MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Ubrania już nie dla potrzebujących

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 30 sierpnia 2008, 8:17
Aktualizacja: 8:19
Autor: Angela
Fot. Angela
Odzież używana z kontenerów Polskiego Czerwonego Krzyża ustawionych m.in. w Jeleniej Górze, od miesiąca nie trafia do osób potrzebujących i najuboższych. Firma Wtórpol, która obsługiwała metalowe pojemniki rozwiązała umowę z PCK. Nikogo jednak nie poinformowała, że wrzucane tam rzeczy przewożone są do prywatnej firmy zajmującej się sprzedażą i utylizacją odzieży.

Firma Wtórpol, która jest właścicielem metalowych pojemników na odzież używaną, zerwała umowę z PCK w minionym miesiącu. W oficjalnym oświadczeniu jakie ukazało się na stronie internetowej firmy właściciel za powód wycofania się ze współpracy podaje pobudki prywatne. O tego czasu wrzucane do pojemników rzeczy były, co prawda, odbierane przez Wtórpol, ale nie trafiały już do oddziałów PCK.

- Nakazaliśmy firmie zdjęcie naszych znaczków z pojemników do końca minionego tygodnia bo odzież, która tam trafia nie jest przez nas odbierana – mówi Paweł Jasiński z Dolnośląskiego Zarządu Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża we Wrocławiu.

Nie korzystamy już z usług tej firmy, nie wiemy jednak kiedy ta usunie pojemniki z poszczególnych miast, ponieważ jest to uwarunkowane umowami z urzędem miasta, a nie z nami. Obecnie wdrażamy pilotażową współpracę w województwie Mazowieckim z inną firmą. Nauczeni doświadczeniem jesteśmy teraz ostrożniejsi i chcemy ją wypróbować. Jeśli się sprawdzi rozszerzymy współpracę na całą Polskę i ponownie będziemy zbierać odzież dla potrzebujących.

Gdzie więc trafią ubrania, które jeleniogórzanie wrzucili do metalowych pojemników w ostatnim czasie? Najprawdopodobniej do oddziałów firmy Wtórpol, która zajmuje się sprzedażą odzieży używanej, jej eksportem i utylizacją, z której uzyskiwane jest bardzo kaloryczne paliwo wykorzystywane jako alternatywne źródło energii dla cementowni i ciepłowni. Problem w tym, że Wtórpol wykorzystując nieświadomość mieszkańców zbiera odzież dla własnych celów. Co więcej nie widzi w tym nic złego, o czym świadczy dalsza część oświadczenia zamieszczonego na stronie.

Niezależnie od decyzji o rozwiązaniu umowy z PCK zamierzamy dalej prowadzić działalność polegającą na zbieraniu, sortowaniu, odzysku, recyklingu i utylizacji odzieży używanej. Mamy nadzieję, że mieszkańcy nadal będą wrzucać niepotrzebną odzież do naszych kontenerów. Nawet, jeśli nie ma na nich znaku tej organizacji – czytamy.

Nie wszyscy jednak do kontenerów wrzucają odzież, która im jest niepotrzebna. Dla wielu pomoc osobom potrzebującym jest na tyle ważna, że sami kupują oni odzież w sklepie i wrzucają ją do pojemników. Teraz żeby pomóc potrzebującym muszą zawieść odzież bezpośrednio do oddziałów PCK.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wyniki głosowania w jeleniogórskim BO  

Złoty Krokus dla...

Widok z wieży na Trójgarbie zachwyca!

Komentarze (16) Dodaj komentarz

KochaSJG1983 30-08-2008 8:31
Jak widać Wtórpol się nie śpieszy z usunięciem pojemników na używaną odzież i mają z tego zysk. Co za pacany z tych, co pracują w Wtórpol, bo bawią się kosztem osób, które odzieży potrzebują. Nic tylko wysłać na sybir i tyle...
~greeeeee 30-08-2008 8:53
ale wy nie macie pojecia, co piszecie:D Wtorpol nie usunie kontenerow, bo ma umowy z poszczegolnymi miastami...
~jojo 30-08-2008 9:04
Przecież usunęli naklejki PCK więc o co Wam chodzi. Ludzie powinni zacząć myśleć a z tym jest ciężko. O tym, że Wtórpol nie ma już umowy z PCK trąbione w telewizji ze dwa tygodnie temu!
~Zofia 30-08-2008 9:56
Pojemniki strasza brudem,balaganem dookola,nikt ich nie myje,nie sprzata.Zawsze natomast znajdzie sie ktos,kto wyjmie rzeczy ze srodka i porozrzuca,co widac na zalaczonym obrazku.Pojemnik obok ,,Zeroma" jest czarny od brudu,dookola czesto smietnik ogolny.Nie wiadomo kto za to odowiada,firma bedaca wlacicielem pojemnika czy moze gospodarz terenu?Pewnie jeszcze sie nie porozumieli.
HankaOdRumcajsa 30-08-2008 10:32
...a gdzie jest w Jeleniej PCK? Bo mam sporo rzeczy do oddania...
~123 30-08-2008 11:32
Najlepiej wrzucac do śmietnika-bo wysypisko może jeszcze sporo przyjąć
~gość niedzielny 30-08-2008 11:37
PCK mieści się na ul PCK :) w Cieplicach koło Korony, kiedyś też chciałem oddać tam rzeczy, by trafiły bezpośrednio do potrzebujących, ale niestety zamknięte było na głucho, summa summarum rzeczy wylądowały w pojemniku wspomnianej firmy :(
piipi 30-08-2008 15:28
..do - [~HankaOdRumcajsa..]...ksiadz rowniez szmatki przyjmuje. ..~Powaznie !!.
~jelinek 30-08-2008 16:11
Jak widać cywilizacyjne rozwiązania problemów nie dla nas. Myślę, że należy rozpocząć odnowe od rozwiązania organizacji skupu butelek i recyklingu.
piipi 30-08-2008 20:18
~Ciekawe,gdzie jest *Mocherowa ?.
~panteer 30-08-2008 20:29
przecież te ubrania nigdy nie były przeznaczone dla ubogich, PCK dostawała pieniążki za używanie logo przez prywatną firmę, ubrania szły na handel albo na czyściwo.
~Hetman 30-08-2008 21:20
Polak to jednak potrafi, niech sie tylko za coś weżmie- jak zdarzy się próba wdrożenia jakiegos systemu organizacyjnego a zarazem pożytecznego - to momentalnie zrodzą sie machloje , przekręty ,kombinacje , wzajenme szarpania wszystkich ze wszystkimi - Najlepiej i najwlaściwiej to należy wszystko spieprzyć bo tak wypada , przeciez nic nie może logicznie dzialać ,bo to nie przystoi.
~Sabath 30-08-2008 22:47
jak dla potrzebujących to do śmietników
~Danusia K. 8-09-2008 9:30
Mieszkam w Kowarach, pojemniki na odzież są bardzo potrzebne, niestety ostatnio pojemniki zniknęły z naszych osiedli. Wrzucanie odizeży do smietnika jest moim zdaniem niewłaściwe. Jest problem co zrobić z ze zbędnymi rzeczami żeby nie były porozrzucane po osiedlu. Wrzuciłam rzeczy w worku do kontenera na śmieci, na drugi dzień lezały obok , wysypane...... wiec co robić żeby uniknąc podobnych sytuacji. Prosze postawcie jakiś kontener na kazdym osiedlu, mieszkańcy będą wdzięczni.........
~ 10-02-2012 15:00
a gdzie sie miesci siedziba pck mam troche rzeczy do oddania
~bozena.jary@interia.pl 27-02-2019 11:09
Mam do oddania sporo ubrań mskich w bardzo dobrym stanie, są to kurtki, spodnie, swetry, kamizelki

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zaklęcia Harmonii

Spór o edukację seksualną

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Jesienne remontowanie – jakich fachowców potrzebujemy?

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Sonda

Dla piratów drogowych, jak w Estonii, zamiast mandatu godzinny postój. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
207
Tak
54%
Nie
38%
Nie wiem
8%