MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 5 lipca
im. Antoniego, Karoliny, Marii

Twórcze zajęcia dla pacjentów z pediatrii

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 18 sierpnia 2018, 7:38
Aktualizacja: Wtorek, 21 sierpnia 2018, 7:18
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Mali pacjenci z oddziału pediatrii Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej przekonali się, że w czasie leczenia wcale nie muszą się nudzić. O ich dobry nastrój i twórcze zajęcia zadbało Stowarzyszenie Pomocy Chorym Dzieciom przy oddziale pediatrycznym, przy współpracy z wolontariuszami i studentami.

W oddziałowej świetlicy czekali na dzieci wolontariusze z Mobile Football Marek Siatrak oraz studenci pielęgniarstwa z KPSW. Zajęcia warsztatowe, które przygotowano były dostosowane do wieku i możliwości uczestników, więc każdy mógł spełniać się twórczo poprzez zabawę. Dzieci wykonywały własnoręcznie pudełka na zabawki, podstawki, świeczniki, biżuterię. Było też skręcanie baloników.

- Bardzo zależało nam, żeby wdrożyć taką terapię zajęciową dla dzieci w naszym oddziale. W wolnych chwilach staramy się umilać dzieciom czas. Bardzo chętnie pomagają nam studenci w ramach praktyk zawodowych - mówiła Anna Sinica, prezes Stowarzyszenia Pomocy Chorym Dzieciom przy oddziale pediatrycznym WCSKJ.

To nowa inicjatywa stowarzyszenia, które od lat organizuje m.in. mikołajki czy dzień dziecka dla pacjentów oddziału. Jak zapowiada inicjatorka akcji, obecnie zaplanowane są trzy spotkania - w każdy sierpniowy piątek, a później zostanie podjęta decyzja czy kontynuować warsztaty. Co istotne, na inicjatywę stowarzyszenia bardzo dobrze zareagowali rodzice i dzieci, którym spodobał się taki pomysł. Celem terapii jest zwiększenie sprawności manualnej, intelektualnej i fizycznej podopiecznych oddziału - podkreśliła Anna Sinica, dla której największą nagrodą za prowadzone akcje jest uśmiech dzieci.

- Jesteśmy już trzeci raz w szpitalu i pierwszy raz spotykamy się z taką inicjatywą. To bardzo fajne - oceniła pani Agnieszka, mama Dawida.- Pudełko robię dla taty. Będzie mógł tam trzymać perfumy - wyznał z uśmiechem 5-letni Dawid.

To nie jedyna nowość dla podopiecznych oddziału pediatrycznego - od 28 sierpnia rozpoczną się cykliczne spotkania z aktorem Teatru Norwida Jackiem Paruszyńskim, który będzie dzieciom czytać bajki. Maluchy, które z przyczyn zdrowotnych nie będą mogły przybyć do świetlicy, będą odwiedzane przez aktora w pokojach.

Twoja reakcja na artykuł?

36
92%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
3
8%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Plany wysadzenia mostu (jednak) są realne?

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~18 sqandal 18-08-2018 11:29
….. szpital jest po to aby leczyć a nie zabawiać dzieciaków . Należy WSZYSTKO zrobić aby dzieci wyszli ze szpitala ZDROWI a nie jakieś tam durne zajęcia które może i dla zdrowych dzieciaków są i dobre > Szpital ma LECZYć ! A jak jest z tą niby służbą zdrowia to widzimy . KROPKA !
~I tyle 18-08-2018 11:46
do: ~18 sqandal (11:29)
Nie wiesz, to nie pisz bzdur. Dzieci poza leczeniem i zabiegami powinny mieć zajęcia. Takie zajęcia nie tylko są odskocznią pozwalającą choć na trochę zapomnieć o chorobie i cierpieniu. Mają na celu także wykształcenie pewnych umiejętności, uczyć wspólnej zabawy i zacieśniać więzy pomiędzy innymi dziećmi. Mieszkałam w Niemczech, kiedy w wieku dziecięcym zdiagnozowano u mnie nowotwór. Na oddziale była świetlica, a pedagog organizowała dzieciom rozmaite zajęcia. Dostępne były gry planszowe i nie tylko. Oprócz tego w szpitalu znajdowała szkoła i do dzieci, które nie mogły opus...ć oddziału przychodzili nauczyciele. Te, które mogły wyjść, udawały się do szkoły przyszpitalnej w budynku. Szkoła organizowała także zajęcia manualne; lepienie przedmiotów z gliny, malowanie na jedwabiu i nie tylko.
~Dikanda 18-08-2018 14:22
do: ~18 sqandal (11:29)
Ich dewiza to, "pacjent wyleczony to klient stracony":( pozdrawiam.
~R 18-08-2018 15:04
do: ~18 sqandal (11:29)
Widać ze nigdy nie chorawałeś/aś, nie masz pojęcia co to znaczy być chorym i leżeć w szpitalu. Może spróbuj! Popieram każdą ideę poprawiającą komfort pacjentów
~I tyle 18-08-2018 11:48
Wspaniała inicjatywa.
~18 sqandal 18-08-2018 12:19
…. do ~i tyle to byłas w Niemczech a tu jest POLSKA i ta brudna i obskórna służba zdrowia
~R 18-08-2018 15:10
do: ~18 sqandal (12:19)
Nie masz nic do powiedzenia więc nie wypowiadaj się ptysiu
~I tyle 18-08-2018 17:21
do: ~18 sqandal (12:19)
Przestań wieszać psy na służbę zdrowia. Zmieniło się wiele i jest jeszcze wiele do zmiany, ale nie pisz bredni, że szpital nie jest od zabawiania dzieci. Oprócz leczenia stosuje się terapię zajęciową, bo to dla nich odskocznia. Sam też byś pewnie nie chciał, by Twoje dziecko, wnuk/wnuczka nudziło się podczas pobytu w szpitalu. Sam przecież też znalazł byś sobie zajęcie podczas pobytu w szpitalu - kupił gazetę, czytał książkę itp.
~mamusia 19-08-2018 15:25
Takie zajęcia świetnie wspierają leczenie. Brawo dla pana Jacka Paruszyńskiego!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Kuma kumie pomóc umie!

Promowanie zabytków techniki

Ścieżka edukacyjna "Przygoda w górach"

Fundusze dla powiatu lubańskiego

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1417
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%