MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Tylko województwa żal

Wiadomości: KOWARY
Wtorek, 1 czerwca 2010, 8:04
Aktualizacja: 8:04
Autor: Ania
Fot. Ania
Dwudziestolecie samorządu w obchodzono w Kowarach. Z tej okazjo w minionym tygodniu zorganizowano uroczystą sesję rady miasta.

Uczestniczyli w niej Jerzy Nalichowski i Janusz Pezda, byli wojewodowie jeleniogórscy. Nie zabrakło także kowarzanki i posłanki na Sejm RP, Elżbiety Zakrzewskiej. Wszyscy mówili o trudnych początkach i doświadczeniach, jakie samorządowcy przez te dwadzieścia lat zdobyli. O tym, czego udało się dokonać. Podkreślali, że wciąż trzeba się uczyć, a część rzeczy zmienić. Goście uznali także, że siedziba urzędu wojewódzkiego w Jeleniej Górze stwarzała większe możliwości.

- Jelenia Góra bardzo straciła na tym, że nie jest już miastem wojewódzkim. Wcześniej dużo więcej rzeczy można było załatwić, po prostu byliśmy dużo bliżej władzy. Teraz Urząd Wojewódzki jest bardzo daleko – we Wrocławiu – mówi Elżbieta Zakrzewska. - W ciągu tych dwudziestu lat nauczyliśmy się bardzo wiele m.in. słuchać mieszkańców i dbać o potrzeby społeczeństwa. Myślę, że wiedzę będziemy zdobywać cały czas.

Burmistrz Kowar, Mirosław Górecki przygotował specjalne kalendarium, które obejmowało wszystkie kadencje w ciągu minionego dwudziestolecia. Mówił o tym, czego udało się dokonać w poszczególnych latach. Niemalże każdemu na sali wręczył pamiątkowe dyplomy.

- Kowary miały to szczęście, że kadencje były pełne. Wydaje mi się, że każda z nich miała swoje dokonania. Byłbym nieskromny, gdybym się chwalił naszymi osiągnięciami – mówi burmistrz Kowar, Mirosław Górecki. - Największym wydarzeniem w dwudziestoleciu jest budowa systemu wodociągów i kanalizacji. Decyzje podjęto za czasów poprzedniego burmistrza. Obecnie udaje się nam dopiąć wszystkie sprawy z nią związane do końca. Natomiast w tej kadencji pojawiły się ogromne możliwości korzystania z środków unijnych – dodaje.

Dodajmy przy tym, że to właśnie z Kowar wywodzą się dwaj byli wojewodowie, Jerzy Nalichowski i Janusz Pezda oraz obecna posłanka na Sejm RP, Elżbieta Zakrzewska.
Jerzy Nalichowski zaznaczył, że lepszym rozwiązaniem byłoby zorganizowanie konferencji obejmującej niemalże wszystkie gminy byłego województwa jeleniogórskiego. – Korzystniejsze byłoby zrobienie jednej konferencji, na której byliby obecni twórcy ustawy samorządowej– mówi Jerzy Nalichowski. - Mając dwudziestoletnie doświadczenie mogliby powiedzieć, co jest zgodne z ich oczekiwaniami, a także wskazać na istniejące mankamenty.

Ogłoszenia

Czytaj również

Proces sprawców tragedii drogowej

Chcą powtórki wyborów!

Jubileusz TPD

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~MAŁA7362 1-06-2010 10:13
zmienić władze to priorytet
~obserwer 1-06-2010 10:29
Tylko P.Miroslaw Gorecki jakos zaniza te statystyki . Powinien ustapic miejsca preznymi pragnacym rozwoju naszego regionu.
~kowarka 1-06-2010 20:50
(do ~obserwer)no zeby nie czasem.p.Górecki to wlasnie zrobil najwiecej jak do tej pory niz inni co "rządzili"naszym miastem.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Rozrywki tu nie będzie, powstanie market

Nastrojowo w „Muflonie”

Gala Karkonoskiej Nagrody Literackiej

Zmarł ks. Józef Stec

Młodzi przeciw zmianom klimatycznym

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
575
Tak
21%
Nie
70%
Nie wiem
9%