly,a pani wice dyr,zawsze nam sluzyla pomoca,a jaka jest naprawde mozna spytac nauczycieli gim,num 4
~pokemon 1-04-2017 23:18
pani dyr,spoleczenstwa juz nie trzeba zawodzic poniewaz juz bylo zawiedzione tak naprawde to jakie osiagniecia miala ta szkola przez tyle lat oto jest pytanie,bo w szkole pan dyr,sroka to moze o tym mowic chociazby przez okres swojej kandytatury tworzyl lige koszykowki ale co tu duzo mowic jak pan dyr,sroka byl i jest stwozony dla swoich uczniow i pracownikow a nie dla samej zasady stolka swego ;;defakto;;
~:-) 2-04-2017 0:15
Oj Biedna Pani Dyrektor 4 :-) dobrze jej tak za mobing na pracownikach!!!! w końcu miasto jej się pozbyło!!!! - teraz to będzie podcierać tyłki Niemcom. pozdrawiam!!!! - KARMA WRACA!!!!
~sreberko 2-04-2017 0:50
nie taka biedna skoro taka fura jezdzi,jak to mowia ze puder i roz nie pomoga juz,sama chciala slawy to ja ma szkoda tylko tego mecenasa
~cierpliwości 2-04-2017 8:38
Nic to, za 3 lata przywróci się gimnazja a Machałek za szkodnictwo państwowe będzie siedzieć.
~ 2-04-2017 9:56
Biedna to jest dyrektor 8. Lisek już był w kurniku już witał się z gąską. Starania pani dyrektor 4 o SZKOŁĘ PODSTAWOWĄ po gimnazjum było słuszne. Brawo Pani Przewodnicząca komisji oświaty rady miejskiej w Jeleniej Górze.
~do pokemona 2-04-2017 11:00
Sfrustrowany człowiecze skończ swoje żałosne wywody, bo zawiść Twoja Cię zezre. Zajmij się czymś pożytecznym,a swoją i osobistą porażkę wylewaj w czterech ścianach. Prawdziwy z Ciebie POKEMON
~Maryla 2-04-2017 11:19
Do Pokemona... SPnr11 ma już swoje genialne V-ce dyrektorki, więc nie obsadzaj cudzych etatów...
~Racjonalizator. 2-04-2017 15:18
Ładnie to tak Panie radny Rypiński uprawiać prywatę. Sala gimnastyczna ma być wybudowana dla Pana synowej zatrudnionej w SP 4. Pana wypowiedź odnośnie brodzika jest również nie trafiona, ponieważ ma to być basen do nauki pływania dla szkolnych dzieci. Dlaczego Pan nie zadbał, aby SP 4 miała wybudowaną salę w latach 90-tych, kiedy był Józef Rypiński radnym. To samo tyczy się Pana Wrotniewskiego, który straszy Prezydenta wywróceniem budżetu. Słusznie Panie Łojek, nie ma to jak w Rodzinie.
~Racjonalizator. 2-04-2017 15:20
Oczywiście dotyczy SP 8.Sory.
~Gustaw 2-04-2017 23:26
Po przeczytaniu artykułu można wnioskować, że w Jeleniej Górze sa tylko trzy szkoły SP 8, SP 11 i G 4 ... ??? Żenada.
~do Gustaw 3-04-2017 8:39
nie masz racji, jest tylko jedna 11. Reszte maja w dooopie
~pc 3-04-2017 8:53
Prima aprilis!!!!!Ha,Ha,Ha.
~do ~`sreberko 3-04-2017 9:31
do głowy by mi nie przyszło, że to małe autko można nazwać furą - a to dobre
~pokemony 3-04-2017 21:22
chcialybysmy dwie dziewczyny i nasz kolega przeprosic pania dyr,toczek gimnazjum num,4 za glupie wpisy szczeniackie ktore byly dokonywane 1kwitnia 2017r,chcilismy zrobic kawal na prima aprylis ,tak naprawde te wszystkie wpisy od pokemonow byly jednym klamstwem zyslonym,poprostu wykorzystalismy kolezanki internet do tego,nie chcilismy nikomu robic krzywdy wiec bardzo pania dyr,toczek prosimy o wybaczenie i niebawem pokazemy sie u pani w szkole z kwiatkami i przeprosinami,nie chcemy tez naszej kolezance robic problemow z internetem i wpisem chcialysmy jej troche dokuczyc ,bardzo pania przepraszamy za te ochydne klamstwa na pania
~do pokemonów 4-04-2017 10:17
Chyba ktoś się wystraszył i próbuje winę zrzucić na uczniów. Chyba się Panie/Panowie nie boicie, że zniesławienie kogoś publicznie może prowadzić do ukarania, a osoba karana nie może być NAUCZYCIELEM, a w związku z zaistniałą reformą im nauczycieli mniej tym lepiej, zwłaszcza reprezentujących taki poziom tj. zniesławiania kogoś i donosicielstwa
~pigmej 6-04-2017 11:09
to jeszce nic w jezowie sudeckim dzieci małe wysłano na strych zrobili klasy przechodnie nie ma dostępu do podwórka siedza jak za kare .
~ 11-04-2017 10:44
skoro to wisi jako wiadomość tygodnia to może byście dodali mapkę nowej rejonizacji z tym związanej ?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Radni Koalicji Obywatelskiej zdecydowali – chcą połączyć muzea

Dwie dziewczyny pobiły i okradły 15–latkę  

Jelenia Góra: rakotwórczy glifosat w każdym przebadanym dziecku

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
818
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%