MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 12 lipca
im. Weroniki, Jana

Tylko Wrocław lepszy od nas

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 11 lutego 2010, 13:49
Aktualizacja: 13:50
Autor: Angela
Fot. Angela
Jelenia Góra z kwotą ponad 77 mln zł przyznaną na siedem projektów zajęła drugie miejscu w rankingu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w ramach pozyskiwania pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego. Wyprzedził ją tylko Wrocław, który z unijnych pieniędzy pozyskał z programu niemal 106 mln zł.

W siódemce projektów pozytywnie ocenionych i dofinansowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego znalazły się: modernizacja zespołu szkół i placówek specjalnych przy ulicy Kruszwickiej, modernizacja szkolnictwa zawodowego w Jeleniej Górze czyli bursy przy ulicy Kilińskiego oraz internatu przy „Mechaniku”, rewitalizacja parku Zdrojowego, renowacja zespołu pocysterskiego w Cieplicach, budowa ścieżek rowerowych na Zabobrzu wzdłuż ulicy Konstytucji 3 Maja, monitoring miasta oraz obwodnica południowa dla Jeleniej Góry.

– W układzie 169 gmin województwa dolnośląskiego, Jelenia Góra plasuje się na II miejscu z kwotą 77 mln 134 tys. zł – mówił dziś na konferencji prasowej Marek Obrębalski, prezydent miasta Jeleniej Góry. – Jedyną gminą, która nas wyprzedza jest Wrocław, który ma o około 28 mln zł więcej dofinansowania od Jeleniej Góry. Biorąc jednak pod uwagę różnicę w liczbie ludności pomiędzy Wrocławiem a Jelenią Górą, w przeliczeniu na jednego mieszkańca kwota dofinansowania pozyskanego do końca stycznia wynosi 907 zł a we Wrocławiu jedynie 167 zł, czyli pięć i pół razu mniej. Do rankingu nie został natomiast wliczone projekty, które obecnie są w ocenie merytorycznej i formalnej.

– W całym kompleksie trzynastu projektów, które ujęte są w Lokalnym Programie Rewitalizacji, część z nich w tej chwili poddawane jest ocenie merytorycznej, a kwota ich dofinansowania sięgnie 20 mln zł. Łączna wartość projektów w ramach RPO przekroczy więc co najmniej 40 mln zł – mówił Marek Obrębalski.

Wśród oczekujących na decyzje są m.in. przebudowa ulicy Karola Miarki, Termy Cieplickie czy przebudowa kanału Młynówka. Wiceszef miasta Jerzy Lenard dodał, że do tych dotacji dochodzą jeszcze pieniądze pozyskane przez inne jednostki, jak np. 120 mln zł przyznane Wodnikowi.

Ogłoszenia

Czytaj również

Przed II turą: wiec poparcia prezydenta Andrzeja Dudy  

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~info niekompletne 11-02-2010 14:25
oczywiście chodzi o to, aby się pochwalić; wszystko pięknie, ale: dlaczego dziwnie nic nie mówiono (przynajmniej nasze władze nie mówiły) o takich rankingach w minionych 3 latach, które co tu dużo kryć były co najwyżej mizerne jeśli chodzi o dofinansowanie UMWD.Po drugie - nic nie mówi się na temat pozyskiwania funduszy ogólnopolskich, gdzie Wrocław bije nas przynajmniej o kilka tysięcy razy. Ciekawi mnie dlaczego szef naszego miasta już dawno chwalił się, że mamy otrzymane dofinansowanie na Termy Cieplickie, czy Kanał Młynówki, kiedy teraz czytamy, że są na oczekujących. Reasumując - sprytnie żongluje się niektórymi danymi za bardzo mały wycinek czasu i podaje tylko te informacje, które są korzystne.
Cień 11-02-2010 14:30
Projekty- jak projekty, zobaczymy jak będzie w rzeczywistości. Oby się nie okazało, że będziemy musieli oddać te pieniądze.
Patol 11-02-2010 14:39
Ciekawe ile mi przypadnie pod stołem, po znajomości :D
Cień 11-02-2010 14:42
Projekty- jak projekty, zobaczymy jak będzie w rzeczywistości. Oby się nie okazało, że będziemy musieli oddać te pieniądze.
nakatomii 11-02-2010 15:01
......na polityce się nie znam(znają sie podobno złodzieje i oszusci)bo i po co ale dla mnie dzieje sie w miare dużo ciekawych i fajnych inwestycji,nie wnikam kto zezwolił na budowe blaszaków brrrr typu TESCO & CAREFFOUR ale ważne że teraz sie przebuduja i bedą oko cieszyć,jak ktos twierdzi że te galerie nikomu sa niepotrzebne to chodzic nie musi a ja i owszem zajde zobacze nic mnie to nie kosztuje a podatnika równiez rozbudowa w/w sklepów nie "skaleczy"nawet o grosik,co do tego że sklepiki osiedlowe bankrutuja do niech przeciwnicy sklepów wielkopowierzchniowych kupuja w osiedlowych kramikach oraz ryneczkach(a jest ich tylu co i zwolenników)i bedzie WILK syty i OWCA cała.W każdym razie BRAVO BRAVO za otrzymanie tak dużych dotacji,a jest to nie lada sztuka,w końcu mam nadzieje że odpowiedzialne osoby zajeły odpowiedzialne stanowiska.
~bezpojęcia 11-02-2010 17:09
Do nakatomii : Z tym "nie skaleczeniem" to nie masz racji. I cieszyć będą tylko oko. Czy nie widzisz, że jest to klasyczna, typowa ucieczka przed płaceniem podatków do kasy miasta? Po każdym okresie zwolnienia z podatków lokalnych, CAREFOUR (obecny) zmienia właściciela (pozornie) i otrzymuje nowe zwolnienie, lub ulgę. Kasa wypływa za granicę, a miasto czyt. Ty, ja, my- nic z tego nie mamy. Cieszy Cię upadek małych sklepików? Żal.
~Aaron pałkin 11-02-2010 17:16
To ja bedę lepszy, w najbliższym czasie mam zamiar zrealizowac projekty: - kupić Bugatti Veyrona - pojechać na wczasy na Bora-Bora - przekazać na cele dobroczynne 4 000 000 $ - Wybudować i oddać miastu 200 mieszkań komunalnych - Wybudowac w Jeleniej 500 km ścieżek rowerowych - Wyremontawać tory z Jeleniej do Wrocławia - Załatać wszytskie dziury w drogach - Zlikwidować przęstępczośc w mieście - zasponsoruję 200 dzieciom pobyt nad morzem śródziemnym A co mi tam, jak szaleć to szaleć
~cień cienia 11-02-2010 17:39
Jaka obwodnica południowa???co to za banał?????
~ 11-02-2010 17:59
No to prezydencik ma powód do strojenia piórek .
~ggg 11-02-2010 18:12
a gdzie jest konstytucji 3 maja w jeleniej górze??????
nakatomii 11-02-2010 20:19
do BEZPOJECIA(bardzo trafny nick)przeciesz nikt tu nie ucieka jeżeli chodzi o CAREFOUR spółka ECHO56 była i zostaje włascicielem gruntów oraz marki w galeri SUDECKA zostaje CAREFOUR oraz NOMI i dojdzie nam jeszcze paru NOWYCH podatników! z tytułu powiekszenia działalnosci handlowo usługowej,a tak dla spokojnego snu to klikne ci jeszcze że główny zarząd spółki ECHO 56 ma w planie przeniesienie sie do JG i z tytułu kasa budżetowa zarobi dodatkowe 2mln zł a dlaczego a no dlatego że tam gdzie miesci sie główna siedziba spółki w tym miejscu odprowadza sie podatek. A tak na marginesi gdzie przeczytałeś że cieszy mnie upadek małych sklepików.?????
~czechna 11-02-2010 20:31
Widać, że tercet Obrębalski- Lenard-Sajnog radzi sobie całkiem nieźle, co spędza sen z powiek tym ,którzy im źle życzą - oczywiście "dla dobra Jelonki". Panowie trzymajcie się dzielnie mimo mrozów i zadymy śnieżnej. Zadymy polityczne już niebawem ,bo wszystkie partyjki i stowarzyszenia sposobią się do wyborów.A dodatkowo nerwową atmosferę podgrzewają lokane media ,bo o to chodzi ,by wzrastała sprzedaż. Ja zaś nie kandyduję, więc wyjeżdżam na nartki. Trzeba zachować równowagę ducha w tym rozpolitykowanym świecie.
~ 11-02-2010 20:33
Co za zaraza z tymi cieniami? Masowa ucieczka z "Bola"?
~Grendal 11-02-2010 21:40
Markety robią nas na szaro. Ten temat doczekał się już wielu a...liz i publikacji. Do nakatomii jednak ta wiedza, albo nie dotarła, albo z pełną premedytacją próbuje żerować na niewiedzy innych. Nie namawiam do studiowania bardzo specjalistycznych opracowań ale z tym tekstem warto się zapoznać: http://biznes.interia.pl/news/markety-robia-nas-na-szaro,1416522
Cień 11-02-2010 23:15
Nie robię zakupów w marketach, ale traktuję je jako darmową wypożyczalnię, kupując np. nawigację gdy jest mi potrzebna wykorzystam i zwracam pod pretekstem, że jest awaryjna, albo elektronarzędzia tak samo, tylko, że eksploatuję je do końca, ponieważ są tak lipne, że długo nie popracują. Markety robią nas w konia, a my też możemy je robić w konia.
nakatomii 12-02-2010 7:48
GRENDAL ciekawa lektura:),ale przyznasz że liczba podatków systematycznie wzrasta(wiem marketów przybywa)ale skoro mieszkamy w państwie gdzie zabrania się MI np zagrać w PUBie na automacie przy tym sobie zapalić(choć na codzień nie pale to sporadycznie do piffka dymek wskazany;))gdzie zyski dla budżetu z hazardu generowały niezłą kwote,a brak tej sumy pokryje podatnik,gdzie na dziecko"państwo"łoży AŻ 90zł(jestem ciekaw na czym opierają wyliczenia że to taka a nie inna kwota jest GIT)długo by wyliczać..jak nas państwo robi na "szaro".wracając do marketów to państo stworzyło takie przepisy że zezwalają na takie manewry marketom a nie JA,od paru lat nie płace podatków(haraczu jeżeli chodzi o Polske) w naszym kraju ponieważ tu nie pracuje i chyba tylko dlatego z usmiechem patrze w przyszłośc czego i tobie życze.A galerie centra rozrywki,i nawet te "potwory"markety MOIM zdanie jeżeli estetyczne z dużym wyborem i ciekawą ofertą cenową jak najbardziej TAK bo czemu NIE
~Rocznik 80 12-02-2010 8:45
We Wroclawiu Prezydent oprócz uzyskania dotacji utworzył tysiące miejsc pracy / wyjechali dlatego tam młodzi jeleniogórzanie rocznik 80 / .Pan MO I JEGO URZĘDNICY NAUCZYLI SIĘ PRAWIDLOWO WYPEŁNIAĆ WNIOSKI O DOTACJE / kurs trwa parę dni/ i robią z tego odrazu wiec przedwyborczy. Tak samo pracownicy MPGK po wykonaniu swojej pracy powinni organizować spotkanie prasowe chwalić się , że sprzatneli dwie , a nie jedną dzielnicę .
~ 12-02-2010 10:34
Drodzy Państwo ! Sukcesy Miłościwie Nam Panujacych - wprost OSZOŁAMIAJĄ !!!! Pozyskano - jest w Opiniowaniu - Przygodtowujemy - jest w Ocenie Merytorycznej, et.cet. et.cet. !!! Kiedy słucham przemówienia Pana Prezydenta - jego samozadowolenie zdaje sie nie mieć końca . Wynika z tego, że Urzędnicy przez trzy lata w pocie czoła pracowali nad przygotowywaniem wniosków, a teraz / siedem miesięcy przed wyborami/, to wszystko EKSPLODOWAŁO i na Jelenią Górę spadnie deszcz pieniędzy !!!! Drodzy Państwo !! z tym deszczem to jest tak jak w znanym dowcipie !! POŻYCZ MI FRANEK KURNA STÓWĘ ?! - MAM TYLKO PIĘĆ DYCH - nieszkodzi DAWAJ PIĘĆ a PIĘĆ BĘDZIESZ MI WINIEN !!!! Klasycznym przykładem wykorzystania tzw. UNIJNYCH PIENIĘDZY - jest program odbudowy 21 ulic w Mieście !!! Projekt, na który miasto /wyłożyło/ dziesiątki milionów z naszych podatków , rozsypuje się po dwóch latach. Zobaczcie Państwo ulice Lubańską, Karkonoską, Sobieszowską, i pozostałe , gdzie zapadają się chodniki i studzienki pęka asfalt, i wyłaniają się ze śniegu pierwsze dziury. Gdzie drogowcy już ryją i wymieniają co tylko możliwe. Gdzie stoją kałuże z nieczynnych instalacji odwadniających itd. itd. Zatem, czy każda nasza złotówka, nie została tu wyrzucona w błoto ????? Co rozumny człowiek zapyta ? Jaka to pociecha, że dano NAM STÓWĘ , skoro wyrzucono ją w błoto, a na dodatek drugą /pożyczoną/, jesteśmy winni ?? Krótko mówiąc - " NASI URZĘDNICY I WŁADZA " , ciężko pracuje nad pozyskiwaniem pieniędzy i zaciąganiem kredytów . Natomiast RACJONALNE I ROZUMNE WYDAWANIE , ich wcale NIE OBCHODZI !!!! Dla nich liczy się sukces medialny i przecięcie wstęgi !!! Dlatego brudna i obdrapana Jelenia Góra , musi mieć " OBWODNICĘ ' , ZA 125 MLN. Bogtyni wystarczylo 15 -cie ! W Otmuchowie ok. 30 -ci mln. A w Jeleniej Górze ?? A co tam - jak szaleć to na całego !!! My sobie wybudujemy 2,5 km, za 125 mln. !!!! Bo po co nam tu jacyś turyści jadący do KARPACZA ??? Niech spiep ... ją do SANDRY i Gołębiewskiego , lub do Cowbojskiego Miasteczka i nie zawracają nam głowy . Drodzy Państwo ! W 2000 roku Jelenia Góra Liczyła 96 tyś. Mieszkańców i systematycznie nas przybywało. Obecnie jest nas ok. 80 tyś. Jeleniogórzan. Wyjechało z tego Miasta prawie 15 tyś jego /przewżnie / , młodych Obywateli !!! Nie obchodziły ich " SUKCESY ' Pana Marka. Doszli do wniosku, że gdzie indziej WARTO ŻYĆ i płacić podatki !!! Zatem jak to się stało, że ONI nie docenili " SUKCESÓW " naszej kochanej Władzy ??? Popatrzcie - co za niewdzięcznicy ?! Dobrego samopoczucia życzę : Józef Gajewski ....
nakatomii 13-02-2010 8:44
p Jacku Gajewski sa inwestycje trafione(jakosciowo)i mniej trafione,czy pamieta pan afere gdzie na A4 zamiast betonu h40 lano beton h20,a potem zastanawiano KTO mógł zawinic i w końcu CISZA,tak to u nas czasami bywa,co do obwodnicy to kosztorys jest na 125mln z roku 2007 i widocznie taki musi być,a oferty z tego roku wachają sie w granicach 85mln.Obwodnica obwodnicy jest nie równa,jedna może zmiescic się kwotą 4mln za kilometr druga 20mln ponieważ dochodzi do tego ka...lizacja deszczowa,stabilizacja gruntu,nachylanie itd itd,zapomniał poa takze o budowie wiaduktu gdzie cena w tym momencie wzrasta min 3krotnie i o przebudowie drugiego,czy na prawde mysli Pan że cene wzięto od tak po prostu,chyba firmy ktore zgłaszaja sie do projektu maja specjalistów do kosztów i skoro stają firmy 3-4 i kazda oferta jest zbliżona do kwoty 100mln to mysli Pan że można ten projekt zbudować za 50mln????Co do migracji to chyba wszyscy wiedza za czyjej kadencji była ona największa,choć i to nie ma znaczenia co do władz naszego miasta bo wpływ na to miało otwarcie rynków pracy a nie polityka p OBREMBASKIEGO czy p KUSIAKA, Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Mobilizacja przed II turą

Z wrocławskiego muzeum do Książa

Na finał kampanii wyborczej

Tak nie wolno parkować!

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
359
Tak
47%
Nie
40%
Nie wiem
13%