MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 14 lipca
im. Kamila, Marcelina

Uchronić tory przed marketem

Wiadomości: KARPACZ
Środa, 23 czerwca 2010, 8:12
Aktualizacja: 8:13
Autor: Ania
W Karpaczu w bliskiej odległości od torowiska nieczynnej linii kolejowej do Jeleniej Góry ma powstać market. Na to nie chcą się zgodzić Stowarzyszenie Ochrony Krajobrazu i Architektury Sudeckiej oraz Karkonoskie Drezyny Ręczne. Sprawa trafiła do sądu.

SOKIAS chce chronić tory kolejowe. Zależy mu bowiem na tym, żeby w przyszłości można było je reaktywować. – Nie zgadzaliśmy się z opiniami, że nieużywane linie można przeznaczyć na ścieżki dla rowerzystów. Chcielibyśmy, żeby w przyszłości w Karpaczu i sąsiednich miejscowościach działała kolejka górska – mówi Mirosław Rzepka, wiceprezes SOKiAS.

Stowarzyszenie początkowo odwołało się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego od decyzji burmistrza Karpacza, który uznał, że inwestycja nie wymaga wykonywania raportu oddziaływania na środowisko. SKO stwierdziło wówczas, że SOKiAS nie jest stroną, w związku z czym decyzja samorządowca wciąż pozostawała słuszna.

Zastępca burmistrza Karpacza, Ryszard Rzepczyński tłumaczy, że wydano decyzję, na mocy której nie było potrzeby wykonywania raportu oddziaływania na środowisko. Uzgodniono to ze stacją sanitarno-epidemiologiczną. Miłośnicy kolei postanowili więc udać się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uchylił decyzję SKO. Sprawa będzie rozpatrywana ponownie, ale tym razem merytorycznie.

Tymczasem pozwolenie na budowę zostało już wydane. Marek Kosa, dyrektor Wydziału Architektury, Budownictwa i Gospodarki Przestrzennej Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze tłumaczy, że inwestor posiadał wszystkie potrzebne uzgodnienia w tym z Polskimi Liniami Kolejowymi, dlatego też nie było przesłanek, na mocy których inwestycja nie mogłaby powstać.

Według KDR i SOKiAS decyzja powinna być wydana dopiero po uprawomocnieniu się wyroku. Ostatecznie może się bowiem okazać, że trzeba będzie wykonać raport oddziaływania na środowisko. Uważają, że jeżeli inwestor będzie miał problemy z budową obiektu może starać się o odszkodowanie od Skarbu Państwa.

- Może się zatem okazać, że dojdzie do wstrzymania robót budowlanych, konieczności ponownego uzgodnienia projektu budowlanego i jego ewentualnych zmian – mówi Rafał Gersten - W takim przypadku, inwestorowi będzie przysługiwało roszczenie do Skarbu Państwa o pokrycie poniesionych strat.

Zgodnie z art. 54 ustawy o transporcie kolejowym z 28 marca 2003 roku „Budowle i budynki powinny być usytuowane w odległości nie mniejszej niż 10 m od granicy obszaru kolejowego, z tym że odległość ta od osi skrajnego toru nie może być mniejsza niż 20 m”. Według planów market pod Śnieżką zostanie wybudowany najprawdopodobniej w odległości około sześciu metrów od osi.

PKP Polskie Linie Kolejowe S. A. w Wałbrzychu, które opiniowało decyzję w tej sprawie tłumaczy, że inwestor może wybudować obiekt bliżej linii niż przewiduje to ustawa, ale w przyszłości musi liczyć się z ewentualnymi problemami np. nadmiernym hałasem. Dopóki bowiem linia kolejowa nie została zniszczona, może zostać reaktywowana.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Politycy komentują wynik wyborów

Bobry na Zabobrzu

Komentarze (24) Dodaj komentarz

~abc 23-06-2010 8:22
I znowu te markety, wszędzie się wpychają, zabierają najcenniejszą przestrzeń. Nie samymi zakupami człowiek żyje! A podgórskie miejscowości powinny byc szczególnie chronione i każda decyzja ingerująca w krajobraz i wygląd Karpacza mocno, rozsądnie i obiektywnie przemyślana. Wczoraj na Jelonce był komunikat, że rusza połączenie Szklarska Poręba - Harrachov i hurra wszyscy się ciesza a dziś ta informacja o nieszczęsnym markecie....... A rezygnacja z raportu oddzialywania na środowisko w turystycznej miejscowości u podnóża Karkonszy to już zupełnie przegięcie......
~ 23-06-2010 8:44
Narobią tych sklepów, że dojdzie do sytuacji iż poupadają, bo będzie ich tak dużo. Ludzi mniej, przez to kupujących mniej ale oni byle dalej...
~ 23-06-2010 9:00
Tesco o tych gabarytach lokowano zawsze w miastach pow. 20 tys. mieszkańców. Karpacz ma niespełna 5 tys., Netto, Biedronkę. Już można podważyć zasadność budowy marketu, wątpię, aby siła zakupu a takiej lokalizacji i przy obecności pozostałych marketów gwarantowała jego przychody. Czym kierowali się urzędnicy, którzy za wszelką cenę po raz wtóry niszczą lokalny krajobraz, dobro publiczne, jakim jest kolej, a tym samym rozwój turystyki, wstawiając moloch o wątpliwej lokalizacji i jeszcze gorszej formie architektonicznej? W końcu Karpacz wpisany jest, jako miasto do rejestru zabytków ! Miasto niewątpliwe utraciło dawny klimat i charakter, stając się przybytkiem tandety i chałtury, tracąc jednocześnie wytrawnych turystów, uciekających jak najdalej od targowiska, na którym wyprzedaje się publiczne dobra, regionalną kulturę, a co gorsze- prawo( w tym prawo miejscowe). A wszystko w poczet przeskalowanych hoteli, plastikowych baraków, blaszanych również, tudzież natrętnej, wszędobylskiej zakopiańszczyzny.Wstyd...
~kuchnia 23-06-2010 9:29
Same ZŁODZIEJE wydają pozwolenia na budowe takich marketów,to jest kpina ledwo żyją własciciele małych sklepów a pózniej klęska regionalnych hurtowni bo nie ma gdzie sprzedawac swoich artykułów. BIEDRONKA NETTO itd. mają swoich dostawców z polski a jak juz chcemy cos im sprzedać to chcą to prawie za darmo i na specjanych warunkach . A wy głosowaliście natych zlodziei a oni nic nie zrobią aby tylko dla siebie
~ 23-06-2010 9:33
zburzyc szpitale, szkoly, przedszkola zostawic samorzady i wybudowac markety! - Zyc sie nie chce normalnie
~ 23-06-2010 9:47
dziura
~ 23-06-2010 9:48
zburzyć wszystko i wybudować jeden wielki market
~! 23-06-2010 9:55
Jeśli ktoś ma wątpliwości co do tematu ochrony krajobrazu niech przejeżdżając przez Piechowice spojrzy na fabrykę płytek.
~m 23-06-2010 9:58
No właśnie, czy ktoś pomyślał o mieszkańcach Karpacza, którzy żyją ze swoich małych sklepików? Ilu z nich straci pracę? A co w zamian, kilka wyzyskujących stanowisk w supermarkcie i praca ponad siły za grosze! I znowu wracamy do samorządów. Hej samorządowcy, kto tu jest ważniejszy? Mieszkańcy Waszych gmin czy inwestorzy a raczej pseudoinwestorzy-wyzyskiwacze! I kto do tego Karpacza przyjedzie, moze jeszcze rozkopcie Snieżkę bo zasłania słońce i cień pada na posesje urzędników!
~Rudebwoy 23-06-2010 10:41
Popieram przeciwników marketów w okolicach KARKONOSZY! Góry są po to aby odpoczywać, a nie patrzeć na rosnące w oczach 'biedronki' , 'lidle' i inne podobne molochy! Pozdrawiam
~TOMWOJ 23-06-2010 12:25
To jest wina Karpaczań że poszli zagłosować na KOMUNISTĘ!!!!! Teraz mają jak mają, same przez niego problemy ten człowiek dla Karpacza jak do tej pory nie zrobił NIC kompletnie NIC... Owszem się coś dzieje ale to tylko budują prywatni sponsorzy, zaś rada Karpacza NIC kompletnie NIC. Owszem z jednej strony robią dużo ale to tylko dla własnej kieszeni nic więcej, w kolej żeby ponownie ożyła trzeba co nieco włożyć a dla tych panów za biurka liczy się tylko własna kasa NIC więcej. O tym nie trzeba pisać to widać gdy się przyjrzeć własnymi oczami. W Czechach komunistów z rządu obalono odrazu a u nas mamy co mamy. Dopóki nasze społeczeństwo będzie to olewać korupcja w biurach będzie trwać nadal!!!!!!!!!!!!!!......
rymcycymcy 23-06-2010 13:00
Bardzo dobrze, że będzie Tesco w Karpaczu ...a nie tylko drogie straganiki z nachalnymi sprzedawcami ! :)
rymcycymcy 23-06-2010 13:01
...mam nadzieję, że będzie tam można kupić w promocji karkonoskie ciupagi i kierpce ! ;)
Ryba 23-06-2010 14:39
Przeciez obok marketowego parkingu dla aut mozna zbudowac parking dla drezyn i wszystkie strony beda zadowolone ;)
~kr 23-06-2010 14:58
Niestety brak umiejętności perspektywicznego myślenia władz samorządowych jest powszechna. Widzą tylko perspektywę max. 4 lat. A ochrona potencjału regionu nie mieści się w ich głowach.
~ 23-06-2010 15:15
..oby *TO nie rozgniewało Śnieżki ! ~Wiadomo .."kobieta" lubi wybuchac .. jak *wulkan !
~REx 23-06-2010 15:36
Widzę że prezydent miasta Karpacz idzie ostro w przyszłość dla krajobrazu należą mu się BRAWA!!!! Dzisiaj TESCO,,, jutro na Kopie pod Śnieżką NETTO.. No co,, przecież te Netto stanie na Bardzo ruchliwej turystycznej drodze bowiem schodzi się tam aż 7 dróg!!!! z Czechami łącznie. Czysty zysk. BRAWO PANIE PREZYDENCIE KARPACZA Jest pan boski, spoko loko nikt pana ze stołka nie ruszy, sami cienasy...
~ 23-06-2010 16:42
Sklepikarze, sklepikarze... W Karpaczu najwyższe ceny w tych sklepikarskich sklepikach w całej okolicy! A mieszkańcy Karpacza nie składaja się z samych sklepikarzy, sa tam też nie-sklepikarze, którzy gdzieś muszą robić zakupy po normalnych cenach, a nie przeznaczonych dla turysty z Niemiec z kasą.
~ 23-06-2010 16:43
To chodzi o ochronę torów, a nie sklepików. Za blisko torów ten market.
~ 23-06-2010 16:49
Wiecie co, to tak trochę dziwnie, jak się pisze i od razu komentarz jest widoczny. Nikt tego nie moderuje? Bez moderowania wcale nie jest lepiej, bo nie ma tego oczekiwania: puści, nie puści, puści, nie puści...;-)
~ZABOBRZANIN 23-06-2010 22:24
Szkoda że nie "biedronka"... takie fajne czerwone i w kropki !
~~ 24-06-2010 11:27
poczekajcie jeszcze trochę to na szczycie śnieżki Lidla albo jakiś inny market wybudują mogli by odpuścić a nie budować kolejnego molocha który tylko będzie psuł widoki
~troll 24-06-2010 12:42
Drogi/Droga Rymcycymcy! Z pewnością w nowym TESCO będzie można kupić ciupagi i kierpce. Takie zakopiańskie ciupagi i kierpce MADE IN CHINA, najlepsze i najtrwalsze!
~mundzio 29-06-2010 11:22
Karpacz staje się powoli siedliskiem wielgachnych koszmarków architektonicznych. Władza czuje koniec kadencji więc bierze, gdzie może. Później i tak chyba nikt tego komuchy nie wybierze po tym jak gołebiewskiego zafundował kurortowi:P Przerażające jest, że jakiś durny profesorek wymyślił ten system z pełnią władzy samorządów. Ochronę środowiska, krajobrazu itp powinny sprawować urzędy państwowe, a nie jacyś przypadkowi faceci rządni kasiory. Polacy nie nadają się do samorządności:P Wierzą kłamco

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Skatepark za frekwencję?

Raport NIK dotyczący m.in. MZK Jelenia Góra

Budowa światłowodu w gminie Kamienna Góra

Promesy dla strażaków  

Maseczki dla szpitala

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
650
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
13%