MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 15 lipca
im. Henryka, Włodzimierza

Tworzy od lat w naszym mieście zielone rzeźby

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 7 lipca 2014, 7:27
Aktualizacja: Wtorek, 8 lipca 2014, 8:04
Autor: Zeb
Fot. Zeb
Zbigniew Kołodziej pracuje w jeleniogórskim MPGK od 21. lat. Od początku zajmuje się pielęgnacją drzew i krzewów. W tajniki zawodu wprowadzał go jego poprzednik, który jest już na emeryturze. Za cztery lata na emeryturę przejdzie także on, dlatego szykuje już w firmie swojego następcę.

Formowanie drzew i krzewów to nie tylko jego praca, ale także pasja. Ostatnio był w Portugalii. Oprócz wspomnień przywiózł stamtąd cały zeszyt notatek i szkiców przedstawiających fantazyjnie pielęgnowane rośliny.

- Właściwie to każdy mój wyjazd w części poświęcam podpatrywaniu tego, jak dba się o zieleń w innych krajach - mówi Zbigniew Kołodziej z MPGK. - Sposób opiekowania się bonsai, który wprowadziłem w życie przy ul. Głowackiego, wypatrzyłem w Grecji…

- Wszystkiego nauczyłem się sam i od swojego poprzednika - opowiada. - Dużo czytam fachowej literatury, wiele rzeczy wymyślam…

Dzięki niemu centrum Jeleniej Góry posiada zieleń zadbaną jak rzadko które miasto w Polsce. Ul. Bankowa, plac przy kościółku Św. Anny, ul. 1 Maja, Plac Ratuszowy, Plac Piastowski, skrzyżowanie Al. Wojska Polskiego i ul. Wolności oraz ul. Wolności i ul. Bankowej… wszędzie tam można oglądać zielone dzieła Zbigniewa Kołodzieja.

- Najwdzięczniejsze do modelowania są bukszpany - opowiada. - Oprócz nich thuje i ligustry. Efekty są widoczne po dwóch - trzech latach, kiedy krzewy podrosną i staną się „pełne”. Najpierw jednak trzeba mieć pomysł na to, jak powinny wyglądać oraz zrobić specjalny stelaż - w kształcie, jaki sobie wymyśliliśmy. Później potrzebna jest już tylko praca i dobre oko.

Sekator duży i sekator mały, nożyce ręczne oraz nożyce spalinowe. Oto narzędzia pracy, dzięki którym zieleń przy ul. Bankowej wzbudza podziw jeleniogórzan i turystów. Formowanie krzewu o skomplikowanym kształcie trwa nieraz cały dzień! Przycięcie roślin przy ul. Bankowej zajmuje pracownikowi MPGK trzy dni wytężonej pracy - od siódmej rano do godz. 15.00. Zabiegi pielęgnacyjne trzeba co pewien czas powtarzać.

- Najtrudniej jest opiekować się krzewem w kształcie spiral oraz bonsai stworzonym z jałowców - mówi Zbigniew Kołodziej. - Oprócz tego przycinam drzewa i krzewy w kształty parasoli, kopuł, kul, prostokątów. Kiedyś opiekowałem się także „biedronką”.

Mieszkańcy Jeleniej Góry doceniają pracę Pana Zbigniewa. Często wynajmują go popołudniami do opieki nad ich prywatnymi ogrodami. Jego sława sięga także daleko poza miasto.

- Uwielbiam to, co robię - uśmiecha się. - I bardzo jestem zadowolony z tego, że mogę przyczyniać się do upiększenia naszej Jeleniej Góry!

Ogłoszenia

Czytaj również

Guwer: To będzie profesjonalny skatepark treningowy

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Będą widoki ze Zbójeckich Skał

Komentarze (30) Dodaj komentarz

~Iza 7-07-2014 7:37
Miły pan, piękne zielone rzeźby :)))))
~! 7-07-2014 8:16
Brawo, że są tacy co myślą i to Ci na niższych stanowiskach pracy! Nie jest to tak ważne jak zdrowie - a jednak ważne, co należy pochwalić. W każdej państwowej instytucji powinni na swoje miejsce kształcić następce i to na każdym stanowisku pracy, tam - gdzie pracuje człowiek - a nie rozdziawiają gębę w sytuacjach koniecznych - pilnują stołków a i nie potrafią sami wykonywać zadań jak należy - to i jak można kształcić? A wytykać palcem nie muszę tych skostniałych struktur, gdzie zakupy, układanie pasjansa, wspólne kawki tak zakorzeniły, że nie sposób wytrzebić nawyków.
~Te 7-07-2014 8:23
Cwaniaczek ;) wytnij te swoje krzewy na krzyżówce koło fontanny !!! Bo kiepska widoczność
~kozak 7-07-2014 8:38
kozak zaiste!
~Malaparte 7-07-2014 8:58
Nareszcie jakieś dziennikarstwo, a nie przepisywanie informacji od policji:)
~ 7-07-2014 9:04
No to teraz- zebyscie mieli ladnie do konca- nauczcie sie Polacy , ze smieci, plastiki, opony, niedopalki nie moga byc wyrzucane w plener!
~DarthAsarath 7-07-2014 9:22
Mam nadzieję że wkrótce posadzą też krzewy koło młynówki żeby pan Zbigniew miał dodatkowy obowiązek ;)
~vg 7-07-2014 9:27
Super dzieła piękna robota zyczę dużo zdrowia dla Pana Zbigniewa.
~szofer 7-07-2014 9:30
Może przesadzić na jesieni ,a to miejsce posadzić niskopienne ,DOTYCZY krzewów koło baniaków. Kto ZA?
~ 7-07-2014 9:52
A mi się podoba, że ktoś myśli o tym jak będzie coś wyglądać za kilka lat. Sama mam swój ogród i wiem, że strzyżenie krzewów to nie jest taka prosta sprawa - największym problemem jest śnieg. Trzeba tak wybrać formę, żeby nie tylko ładna była, ale i zimę przetrwała. Serdecznie Pana pozdrawiam.
~ 7-07-2014 9:54
tylko kule i nic innego nie potrafi
~Monika29 7-07-2014 10:11
Miło zobaczyć ze ktoś wykonuje swoja pracę z uśmiechem i pasją! Wielki pozytyw dla Pana Zbigniewa
~luk 7-07-2014 10:50
Panie Bigus ,dlaczego nie działa fontanna ?Zawiła wydałza nią 12000000zł i Co jest?
~ 7-07-2014 11:00
Ciekawe czy MPGK go docenia czy tez płaci mu najniższa krajowa
~## 7-07-2014 11:23
Ciekawe czy w Portugalii też rosną badziewia na krzyżówkach które zagrażają a nie ozdabiają tak jak ta oszczędna fontanna w J,Górze
~anonim777 7-07-2014 11:29
PYTANIE;kiedy zostaną przystrzyżone żywopłoty wystające na chodniki /można stracić oko/ przystanki MZK ,dziś jutro przejdą burze zobaczycie ile suchych konarów spadnie na chodniki i ulice ,ważna jest estetyka miasta ale tez jest ważne bezpieczeństwo mieszkańców.
~Anonim2 7-07-2014 11:32
Do szofer z 09:30 - jestem ZA. Lepiej bedzie widać działającą (oświetloną) fontannę...
~RS 7-07-2014 11:53
Po wycięciu krzaków przy "baniakach" bezpieczniej będzie się przejeżdżało na czerwonym świetle...
~jejek 7-07-2014 12:23
a fontanna ani nie jest oświetlona ani nie działa....
~Anonim2 7-07-2014 12:48
Do RS z 11:53 - jasne, widocznie TY tak jeździsz, ale zapomniałeś że tam również są migające światła pomaraćzowe (od czasu do czasu - kilka godzin!) i wtedy decydująca jest dobra widiczność!
~ 7-07-2014 12:57
Pytanie - kiedy malkontenci wyprowadza sie z tego wstretnego, zakrzaczonego miasta? $!$ I zostawia miejsce nam, milosnikom najpiekniejszego miejsca w Polsce :)
~ 7-07-2014 15:36
Do 12:57: smutna ta twoja wypowiedz. Ja sie wyprowadzilem i dopiero zyjac z dala od brudnej, smierdzacej palonymi gumiakami Jeleniej, wiem, jak wygladaja piekne miasta. Czyste, pachnace, zielone, bez jednego kiepa na chodniku, bez obszczymurkow, bez bezpanskich kociakow i psiakow, bez stert smieci w parkach i rowach, bez polamanych hustawek na smutnych palacach zabaw.Bez strachu, ze ktos mi zwinie rower albo leptopa z samochodu. Gratuluje pomyslu na najpiekniejsze miejsce w Polsce a moze i na Ziemi.
~Europejczyk 7-07-2014 15:55
Nie rozumiem tych kierowców co tak narzekają na drzewa przy drodze a tym bardziej tych, co im przeszkadzają krzaki przy baniakach. Kto wam dał prawo jazdy? Już was widzę na autostradzie podczas ulewy, gdzie jadąc 130km/h nic nie widać na odległość dwudziestu metrów, pewnie stoicie na awaryjnym i pieluchy zmieniacie.
~xyz 7-07-2014 16:44
Jestem wielkim zwolennikiem zieleni lecz krzewy rosnące obok "baniaków" i przed skrętem w ulicę Matejki bardzo ograniczają widoczność i zmniejszają w tych miejscach bezpieczeństwo ruchu drogowego. To temat dla Policji Drogowej. Skwery w takich miejscach należy obsadzać niskimi roślinami tak jak robią to nasi zachodni sąsiedzi. Rosnące w wyżej wymienionych miejscach krzewy tworzą tunele z których wyjeżdżając nic nie widzimy, a więc nie jesteśmy tam bezpieczni. Pozdrawiam
~odp do 12:57 7-07-2014 17:20
Wtedy kiedy te piekne krzaki wrosną Ci głęboko w buty, a słoma wystająca z nich będzie nadawać się do karmienia ludzi... bo nic w tym jednakże pięknym mieście nie jest tak zacne jak krzewy i trawy porasztające wszystko i wszędzie. Ktoś napisał, że nareszcie temat nieprzepisany z kronik policyjnych :) Kup sobie "tydzień na działce" :)
~xyz 7-07-2014 17:39
Do Europejczyka - krzaki i drzewa sadzimy przy drogach my - ludzie. Możemy też je wyciąć. Ulewa to czynnik na który nie mamy wpływu. A na to że w czasie jej trwania ludzie bez wyobrażni pędzą bombą - nie mamy wpływu... I dlatego giniemy na drogach...
~ 7-07-2014 17:45
Nudne jest życie na obczyźnie,wśród obcych ludzi z przyklejonym wiecznie uśmiechem "how are you? I'm fine" Wprawdzie chodniki są 3x dziennie czyszczone, a obszczymurki wywiezione za miasto. Cóż, za wyrzucenie peta jest kara chłosty, a za zerwanie kwiatka z rabatki obcinają ręce ale jest pięknie i pachnąco. Ja jednak wolę piękną, zieloną Jelenią Górę, z fantazyjnie przystrzyżonymi żywopłotami, z trawnikami pachnącymi świeżo skoszoną trawą. Granice są otwarte, każdy ma wolny wybór i niech tak zostanie :)
~Europejczyk 7-07-2014 22:15
@ 07-07-2014 17:39 | ~xyz. Ludzie giną z powodu braku wyobraźni, głupoty, czasem swojej a czasem czyjejś, to nie wina drzew, ani krzaków. Krzaków nie będzie, ani drzew, to będziecie narzekać, że budynki zasłaniają, albo góry, że zamiast w drzewo walnął, to spadł z wysokiej skarpy, albo zawinął się na słupie wysokiego napięcia, czy gazociągu oddalonego ponad trzydzieści metrów od drogi.
~ 7-07-2014 22:41
Dlaczego th...je ? jakiś wymysł, po prostu tuje !!!!!!!!!!!!!!!!
~ 17-07-2014 10:36
Do Te ... Kolego, juz od pierwszych slow Twej uwagi widac w Tobie frustrata i szkodnika w pojeciu estetyki Naszego otoczenia. Ktos dla ogolu wykonuje piekna i wyczerpujaca prace, wkladajac w to cala dusze i serce, ty oczywiscie masz mu to za zle. Gdyby kazdy z Nas dorzucil swoja cegielke i przestal rozwalac smieci i wszedobylskie PETY, harmonia pieknych roslin i czystosci poprawilaby z pewnoscia poczucie godnosci i jakosci zycia. Zbyszek jest tylko jednym czlowiekiem w MPGKiM ktory zajmuje sie wygladem krzewow ozdobnych, reszte, tzn -zywoploty,drzewa itp obsuguje inna ekipa ludzi w tej firmie. Jesli sa uwagi, nawet te kasliwe, pZbyszek widoczny jest w swojej pracy i chetnie porozmawia z kazdym na temat -CO MOZNA I JAK LEPIEJ... To mily gosc. Nie plujcie z gory na kogos, kogo nie znacie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Wycieczka tematyczna po Bolesławcu

Czyżby Andrzej Duda?

Izba Tradycji Pożarniczych w Lubomierzu

Inwestycje drogowe w powiecie bolesławieckim

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
753
Tak
46%
Nie
40%
Nie wiem
14%