MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 26 września
im. Łucji, Justyny

Tylko na biegówki do Jakuszyc

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Poniedziałek, 8 stycznia 2007, 0:00
Autor: MAJ
Fot. MAJ
Zanim nadejdą zapowiadane na drugą połowę stycznia syberyjskie wyże, śniegu w Karkonoszach brakuje nawet na lekarstwo.

O szusach nie ma, co marzyć, bo nawet na sztucznie naśnieżanych stokach jest za ciepło, aby można je pokryć puchem z armatek. Tylko w Jakuszycach naprawdę biało. To też w Izery tysiącami ściągają jeleniogórzanie i goszczący w okresie okołoświątecznym karkonoskich kurortach turyści krajowi i zagraniczni. Dużo przyjechało jak zwykle Niemców i Holendrów pojawili się Francuzi i Belgowie. Aż tak dobrze nie jest, aby dało się pobiegać na wszystkich czternastu jakuszyckich trasach. Na większości spod kilkucentymetrowej pokrywy śnieżnej wystają kamienie. Śniegu jest za mało nie tylko dla ludzi, a mimo to pojawiły się już pierwsze psie zaprzęgi i psiarze próbują trenować w koegzystencji z narciarzami.
W minionym tygodniu śniegu na „przejezdnych” trasach było około 5 cm. Poza trasami w zacisznych miejscach – 10 cm. Temperatura powietrza i podłoża ciągle waha się w okolicach zera. Pogoda zmienna na odsłoniętych połaciach wietrznie. Panuje duża wilgotności powietrza, co oznacza, że miejscami biec trzeba w chmurach. Spodziewane są opady … śniegu i ochłodzenie.
Pobiegać można wywijając kilometrowe pętelki po trasie przeznaczonej na treningi biathlonistów na Polanie Jakuszyckiej. Najwięcej śnieg spotyka się w rejonie Samolotu i tam dość starannie, jak te możliwości, przygotowano trasę – przejechał skuter śnieżny z doczepionymi płozami. Pętla ma 2,5 kilometra. Zatłoczona jest „Spacerówka” z Polany Jakuszyckiej do Wododziału Izerskiego i dalej do „Orlego”. Schronisko pęka w szwach. Z „Orlego” możliwy jest powrót na Polanę Jakuszycką „Wołgą”, należy jednak uważać na kamienie na pierwszym podejściu w lesie. Można także pójść z Polany Jakuszyckiej górnym albo dolnym duktem na Rozdroże pod Cicha Równią, bo stamtąd poprowadzono trasę – piękną, bardzo widokową trawersem nad Halą Izerską aż do Rozdroża pod Kopą. Trasę przejechał skuter z płozami. Ślad do klasyka trzyma się, nie jest rozjeżdżony przez łyżwiarzy. W sumie od Polany Jakuszyckiej do Rozdroża pod Kopą kilkanaście kilometrów przyjemnego komfortowego biegu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wracają dopłaty do wody i ścieków

Doczekają się ronda

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~życiowy 8-01-2007 12:19
Dlaczego w tym roku brak śniegu? Drogowcy z dumą oświadczyli, że zima ich w tym roku nie zaskoczyła. Jednakże redaktor Fucktu dotarł do tajnych dokumentów, z których wynika, że śnieg skonfiskowano oraz cofnięto koncesję na jego produkcję przez grupę kapitałową Dziad Mróz & Son. Rzekomym powodem cofnięcia był niewystarczający procent śniegu w śniegu. Wszystko udało się załatwić szybko i bez rozgłosu - powiedział anonimowy pracownik ministerstwa gospodarki, które cofnęło koncesję. - Wymyślona przez nas seks afera Samoobrony tak podgrzała atmosferę w kraju, że ludzie zapomnieli o zimie. Śnieg natomiast mamy w DUP-ie (Dolnośląska Utylizacja Przemysłowa, przypomina redakcja). Redakcja dotarła do nieoficjalnych informacji z których wynika, że koncesja na produkcję śniegu oraz lodu zostanie przyznana firmie "Łyżwy i Ski" należącej do jednego z członków partii koalicyjnej. Grupa kapitałowa nie podda się tak łatwo - zapowiada jeden z przedstawicieli firmy. Planowana jest akcja protestacyjna przy użyciu gradu o nowym specjalnym kształcie.
~klarenz 9-01-2007 11:19
:) czego to ludzie nie wymyślą :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Powstaje rondo w Mysłakowicach

Komputery dla szkół

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Zmiana na skrzyżowaniu

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
907
Tak
24%
Nie
73%
Nie wiem
4%